Jump to content

Χάνω την anubia σιγα σιγα?


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι.

 

Σε 300λιτρο έχω βάλει 2 anubia nana που αγορασα πριν 4 βδομάδες οι οποίες είναι δεμένες πάνω σε πετρες λαβα. Η αλήθεια είναι οτι δεν εχω ρίξει  κανενα λίπασμα ως τώρα, και βλέπω σιγα σιγα να αιωρούνται φύλλα στην επιφάνεια μερα παρα μέρα. Απο μετρήσεις είμαι κομπλέ 0 ΝΗ4, 0 Ν02, και 10 Ν03. Το PH λόγω περιοχής είναι λίγο ανεβασμένο στο 8 με 8,5. (Για την ψαροσύνθεση μου το ξερω δεν ειναι το ιδανικό και θα πειραματιστώ σε λίγο με την τύρφη για να το κατεβάσω)

Τα ψαρια που εχω μέσα είναι 3 pleco απο 20 εκ, 15 εκ και 10 εκ αντίστοιχα, 1 oscar περίπου 15 εκ και αλλο ενα oscaρακι 5 εκ.

Μήπως όταν κλείνουν τα φώτα οι pleco τσακίζουν τα φυτα? Τα oscar ειναι μονιμως ταισμένα και κατα τη διάρκεια της ημέρας δεν φαίνεται να πολυενδιαφέρονται για τα φυτά. Εχω δει πολλές φορες όμως τα pleco να βεντουζάρουν πάνω στα φύλα των φυτών.

Πως μπορω να συντηρήσω όσο καλύτερα γινεται τις anubies?

By the way θα μπορούσατε να μου πείτε ποιο ακριβώς είδος pleco έχω?

 

 

 

IMG_0052.JPG

IMG_0053.JPG

IMG_0054.JPG

Link to comment
Share on other sites

Στη φωτογραφία που έχεις ανεβάσει δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα στην anubia.

Όμως είναι συχνό φαινόμενο οι πλέκο να δημιουργούν πρόβληματα σε φυτά.

Τάιζα τους με έξτρα φυτική τροφή σπιρουλίνα, αγγουράκι, κολοκυθάκι ώστε να καλύπτουν την ανάγκη τους για πράσινο.

Η ανούμπιες δεν θέλουν κάτι ιδιαίτερο από περιποίηση.

Λίγο γενικό λιπασματάκι αραιά και που, και είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

μερα παρα μέρα χάνω απο ενα φύλο μαζι με το κοτσάνι.

Οι Pleco λίγο πριν σβησουν τα φώτα ταιζονται με Νovo pleco. Τους είχα ρίξει καρότο, δεν συγκινηθηκαν. Θα δοκιμάσω και με το αγγούρι.

Απο λίπασμα ποιο προτείνεις?

Τελικά ποιους pleco εχω? Ποια ειναι η λατινική τους ονομασία?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι τα φύλλα πέφτουν από έλλειψη λίπανσης, αλλά παρόλα αυτά ένα καλό γενικό λίπασμα είναι το flourish http://www.seachem.com/flourish.php

Νομίζω πως οι πλέκο που έχεις (αν δεν κάνω μεγάλο λάθος) είναι οι κοινοί.

Περίμενε όμως να σου πουν και οι πιο ειδικοί επί του θέματος.:D

Link to comment
Share on other sites

Το μυαλο μου παει αποκλειστικα στα ψαρια. Εγω δεν θα εριχνα και καθολου λιπανση. Ειναι φυτα αργης αναπτυξης και τα νιτρικα σου ειναι καλα.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βγάλεις μια γενική φωτογραφία από το αποκομμένο φύλο και μια κοντινή από την άκρη που αποκολλήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω υποψιαζομαι τα οσκαρ... Ειναι ψαρια που τους αρεσει να παιζουν και πολυ πιθανων να τραβανε γι αυτο το λογο τα φυλλαρακια..

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Χρήστος said:

Μπορείς να βγάλεις μια γενική φωτογραφία από το αποκομμένο φύλο και μια κοντινή από την άκρη που αποκολλήθηκε.

Οτι κομμένο έχει βγει, το χω πετάξει δυστυχώς, θα τραβήξω κοντινες απο τα κοτσάνια που έχουν μείνει, το απόγευμα. Κάνα δυο είχαν όλο το κοτσάνι πάνω τους και τα υπόλοιπα ειχαν πολυ λίγο κοτσάνι πάνω τους. Επίσης κάποια έχουν και σκισίματα στο φύλωμα.

 

Με τοσο τούμπανο που γίνεται η κοιλιά του Oscar απο το καθημερινό τάισμα θεωρώ απίθανο να την κάνει τη ζημιά αυτός. Αλλωστε δεν τον βλεπω να τα ενοχλεί καθόλου τα φυτά ιδίως το Σ/Κ. Τωρα αν τον πιανουν τίποτα λιγούρες το βράδυ δε ξερω.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν τη τσιμπαει - αν τη τσιμπαει - για να τη φαει οσο για να παιξει και να την αλλαξει θεση. Σε εμενα δεν ειχε μεινει κολυπμιθροξυλο χωρις να το μετακινησουν, και ειχα δυο σε ενυδριο μισου τονου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @kkgr για το mention, δέν είχα δεί το θέμα...

 

Τα ψάρια είναι Pterygoplichthys gibbiceps (με μία μικρή επιφύλαξη γιατί δέν έχουμε καλή φωτό) και Pterygoplichthys joselimaianus

Και τα δύο είναι Omnivore και σε πολλές περιπτώσεις μασουλάνε φυτά και όπως ειπώθηκε ξεριζώνουν σχεδόν τα πάντα.... :)

 

Τί τους ταίζεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που ήθελα να δω τα φύλα είναι για να διαπιστωθεί αν τα τραβούν ή τα σπάνε τα ψάρια ή αν ξεκολλούν από μόνα τους, αυτό εύκολα θα μπορούσαμε να το καταλάβουμε αν είχαμε κάποιο δήγμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ιδού τα φύλλα...με βελάκια δείχνω τα σημεία που ανέφερα πιο πάνω

 

 

IMG_0063.JPG

IMG_0065.JPG

IMG_0066.JPG

Link to comment
Share on other sites

Και ιδού και 2 καλύτερες φώτο απο τους pleco

 

Όπως είπα και παραπανω τους ταϊζω ταμπλέτες μεγάλες της novo pleco

IMG_0069.JPG

IMG_0070.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να κόβονται μόνα τους σε εκείνο το σημείο. Αν υπήρχε περίπτωση να κοπούν μόνα τους, πιστεύω θα έφευγε όλο το κοτσάνι απ' τον κορμό.

Σχετικά με τα σκισίματα, μήπως τα τρίβεις για να φύγει η άλγη (αν έχεις)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο ένας πλέκο έχει χάσει το 90% του χρώματός του;

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Ρομποτής Κωνσταντίνος said:

Γιατί ο ένας πλέκο έχει χάσει το 90% του χρώματός του;

Δε ξέρω αν οφείλεται σε stress αλλά έτσι είναι πάντα...αλλάζει συνεχώς χρώματα. Δεν ειναι σαν τον κάτω που είναι κατάμαυρος πάντοτε.

Πάντως οι αναπνοές του είναι κανονικές.

Εχω την εντύπωση οτι όταν βρίσκεται πάνω στην άμμο προσαρμόζει τα χρώματα του με το περιβάλλον και ξανθαίνει, και όταν βρίσκεται μέσα στις πέτρες σκουραίνει.....κάτι σαν τον χαμαιλεοντα ενα πράμα. Τωρα φεριπίν αν στον βγάλω φωτογραφία είναι ποιο σκούρος που την έχει αράξει κολλημένος στο τζάμι.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, AgMa said:

Δύσκολο να κόβονται μόνα τους σε εκείνο το σημείο. Αν υπήρχε περίπτωση να κοπούν μόνα τους, πιστεύω θα έφευγε όλο το κοτσάνι απ' τον κορμό.

Σχετικά με τα σκισίματα, μήπως τα τρίβεις για να φύγει η άλγη (αν έχεις)

Αλγη δεν εχω...(ακομα τουλάχιστο). Οι μονοι που πιθανότατα να τα τριβουν είναι οι pleco που τους εχω δει κανα δυο φορες να βεντουζάρουν πανω στα φύλλα.

Το ότι τα περισσότερα φύλλα που εχουν φύγει μέχρι τώρα εχουν φύγει με όλο το κοτσάνι προφανώς απο τον κορμό σημαίνει κάτι για το φύλλο? οκ τα 2 που φαινονται στην 1η φωτογραφία, σίγουρα κάποιος τα έχει δαγκώσει.

Έγινε επεξεργασία - Corbil
Link to comment
Share on other sites

Τα πλεκο δεν ξηλωνουν φυλλα απο φυτα,απλα βεντουζαρουν στα πλατυφυλλα φυτα και τα τρωνε κανοντας τους τρυπες και αφηνοντας μονο τα νευρα του φυλλου.

Οπωτε εσενα δεν στα τρωνε τα πλεκο σου.

Τωρα αν τα οσκαρ τα τραβανε και τα κοβουν δεν το ξερω.

Παντως οι ανουμπιες εχουν σκληρα φυλλα και τα ψαρια δεν μπορουν να τα φανε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τόσο βουλιμικά πια? Τα άτιμα τα ταιζω 3 φορές την ημέρα με granomix και φυλαρακια και το βραδυ πριν πέσω αλλη μια με μυδια και γαρίδες ή bloodworms εναλλάξ. Τρώνε σε τετοιο σημείο που η κοιλιά τους γίνεται τούμπανο

Link to comment
Share on other sites

On 12/21/2016 at 4:21 PM, Husky_Jim said:

Ευχαριστώ @kkgr για το mention, δέν είχα δεί το θέμα...

 

Τα ψάρια είναι Pterygoplichthys gibbiceps (με μία μικρή επιφύλαξη γιατί δέν έχουμε καλή φωτό) και Pterygoplichthys joselimaianus

Και τα δύο είναι Omnivore και σε πολλές περιπτώσεις μασουλάνε φυτά και όπως ειπώθηκε ξεριζώνουν σχεδόν τα πάντα.... :)

 

Τί τους ταίζεις?

Βρήκα σε ξένα site οτι ο Pterygoplichthys gibbiceps o Leopard Pleco, SailfinPleco, Clownpleco, L083, L165, ή Gibby είναι το ίδιο και το αυτό. Είναι όντως έτσι?

Επίσης ο joselimaianus λέγεται αλλιώς L001, L022, Gold spotted, Marbled sailfin pleco ?

 

Γιατί τόσα ονόματα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...