Jump to content

Recommended Posts

Ήρθε λοιπόν ο καιρός να φτιάξω και εγώ ένα ενυδρείο (έστω και μικρό) για το σαλόνι μου..... :)

 

Αποφάσισα να πάω στα μαυρόνερα και συγκεκριμένα Rio Negro  με μία 'χροιά' αφρικής.... :D

 

Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 60χ45χ40ύψος και μου το κόλλησε το "γνωστό άγνωστο" μαλλιαρό αγόρι @nidal.....Το ενυδρείο είναι rimless (μουαχαχαχαχαχαχαχα τρέμετε θαλασσινοί) με 10άρι τζάμι και το μπροστινό τζάμι είναι crystal clear....(έτσι για την μαγκιά...αχαχαχχαχαχα θά 'ναι που θά'ναι μαύρο το νερό ας βλέπουμε και τίποτα.... :) )

 

Η βάση θα είναι ξύλινη χειροποίητη και φυσικά την φτιάχνω εγώ.....Τα ξύλα που επέλεξα είναι 60mmX30mmκαι ήδη τελείωσα με την κατασκευή.Αυτό που απομένει είναι να "ντυθεί" με μελαμίνη και να γίνει ντουλάπι το μπροστά κομμάτι....

 

Για φωτιστικό θα μπεί ένα Chichiros A-Series Led A601 (39Watt) το οποίο έχει σκάλες διαβάθμισης φωτεινότητας:

http://www.hinterfeld.com/chihiros-a-series-aquatic-aquarium-high-output-led-lamp-12-39w-light-20-60cm/

 

Για φίλτρανση θα χρησιμοποιήσω είτε ένα από τα πολλά Eheim Classic 2213/15/17 που έχω ή ένα Aquael Multikani 800 που επίσης κάθετε...

 

Εδώ και οι μέχρι τώρα φωτό...

 

Τα καδρόνια και το αγαπημένο μου Dewalt...

large.Blackwater_108lt_001.jpg

 

Διάφορα υλικά και εργαλεία που χρησιμοποίησα...

large.Blackwater_108lt_002.jpg

 

Όπως φαίνεται και στην φωτό έφτιαξα δύο τελάρα με κόντρα και στην μέση τα οποία θα στηρίζονται σε πέντε 'κολώνες', μιά για κάθε γωνία και μία ακριβώς στην μέση...Σε όλες τις ενώσεις μπήκε ξυλόκολλα και όλες οι τρύπες ανοίχτηκαν με μικρό τρυπανάκι πρίν βιδωθούν οι βίδες για την αποφυγή ανοίγματος του ξύλου....

large.Blackwater_108lt_003.jpg

 

 

Εδώ και το τελειωμένο πλαίσιο....αύριο θα πάω να κόψω μελαμίνη για να ντυθεί καθώς και να πάρω ηλεκτρολογικό υλικό (πρίζοδιακόπτες)large.Blackwater_108lt_004.jpg

 

 

Εδώ και η γυάλα με εμφανή διαφορά στο χρώμα/διαφάνεια του μπροστινού τζαμιού....large.Blackwater_108lt_005.jpg

 

 

Από ψάρια τώρα το ενυδρείο θα είναι 90% βιοτοπικό Rio Negro μαζί (Ancistrus Dolichopterus, Nannostomus Eques, Corydoras sp.) και 10% αφρικάνικο με ένα ζευγάρι νανοκιχλίδες Nanochromis Transvestitus που έχουν τις ίδιες απαιτήσεις νερού....

 

Από φυτά θα μπεί λευκοκεφάλα καθώς και 1-2 που έχω υπόψιν άν μπορούν να βρεθούν.....Επίσης θα μπούν καρποί φυτών από την βραζιλία και φυσικά ξύλα/ρίζες....

 

Ελπίζω να σας έχω σύντομα το επόμενο update!!!

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Όμορφη δουλειά και καθαρή, από την τοποθέτηση των εργαλείων για την φωτογράφιση καταλαβαίνει κάποιος πολλά για την κατασκευή που θα επακολουθήσει.

Μου αρέσει το κοπίδι σου :D μέσα στο πνεύμα της κατασκευής

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Force έγραψε:

Όμορφη δουλειά και καθαρή, 

Μου αρέσει το κοπίδι σου :D μέσα στο πνεύμα της κατασκευής

 

Το κοπίδι το μοίραζε η τέτρα στο δεύτερο σεμινάριο με τον Μπλέχερ που είχαμε κάνει....σφάζει...... :)

 

Ανυπομονώ για το τελικό αποτέλεσμα....

Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια με το project, δείχνει τα δόντια του από νωρίς.

Στα τζάμια υπερέβαλες λίγο στο πάχος ε; Από πού και πόσο;

Link to comment
Share on other sites

Τα τζάμια είναι υπερβολή αλλά όπως λέει και έναε φίλος "η υπερβολή δεν έβλαψε ποτέ κανέναν"..αχαχχααχ...το ενυδρείο όπως είπα είναι @nidal οπότε ότι θέλετε ρωτήστε τον!

 

Μακάρι να γίνει καλό να έχω και εγώ ένα ενυδρείο... :P

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε ασε τα μαυρονερα και φτιαξε ενα φυτεμενο να γίνεις ανθρωπος. :P 

Σε αυτες τις διαστάσεις φτιαχνεις ενα Iwagumi τουμπανο.

Πολυ καλη δουλεια btw. Αν χρειαστεις βοηθεια με τα ηλεκτρολογικα σφύρα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Antonis K έγραψε:

Ρε ασε τα μαυρονερα και φτιαξε ενα φυτεμενο να γίνεις ανθρωπος. :P 

Σε αυτες τις διαστάσεις φτιαχνεις ενα Iwagumi τουμπανο.

Πολυ καλη δουλεια btw. Αν χρειαστεις βοηθεια με τα ηλεκτρολογικα σφύρα.

 

Ναι το επόμενο θα είναι φυτεμένο....τι τις έχω τις μπουκάλες και τις needle valve πεταμένες....άσε που εχω παραγγείλει και σπόρους να σπείρω....!!!

 

Ευχαριστώ και την προσφορά βοήθειας αλλα το έχω στα ηλεκτρολογικά.Άσε που το συγκεκριμένο το μόνο που θα έχει είναι 3 πρίζες με διακόπτες και τίποτε άλλο, ίσως και έναν eliwell....

 

Άμα το φτιάξω κερνάω μπύρα...όσοι θέλετε έρχεστε!

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βάλε καμιά παραπάνω βίδα στα "όρθια" γιατί σαν να έκανες οικονομία μου φαίνεται... :P

 

Καλή αρχή φίλε :D:D

 

ps Αν χρειαστείς βοήθεια για τις μπύρες σφύρα :hehe

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Βάλε καμιά παραπάνω βίδα στα "όρθια" γιατί σαν να έκανες οικονομία μου φαίνεται... :P

 

Δέν θέλει αλλες βίδες ρε....τα κάθετα είναι τοποθετημενα και πατάνε πάνω τους και τα δύο ξύλα της κάθε γωνίας και έχουν το καθένα από δυο βίδες, απο μία στο κάθε ξύλο που πατάει πάνω τους....με τον συγεκριμένο τρόπο δεσίματος αντέχει πολλαπλάσιο βάρος απο αυτό που θα έχει στην πραγματικότητα....μην τρομάζετε με το ξύλο.....στο εξωτερικό όλοι οι φίλοι μου φτιάχνουν ρακ με τρία και τέσσερα ενυδρεία με μικροτερα ξύλα....απλά εδώ στην ελλάδα έχουμε μάθει στον κιλοδοκό.... ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος antonis t83 έγραψε:

διαστασεις ... οτι πρεπει για reefaki!! :hehe

 

Ύπαγε οπίσω μου σατανά....!!!!

 

-απετάσεσε το ρίφ;

-απεταξάμειν!!!

 

:)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Δέν θέλει αλλες βίδες ρε....τα κάθετα είναι τοποθετημενα και πατάνε πάνω τους και τα δύο ξύλα της κάθε γωνίας και έχουν το καθένα από δυο βίδες, απο μία στο κάθε ξύλο που πατάει πάνω τους....με τον συγεκριμένο τρόπο δεσίματος αντέχει πολλαπλάσιο βάρος απο αυτό που θα έχει στην πραγματικότητα....μην τρομάζετε με το ξύλο.....στο εξωτερικό όλοι οι φίλοι μου φτιάχνουν ρακ με τρία και τέσσερα ενυδρεία με μικροτερα ξύλα....απλά εδώ στην ελλάδα έχουμε μάθει στον κιλοδοκό.... ;)

 

Αν έχει δυο το κάθε ένα είναι μια χαρά και σίγουρα δεν θέλει παραπάνω!!

Γκρινιάζω όμως γιατί δεν τις έβλεπα στην φώτο :P

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος rastaman έγραψε:

 

Αν έχει δυο το κάθε ένα είναι μια χαρά και σίγουρα δεν θέλει παραπάνω!!

Γκρινιάζω όμως γιατί δεν τις έβλεπα στην φώτο :P

 

Η κάθε γωνία έχει: 2 κάθετες + 1 οριζόντια βίδα + ξυλόκολλα + όλα τα "οριζοντια/τελάρα" στηρίζονται απο τα κάθετα = μπετόν αρμέ!!!! :D

 

Τί μας περάσατε κύριε;για γεστερντέιζ (χθεσινούς);

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Husky_Jim said:

 

Ύπαγε οπίσω μου σατανά....!!!!

 

-απετάσεσε το ρίφ;

-απεταξάμειν!!!

 

:)

 

δεν το βλεπω το ξορκι να πιανει....

 

 

μουαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Akridas66 έγραψε:

δεν το βλεπω το ξορκι να πιανει....

 

 

μουαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 

Νομίζεις....εκτός από τα ξόρκια κάθε πρωί πίνω μία κουταλιά του γλυκού χαλκό! ;)

Link to comment
Share on other sites

αααα χαλκος... κανει καλο στα νεφρα και σε φερνει ενα βημα πιο κοντα στον Great Barrier Reef.....

Link to comment
Share on other sites

Ανυπομονούμε !!! Θα γίνει τρομερό , έχω ενα φίλινγκ !!!

Link to comment
Share on other sites

Για να σε δουμε κυρ Μητσο! Καλη αρχη! Τα αφρικανακια τι τα θελες!
Και να σου πω, λες να αντεχει και ενυδρειο 1.80 η ξυλινη κατασκευη;


Greetings from the dark side!


Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:

Για να σε δουμε κυρ Μητσο! Καλη αρχη! Τα αφρικανακια τι τα θελες!
Και να σου πω, λες να αντεχει και ενυδρειο 1.80 η ξυλινη κατασκευη;


Greetings from the dark side!
 

 

 

Ενοείτε οτι οι ξύλινες κατα σκευές αντέχουν....απλά για 1.80 θα μπουν οι κόλώνες ανά 45 ποντους.

Link to comment
Share on other sites

 
Ενοείτε οτι οι ξύλινες κατα σκευές αντέχουν....απλά για 1.80 θα μπουν οι κόλώνες ανά 45 ποντους.

Θεωρεις οτι βγαινει φθηνοτερα απο κοιλοδοκο;

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο...
Το παρακανες και με το τζαμι, και με τα ξυλα.. [emoji14]
Βαλε βρε πρασινο να φωτισει το δωματιο..
 

Γεια σου Νικολα και καλως ξαναρθες. Εδω ειμαστε σκοτεινοι τυποι!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε βρε Δημήτρη, να φτιαξεις και εσύ κανένα ενυδρείο της προκοπης:blink:

Περιμένουμε σύντομα πολλές φωτοοο. 

 

Link to comment
Share on other sites

 Καλορίζικο και καλοτάξιδο εύχομαι να σου χαρίσει υπέροχες στιγμές Και σε εμάς απεριόριστο Οφθαλμόλουτρο:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...