Jump to content

Απο σπορους .....σε καταπρασινο χαλί???


GreenMachineGR

Recommended Posts

Γεια σας ανοιγω αυτο το θεμα με αφορμη μια κουβεντα που εκανα με εναν φιλο μου σχετικα με σπορους που αγορασε απο το ebay 

Μολις ηρ8αν λοιπον οι σποροι του τους εβαλε σε εναν νανο-ενυδρειο τους ψεκασε καλα καλα εκλεισε την κορυφη με σελοφαν και σε 4 μερες ειχε ενα καταπρασινο χαλί , στην συνεχεια γεμισε με νερο..

Θα ηθελα να ρωτησω εαν κανεις αλλος εχει κανει κατι παρόμοιο 

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω τους σπόρους να έρθουν.... ;)

 

Απο ότι διάβασα είναι πολύ εξυπνος τρόπος και με το dry start επιτυγχάνεις τέλειο αποτέλεσμα.

 

Ειδικά η μικρή ποικιλία απο glossostigma όπως αυτή που έχεις βάλει είναι καταπληκτική!!!!

 

Θα φάω τα νύχια μου μέχρι να έρθουν... :)

 

Link to comment
Share on other sites

αν θες να κάνεις  dry start  και να έχεις γρήγορα και ομοιόμορφα αποτελέσματα είναι μονόδρομος πολύ Ασιάτες για το στήσιμο των ενυδρείων τους τα χρησιμοποιούν και η τιμές τους είναι άπεκτες 

πχ 4 γραμμάρια σπόροι με ταχυδρομικά 1,5 ευρώ.

ή 12 γραμμάρια σπόροι με ταχυδρομικά γύρω στα 5 ευρώ αν θες έχει και μεγαλύτερα πακέτα.

https://de.aliexpress.com/item/Plant-seed-Glossostigma-elatinoides-similar-Hemianthus-callitrichoides-aquarium-Mini-Leaf-or-Big-Leaf/32688659016.html?isOrigTitle=true

 

https://de.aliexpress.com/item/Aquarium-Plant-Seed-Glossostigma-elatinoides-Hemianthus-callitrichoides-Aquatic-Fish-Tank-Decoration-Landsacape/32757703539.html?isOrigTitle=true

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα και εγώ και περιμένω να δω  την πορεία του.

 

http://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/105135-άλλο-ένα-γαριδάδικο/?page=2#comment-1142866

 

 

20161215_174242.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Ειδικά η μικρή ποικιλία απο glossostigma όπως αυτή που έχεις βάλει είναι καταπληκτική!!!!

 

 

@tkalamat εσένα εννοούσα! ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος GreenMachineGR έγραψε:

απλα ειναι καποιο μυστικο?? 8ελω να πω θερμοκρασια , ισως?? τους εχω σε δωματιο...

 

Εννοείςτου έχεις σπείρει?Έχεις ακολουθήσει την τεχνική του dry-start?

Link to comment
Share on other sites

Δέν νομίζω...ίσα ίσα που θα το βρούν για ταίστρα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Εννοείςτου έχεις σπείρει?Έχεις ακολουθήσει την τεχνική του dry-start?

εριξα το flyval το ψεκασα παρα πολυ καλα μετα το εκλεισα με σελοφαν και αναψα το φως!!! κανα αλλο κολπο?

 

Link to comment
Share on other sites

Το flyval τί είναι;

 

Θεωριτικά τα έκανες μιά χαρά....απλά να ρίξεις και λίγο χαλίκι απο πάνω έτσι ώστε να βοηθήσει να μην "σηκωθούν" τα φυτά που δεν έχουν πιάσει καλά όταν γεμίσεις με νερό...

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω ασχοληθεί με dry start από αυτά που διαβάζω κατά καιρούς σωστά έπραξες.

Από εκεί και πέρα σίγουρα η θερμοκρασία βοηθάει και στην συγκεκριμένη μέθοδο πρέπει να προσέχεις

με το ψέκασμα να μην σου λιμνάζει νερό.

Κατά καιρούς έχω διαβάσει κάποιους που ρίχνουν και λίγο γενικό λίπασμα μέσα στον ψεκαστήρα.

 

Βάλε αν θέλεις και καμιά φώτο να πάρουμε μάτι ;)

 

@Husky_Jim φυσιολογικά εννοεί κάποιο υπόστρωμα fluval απλά χάθηκε στο typing...

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Το flyval τί είναι;

 

Θεωριτικά τα έκανες μιά χαρά....απλά να ρίξεις και λίγο χαλίκι απο πάνω έτσι ώστε να βοηθήσει να μην "σηκωθούν" τα φυτά που δεν έχουν πιάσει καλά όταν γεμίσεις με νερό...

 

To fluval το υπόστρωμα εννοεί. :hehe

Link to comment
Share on other sites

Αν λέμε για το Stratum είναι πολύ καλό και ρίχνει και σταθεροποιεί PH

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Αν λέμε για το Stratum είναι πολύ καλό και ρίχνει και σταθεροποιεί PH

το στρατοθμ ειναι ,προσπα8ω να ανεβασω φωτο αλλα δεν με αφηνει απο το κινητο..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον και μαλλον θα το δοκιμασω. Οχι σαν στησιμο αλλα σαν καλλιεργεια του φυτου και μετα τα μεταφερω με το καλο αν τα καταφερω! Σε αυτο που αναφερει ο φιλος Ρασταμαν οτι καποιοι βαζουν γενικο λιπασμα στον ψεκασμο θα το απεφευγα.Σε αυτη τη φαση θελουμε τα φυτα μας να ριζωσουν καλα και αν τους δινουμε τροφη απο τα φυλλα αποθαρρυνουμε την ριζα να παει προς το υποστρωμα και να ''αγκιστρωθουν'' στο βυθο. Επισης σιγουρα θα θελουμε καλες συνθηκες φωτισμου και σιγουρα ισορροπια υγρασιας με αερισμο γιατι θα εχουμε θεματα με μυκητες λογικα! Σιγουρα αξιζει την δοκιμη παντως!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Dio45 έγραψε:

Πολυ ενδιαφερον και μαλλον θα το δοκιμασω. Οχι σαν στησιμο αλλα σαν καλλιεργεια του φυτου και μετα τα μεταφερω με το καλο αν τα καταφερω! Σε αυτο που αναφερει ο φιλος Ρασταμαν οτι καποιοι βαζουν γενικο λιπασμα στον ψεκασμο θα το απεφευγα.Σε αυτη τη φαση θελουμε τα φυτα μας να ριζωσουν καλα και αν τους δινουμε τροφη απο τα φυλλα αποθαρρυνουμε την ριζα να παει προς το υποστρωμα και να ''αγκιστρωθουν'' στο βυθο. Επισης σιγουρα θα θελουμε καλες συνθηκες φωτισμου και σιγουρα ισορροπια υγρασιας με αερισμο γιατι θα εχουμε θεματα με μυκητες λογικα! Σιγουρα αξιζει την δοκιμη παντως!

Αξιζει γιατι εχεις ετοιμα φυτα και δεν αγοραζεις , απλα αργουν λιγο να βλαστασησουν οι σποροι

Link to comment
Share on other sites

Aπο οσο εχω διαβασει ...

Δεν ειναι σποροι  glossostigma  , αλλα καποιοι αλλοι που μοιαζουν με gloso...

Kανει για emersed καλιεργεια ,αλλα οχι εντος νερου, εντος νερου , αρχιζει και ψηλωνει.

Δεν το εχω δοκιμασει αλλα γραφω οσα εχω διαβασει...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος nicpapa έγραψε:

Aπο οσο εχω διαβασει ...

Δεν ειναι σποροι  glossostigma  , αλλα καποιοι αλλοι που μοιαζουν με gloso...

Kανει για emersed καλιεργεια ,αλλα οχι εντος νερου, εντος νερου , αρχιζει και ψηλωνει.

Δεν το εχω δοκιμασει αλλα γραφω οσα εχω διαβασει...

 

εχω τους ιδιους σπορους του @tkalamat απο τον ιδιο συγχομπιστα τα πηραμε ...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος GreenMachineGR έγραψε:

εχω τους ιδιους σπορους του @tkalamat απο τον ιδιο συγχομπιστα τα πηραμε ...

E και το αποτελεσμα?

Εινα gloso ?

Eχω διαβασει οτι μετα απο ενα 2 μηνο αρχιζει και ψηλωνει..

Link to comment
Share on other sites

Ο Νικ με προβληματισε τωρα. Και  θα ρωτησω γιατι εγω δεν εχω στο ενυδρειο μου, το glosostigma υπο καταλληλες προυποθεσεις θα κανει στο ενυδρειο υποτυπωδες ανθος με αποτελεσμα την παραγωγη σπορου. Ειμαι γεωπονος αλλα δεν ξερω την φυσιολογια αυτου του φυτου.Δημιουργια σπορου προυποθετει ανθος(εγγενης πολλαπλασιασμος) και ο σπορος δεν θα ειναι ιδιος με τους γονεις. Τα περισσοτερα ενυδρειακα φυτα βλεπω οτι πολλαπλασιαζοντε αγενως,δλδ με μοσχευματα,καταβολαδες,παραφυαδες,διαιρεση  και το νεο φυτο ειναι ιδιο με το αρχικο.

Έγινε επεξεργασία - Dio45
Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχε παρει το ματι μου αυτους τους σπορους και ειχα δει που ο τυπος ειχε φτιαξει iwagumi με χαλι απο αυτους τους σπορους.Τωρα γι αυτο που λεει ο Νικος,οτι δεν κανουν για εντος νερου δεν το ξερω.

Οσον αφορα την dry start,η εποχη ειναι λιγο λαθος και το λεω λογο θερμοκρασιας μιας και το εχω δοκιμασει.

Αν εχει χαμηλη θερμοκρασια θα αργει πολυ να αναπτυσεται,εκτος και η θερμοκρασια του σπιτιου ειναι καλη.

Ψεκασμα 2-3 φορες την ημερα και λιγο γενικο λιπασμα μεσα στο ψεκαστηρι δεν κανει κακο,μιας και οταν θα ειναι ετοιμο για γεμισμα το ενυδρειο θα πρεπει να γινουν 2-3 απανοτες αλλαγες νερου για ξεβγαλμα.

Αν υπαρχει αλλο ενυδρειο σε λειτουργια,παιρνεις νερο απο εκει που εχει νιτρικα και ψεκαζεις μ αυτο.

Φως 12 ωρες αναμενο και το σελοφαν να εχεις μικρες τρυπες απο οδοντογλυφιδα πχ.

Διαβασε και εδω και εδω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας κανω μια ενημερωση.

4 μερα σημερα οι σποροι δεν εχουν σκασει αλλα βλεπω κατι σαν σαλιο να τους ενωνει μεταξυ τους..αυτο που λεει ο @rastafarian για την θερμοκρασια ισως να εχει δικιο.

ΤΟ σετ απ ειναι σε δωματιο  με γενικα σταθερες θερμοκρασιες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...