Jump to content

Απορίες πρωτάρη


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα....Δεν θα έλεγα ότι είμαι αρχάριος αλλά μάλλον άσχετος, αν και τους τελευταίους 2 μήνες έχω διαβάσει πάρα πολλά άρθρα...Λοιπόν σκοπεύω να δημιουργήσω κι εγώ ένα ενυδρείο, είναι κάτι που ήθελα εδώ και πολλά χρόνια αλλά δεν υπήρχε ούτε ο χρόνος ούτε να χρήματα...Πλέον πιστεύω ότι είμαι έτοιμος για το όλο εγχείρημα.

1.)Απορία πρώτη αρχικά σκεφτόμουν να το φτιάξω μόνος μου το ενυδρείο αλλά έχω θέμα με το καπάκι...Το καπάκι πως θα το βρω και θα το προσαρμόσω στο μέγεθος του δικού μου ενυδρείου??Anyway, το πολύ πολύ αγοράζω ένα έτοιμο...σκέφτομαι για ένα 80-120L...

2.)Εν συνεχεία πόσο μπορώ να στηριχτώ σε παραγγελίες ψαριών από το internet γιατί έχω την εντύπωση ότι τα pet-shops στην περιοχή μου δεν θα με καλύψουν...

3.)Τι γίνεται τις ημέρες που μπορεί να λείπω σε διακοπές??Πως θα ταίζονται οι αγαπημένοι φίλοι μου??

4.) Και στο δια ταύτα...Σκέφτομαι για έναν συνδιασμό από έναν μονομάχο - 2 γατόψαρα (plecostomus ή ancistrus) - 2 βυθού (kuhli loach) - 4-6 tiger barbus tetrazona....Από κει και πέρα 2-3 γαρυδούλες και ισάριθμα σαλιγκάρια....Είναι αρκετά???Μπορούν να συνυπάρξουν, αν όχι όλα ποια???Εννοείται στο ενυδρείο θα μπουν και κάποια φυτά, ξύλα βράχοι δεν ξέρω ακριβώς...

 

Περιμένω τις γνώμες σας για να πραγματοποιήσω το όνειρο μου...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγχαρητήρια για το έργο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

1) Ωραια εμπειρία να φτιάξεις το δικο σου ενυδρειο, αλλα αν δεν είσαι σιγουρος για ολα καλυτερα μην το ρισκαρεις. Μπορεις να βρεις αρκετά ενυδρεία  φθηνα. Παντως αξιζει την προσπαθεια. Για το καπακι που λες δεν το γνωριζω αλλα πιστευω θα μιλησουν και οι πιο έμπειροι.

2)Οι παραγγελιες απο ιντερνετ ειδικα για ζωντανούς οργανισμους οπως τα ψαρια νομιζω δεν ειναι και οτι καλυτερο, εκτως και αν είσαι 100% σιγουρος απο που θα πάρεις τα ψαρακια σου. Σιγουρα ομως ειναι καλυτερο να δεις ο ιδιος τι θα παρεις. Να δεις δηλαδη αν τα ψαρακια κινούνται καλα στο ενυδρειο, αναπνεουν σωστα αλλα και αν υπαρχουν αλλα νεκρα ψαρια στη δεξαμενή.

3) Υπαρχουν αυτοματες ταιστρες. Εγω παντως θα ανυσηχουσα περισσότερο για το πως θα γινοντε αλλαγες νερου.

4)Ψαξου με ψαροσυνθεσεις. Υπαρχουν παρα πολλα ειδη που μπορεις να επιλεξεις. Αν θες μονομαχο, καλυτερα να επιλεξεις καποιο ειρηνικο κοπαδοψαρο, γιατι τα περισσότερα δαγκωνουν τα πτερύγια τους. Ειδικα οι tetrazona θα ταλαιπωρίσουν τον μονομάχο. Οι γαριδες ειναι ιδανικες. Προσεξε μονο με τα σαλιγκαρια γιατι μπορει να γινουν πολλα και να μην μπορεις να τα ξεφορτωθείς. Σε ενα φυτεμενο θα ειναι τέλεια ο μονομαχος σε αυτα τα λιτρα. 

 

Καλη επιτυχια και μακαρι να φτοιαξεις το ενυδρείο που επιθυμείς:thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα. Εκανες το πιο σωστο να ρωτησεις πριν ξεκινησεις, γιατι πιστευω εδω θα βρεις βοηθεια οπως και εγω.Επειδη η αρχη ειναι το ημιση του παντος καλα ειναι να το πας σωστα απο την αρχη.θα σου πω μερικα πραγματα απο την δικια μου εμπειρια:

1) Για το θεμα των διακοπων. Αυτο που λεει και ο Ορεστης λυνεται το ταισμα με την αυτοματη ταιστρα για καμια βδομαδα αλλα τι θα γινει με τις υπολοιπες ρουτινες?Αν πεσει μια ασφαλεια και εχεις διακοπη ρευματος θα σταματησουν ολα και θα γινει ζημια! Αν σκεφτεσαι να λειπεις καιρο πρεπει να εχεις ανθρωπο να τσεκαρει,

2)Δεν θα το εφτιαχνα μονος μου, βεβαια αναλογα ποσο πιανει το χερι σου αλλα θελει δουλεια και ψαξιμο. Μονος σου ηδη σκεφτεσαι για το καπακι.Σκεψου πως θα προσαρμοσεις και τα φωτα σε αυτο και αλλα πολλα.Οχι οτι δεν γινεται αλλα θελει πολυ ψαξιμο. Μπορεις να βρεις πολυ οικονομικα μεταχ/να κομπλε και γνωμη μου ειναι να πας σε οτι μεγαλυτερο σε λιτρα μπορεις να διατηρησεις. Πχ εγω με το 80λιτρο νομιζα οτι ειχα κανα θηριο και τωρα μου φαινεται ψειρα. Αμα θα βλεπεις και των αλλων φιλων εδω το αισθημα χειροτερευει.

3)Σκεψου αυτα και εδω ειμαστε να βρουμε και το στησιμο,ξυλα, πετρες,ψαρια.Αυτα παντως που αναφερεις πιο πανω δεν θα ταιριαξουν αλλα σε αυτο οταν ερθει η ωρα θα σου τα πουν οι εμπειροτεροι.Και απο το ιντερνετ εχω παραγγειλει και εμεινα ικανοποιημενος,εξαρταται και απο το καταστημα.

Καλη αρχη

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση @Dio45 και @Oresths_S....Πάντως όταν λέω διακοπές εννοώ 4-6 max, το λέω αυτό γιατί κάπου διάβασα ένα μέλος εκείνη την περίοδο έκανε δίαιτα στα ψαράκια του και όλα καλά... και εννοείται ότι θα υπάρχει και κάποιος πίσω να ελέγχει.. Θα περιμένω κι άλλη βοήθεια για να γίνουν πιο εύκολα όλα αυτά στο μυαλό μου..

Έγινε επεξεργασία - Sentre
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Sentre έγραψε:

.Πάντως όταν λέω διακοπές εννοώ 4-6 max, το λέω αυτό γιατί κάπου διάβασα ένα μέλος εκείνη την περίοδο έκανε δίαιτα στα ψαράκια του και όλα καλά... και εννοείται ότι θα υπάρχει και κάποιος πίσω να ελέγχει.. Θα περιμένω κι άλλη βοήθεια για να γίνουν πιο εύκολα όλα αυτά στο μυαλό μου..

 

Αν εννοεις  4-6 ημερες δεν χρειαζονται ταισμα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά κι από την σημερινή μελέτη κατέληξα στα εξής:

1 Betta

2-3 Ancistrus

4-5 Pangio Kuhli

4-5 Mikrogeophagus Ramizeri

Απ' ότι διάβασα οι συνθήκες είναι παρόμοιες και δεν θα έχουν πρόβλημα συγκατοίκησης...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλώς ήρθες στην ενυδρειοπαρέα μας:welcome:

Τα betta τα βάζουμε μόνα τους γιατί έχουν ιδιαίτερο χαρακτήρα...

Ένα ζευγάρι ancistrus είναι πολύ καλή επιλογή

Τα Ramirezi ένα ζευγάρι είναι αρκετό γιατί μετά θα έχεις καυγάδες που μπορεί να καταλήξουν σε θανάτους...

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και για μια ομάδα μικρών κοπαδόψαρων π.χ. 15 - 20 cardinal tetra

Τώρα για τα pangio kuhli παρότι είναι από άλλη ήπειρο (Νοτιοανατολική Ασία) είναι πανέμορφα και ζούν σε παρόμοιες συνθήκες:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - south
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πως σκεφτεσαι να επεξεργαζεσαι το νερο του ενυδρειου σου? Κατα την γνωμη μου αν πας σε cardinal tetra, ποσο μαλλον σε ραμιρεζι θα πρεπει να μαλακωσεις το νερο σου και να το κανεις πιο οξινο, με χρηση τυρφης η με αντιστρωφη οσμωση. Ακομα και ο μονομαχος αν και το ξεχναμε πολες φορες, θα χρειαστει κατεβασμα ph, gh. Επισης τα ραμιρεζι και οι καρδιναλιοι να ξερεις ειναι ευαισθητα ψαρακια σε ρυπους αλλα εχουν απιστευτα χρωματα και συμπεριφορες, ειδικα τα ραμιρεζι. Οτι θες εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε να ξεκινησεις σωστα με το ενυδρειο σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Πως σκεφτεσαι να επεξεργαζεσαι το νερο του ενυδρειου σου? Κατα την γνωμη μου αν πας σε cardinal tetra, ποσο μαλλον σε ραμιρεζι θα πρεπει να μαλακωσεις το νερο σου και να το κανεις πιο οξινο, με χρηση τυρφης η με αντιστρωφη οσμωση. Ακομα και ο μονομαχος αν και το ξεχναμε πολες φορες, θα χρειαστει κατεβασμα ph, gh. Επισης τα ραμιρεζι και οι καρδιναλιοι να ξερεις ειναι ευαισθητα ψαρακια σε ρυπους αλλα εχουν απιστευτα χρωματα και συμπεριφορες, ειδικα τα ραμιρεζι. Οτι θες εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε να ξεκινησεις σωστα με το ενυδρειο σου

Λογικά με τύρφη σκέφτομαι..Μου φαίνεται πιο κατανοητή και έχω και πολλές δυνατότητες....(μέσα στο ενυδρείο σε ξεχωριστό ή στο κύριο φίλτρο ή κατα την προετοιμασία αλλαγής νερού στο βαρέλι)

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!

Έγινε επεξεργασία - Sentre
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος south έγραψε:

Καλησπέρα καλώς ήρθες στην ενυδρειοπαρέα μας:welcome:

Τα betta τα βάζουμε μόνα τους γιατί έχουν ιδιαίτερο χαρακτήρα...

Ένα ζευγάρι ancistrus είναι πολύ καλή επιλογή

Τα Ramirezi ένα ζευγάρι είναι αρκετό γιατί μετά θα έχεις καυγάδες που μπορεί να καταλήξουν σε θανάτους...

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και για μια ομάδα μικρών κοπαδόψαρων π.χ. 15 - 20 cardinal tetra

Τώρα για τα pangio kuhli παρότι είναι από άλλη ήπειρο (Νοτιοανατολική Ασία) είναι πανέμορφα και ζούν σε παρόμοιες συνθήκες:thumbup:

Το σίγουρο είναι ότι θα βάλω μόνο ένα αρσενικό Ramizeri, δηλαδή θα παίξω με μία αναλογία 1:3...

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Μόλις δημιουργηθεί ζευγάρι τα υπόλοιπα θηλυκά θα κυνηγηθούν...

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος south έγραψε:

Μόλις δημιουργηθεί ζευγάρι τα υπόλοιπα θηλυκά θα κυνηγηθούν...

 

Γυναίκες....τι περίμενες....Χαχαχα!!!Οκ....Να σαι καλά...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω με τυρφη κανω αλλαγες, καλυτερα σε βαρελι προετοιμασίας με εσωτερικο φιλτρακι και αντιχλωριο και εισαι σουπερ, μόλις μετρήσεις τις επιθημητες τιμες κανεις αλλαγη.. Συν οτι θα σου χρωματισει το νερο λιγο και θα κανει και καλο στα ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

Ωραία....μια χαρά...και τώρα μπαίνουν στην συζήτηση τα φυτά....Έχω σκεφτεί να βάλω Alternanthera Reineckii Mini - Hygrophila Posanervig και Limnoplila Sessiliflora...Πως τα βλέπετε σαν επιλογή???

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα φυτά και η alternanthera και τα limnophila αλλά θέλουν αρκετό φως για να δείξουν την ομορφιά τους και να διατηρούν σωστά το χρώμα και το σχήμα τους, δηλαδή υγιείς βλαστούς και με μικρά μεσογονάτια διαστήματα.

Τα hygrophila rosanervig  είναι λιγότερο απαιτητικά αλλά και αυτά χρειάζονται φως για να διατηρήσουν το ροζέ χρώμα τους.

Με λίγα λόγια τα δυο πρώτα θεωρώ πως είναι φυτά με αρκετές απαιτήσεις (φωτισμός, λίπανση κλπ).:)

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα να πας σε καποιο hygrophila, cryptocorina, echinodorus που ειναι πιο ευκολα φυτακια. Η alternathera απο οτι ξερω θελει λιγο φως παραπανω

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Πανέμορφα φυτά και η alternanthera και τα limnophila αλλά θέλουν αρκετό φως για να δείξουν την ομορφιά τους και να διατηρούν σωστά το χρώμα και το σχήμα τους, δηλαδή υγιείς βλαστούς και με μικρά μεσογονάτια διαστήματα.

Τα hygrophila rosanervig  είναι λιγότερο απαιτητικά αλλά και αυτά χρειάζονται φως για να διατηρήσουν το ροζέ χρώμα τους.

Με λίγα λόγια τα δυο πρώτα θεωρώ πως είναι φυτά με αρκετές απαιτήσεις (φωτισμός, λίπανση κλπ).:)

 

Με τον φωτισμό δεν νομίζω να έχω θέμα, έχω διαβάσει κιόλας το θέμα ότι πρέπει να επιλέξω λάμπα που να εκπέμπει πιο πολύ στο μπλε φάσμα..αλλά καλές οι παρατηρήσεις...Θα αρχίσω με κάτι άλλο αν είναι πιο εύκολο και ίσως δοκιμάσω αργότερα τα πιο απαιτητικά.

πριν 10 ώρες, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Θα σου ελεγα να πας σε καποιο hygrophila, cryptocorina, echinodorus που ειναι πιο ευκολα φυτακια. Η alternathera απο οτι ξερω θελει λιγο φως παραπανω

Χχχχμμμ.... Ωραία κι αυτά τα φυτάκια...Δεν λέω κι αν είναι και λιγότερο απαιτητικά μια χαρά για αρχή...Μην μου πέσουν πολλά μαζεμένα...Είπαμε καινούργιος θα είμαι...Και για να έχουμε καλό ερώτημα, στην αρχή βάζουμε 1-2 ρίζες και μέσω του κλαδέματος τα πολλαπλασιάζουμε άμα θέλουμε....ή βάζουμε απ' την αρχή τόσα ώστε να γεμίσει???

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Sentre έγραψε:

Με τον φωτισμό δεν νομίζω να έχω θέμα, έχω διαβάσει κιόλας το θέμα ότι πρέπει να επιλέξω λάμπα που να εκπέμπει πιο πολύ στο μπλε φάσμα..αλλά καλές οι παρατηρήσεις...Θα αρχίσω με κάτι άλλο αν είναι πιο εύκολο και ίσως δοκιμάσω αργότερα τα πιο απαιτητικά.

Χχχχμμμ.... Ωραία κι αυτά τα φυτάκια...Δεν λέω κι αν είναι και λιγότερο απαιτητικά μια χαρά για αρχή...Μην μου πέσουν πολλά μαζεμένα...Είπαμε καινούργιος θα είμαι...Και για να έχουμε καλό ερώτημα, στην αρχή βάζουμε 1-2 ρίζες και μέσω του κλαδέματος τα πολλαπλασιάζουμε άμα θέλουμε....ή βάζουμε απ' την αρχή τόσα ώστε να γεμίσει???

Η προσωπική μου άποψη είναι πως όσο μεγαλύτερη η φυτική μάζα με την οποία θα ξεκινήσεις τόσο καλύτερα.

Βέβαια επειδή υπάρχει και το σχετικό κόστος αγοράς μπορείς να ξεκινήσεις με κάποια φυτά, και να τα πολλαπλασιάσεις όπως γράφεις.

Στη συνέχεια θα εμπλουτίζεις με νέα είδη, και ανάλογα με την πορεία βλέπεις. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ευκολα φυτα δεν ειναι μονο για αρχαριους αλλα και για οσους δεν θελουν να ασχοληθουν με διαφορα λιπασματα, co2 φωτισμους, κτλ. Ο πολλαπλασιασμος αρκετων φυτων ειναι να κλαδευεις και να φυτευεις. Οι εχινοδοροι αναπτυσουν "δρομεις (runners, δες στο YouTube πως φυτευεις) ,φαντασου δλδ ενα μακρυ κλαδακι που αναπτυσοντε πάνω του μικροτερα φυτακια με ριζιδια, οποτε οταν μεγαλωσουν λιγο τα κλαδευεις και τα φυτευεις αν θες. Γνωμη μου αρχικα μην μπλεξεις με δυσκολα φυτα, αν ψήνεσαι για κατι πιο δυσκολο βλεπεις.... Ενα γενικο λιπασμα την εβδομαδα και καμια ταμπλέτα βυθου για τις κρυπτοκορινες και τους εχινοδορους, απλος φωτισμος και εισαι κομπλε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/12/2016 at 8:10 ΜΜ, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Ενα γενικο λιπασμα την εβδομαδα και καμια ταμπλέτα βυθου για τις κρυπτοκορινες και τους εχινοδορους, απλος φωτισμος και εισαι κομπλε

Δηλαδή μία φορά την βδομάδα εφ' όρου ζωής θα βάζω λίπασμα και ταμπλέτα στα φυτά μου???

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα σκευάσματα έχουν οδηγίες χρήσης. Αυτές ακολουθούμε γνωρίζοντας ότι αναφέρονται σε ενυδρεία φουλ φυτεμένα.

Οι ταμπλέτες είναι λίπασμα που τοποθετείτε στις ρίζες των φυτών και είναι αργής αποδέσμευσης.

Η κάθε εταιρεία δίνει δικές της οδηγίες για το πότε πρέπει να τοποθετούμε την νέα ταμπλέτα.

Δεν τη βάζουμε ακριβώς κάτω από το φυτό αλλά 6-7 πόντους πιο μακρυά για να αναγκάσουμε τη ρίζα να δουλέψει.

Το γενικό λίπασμα ανάλογα και με τα φυτά που έχεις μέσα μπορείς να ξεκινήσεις να ρίχνεις το ένα τρίτο της προτεινόμενης δόσης και αυτό στην αρχή.

Τα φυτά γρήγορα θα δείξουν αν χρειάζονται παραπάνω ή είναι οκ.

Για ποια φυτά σκέφτεσαι?

Ένα όμορφο θέμα που θα σου λύσει πολλές απορίες (και θα σου δημιουργήσει νέες):D είναι εδώ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 30 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

 

Για ποια φυτά σκέφτεσαι?

Αρχικά σκεφτόμουν για Alternathera mini - Hygrophila Polysperma Rosanernig - Limnophila Sessiloflora αλλά μετά από συμβουλές όπως και δική σου θα πάω σε κάποιο είδος Cryptocoryne - Echynodorus....

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...