Jump to content

περιεργη πληγη σε χρυσοψαρο


Recommended Posts

καλησπερα αντιμετοπιζω ενα θεματακι με ενα απο τα χρυσοψαρα π εχω.πριν μια βδομαδα ειδα μια παραξενη μικρη πληγουλα στο πλαι κοντα στην ουρα.μετα απο καποιες πληροφοριες π πηρα απο καποιους φιλους χομπυστες προχωρησα κατευθειαν σε θεραπεια melafix σε ολο το ενυδρειο χωρις να το απομονοσω απο τ υπολοιπα.δοσολογια σε 200λιτρα 25ml καθε μερα για 7 μερες.απ.οτι βλεπω ομως δεν περναει το προβλημα π εχει.γνωριζει κανενας κατι πανω σε αυτο το θεμα να μ προτηνει π να εχει αποτελεσμα ωστε να γινει καλα???
η πρωτη φωτογραφια ειναι πριν την θεραπεια.
η δευτερη μετα απο 4 μερες θεραπειας.

ξερω οτι για μια πιο εγκυρη αποψη χρειαζονται πληροφοριες για το νερο του ενυδρειου.

αυτο π μπορω να σας πω ειναι οτι το ενυδρειο ειναι 200λιτρα 

καθε βδομαδα αλλαζω το 50% βαζοντας αντιχλωριο την δοσολογια π πρεπει

15590823_1835556553371451_1737049667133522418_o.jpg

15748094_1838242943102812_288177292_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου χρονια πολλα και καλως ηρθες στην παρεα.

Αρχικα απο την δευτερη φωτο που εχεις παραθεση βλεπω πως ειναι πληγη απο καποιο σφηνωμα του ψαριου σου σε καποια ριζα η πετρα.

Πολυ καλα έπραξες και του εκανες θεραπεια, επισεις θα μπορουσες να τους ριξεις καποιο αντιχλωριο που περιεχει αλοη βερα, θα βοηθήσει να επουλωθεί πιο γρηγορα και να δημιουργήσει μια μεμβράνη που θα το προστατεύει απο τυχον λοιμωξεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση στο θεμα!!!

θα ηθελα να σε ροτησω αν ποτε εχεις αντιμετοπησει κατι παρομοιο κ αν η πληγη

με την εμπειρια που εχεις φενετε να εχει καλητερεψει μετα απο 4 μερες θεραπειας.

γιατι μ φενετε οτι εχει μεγαλωσει κ δεν ξερω μηπως χρειαζετε καποια αλλη πιο δυνατη θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλε μου αν η πληγή ειναι ακόμα κοκκινι οπος στην φωτογραφία και μεγαλώνει τότε καλο είναι να πας σε θεραπια αρχικά με Sera mycopur και αν δεν δεις αποτελεσμα προχωρας σε θεραπεια με eSHa 2000 και μας ενημερώνεις για την κατασταση του.

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Δημο θα συμφωνησω με τον Γιαννη...

Απλα τελειωσε πρωτα την θεραπεια με μελαφιξ και μετα αν υπαρχει αναγκη προχωραμε σε πιο δυνατα φαρμακα και αν το ψαρι ειναι ακομα σε φαση να την "δεχτει"...

Link to comment
Share on other sites

εχω esha 2000 αν χρειαστει.λετε ν κρατησω την θεραπεια με melafix 10 μερες αντι για 7 ??αν θελω ν κανω αλλαγη νερου με την θεραπεια κανει??

Link to comment
Share on other sites

Κανε την θεραπεια βαση οδηγιων του melafix  μεχρι οσες μερες λεει  .

Κατα την γνωμη μου καλο θα ηταν να φρεσκαρεις λιγο το νερο και μετα να πας σε αλλη θεραπεια μετα απο 2-3 μερες 

και βλεπουμε ενδιαμεσα πως παει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...