Jump to content

Έχουμε ανεμώνες στα ενυδρεία μας;


teoxan

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα για να συζητήσουμε για τις ανεμώνες. Ποιοι έχουμε, πως της συντηρούμε και τι πρέπει να προσέξουμε αν θέλουμε να φιλοξενήσουμε αυτά τα υπέροχα και ιδιαίτερα πλάσματα.

 

Είχα γράψει παλιότερα ένα pdf σχετικά, εδω το επισυνάπτω πάλι ανανεωμένο. Όποιος θέλει μπορεί να το κατεβάσει.

 

Ας αρχίσω απο μένα, λοιπόν. Ξεκίνησα εδω και ένα χρόνο να φιλοξενώ ανεμώνες, τώρα έχω μια Carpet, μια mini-carpet και τρεις Bubble που προέκυψαν απο μια που έκανε split. 

Τις ταϊζω μια φορά την εβδομάδα ψαράκι ( αθερίνα ή γαύρο ) και όταν δεν έχω ψάρι δίνω κατεψυγμένη mysis και krill. 

Εδω να πω ότι παρά το γεγονός ότι πολλοί φοβούνται να βάλουν ανεμώνες στο ενυδρείο, αν τους παρέχεις τις συνθήκες που χρειάζονται δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Η Carpet έχει μείνει σταθερά εκεί που την έβαλα την πρώτη μέρα, και οι bubble δεν έχουν μετακινηθεί ποτέ απο τότε που βρήκαν τη θέση τους.

Σίγουρα χρειάζεται προσοχή, μια ανεμώνη που μετακινείται συνέχεια δείχνει με αυτό τον τρόπο ότι κάτι την ενοχλεί στο ενυδρείο.

 

Για να δούμε λοιπόν, ποιοί απο μας έχουν ή είχαν ανεμώνες και πως τις συντηρούν;

Ανεμώνες-Updated.pdf

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

αν και του γλυκου ακομα , διαβαζω για την μεταβαση και νομιζω πως ειναι πολυ καλο αρθρακι και σε ευχαριστουμε πολυ , ειναι πολυ χρησιμο για ολους

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-122:

:bigemo_harabe_net-122:

πριν 31 λεπτά, το μέλος teoxan έγραψε:

Ανοίγω αυτό το θέμα για να συζητήσουμε για τις ανεμώνες. Ποιοι έχουμε, πως της συντηρούμε και τι πρέπει να προσέξουμε αν θέλουμε να φιλοξενήσουμε αυτά τα υπέροχα και ιδιαίτερα πλάσματα.

 

Είχα γράψει παλιότερα ένα pdf σχετικά, εδω το επισυνάπτω πάλι ανανεωμένο. Όποιος θέλει μπορεί να το κατεβάσει.

 

Ας αρχίσω απο μένα, λοιπόν. Ξεκίνησα εδω και ένα χρόνο να φιλοξενώ ανεμώνες, τώρα έχω μια Carpet, μια mini-carpet και τρεις Bubble που προέκυψαν απο μια που έκανε split. 

Τις ταϊζω μια φορά την εβδομάδα ψαράκι ( αθερίνα ή γαύρο ) και όταν δεν έχω ψάρι δίνω κατεψυγμένη mysis και krill. 

Εδω να πω ότι παρά το γεγονός ότι πολλοί φοβούνται να βάλουν ανεμώνες στο ενυδρείο, αν τους παρέχεις τις συνθήκες που χρειάζονται δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Η Carpet έχει μείνει σταθερά εκεί που την έβαλα την πρώτη μέρα, και οι bubble δεν έχουν μετακινηθεί ποτέ απο τότε που βρήκαν τη θέση τους.

Σίγουρα χρειάζεται προσοχή, μια ανεμώνη που μετακινείται συνέχεια δείχνει με αυτό τον τρόπο ότι κάτι την ενοχλεί στο ενυδρείο.

 

Για να δούμε λοιπόν, ποιοί απο μας έχουν ή είχαν ανεμώνες και πως τις συντηρούν;

Ανεμώνες-Updated.pdf

Μπραβο Θωδωρη,μια κατηγορια μονη τους λατρεμενο ζωντανο,για παμε να κουβεντιασουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ...πάντα τις έβλεπα με φόβο για ένα nano!

Είναι ένας από τους λόγους που με σπρώχνει στην αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος aggelos78 έγραψε:

Δεν είχα ποτέ...πάντα τις έβλεπα με φόβο για ένα nano!

Είναι ένας από τους λόγους που με σπρώχνει στην αναβάθμιση.

Το οτι σκεφτεσε την αναβαθμιση ειναι καλο και ωφειλετε στην ανεμωνη που σημαινει οτι την αγαπας πολυ.Να την σεβεσαι και οχι να την φοβασαι.:thumbsu:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πραγματικα ειναι ενα ειδος που δεν πρεπει να λειπη απο κανενα θαλασσινο ενυδρειο.Και εγω ετοιμαζω αναβαθμισει για αυτον και μονο τον λογο

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν nano , μια καλή λύση είναι οι mini-carpet. Έρχονται σε απίθανους συνδυασμούς χρωμάτων, είναι μικρές σε μέγεθος και πολύ εύκολες. Πιό εύκολες κι απο bubble.

Διαβάστε και το pdf που έγραψα που έχω και photo.

 

Εγω ήδη το σκέφτομαι σοβαρά να μετατρέψω το ενυδρείο μου σε ανεμονιέρα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος aggelos78 έγραψε:

Δεν είχα ποτέ...πάντα τις έβλεπα με φόβο για ένα nano!

Είναι ένας από τους λόγους που με σπρώχνει στην αναβάθμιση.

 

Δεν χρειάζονται φόβο φίλε μου. Όπως είπε κι ο Νίκος, σεβασμό θέλουν. Διαβάζοντας και μαθαίνοντας για τις απαιτήσεις τους και με ένα σωστό στήσιμο ενυδρείου γίνεται πολύ εύκολο να τις συντηρείς.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος teoxan έγραψε:

Για όσους έχουν nano , μια καλή λύση είναι οι mini-carpet. Έρχονται σε απίθανους συνδυασμούς χρωμάτων, είναι μικρές σε μέγεθος και πολύ εύκολες. Πιό εύκολες κι απο bubble.

Διαβάστε και το pdf που έγραψα που έχω και photo.

 

Εγω ήδη το σκέφτομαι σοβαρά να μετατρέψω το ενυδρείο μου σε ανεμονιέρα.

 

Θα συμφωνησω με τον Θοδωρη .Η mini carpet ειναι πολυ ευκολη και εχει και αρκετους χρωματισμους.Ειδικα σε ενα νανο reef.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό θέμα Θοδωρή....Στο ριφάκι μου παλιά είχα μιά Heteractis Malu πραγματικό pet!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Ενα αλλο ειδος ειναι η rock flower anemone.Απιστευτη απλα.

 

κι αυτή ιδανική για nano. Κι εύκολη.

 

Link to comment
Share on other sites

Η mini carpet μου. Η φωτό είναι κινητό, δεν είναι καλή. Το μπλέ της είναι κανονικά μωβ.

 

 

 

 

οι bubble με έναν απο τους κλόουν.

 

 

και η carpet μόλις έχει φάει και προσπαθεί να ανοίξει πάλι.Έχει μεγαλώσει αρκετά απο τον Σεπτέμβριο που την πήρα και πρέπει να κάνω χώρο.

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Πολύ καλό θέμα Θοδωρή....Στο ριφάκι μου παλιά είχα μιά Heteractis Malu πραγματικό pet!

 

 

Υπέροχη ανεμώνη Δημήτρη! Όντως πραγματικό pet.

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια , αλλα πάντα με φόβιζε η ανεξέλεγκτη συμπεριφορά τους !

 

Ισως μια tube αν βρω ...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο θέμα και αγαπημένα ζωντανά! Εχω μία κόκκινη bta στο 30άρι μου...την ταιζω ότι κατεψυγμένη έχω ( mysis, cyclops κτλ ) μίια φορά κάθε 7-10 μέρες.

Συμπτωματικά απόψε κάνοντας κάποιες δουλειές στο ενυδρείο έβγάλα μια φωτό με την ανεμώνη οριακά έξω από το νερό και μέτα μπήκα στο φόρουμ βλέποντας

αυτό το θέμα. Οπότε......

IMG_3991 (2).JPG

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος dimtsok έγραψε:

Πολύ ωραίο θέμα και αγαπημένα ζωντανά! Εχω μία κόκκινη bta στο 30άρι μου...την ταιζω ότι κατεψυγμένη έχω ( mysis, cyclops κτλ ) μίια φορά κάθε 7-10 μέρες.

Συμπτωματικά απόψε κάνοντας κάποιες δουλειές στο ενυδρείο έβγάλα μια φωτό με την ανεμώνη οριακά έξω από το νερό και μέτα μπήκα στο φόρουμ βλέποντας

αυτό το θέμα. Οπότε......

IMG_3991 (2).JPG

 

Πολύ όμορφη η ανεμώνη σου! Να τη χαίρεσαι!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος fishbone! έγραψε:

Θα ήθελα μια , αλλα πάντα με φόβιζε η ανεξέλεγκτη συμπεριφορά τους !

 

Ισως μια tube αν βρω ...

 

Διονύση, μια mini-carpet ή μια bubble δεν είναι επικίνδυνες. Και είναι και εύκολες ανεμώνες σε απαιτήσεις και συντήρηση.

 

Η tube είναι πιο επικίνδυνη γιατί τσιμπάει άσχημα και κοράλλια και ψάρια. Δεν είναι για reef safe παρόλο που αρκετοί απο μας έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος teoxan έγραψε:

 

Πολύ όμορφη η ανεμώνη σου! Να τη χαίρεσαι!

 

Να σαι καλά φίλε μου! Η ανεμωνιέρα που λες είναι κάτι που τριγυρίζει και μένα στο μυαλό μου.....ειδικά full με rock και mini - maxi.....τρέλα!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος dimtsok έγραψε:

Να σαι καλά φίλε μου! Η ανεμωνιέρα που λες είναι κάτι που τριγυρίζει και μένα στο μυαλό μου.....ειδικά full με rock και mini - maxi.....τρέλα!!!!!

 

Ετοιμάζομαι φίλε μου, όλο και ωριμάζει η ιδέα μου. Φαντάζομαι ένα "χαλάκι" με mini-carpet στον αραγωνίτη και μερικές rock στο βράχο..Το πρόβλημα είναι μόνο να βρίσκω στα ενυδρειομάγαζα. Δεν φέρνουν συχνά.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις απόλυτο δίκιο....και πραγματικά είναι πανέμορφα ζωντανά, μερικά εξωπραγματικά!!!! Πω, πω τι μου κάνεις βραδιάτικα....σκέφτομαι άλλο ένα 30άρι τίγκα στην ανεμώνη!!!!

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...