Jump to content

Recommended Posts

τράβηξες κανένα βιντεάκι ή τα κοιτούσες αποχαυνωμένος :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Ένα μικρό update....!!!

 

Εχθές το βράδυ είχαμε και τα πρώτα μας γεννητούρια!Οι καρδινάλιοι χόρευαν ασταμάτητα γεννώντας για τρείς περίπου ώρες εκατοντάδες αυγά....πάρτυ έκαναν και τα νανοχρώμις που για τρείς ώρες έτρωγαν τα αβγά.... :)

 

την επόμενη θα απομωνώσω τους καρδινάλιους σε ενα δεκάλιτρο για να πάρω τα αβγά και να θυμηθώ τα παλιά όταν κάναμε αναπαραγωγές σε τέτρα...

Δήμητρη εσύ δεν φτιάχνεις ενυδρεία μαιευτήρια φτιάχνεις αγόρι .

 

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω την επόμενη σίγουρα με τους καρδινάλιους γιατί είναι υπέροχα ψαράκια....!!!

 

Μόλις τράβηξα ένα χάλια βίντεο με το κινητό  με αρκετό flickering και το φωτιστικό στο 50%.....Μπορείτε όμως να πάρετε μιά ιδέα για το πόσο φυσικό φαίνεται το ενυδρείο και το αποτέλεσμα του aquascape που ταιριάζει σε αυτά τα ψάρια 100%....Στο βίντεο ένα από τα δύο ζευγάρια Nanochromis Transvestitus ψάχνωντας για φαί..... :)

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Άλλα γεννητούρια περιμένουμε απο κει μέσα ! Τα πιο όμορφα δε μας τα δείξες ακόμη !!!

(τα dolichopterus είναι μέσα σωστα ;)

Το ενυδρείο σαν σύνολο ειναι τρομερό !!!

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Άλλα γεννητούρια περιμένουμε απο κει μέσα ! Τα πιο όμορφα δε μας τα δείξεις ακόμη !!!

(τα dolichopterus είναι μέσα σωστα ;)

Το ενυδρείο σαν σύνολο ειναι τρομερό !!!

 

Τα L183 δέν τα έχω ξαναδεί απο τότε που τα έβαλα....τι να δείς μες την μαυρίλα......βάζω στοίχημα ότι το ph είναι αυτήν την στιγμή κάτω από 5,5....αλλάζω αύριο μπαταρίες και μετράω.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Τα L183 δέν τα έχω ξαναδεί απο τότε που τα έβαλα....τι να δείς μες την μαυρίλα......βάζω στοίχημα ότι το ph είναι αυτήν την στιγμή κάτω από 5,5....αλλάζω αύριο μπαταρίες και μετράω.....

Αναμένουμε μετρήσεις και  φωτό απο τους σταρς του ενυδρειου !Πολυ μου αρέσει Δημήτρη όλο ,μπράβο !

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο δημητρη μπραβο.

Για πες μου λιγο διαδικασια με τα φυλλα. Που τα βρησκουμε και καθε ποτε τα αλλαζεις;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο έχει γίνει Δημήτρη!!!:thumbsu:

8 hours ago, Husky_Jim said:

 

Τα L183 δέν τα έχω ξαναδεί απο τότε που τα έβαλα....τι να δείς μες την μαυρίλα......βάζω στοίχημα ότι το ph είναι αυτήν την στιγμή κάτω από 5,5....αλλάζω αύριο μπαταρίες και μετράω.....

5,5;:bigemo_harabe_net-83:

Αναμένουμε μέτρηση...

Τι επεξεργασία κάνεις για να πέσει τόσο χαμηλά σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα;

Οι τιμές από σκληρότητες που βρίσκονται;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος billaus έγραψε:

Πολυ ωραιο δημητρη μπραβο.

Για πες μου λιγο διαδικασια με τα φυλλα. Που τα βρησκουμε και καθε ποτε τα αλλαζεις;

 

Τα συγκεκριμένα τα έχω φέρει απο αγγλία και είναι Sessile Oak.Δικά μας πλατανόφυλλα είναι μια χαρά.Απλά δέν είχα τώρα....Δέν τα αλλάζω σχεδόν ποτέ...απλά συμπληρώνω....εξαρτάτε απο το ενυδρείο και τις ισορροπίες του.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος avraamp έγραψε:

Πολύ όμορφο έχει γίνει Δημήτρη!!!:thumbsu:

5,5;:bigemo_harabe_net-83:

Αναμένουμε μέτρηση...

Τι επεξεργασία κάνεις για να πέσει τόσο χαμηλά σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα;

Οι τιμές από σκληρότητες που βρίσκονται;

 

 

Δεν έχω ρίξει κάτι...τα χουμικά οξέα απο ξύλα-φύλα-καρπούς κάνουν την δουλειά που πρέπει και φυσικά 100% νερό από ΑΟ.

 

Στο παρελθόν όταν είχα κάποια άγρια αποστόγραμμα έφτανα το PH στο 4....δεν θελει κόπο...θέλει τρόπο.... :D

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη όλα είναι πολύ όμορφα αλλά να σου πω την αλήθεια με χαλάει που η σπηλιές δεν είναι φυσικές, αυτές με κάνουν να θυμάμαι ότι δεν είναι ένα κομμάτι από την φύση αλλά ένα ενυδρείο. Θα ήθελα στο μέλλον να αντικατασταθούν με κάτι ποιο φυσικό.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις φύλλα βελανιδιάς από εδώ στην Ελλάδα όπως και πλατανόφυλλα πρέπει να είναι ξερά και καθαρά δηλαδή τα επάνω επάνω φύλλα που είναι πεσμένα (δηλαδή ξερά) και δεν ακουμπάνε στο έδαφος. Καλό είναι επίσης να είναι από περιοχή μακριά από μεγάλα αστικά κέντρα και βιομηχανικές περιοχές για τα πλατανόφυλλα, οι βελανιδιές έτσι κι αλλιως είναι στα βουνά.

Έγινε επεξεργασία - Frog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Δημήτρη όλα είναι πολύ όμορφα αλλά να σου πω την αλήθεια με χαλάει που η σπηλιές δεν είναι φυσικές, αυτές με κάνουν να θυμάμαι ότι δεν είναι ένα κομμάτι από την φύση αλλά ένα ενυδρείο. Θα ήθελα στο μέλλον να αντικατασταθούν με κάτι ποιο φυσικό.

 

 

Χρήστο μάλλον κάνεις λάθος....σε έπιασα αδιάβαστο.... :)

 

Όλα αυτά που βλέπεις σαν σπηλιές μέσα στο ενυδρείο είναι καρποί και περικάρπια δέντρων από την βραζιλία...δέν υπαάρχει τίποτε τεχνητό μέσα σε αυτήν την γυάλα....!!!

 

Όπως έχω γράψει είναι Sapucaia, Sapucaiana και Jacaranda.....!!!!

 

Είναι ότι ακριβώς θα έβλεπες μέσα στο νερό στον Rio Negro λίγο μετά την περίοδο των βροχών....

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Frog έγραψε:

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις φύλλα βελανιδιάς από εδώ στην Ελλάδα όπως και πλατανόφυλλα πρέπει να είναι ξερά και καθαρά δηλαδή τα επάνω επάνω φύλλα που είναι πεσμένα (δηλαδή ξερά) και δεν ακουμπάνε στο έδαφος. Καλό είναι επίσης να είναι από περιοχή μακριά από μεγάλα αστικά κέντρα και βιομηχανικές περιοχές για τα πλατανόφυλλα οι βελανιδιές έτσι κι αλλιως είναι στα βουνά.

 

 

Σωστά! έχουμε απίστευτα όμαρφα φύλλα από ελληνικά δέντρα που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε...???

δηλαδή η μεγάλη πήλινη κανάτα είναι καρπός; :blink:

και τα ποτηράκια της κανάτας και αυτά καρποί είναι; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Δημήτρη! Πολύ όμορφο και φυσικό το ενυδρείο! Αλλωστε δε θα περίμενα κάτι διαφορετικό!

 

Αυτό βέβαια που θα έκανε για εμένα την διαφορά, μιλάω γενικά και όχι για το συγκεκριμένο ενυδρείο, θα ήταν να αναπαράγεις τους καρδινάλιους. Δε ξέρω αν το έχει πετύχει κανείς στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Έλα ρε...???

δηλαδή η μεγάλη πήλινη κανάτα είναι καρπός; :blink:

και τα ποτηράκια της κανάτας και αυτά καρποί είναι; :wacko:

 

Ναί!!!!!Και επειδή αμφέβαλες κερνάς μπύρα στην πίτα!!!αχαχαχχαχαχαχα

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος theodor72 έγραψε:

Μπράβο βρε Δημήτρη! Πολύ όμορφο και φυσικό το ενυδρείο! Αλλωστε δε θα περίμενα κάτι διαφορετικό!

 

Αυτό βέβαια που θα έκανε για εμένα την διαφορά, μιλάω γενικά και όχι για το συγκεκριμένο ενυδρείο, θα ήταν να αναπαράγεις τους καρδινάλιους. Δε ξέρω αν το έχει πετύχει κανείς στο φόρουμ.

 

Έχω αναπαράγει στο παρελθόν.Δέν είναι κάτι δύσκολο και τώρα που έχω και όλες τις απαραίτητες ζωντανές τροφές είναι ακόμα ποιό εύκολο....το πάν είναι να βάλεις τους γεννήτορες σε ένα ενυδρείο στο οποίο θα έχεις φτιάξει διπλό πάτο έτσι ώστε τα αβγά να πέσουν κάτω για να μήν μπορούν να φαγωθούν και να τα μαζέψεις...επίσης τα αυγά είναι λίγο ευαίσθητα και φωτοευαίσθητα και θέλουν λίγη προσοχή....κατά τα άλλα είναι όπως μεγαλώνω τα κίλλιφις

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Ναί!!!!!Και επειδή αμφέβαλες κερνάς μπύρα στην πίτα!!!αχαχαχχαχαχαχα

ok, άλλα μόνο σε ποτήρια  Sapucaia :P

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

ok, άλλα μόνο σε ποτήρια  Sapucaia :P

 

Αχαχαχα θα είναι μαύρη αλλα χαλάλι..

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Όσο περνάει ο καιρός τόσο ομορφαίνει το ενυδρείο. ..τα transvestitus τρομερές φατσουλες :D

Από "μούργα " πως πάει; 

 

 

Τα φύλλα έχουν "κάτσει" και θέλουν συμπλήρωμα...η μαυρίλα είναι τόση ώστε δέν βλέπεις μέχρι την μέση του ενυδρείου.... :)

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραια πραγματα:sword:

Μετρησες ph;

Ειπες πιο πανω οτι βαζεις 100% ωσμοση. 

Προσθετεις ιχνοστοιχεια μετα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...