Jump to content

Τα Koi της γιαγιας.


Recommended Posts

Εδω κ δυο χρονια εχω μια μικρη λιμνη με κοι κ χρυσοψαρα στο χωριο μου στους προποδες του Παγγαιου.Η λιμνη κατασκευαστηκε με οσο το δυνατον χαμηλοτερο κοστος κ συντηρειται απο την γιαγια μου που μενει εκει.Βασικα ταιζει τα αγαπημενα της ψαρακια κ καθαριζει την επιφανεια με μια αποχη.Καποιο συστημα φιλτραρισματος δεν υπαρχει καθως η λιμνη εχει φυσικη ροη.Εχω κανει εκτροπη ενος πολυ μικρου τμηματος νερου απο ενα ρυακι που περναει εξω την αυλη.Ξερω θα με κραξετε αλλα οσα σπιτια ειναι στην ακρη του χωριου ποτιζουν τους μπαξαδες τους απο αυτο το ρυακι οποτε...Για την κατασκευη των τοιχοματων της λιμνης χρησημοποιηθηκε ενας μουσαμας απο νταλικα.Η λιμνη εχει διαστασεις περιπου 1,70 Χ 1,70 κ βαθος 1,30 κ 0,80 στα δυο της επιπεδα.Συνολικα ειναι περιπου 3000 λτρ.Η ροη του νερου ειναι συνεχομενη ολο το χρονο.Για αποχετευση του νερου εχω σκισει τον μουσαμα στο επιθυμητο υψος σταθμης κ εχω βαλει ενα σωληνα ο οποιος φευγει κατω απ τον μουσαμα κ χυνεται στο χωμα στον πυθμενα της λιμνης,ωστε να μην υπαρχει κινδυνος να φυγουν αυγα ψαριων προς το οικοσυστημα.Εχω καμια δεκαρια κοι,τρια χρυσοψαρα,ενα γριβαδι κ λιγα κουνουποψαρα.Να πω κ ενα μεγαλο ευχαριστω στον φιλο κ συμφορουμιτη  johnbaggios καθως ειναι εξαιρετικος στο σκαψιμο!

20161120_101404_zps8w5iqah0.jpg

GOPR0672_zpszbx0jpnm.jpg

image-02deaf37a35bddbfd369681801322f347f

image-02deaf37a35bddbfd369681801322f347f

image-02deaf37a35bddbfd369681801322f347f

image-02deaf37a35bddbfd369681801322f347f

 

Έγινε επεξεργασία - boner
  • Like 5
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

G0040687_zpst6r93s1h.jpg

  • Like 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

G0040698_zpsrlytu7ix.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

G0050722_zpswakmg6nq.jpg

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

G0040705_zpsxeymmxs2.jpg

  • Like 5
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο!

 

Υπέροχο θέαμα, ειδικά τα underwater πλάνα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες εικόνες , μπράβο ! Γέννες έχεις πάρει ; 

Δίνεις και μια πολύ ωραία ενασχόληση στην γιαγιά :)

Μήπως να την κάνεις κ μέλος στο φόρουμ ; :D

Καλή συνέχεια :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεννες ο boner εχει παρει προς το παρων μονο απο κουνουποψαρα.Ειναι αραγες εφικτο να γεννησουν εκει μεσα τα κοι?Παιζει να τα ενοχλουν τα χρυσοψαρα?Καποια στιγμη δυο χρυσοψαρα κυνηγουσαν πολυ εντονα το πιο μεγαλοσωμο κοι,μαλλον θηλυκο κ το οθουσαν προς την ακρη της λιμνης.Φοβηθηκε μην το στρεσαρουν πολυ κ αναγκαστηκε να βγαλει το ενα χρυσοψαρο.Μετα ολα οκ.Ειναι καλυτερα να μεινουν μονα τους τα κοι?Θα ειναι πιο ευκολο να γεννησουν?Να υβριδισουν με το γριβαδι ειναι πολυ πιθανο νομιζω αλλα δεν ξερω αν μπορει να συμβει κατι τετοιο κ με τα χρυσοψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Είδα τα ΚΟΙ και το μόνο που μου ήρθε στο μυαλό είναι "πανδαισία χρωμάτων" !!! Πολύ θα τα χαίρεται η γιαγιά σου.
Γέννες και να έχεις είναι δύσκολο να γλυτώσουν μικρά. Δεν έχουν πολλά μέρη να κρυφτούνε και εύκολα θα γίνουν τροφή από τα άλλα ψάρια. Θα βοηθούσε να έχεις φυτά μέσα στην λίμνη. Τα κοι είναι ακόμα μικρά.

Ελπίζω να σου αντέξει ο μουσαμάς από νταλίκας που έβαλες.


Έχεις ιδέα πόσα λίτρα την ώρα μπαίνουν και βγαίνουν από την λίμνη? (τι ρωτάω τώρα ε? χεχε). Κάνοντας μετρήσεις θα μπορείς να είσαι ποιο σίγουρος αν η ροή προς την λίμνη είναι αρετή ή χρειάζεται μεγαλύτερη ανανέωση το νερό της λίμνης σου (ιδικά το καλοκαίρι).

Γιατί έχεις περιφράξει την λίμνη με αυτόν τον μουσαμά? Έχεις σχέδια να βάλεις φυτά?

Link to comment
Share on other sites

Η περιφραξη εγινε για να μην πεφτουν σκονες κ σκουπιδακια στην λιμνη απο τον αερα κ επειδη μια κοτα νομιζε οτι ειναι παπια κ μας αποχαιρετισε.Χαχαχα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτεσαι να βάλεις κανένα φυτό ? 

Μπραβο! Τυχερή ή γιαγιά σου :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία λίμνη και ψάρια!!! 

Να τα χαίρεστε!!!

Link to comment
Share on other sites

Φυτα βαλαμε κερατοφυλο,το οποιο φουντωνει συνεχεια κ το κλαδευουμε κ ενα νουφαρο.Το πρωτο καλοκαιρι απλα εφτασε μεχρι την επιφανεια.Φετος ανθισε κι ολας!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μετα τα φετινα κρυα κ τις απανωτες παγωνιες ευτυχως τα κοι επιζησανε ολα.Τις τελευταιες μερες ομως το μεγαλυτερο σε μεγεθος (το ολολευκο στις φωτο) ειναι πρησμενο στο πισω μερος του σωματος του,δεν τρωει κ κολυμπαει νωχελικα,καποιες φορες μενει κ στον πατο.Ειναι καποια ασθενεια ή μηπως εγκυμονει?Δε βλεπω να την ακολουθει ή να την φλερταρει καποιο αλλο.Βασικα δεν ξερω αν ειναι κ θηλυκο κ τον τροπο που φλερταρουν.Νομιζω ομως οτι τα θηλυκα γινονται μεγαλυτερα κ ειναι ολα πανω κατω ιδια ηλικια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι αρρώστια στύλε μια φωτογραφία να το δούμε μήπως και μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε..

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθισω οταν ξαναπαω στο χωριο αλλα κ παλι δε νομιζω να βγαλω τοσο καθαρη ωστε να φαινεται.Χθες που το ψαξα λιγο στο γιου τιουμπ την διαδικασια ζευγαρωματος ειδα οτι ειναι υπερκινητικα κατα την διαδικασια.Αυτο ειναι νωχελικο.Εχει πρηστει πισω απ τη μεση κ σχεδον μεχρι το πτεριγιο.Θα αγγαρεψω καποιον να το φωτογραφισει  αν μπορει  κ θα το ανεβασω.

Link to comment
Share on other sites

Το σωστο ειναι οταν βλεπουμε κατι περιεργο σε ενα ψαρι να το απομωνονουμε σε μια μικρη καραντινα .Με αυτο το τροπο μια λοιμωξη δυσκολα γινεται επιδυμια.Στην περιπτωση σου εχεις θεμα με αυτο το ψαρι .Δες το και μου λες μηπως και το σωσουμε.Το μονο θετικο ειναι οτι το νερο σου φρεσκαρετε συνεχεια .

Στάλθηκε από το BV6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθισω οταν ξαναπαω στο χωριο αλλα κ παλι δε νομιζω να βγαλω τοσο καθαρη ωστε να φαινεται.Χθες που το ψαξα λιγο στο γιου τιουμπ την διαδικασια ζευγαρωματος ειδα οτι ειναι υπερκινητικα κατα την διαδικασια.Αυτο ειναι νωχελικο.Εχει πρηστει πισω απ τη μεση κ σχεδον μεχρι το πτεριγιο.Θα αγγαρεψω καποιον να το φωτογραφισει  αν μπορει  κ θα το ανεβασω.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως μας αφησε...Και ηταν ετοιμο να μας κανει μικρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...