Jump to content

περιεργη συμπεριφορα


GARD83

Recommended Posts

Ερωτηση.Οταν βλεπεις 2 ψαρακια πλαι πλαι να κανουν για κανα 15"-20" σβουρες γυρω γυρω κολλημενα τι ειναι?

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες δεν νομίζω να μπορέσει να σε βοηθήσει κανείς...

 

ps Ο τίτλος του θέματος άλλαξε σε κάτι πιο κατατοπιστικό :)

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε τα ψαράκια....συνήθως ζευγαρώνουν! Τί ψάρια είναι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Εξαρτάτε τα ψαράκια....συνήθως ζευγαρώνουν! Τί ψάρια είναι;

αυτο

20161128_153910.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτο που δεν ξερω τι ειναι και το λαμπιντο που ισα που φαινεται απο κατω

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...είδες να γεννάνε αυγά;για τσέκαρε και τις δύο άν κάποια έχει αυγά στο στώμα και δίχνει "μπουκωμένη"...πάντως άν υσχύει αυτό δυστυχώς τα μικρά θα είνει υβρύδια μιάς και δεν είναι το ίδιο είδος...θα πρέπει να φτιάξεις την ψαροσύνθεση σου...

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Μαλιστα...είδες να γεννάνε αυγά;για τσέκαρε και τις δύο άν κάποια έχει αυγά στο στώμα και δίχνει "μπουκωμένη"...πάντως άν υσχύει αυτό δυστυχώς τα μικρά θα είνει υβρύδια μιάς και δεν είναι το ίδιο είδος...θα πρέπει να φτιάξεις την ψαροσύνθεση σου...

αν ειναι υβριδια τι γινεται?Δεν εχω επαφη,ουτε 20 μερες δεν το εχω το ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος GARD83 έγραψε:

αν ειναι υβριδια τι γινεται?Δεν εχω επαφη,ουτε 20 μερες δεν το εχω το ενυδρειο!

 

Το ξέρω κοίταξα να θυμηθώ τα προηγούμενα πόστ...άν είναι υβρύδια και μεγαλώσουν τα κρατάς και δεν τα αναπαραγεις ή αν τα δώσεις οφείλεις να ενημερώσεις αυτόν που θα τα πάρει ετσι ώστε να μήν τα αναπαραγάγει ούτε και αυτός...δέν θα έχουν κατι κακό απλά με την δημιουργία υβριδίων βάζουμε σε έμεσο "κυνδυνο" τα είδη των ψαριών που κυκλοφορούν στο χόμπι μας..,

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Το ξέρω κοίταξα να θυμηθώ τα προηγούμενα πόστ...άν είναι υβρύδια και μεγαλώσουν τα κρατάς και δεν τα αναπαραγεις ή αν τα δώσεις οφείλεις να ενημερώσεις αυτόν που θα τα πάρει ετσι ώστε να μήν τα αναπαραγάγει ούτε και αυτός...δέν θα έχουν κατι κακό απλά με την δημιουργία υβριδίων βάζουμε σε έμεσο "κυνδυνο" τα είδη των ψαριών που κυκλοφορούν στο χόμπι μας..,

Α,οκ.Αν και δεν νομιζω πως θα συμβει αλλα ετσι για να ξερουμε.Μηπως εχεις καμμια ιδεα τι ειδος ειναι αυτος που ειδες στην φωτο?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος GARD83 έγραψε:

Α,οκ.Αν και δεν νομιζω πως θα συμβει αλλα ετσι για να ξερουμε.Μηπως εχεις καμμια ιδεα τι ειδος ειναι αυτος που ειδες στην φωτο?

 

Όχι δέν έχω καταλάβει...για να δούμε τί θα πούν οι @argy1 @adlib

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Όχι δέν έχω καταλάβει...για να δούμε τί θα πούν οι @argy1 @adlib

Σε ενα pet shop που εδειξα φωτο μου ειπε πως ειναι μαλλον υβριδιο!Αυτος/αυτη ειναι κι ο τσαμπουκας του ενυδρειου.Ξερεις μηπως για ποιον λογο ειναι το μονο που ανοιγοκλεινει μονιμως το στομα λες και μασαει κατι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος GARD83 έγραψε:

Ερωτηση.Οταν βλεπεις 2 ψαρακια πλαι πλαι να κανουν για κανα 15"-20" σβουρες γυρω γυρω κολλημενα τι ειναι?

Αν κανουν κυκλους σαν να κυνηγαν το ενα την ουρα του αλλου τσακωνονται...

Ενα βιντεο θα βοηθουσε πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε αλλα ο ριγε τους κυνηγαει ολους και οι υπολοιποι παντα εξαφανιζονται.Αν δηλαδη οντως το λαμπιντο του ''πατησε ποδι'' ειναι η πρωτη φορα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω και πολλα αλλα μαλλον υβριδιο ειναι.

Επισης ενα βιντεο θα βοηθουσε την ωρα που χωρευουν.Ισως ζευγαρωνουν αλλα ισως και να τσακωνονται.Αν ζευγαρωνουν θα κοιταζει το ενα το πρωκτικο πτερυγιο του αλλου.Αν τσακωνονται θα τεντωνονται και τα δυο στο πλαι για λιγα δευτερολεπτα και θα καταληγει σε κυνηγι ή θα πιανονται στομα με στομα,αν δεν εγκαταλειπει ο χαμενος.

Αν δεν μπορεις να βγαλεις βιντεο παρατηρησε λιγο καλυτερα την διαδικασια τωρα που στην περιεγραψα μηπως καταλαβεις εσυ τι συμβαινει.Μια καλυτερη φωτο θα βοηθουσε να δουμε τα ψαρια,και τα δυο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα για υβρίδιο μου κάνει.. Μερικές φώτος ακόμα θα βοηθούσαν.

Εδώ είναι ένα βίντεο με αφρικάνες να ζευγαρώνουν. Έμοιαζει καθόλου με αυτό?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Και εμένα για υβρίδιο μου κάνει.. Μερικές φώτος ακόμα θα βοηθούσαν.

Εδώ είναι ένα βίντεο με αφρικάνες να ζευγαρώνουν. Έμοιαζει καθόλου με αυτό?

 

Θα προσπαθησω να ανεβασω κι αλλες το βραδυ.Εμοιαζε αλλα ηταν πιο γρηγορες οι περιστροφες και πιο πολυ ωρα.Εγινε και σημερα το πρωι και μαλιστα το λαμπιντο τραβουσε την ουρα του αλλου.Εν τω μεταξυ η γυναικα μου τα ειδε προχτες να ''Φιλιουνται''.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος GARD83 έγραψε:

Θα προσπαθησω να ανεβασω κι αλλες το βραδυ.Εμοιαζε αλλα ηταν πιο γρηγορες οι περιστροφες και πιο πολυ ωρα.Εγινε και σημερα το πρωι και μαλιστα το λαμπιντο τραβουσε την ουρα του αλλου.Εν τω μεταξυ η γυναικα μου τα ειδε προχτες να ''Φιλιουνται''.

 

Αρα φιλε μου μαλλον παιζουν ξυλο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τσακωνονται σιγουρα.Οταν πιανονται στομα με στομα ειναι γιατι κανεις απο τους δυο δεν υποχωρει και αν εχεις τετοιους παλιοχαρακτηρες θα προτεινα να κρατησεις ενα απο τα δυο. :)

Link to comment
Share on other sites

Ο τσαμπουκας ειναι το υβριδιο.Αλλα πως μπορω να απαλαγω απ'αυτον χωρις να τον πεταξω?Δεν θελω με τπτ να τον σκοτωσω!!Παιρνουν ανταλαγες τα pet shop?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις καποιο γνωστο πετ σοπ που ψωνιζεις ρωτησε τους αν το θελουν.

Η βαλε μια αγγελια εδω μαζι με μια φωτογραφια του και μπορει καποιος να θελει να το φιλοξενησει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα!Ηρθα πριν λιγη ωρα απο την δουλεια μου και βρηκα το ενυδρειο με τις αφρικανες μου σκαμμενο καπως ετσι

20161212_184326.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος GARD83 έγραψε:

Παιδες καλησπερα!Ηρθα πριν λιγη ωρα απο την δουλεια μου και βρηκα το ενυδρειο με τις αφρικανες μου σκαμμενο καπως ετσι

20161212_184326.jpg

μετα απο ενα λεπτο ειδα πως ενα ασει ειναι σχεδον τυφλο!Παιζει ρολο?Εχει σχεση με τα σκαψιματα στις πετρες?

 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς τυφλό;απο χτύπημα;βάλε καμια φωτό απο το ψάρι αν μπορείς.

 

τα σκαψίματα είναι λίγο πολύ φισιολογικά στις κιχλίδες!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Τι εννοείς τυφλό;απο χτύπημα;βάλε καμια φωτό απο το ψάρι αν μπορείς.

 

τα σκαψίματα είναι λίγο πολύ φισιολογικά στις κιχλίδες!

Ναι,δυστηχως!Ειμαι πολυ φρεσκος με το ενυδρειο και δυστηχως ειχα πολυ νωρις...τραυματιες!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...