Jump to content

Εμπλεξα με άλγη (╥﹏╥)


agelikalpf_Senpai

Recommended Posts

 Καλησπέρα παιδιά ,

 

Αρχικά χρόνια πολλά και καλες γιορτες να εχουμε , με αγαπη και υγεια :)

 

Εχω παρατηρησει εδω και κάποιες μερες οτι καποιες vallisneria εχουν βγαλει στο πανω μερος τους κατι σαν τριχιτσες. Αρχικα νομιζα οτι ηταν αντιδραση του φυτου επειδή ακομη προσαρμόζεται, ομως σημερα που κοιταξαν καποιοι το ενυδρειο, μου ειπαν οτι ειναι αλγη ........

Δεν εχω ιδεα απο αλγη -.-

Λοιπον, το ενυδρειο ειναι 20λιτρο στρωμενο αλλα γενικα 'φρεσκο' (το εχω περιπου 3 μηνες). Εχω ενα απλο φιλτρο 200l/h , απλό χαλίκι σχετικα ψιλης κοκκομετριας. Εχω μια λαμπα οικονομιας 13- 65 Watt , 4200 Kelvin που φωτιζει απο τις 1 μεχρι τις 10 το βραδυ. Δεν εχω βαλει ουτε λιπασμα ουτε κατι αλλο παρεμφερές, οτι λαμβανει απο τροφες κλπ. Αλλαγές νερού κανω καθε εβδομάδα. Τα υπολοιπα φυτα  που εχω φαινονται υγιει και εχουν αναπτυχθεί κιολας μεσα σε 2 εβδομαδες. Το μονο θεμα που εχω ειναι με τα συγκεκριμένα φυτά. Μου εμφάνισαν αυτα τα σημάδια περιπου 4 μερες πριν και αυτα που βρίσκονται κατω απο την λαμπα φαίνονται χειρότερα απο τα υπόλοιπα και μαλιστα το ενα που ειναι κατω ακριβως απο την λαμπα, εκεινο το σημειο εχει γινει ψιλο καφε. Αλγη στα τζάμια δεν εχω, ειναι καθαρα. Οι μετρησεις ειναι οκ και η θερμοκρασία κυμαίνεται γυρω στους 26 βαθμους.....

Ζητάω τα φώτα σας :/

Ευχαριστώ πολύ.

received_1350564078371345.jpeg

received_1350564208371332.jpeg

received_1350564125038007.jpeg

received_1350564178371335.jpeg

received_1350564231704663.jpeg

received_1350564255037994.jpeg

received_1350564258371327.jpeg

received_1350564301704656.jpeg

received_1350564348371318.jpeg

received_1350564631704623.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικη καλημερα και χρονια πολλα...

Νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο...

Λογικα θα ειναι το σημειο που ειναι η εξοδος του φιλτρου οποτε θα υπαρχει εντονη ροη...

Το ιδιο συμβαινει και με τις δικες μου στην εξοδο του δικου μου φιλτρου..:D

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Αγγελικη καλημερα και χρονια πολλα...

Νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο...

Λογικα θα ειναι το σημειο που ειναι η εξοδος του φιλτρου οποτε θα υπαρχει εντονη ροη...

Το ιδιο συμβαινει και με τις δικες μου στην εξοδο του δικου μου φιλτρου..:D

Καλημέρα Στάθη χρονια πολλα και σε εσένα!!!

Αρα ειναι οκ? Δεν θα μου εξαπλωθει η τιποτα τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος agelikalpf_Senpai έγραψε:

Καλημέρα Στάθη χρονια πολλα και σε εσένα!!!

Αρα ειναι οκ? Δεν θα μου εξαπλωθει η τιποτα τέτοιο?

Καλημερα..

Αν ειναι στο σημειο που σου ειπα και η τριχοειδη που νομιζω δεν νομιζω να εξαπλωθει...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με την άλγη η οποία δεν με προβληματίζει και ιδιαίτερα αλλά καλό θα είναι να γυρίσεις λίγο την έξοδο

του φίλτρου σου προς την επιφάνεια να δημιουρ΄γησεις λίγη ανατάραξη γιατί το νερό φαίνεται αρκετά στάσιμο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Καλημερα..

Αν ειναι στο σημειο που σου ειπα και η τριχοειδη που νομιζω δεν νομιζω να εξαπλωθει...

 

Okay thanks :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

Άσχετο με την άλγη η οποία δεν με προβληματίζει και ιδιαίτερα αλλά καλό θα είναι να γυρίσεις λίγο την έξοδο

του φίλτρου σου προς την επιφάνεια να δημιουρ΄γησεις λίγη ανατάραξη γιατί το νερό φαίνεται αρκετά στάσιμο...

Και πως το κανω αυτο???? >< 

Ναι οντως μου προκαλει φιλμ πρωτεϊνών .....

Link to comment
Share on other sites

Αν η έξοδος του φίλτρου σου στο τελείωμα έχει κάποια γωνίτσα ή spray bar σηκωσε το προς την επιφάνεια.

Σε περίπτωση που δεν έχεις κάποιο εξάρτημα και είναι ευθεία απλά ανεβάσε λίγο πιο ψηλά το φίλτρο σου...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη απλως κολλησε λιγο ο εγκεφαλος μου xD

θα βαλω το φιλτρο πιο πανω. 

thanks again :)

Link to comment
Share on other sites

Μολις τσεκαρα τα φυτα......

Αυτα τα τριχοειδή εχουν μειωθει στα περισσότερα φυτα ομως τωρα νομιζω οτι βλεπω μερικα και στα μπροστινά :/ εμφανιστηκε και ελαχιστο πρασινο πανω στο καπακι...

Αυριο θα κανω αλλαγη νερου και θα δω αν εχουν και τα τζάμια......

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι με τις αλγες...

Το ενυδρειο σου ειναι νεο και ειναι φυσικό και επόμενο να περασει καποιες απο αυτες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...