Jump to content

Απο σπορους .....σε καταπρασινο χαλί???


GreenMachineGR

Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος GreenMachineGR έγραψε:

Ας κανω μια ενημερωση.

4 μερα σημερα οι σποροι δεν εχουν σκασει αλλα βλεπω κατι σαν σαλιο να τους ενωνει μεταξυ τους..αυτο που λεει ο @rastafarian για την θερμοκρασια ισως να εχει δικιο.

ΤΟ σετ απ ειναι σε δωματιο  με γενικα σταθερες θερμοκρασιες...

Επειδή είναι πολύ σημαντικό αν μπορείς γράψε μας περίπου θερμοκρασία χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Τα παραγγειλα και γω τα σπορακια,ειχε 2 ειδη,κοντο και ενα αλλο πιο ψιλο. Πηρα το κοντο, ας ερθει με το καλο και ξεκιναω και γω το πειραμα. Τωρα οσο αφορα την ιδανικη θερμοκρασια φυτρωσης εψαξα λιγο αλλα δεν βρηκα να αναφερεται καπου. 20 C νομιζω ειναι καλα. Αυτο που βρηκα σε ξενο φορουμ ειναι οτι μπορει να κανει και 10 μερες να φυτρωσει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Dio45 έγραψε:

Τα παραγγειλα και γω τα σπορακια,ειχε 2 ειδη,κοντο και ενα αλλο πιο ψιλο. Πηρα το κοντο, ας ερθει με το καλο και ξεκιναω και γω το πειραμα. Τωρα οσο αφορα την ιδανικη θερμοκρασια φυτρωσης εψαξα λιγο αλλα δεν βρηκα να αναφερεται καπου. 20 C νομιζω ειναι καλα. Αυτο που βρηκα σε ξενο φορουμ ειναι οτι μπορει να κανει και 10 μερες να φυτρωσει.

ισως να εχεις και δικιο....παντως καποιο μυστικο θα κρυβεται πισω απο αυτο που 8α παει θα το ανακαλυψουμε!!

 

Link to comment
Share on other sites

20 βαθμοι ειναι χαμηλα,γενικα για dry start.

Η καλυτερη θερμοκρασια ειναι 25,οπως εχουμε και στα ενυδρεια μας δηλαδη.Γι αυτο και η καλυτερη εποχη για την dry start ειναι η ανοιξη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος rastafarian έγραψε:

20 βαθμοι ειναι χαμηλα,γενικα για dry start.

Η καλυτερη θερμοκρασια ειναι 25,οπως εχουμε και στα ενυδρεια μας δηλαδη.Γι αυτο και η καλυτερη εποχη για την dry start ειναι η ανοιξη.

το θεμα ειναι εαν μπορω με καποιο τροπο να αυξησω την θερμοκρασια...προς το παρων το εχω διπλα σε ενα καλοριφερ μεχρι να σκασουν οι σποροι.

Link to comment
Share on other sites

On 25/12/2016 at 3:45 ΜΜ, το μέλος GreenMachineGR έγραψε:

χρονια πολλα καλα Χριστούγεννα..σμρ οι πρωτοι σποροι φυτρωσαν :jig: 

 

Χρόνια Πολλά  boy!!

Φώτο??

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

 

Χρόνια Πολλά  boy!!

Φώτο??

δεν με αφηνει μου εμφανιζει οτι το μεγεθος πρεπει να ειναι 4mb 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος GreenMachineGR έγραψε:

δεν με αφηνει μου εμφανιζει οτι το μεγεθος πρεπει να ειναι 4mb 

 

Ανέβασε τη στη γκαλερί , η μίκρυνε το μέγεθος της με επεξεργασία !

Η αν ειςαι απο κινητό στείλε την σε προσωπικό μήνυμα στον εαυτό σου πχ στο facebook και κατέβασε τη μετά ξανά στο κινητό σου, κατεβαίνει σε πολυ χαμηλότερο μέγεθος !

 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ας κανω μια ανανεωση οι σποροι σκασαν ολοι δεν το περιμενα καθολου..

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : μιας και στο επαγγελμα ειμαι γεωπονος να αναφερω πως οι σποροι πανω απο το 90% εσκασαν και πραγματικα το ενυδρειο γεμισε , αυτο βεβαια που αυξηση το ποσοστο ηταν η θερμοκρασια οσο υψηλοτερη και ΣΤΑΘΕΡΗ  θερμοκρασια υπαρχει στον χωρο οι σποροι θα βλαστησουν γρηγοροτερα , επισης η υγρασια πρεπει να ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα..Τελος εαν καποιος το επιχειρησει να ξερει πως εαν δει καποιος μερικους σπορους να μην εχουν βλαστησει σε σχεση με τους αλλους  να γεμισει το ενυδρειο με νερο και θα μεινει εκπληκτος με το αποτελεσμα μετα απο μερικες μερες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος GreenMachineGR έγραψε:

Ας κανω μια ανανεωση οι σποροι σκασαν ολοι δεν το περιμενα καθολου..

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : μιας και στο επαγγελμα ειμαι γεωπονος να αναφερω πως οι σποροι πανω απο το 90% εσκασαν και πραγματικα το ενυδρειο γεμισε , αυτο βεβαια που αυξηση το ποσοστο ηταν η θερμοκρασια οσο υψηλοτερη και ΣΤΑΘΕΡΗ  θερμοκρασια υπαρχει στον χωρο οι σποροι θα βλαστησουν γρηγοροτερα , επισης η υγρασια πρεπει να ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα..Τελος εαν καποιος το επιχειρησει να ξερει πως εαν δει καποιος μερικους σπορους να μην εχουν βλαστησει σε σχεση με τους αλλους  να γεμισει το ενυδρειο με νερο και θα μεινει εκπληκτος με το αποτελεσμα μετα απο μερικες μερες. 

Για πες μου τωρα που εσκασαν οι σποροι, αρχιζουν να πετανε δρομεις?  οπως κανουν ολα τα γκαζονακια?

Εχω την εντυπωση οτι οι σποροι που πουλανε στο ebay , δεν πετανε δρομεις.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια φωτογραφία να το δούμε !

Θα φαίνεται όμορφο !

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...