Jump to content

Έχουμε ανεμώνες στα ενυδρεία μας;


teoxan

Recommended Posts

Ρε παιδιά μεταξύ τους δεν θα πλακωθούν σε τόσο περιορισμένους χώρους ;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Ρε παιδιά μεταξύ τους δεν θα πλακωθούν σε τόσο περιορισμένους χώρους ;;

Διονύση δες αυτό το 30άρι....

https://www.youtube.com/watch?v=MNcmKfwZbEI

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος fishbone! έγραψε:

Ρε παιδιά μεταξύ τους δεν θα πλακωθούν σε τόσο περιορισμένους χώρους ;;

 

Οχι Διονύση, δεν έχουν πρόβλημα γιατι οι ανεμώνες στη φύση ζουν σε μεγάλες ομάδες. Δεν υπάρχουν ανεμώνες μόνες τους. Το πρόβλημα στα ενυδρεία δημιουργείται επειδή έχουμε και κοράλλια δίπλα τους και ξεκινούν χημικό πόλεμο μεταξύ τους σε τόσο περιορισμένο χώρο. Στη φύση, οι ανεμώνες δεν είναι τόσο κοντά στα reef αλλά γύρω απο κοραλλιογενείς βράχους, στα όρια μεταξύ βράχου και ανοιχτής θάλασσας. Μόνο κάποιες bubble θα δείς στους βράχους και τις magnifica σε αβαθή νερά-εκει που βρίσκεις και sps.

 

Εγω έχω χάσει μια καταπληκτική ανεμώνη LTA απο ένα bubble κοράλλι που πέταξε πλοκάμι και το έχωσε κατευθείαν στο στόμα της. Γι αυτό σκέφτομαι σοβαρά να το γυρίσω σε ανεμονιέρα και να βγάλω ότι κοράλλι έχω.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος dimtsok έγραψε:

Διονύση δες αυτό το 30άρι....

https://www.youtube.com/watch?v=MNcmKfwZbEI

 

Τι μας κάνεις νυχτιάτικα;;; :hot:

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος teoxan έγραψε:

 

Οχι Διονύση, δεν έχουν πρόβλημα γιατι οι ανεμώνες στη φύση ζουν σε μεγάλες ομάδες. Δεν υπάρχουν ανεμώνες μόνες τους. Το πρόβλημα στα ενυδρεία δημιουργείται επειδή έχουμε και κοράλλια δίπλα τους και ξεκινούν χημικό πόλεμο μεταξύ τους σε τόσο περιορισμένο χώρο. Στη φύση, οι ανεμώνες δεν είναι τόσο κοντά στα reef αλλά γύρω απο κοραλλιογενείς βράχους, στα όρια μεταξύ βράχου και ανοιχτής θάλασσας. Μόνο κάποιες bubble θα δείς στους βράχους και τις magnifica σε αβαθή νερά-εκει που βρίσκεις και sps.

 

Εγω έχω χάσει μια καταπληκτική ανεμώνη LTA απο ένα bubble κοράλλι που πέταξε πλοκάμι και το έχωσε κατευθείαν στο στόμα της. Γι αυτό σκέφτομαι σοβαρά να το γυρίσω σε ανεμονιέρα και να βγάλω ότι κοράλλι έχω.

 

Και μεταξύ τους τα είδη δεν προσπαθούν να κυριαρχήσουν στο χώρο ;;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος fishbone! έγραψε:

Και μεταξύ τους τα είδη δεν προσπαθούν να κυριαρχήσουν στο χώρο ;;

 

Πολύ σωστή παρατήρηση, είναι ομοειδή σύνολα. Δηλαδή, πολλές carpet μαζί, ή πολλές crispa μαζι. Αν ποτέ βρεθείς στη Κρήτη αξίζει να πας να δείς το Ενυδρείο Κρήτης στις Γούβες-έξω απο το Ηράκλειο. Εκεί έχουν δυο-τρια reef με μερικές χιλιάδες λίτρα το καθένα. Ενα απο αυτά με χιλιάδες bubble ανεμώνες όλες μαζί.

Πολλοί στο εξωτερικό που έχουν ανεμονιέρες έχουν πολλές απο ένα είδος όμως μόνο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2016 at 1:47 ΠΜ, το μέλος teoxan έγραψε:

 

Πολύ σωστή παρατήρηση, είναι ομοειδή σύνολα. Δηλαδή, πολλές carpet μαζί, ή πολλές crispa μαζι. Αν ποτέ βρεθείς στη Κρήτη αξίζει να πας να δείς το Ενυδρείο Κρήτης στις Γούβες-έξω απο το Ηράκλειο. Εκεί έχουν δυο-τρια reef με μερικές χιλιάδες λίτρα το καθένα. Ενα απο αυτά με χιλιάδες bubble ανεμώνες όλες μαζί.

Πολλοί στο εξωτερικό που έχουν ανεμονιέρες έχουν πολλές απο ένα είδος όμως μόνο.

 

Πολυ σωστα,μονο απο ενα ειδος.

Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2016 at 1:36 ΠΜ, το μέλος teoxan έγραψε:

 

Οχι Διονύση, δεν έχουν πρόβλημα γιατι οι ανεμώνες στη φύση ζουν σε μεγάλες ομάδες. Δεν υπάρχουν ανεμώνες μόνες τους. Το πρόβλημα στα ενυδρεία δημιουργείται επειδή έχουμε και κοράλλια δίπλα τους και ξεκινούν χημικό πόλεμο μεταξύ τους σε τόσο περιορισμένο χώρο. Στη φύση, οι ανεμώνες δεν είναι τόσο κοντά στα reef αλλά γύρω απο κοραλλιογενείς βράχους, στα όρια μεταξύ βράχου και ανοιχτής θάλασσας. Μόνο κάποιες bubble θα δείς στους βράχους και τις magnifica σε αβαθή νερά-εκει που βρίσκεις και sps.

 

Εγω έχω χάσει μια καταπληκτική ανεμώνη LTA απο ένα bubble κοράλλι που πέταξε πλοκάμι και το έχωσε κατευθείαν στο στόμα της. Γι αυτό σκέφτομαι σοβαρά να το γυρίσω σε ανεμονιέρα και να βγάλω ότι κοράλλι έχω.

 

Αφειρωμενο

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι μας κάνεις βραδιάτικα ρε Νίκο! 

 

Αυτές οι magnifica....Μεγάλο απωθημένο! Αξίζει ένα ενυδρείο μόνο με αυτές!

 

Να'σαι καλά!:thumbsu:

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος teoxan έγραψε:

Τι μας κάνεις βραδιάτικα ρε Νίκο! 

 

Αυτές οι magnifica....Μεγάλο απωθημένο! Αξίζει ένα ενυδρείο μόνο με αυτές!

 

Να'σαι καλά!:thumbsu:

 

Eτοιμασου σιγα σιγα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
πριν 16 λεπτά, το μέλος dimtsok έγραψε:

Θυμήθηκα  το θέμα βλέποντας αυτή τη φωτό.......αρρώστια!!!!

large.unreal_nem.jpg.7f395325abec1677baa87745bb313a2f.jpg

 

Τρομερη φωτο με πανδαισια χρωματων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...