Jump to content

Βοήθεια περί μονομάχου :(


agelikalpf_Senpai

Recommended Posts

Καλησπέρα 

 

Έχω έναν μονομάχο στο σπίτι εδώ και 2,5 εβδομάδες περίπου και μέχρι πριν μερικές μέρες ήταν όλα καλά. Πριν καμιά εβδομάδα άρχισα να τον ταιζω παραπάνω (περίπου 3 φορές την ημέρα) μιας και μου είπαν ότι ήταν αδύνατος και έπρεπε να πάρει τα πάνω του τώρα που έφυγε από το μαγαζί. Στην αρχή τον τάιζα μόνο το πρωί λίγο τις νιφάδες της tetra για όλα τα τροπικά ψάρια. Όταν ξεκίνησα να τον ταιζω παραπάνω έτρωγε κανονικά όμως τις τελευταίες 3 μέρες περίπου άρχιζε να μου τρώει το φαγητό, να το φτύνει και ειτε να το ξανά τρώει είτε να το αφήνει. Χθες το βράδυ λοιπόν του έδωσα κάτι bloodworms και τα τσακησε. Σήμερα το πρωί μου έφαγε σχετικά κανονικά και τώρα μου φτύνει ακόμη και τα σκουλικια -.- Δεν ξερω τι εχει παθει αλλα μου την εχει δωσει πολυ στα νεύρα. Το  νερό απο μετρήσεις είναι οκ και η ροή του φίλτρου στο ελάχιστο. Έχει κάνει και κάτι φυσαλίδες σε μία γωνιά πίσω από το φίλτρο και γενικά τον βλέπω δραστήριο. Μερικές φορές μόνο τον βλέπω να κάνει βόλτες στο βυθό ανάμεσα στα φυτά όμως δεν φαίνεται άρρωστος. Επίσης, όταν πηγαίνω μπροστά στο ενυδρείο, έρχεται κατευθείαν. Κάτι τελευταίο, πριν 1 εβδομάδα περίπου μου είχε στρεσσαρεστει και έκανε κάτι γρήγορες κινήσεις τα βράδια που και που αλλά το έχει σταματήσει εδώ και μέρες. Δεν ξέρω τι να κάνω :/ Εν τω μεταξύ κάθεται και το φαγητό και συσσωρεύεται και μου σπάει τα νεύρα.... Δεν ξέρω... 

Ζήτω τα φώτα σας :/

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Ταιζε λιγοτερο και λιγοτερες φορες την ημερα...

Δεν νομιζω να εχει κατι το ψαρι απλα μαλλον "μπουχτισε"....:D

...;)

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Ταιζε λιγοτερο και λιγοτερες φορες την ημερα...

Δεν νομιζω να εχει κατι το ψαρι απλα μαλλον "μπουχτησε"....:D

...;)

Συμφωνώ με τον Στάθη...πήγαινε το συντηρητικά...και βλέπεις πώς θα πάει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως... είναι πολύ πιθανό xD

Θα εφαρμόσω αυτό και ο θεός βοηθός...

Ευχαριστώ πολύ (=^°^=) 

Link to comment
Share on other sites

Ότι είπαν τα παιδιά από πάνω , όσο του δίνεις , τόσο θα τρώει.

Μια χαρά θα είναι και με μια ημέρα νηστεία. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οι φυσαλιδες ειναι οτι εχει φτιαξει φωλια και ψαχνει για θηλυκο το φαι που του δινεις ειναι πολυ ,ταιζε δυο φορες την ημερα διαφορα και απο λιγο

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος στελαρας έγραψε:

οι φυσαλιδες ειναι οτι εχει φτιαξει φωλια και ψαχνει για θηλυκο 

Πολυ σωστη παρατηρηση!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος στελαρας έγραψε:

οι φυσαλιδες ειναι οτι εχει φτιαξει φωλια και ψαχνει για θηλυκο το φαι που του δινεις ειναι πολυ ,ταιζε δυο φορες την ημερα διαφορα και απο λιγο

 

δεν ειναι ομως απαραιτητο να του βαλω και θυληκο μεσα σωστα?

σημερα κατι εφαγε. ειχατε δικιο φουσκωσε ο καημενος -.- 

Link to comment
Share on other sites

αυτες τις μερες ειναι λιγο καλυτερα. δεν μου τρωει ιδιαιτερα αλλα κατι τσιμπαει. Τον βλεπω και πιο ζωηρο τωρα. Μηπως να του παρω καινουρια τροφη? ποια ειναι τα αγαπημενα τους? 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έκανε φυσαλίδες..του έβαλα 3 θυληκα και τα σκότωσε και τα 3!!οποτε μην τρελενεσε..δεν θα πάθει κάτι χωρίς γυναικα! ;)

Link to comment
Share on other sites

καλα ο δικος σου ειναι πολυ hardcore :P 

βασικα και να ηθελα να τον ζευγαρωσω δεν εχω αλλο ενυδρειο για να βαλω τα μικρα και δεν με ενδιαφερει πολυ αυτο το θεμα τωρα επειδη προσπαθω να εξοικειωθω  και να μαθω τα βασικα κλπ. Το μονο που με απασχολει ειναι να μην μου πεθανει τιποτα αλλο xD

thanks παντως :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος agelikalpf_Senpai έγραψε:

καλα ο δικος σου ειναι πολυ hardcore :P 

βασικα και να ηθελα να τον ζευγαρωσω δεν εχω αλλο ενυδρειο για να βαλω τα μικρα και δεν με ενδιαφερει πολυ αυτο το θεμα τωρα επειδη προσπαθω να εξοικειωθω  και να μαθω τα βασικα κλπ. Το μονο που με απασχολει ειναι να μην μου πεθανει τιποτα αλλο xD

thanks παντως :thumbup:

 

Πολύ σωστά σκέφτεσαι για την αναπαραγωγή. :)

 

Ποικιλία τροφών , καθαρό νεράκι και χαμηλή ροή και θα είναι μια χαρά ο ψάρης. ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος dpap έγραψε:

 

Πολύ σωστά σκέφτεσαι για την αναπαραγωγή. :)

 

Ποικιλία τροφών , καθαρό νεράκι και χαμηλή ροή και θα είναι μια χαρά ο ψάρης. ;) 

 ειδα ενα βιντεο της fluval με γενικες πληροφοριες για τα betta. ειδα οτι το νερο χρειαζεται αλλαγη καθε 3 μερες επειδη δεν τους αρεσει γενικα το βρωμικο νερο ενω εγω το αλλαζω καθε 6 7 μερες. ειναι οκ αν αλλαζω συχνα νερο? πχ ενα 30 % καθε 3 μερες που ειδα και στο βιντεο?

οσο για το φαγητο ναι ειδα οτι θελει ποικιλια -.-

λεω να του παρω και κοκκους αλλα κατι ειδα για παγωμενα σκουλικια και τετοια.....μηπως υπαρχει καποιο αγαπημενο του φαγητο σε ευκολη μορφη, εννοω απλα συσκευασμενα σαν τις νιφαδες η τους κοκκους? επειδη δεν θελω να μπλεκω γιαυτο ._. 

και ειδα επισης οτι καλο ειναι να μουλιαζουμε το φαγητο τους.....

τελικα τον ταιζα για 3 μερες μεσα σε μια εγω -.-

Έγινε επεξεργασία - agelikalpf_Senpai
Link to comment
Share on other sites

Μια φορά την εβδομάδα αλλαγή νερού και είσαι μια χαρά.

Μπορείς να πάρεις και bloodworms αποξηραμένα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος dpap έγραψε:

Μια φορά την εβδομάδα αλλαγή νερού και είσαι μια χαρά.

Μπορείς να πάρεις και bloodworms αποξηραμένα.

 

Ok! 

Σε ευχαριστώ :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι μια χαρα ειναι τωρα και εχει μεγαλωσει ^_^

αφου δεν εσκασε ο καημενος απο το πολυ φαγητο.....τυχερος ηταν :xmas_laugh:

θα κανω παρουσιαση απο την αλλη εβδομαδα μαλλον για να σου δωσω και τα ευσημα για τα ωραια φυτα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...