Jump to content

Just started...


Demy_Galani

Recommended Posts

Γεια σας! Χθες απέκτησα έναν μονομαχο μου τον έφεραν μαζι με μια αρκετα ευρύχωρη γυάλα διακοσμητικό φυτό και υπόστρωμα. Ο μικρός ειναι αρκετα ενεργητικός και δεν παρουσιάζει καποιο σύμπτωμα δυσαρέσκειας ή αδιαθεσίας. Τον εγκατέστησα στην γυάλα φυσικα χρησιμοποίησα αντιχλωριακο και τα έπλυνα ολα μονο με νερό. Παρ'ολα αυτα διάβασα απο αλλους χρήστες του aquazone πως πρεπει να του κανω μερική αλλαγη νερού καθε 3 μερες και να τον ταΐζω καθε 2-3. Στο κατάστημα ομως που ρωτησα μου είπαν καθημερινή αλλαγη νερού και να τον ταΐζω με 3 μπιλιτσες καθε μερα. Τι απο τα δυο ισχυει; πως να του παρέχω καλυτερη φροντίδα; 

IMG_9750.JPG

IMG_9751.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :)

Σου είπαν για καθημερινές αλλαγές επειδή στη γυάλα δεν υπάρχει φίλτρο. Το φίλτρο είναι απαραίτητο σε ένα ενυδρείο.. επίσης νομίζω πως αυτή η γυάλα είναι μικρή, ο μονομάχος θέλει περίπου 20 λίτρα για να είναι άνετα :)

Link to comment
Share on other sites

Και μονο που δεν εχεις θερμαντικο σωμα θα παει απο κρυο, το συγκεκριμενο ψαρι θελει απο 23 βαθμους και πανω κι οπως ειπε κι η γυριστρουλα θες κανονικο ενυδρειο τουλαχιστον 30 λιτρα με φιλτρο χαμηλης ροης. Κοιτα στις αγγελιες υπαρχουν τετοια ενυδρειακια, να γινει σωστη δουλια να το ευχαριστηθεις και για τα υπολοιπα εδω θα ειμαστε ολοι να βοηθησουμε.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.


  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καλύτερα βρες κάποιον που να μπορεί να σου φιλοξενήσει το ψαράκι για όσο καιρό χρειαστείς εσυ να βρείς ενα ενυδρείο 15-20 λίτρων με φίλτρο και θερμοστάτη (ίσως και κάποιο petshop) αλλίως το ψαράκι θα έχει πρόβλημα. ο Μονομάχος είναι απο τα αγαπημένα μου και πραγματικά είναι απίστευτα ψάρια όταν είναι άνετα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω παντως πιστευω οτι δεν πρεπει να δινουμε τοσο βαση οσον αφορα τα λιτρα και οχι σε σχεση παντα με αυτο που θα του προσφερε ενα πετ ή ενας εκτροφεας....

Συγνωμη κιολας που σας "παω κοντρα"....:bigemo_harabe_net-119:

Πιστευω δηλαδη οτι αν διαμορφωσει τις συνθηκες που χρειαζονται για να ειναι το ψαρι ασφαλες θα εχει παει να ανεβει πολυ περισοτερα σκαλοπατια στο χομπι απο οτι απλα να παρει μια μεγαλυτερη γιαλα που στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν την θεωρω και τοσο αναγκαια...

Σιγουρα ενα ενυδρειο 15-20 λιτρων θα ηταν βαλσαμο για το ψαρι(κανεις δεν το αρνειται) αλλα ας μπορεσει αρχικα να του προσφερει αλλα πραγματα...

Προσωπικα δλδ πιο πολυ με χαλαει το πλαστικο φυτο και το πολυ ανοικτοχρωμο χαλικι (οπως και η πληρης στασιμοτητα του νερου)παρα το μεγεθος της γιαλας....

Σορρυ και παλι για αντιθετη γνωμη!!:peace2:

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες στο χομπι, αλλα θα πρεπει να ξαναξεκινησεις. Λοιπον: για αρχη κανε καθημερινες αλλαγες νερου προσεχοντας να βαζεις αντιχλωριο και η θερμοκρασια να ειναι η ιδια. 2ον θα πας να αγοραασεις με 5 ευρω μια αεραντλια και εναν ρυθμιστη ροης αεραντλιας για να την εχεις τη ροη χαμηλα να μην ενοχλει το ψαρι. Αυτο για να μην παθαινει ασφυξια. Αργοτερα (μην το καθυστερησεις πολυ) θα παρεις ενα τειανταλιτρο με φιλτρο, για το οποιο θα ζητησεις μπολι (βιολογια) απο καποιον που εχει ενυδρεια και ξερεις η θα βαλεις αγγελια εδω στο φορουμ. Αυτα για να μην παιθανει βασανιστικα και αργα το ψαρακι. Αν του προσφελεις τα παραπανω θα το εχεις για πολλα χρονια και θα ειναι και χαρουμενο. Αυτα.

Και καλες γιορτες.
Link to comment
Share on other sites

Καλά,για τα πετ σοπ δεν το συζητάω,τα έχουν σε κυπελλάκια.. αν έβαζε μια αεραντλία για να μην είναι τελείως στάσιμο το νερό και έκανε καθημερινές αλλαγές νερού θα ήταν οκ;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρεπει να καθυστερησει πολυ την αγορα τριανταλιτρου.


Στα πετ σοπ..... καααλα! Αυτοι σου λενε πως μπορεις να το χεις να ζει και στο νερο της λεκανης που λεει ο λογος[emoji4] .
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Καλά,για τα πετ σοπ δεν το συζητάω,τα έχουν σε κυπελλάκια.. αν έβαζε μια αεραντλία για να μην είναι τελείως στάσιμο το νερό και έκανε καθημερινές αλλαγές νερού θα ήταν οκ;

Κοιτα...

Τα αγρια αδελφια του ζουν ακομα και σε λασπη...

Χωρις υπερβολες και με μηδενικο σχεδον οξυγονο μιας και στην ουσια ο μονομαχος δεν το χρειαζεται γιατι το παιρνει απο την ατμοσφαιρα...

Οποτε αλλα πραγματα εχουν μεγαλυτερη σημασια κατα την γνωμη μου παντα..

Πχ η θερμοκρασια του ενυδρειου να ειναι οσο πιο κοντα γινεται με του δωματιου...

Καθημερινες μικρες αλλαγες σιγουρα θα βοηθουσαν αν με αυτες κραταγε ενα καλο επιπεδο νερου...

Οπως φυτα επιφανειας(κατα προτιμηση νιτροφαγα) ...

Οπως και σκουροχρωμος χρωματισμος νερου...

Και πολλα αλλα που θα καναν την ζωη του συγκεκριμενου ψαριου πολυ καλυτερη...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραια τοτε θα κοιτάξω να του αγοράσω για αρχη μια αεραντλια και μετα θα δω πως θα πορευτώ :/ συγγνωμη για τα χαλίκια που ειναι ανοιχτόχρωμα αλλα πραγματικά πιστευω οτι αμα μου έφερνε μπλε σκουρο δεν θα αναδεικνύονταν το χρωμα του.. φυσικα αυτο ειναι δευτερεύον  απλα το αναφέρω. Και όσον αφορά καποιο ζωντανό φυτό εσείς τι προτείνετε; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια συγγνωμη με το κρυο πως θα την παλεψει; Που θα χωρεσει θερμαντικο; Για μενα προσωπικα ειναι μονοδρομος η αγορα μια και καλη ολου του εξοπλισμου που περιλαμβανεται ουτως η αλλως σ ενα μικρο ενυδρειο. Γιατι να παει σε ημιμετρα και να πληρωνει δυο φορες εξοπλισμο;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για να μη χαλάσεις λεφτά,μπορείς να πάρεις από τα τζάμπο πλαστικό κουτί αποθήκευσης,υπάρχουν διάφορα,20 λίτρα,40 λίτρα κλπ.. και είναι φτηνά..

Εντάξει,εμφανισιακά δεν θα είναι και ό,τι καλύτερο,αλλά το ψαράκι θα'ναι πιο άνετα ;) 

Φυτό νομίζω πως το κερατόφυλλο θα ήταν το πιο κατάλληλο..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Ρομποτής Κωνσταντίνος said:

Ρε παιδια συγγνωμη με το κρυο πως θα την παλεψει; Που θα χωρεσει θερμαντικο; Για μενα προσωπικα ειναι μονοδρομος η αγορα μια και καλη ολου του εξοπλισμου που περιλαμβανεται ουτως η αλλως σ ενα μικρο ενυδρειο. Γιατι να παει σε ημιμετρα και να πληρωνει δυο φορες εξοπλισμο;

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
 

Πες τα ανθρωπε μου! εγώ το έχω σε δωμάτιο με 15 βαθμους και το ενυδρειο παίζει 26 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα νομιζω οτι ο μονομαχος αντεχει απο αποψη χωρου, το θεμα ομως ειναι τι γινεται με την θερμανση. Για αυτο κοιταξε καλυτερα για ενα μεγαλυτερο ενυδρειο ωστε να βαλεις και θερμοστατη μεσα. Με καθημερινες αλλαγες νερου θα εισαι οκ αν δεν θες αγορα φιλτρου..

Link to comment
Share on other sites

Ααα επισης κατι σημαντικο: οταν κανεις αλλαγη νερου, βαζεις σε εναν ΑΛΛΟ κουβα το νερο της αλλαγης με αντιχλωριο και καλυτερα εναν πολυ μικρο κυκλοφορητη, ΔΕΝ βαζεις το νερο απο τη βρυση στη γυαλα και μετα αντιχλωριο. Βαζεις και εναν θερμαντηρα μεσα για να ειναι η θερμοκρασια απο το νερο της αλλαγης ΙΔΙΑ η κανα βαθμο δροσεροτερο το νερο απο αυτο του ενυδρειου σου. Για αυτο τον λογο παρε και κανα θερμομετρο, φθηνα ειναι.  :thumbsu:

 

Link to comment
Share on other sites

Για μενα σωστη διαβιωση για μονομαχο σημαινει:1)Ενυδρειο minimum 20 λιτρα,2)Ρυθμιζομενο φιλτρακι,3)θερμαντηρας,4)Μαλακο νερο.Χωρις αυτες τις προυποθεσεις θα εχουμε θεματα με αρρωστιες και τελικα τον θανατο του μονομαχου.

Σε τι συνθηκες τους εχουν τα μαγαζια ειναι ενα θεμα που εχει συζητηθει πολλες φορες και φυσικα δεν μπορει να ειναι μετρο συγκρισης.

Έγινε επεξεργασία - stav
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Kon_marma έγραψε:

Πες τα ανθρωπε μου! εγώ το έχω σε δωμάτιο με 15 βαθμους και το ενυδρειο παίζει 26 βαθμούς.

Αυτο να ξερεις ειναι ακομα χειροτερο!!

Οντας ψυχροαιμος οργανισμος το ψαρι προσαρμοζει την θερμοκρασια του σωματος του αναλογα με το την θερμοκρασια του νερου που βρισκεται..

Δηλαδη στην περιπτωση σου στους 26 βαθμους....

Αν η εξωτερικη θερμοκρασια απο την οποια περνει τις απαραιτητες ανασες ειναι γυρω στους 16 τοτε μπορεις να φανταστεις τι γινεται με 10 βαθμους διαφορα...

Κατεβασε το στους 22 και ας ειναι η ιδανικη θερμοκρασια για να νιωθει καλα το ψαρι 25-26 βαθμοι....:);)

πριν 2 ώρες, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Ρε παιδια συγγνωμη με το κρυο πως θα την παλεψει; Που θα χωρεσει θερμαντικο; 
 

Κωστα...

Θερμαντικο σωμα που να χωραει υπαρχει ...

http://www.amazonios.gr/category/410_444/thermostates-thermometra-eswterikoi-thermostates.html

:rasp:

πριν 2 ώρες, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Για μενα προσωπικα ειναι μονοδρομος η αγορα μια και καλη ολου του εξοπλισμου που περιλαμβανεται ουτως η αλλως σ ενα μικρο ενυδρειο. Γιατι να παει σε ημιμετρα και να πληρωνει δυο φορες εξοπλισμο;
 

Θα συμφωνησω απλα δεν το θεωρω πιο απαραιτητο απο αυτα που αναφερα πιο πανω...:D

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε Σταθη, αφου συμφωνεις με οσα λενε τα παιδια, γιατι μπερδευτε την κοπελα; θα πρεπει να παρει ενα ενυδρειακι στο οποιο οι συνθηκεε νερου θα μπορουν να ειναι σταθερες, με ενα μικρο φιλτρακι να μην ενοχλει το ζωντανο, εναν θερμαντηρα και μετα τον σχετικο διακοσμο.

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Βρε Σταθη, αφου συμφωνεις με οσα λενε τα παιδια, γιατι μπερδευτε την κοπελα; θα πρεπει να παρει ενα ενυδρειακι στο οποιο οι συνθηκεε νερου θα μπορουν να ειναι σταθερες, με ενα μικρο φιλτρακι να μην ενοχλει το ζωντανο, εναν θερμαντηρα και μετα τον σχετικο διακοσμο.

Greetings from the dark side!
 

Ευχαριστω... τωρα ειναι πιο κατανοητά ολα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Βρε Σταθη, αφου συμφωνεις με οσα λενε τα παιδια, γιατι μπερδευτε την κοπελα; θα πρεπει να παρει ενα ενυδρειακι στο οποιο οι συνθηκεε νερου θα μπορουν να ειναι σταθερες, με ενα μικρο φιλτρακι να μην ενοχλει το ζωντανο, εναν θερμαντηρα και μετα τον σχετικο διακοσμο.

Greetings from the dark side!
 

Αφου ξερεις!!

Παιχνιδι να γινεται!!:hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω... τωρα ειναι πιο κατανοητά ολα 

Μια γυαλα, 30αρα μονιμουμ ( εγω θα χρησιμοποιουσα 60αρα αλλα αυτο θα εκανα εγω ), ενα μικρο φιλτρακι να μην ενοχλει η ροη τον μονομαχο και ενας θερμαντηρας. Λιγη αμμο χαλαζιακη περιπου κανα 5κιλο, κανα ξυλο αληθινο για διακοσμηση και κανα φυτακι και εισαι ετοιμη. Α και βιολογικο υλικο για το φιλτρο. Μετα απο αυτα αλλαγη νερου καθε βδομαδα.

Υ.Γ. Ρε παιδια επειδη ειμαι απο κινητο ας βαλει καποιος τα λινκ του τι πρεπει να διαβασει η κοπελα.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά και όπως προαναφέρθηκαν. Ενυδρείο τουλάχιστον 15 λιτρων, βλέπεις τον χώρο σου και διαλέγεις το μεγαλύτερο δυνατό που σου επιτρέπει. Έτσι θα είναι καλύτερη η διαβίωση του ψαριού και πιο εύκολη η συντήρηση του ενυδρείου μιας και δεν θα αλλάζουν με τόσο ακραίους ρυθμούς οι συνθήκες στο νερό, άρα δεν θα απειλείται η ζωή του ψαριού σου. Υπάρχουν έτοιμα σετ ενυδρειων που ο εξοπλισμός τους είναι αρκετός για να υποστηρίξει έναν μονομάχο, θα σου στοιχίσει όμως πολλαπλάσια από την αγορά μεμονωμένου φίλτρου, θερμαντηρα και γυάλας.

 

ΥΓ1. Εγκυκλοπαιδικά, κάποιος είπε πως στην ουσία ο μονομάχος δεν χρειάζεται οξυγόνο στο νερό του επειδή λόγω του λαβυρίνθου που διαθέτει μπορεί να ανταπεξέλθει-μύθος. Η υπερβολική και αποκλειστική χρήση αυτού του οργάνου δημιουργεί προβλήματα υγείας στο ψάρι.

 

ΥΓ2. Ανέβασε την στάθμη του νερού στην γυάλα προσωρινα με αποχλωριομενο νερό, σχεδόν μέχρι το χείλος. Κάλυψε όμως από πάνω το ενυδρείο με κάτι μιας και η πιθανότητα να πηδήξει έξω το ψάρι είναι μεγάλη, ακόμα και με την τωρινή στάθμη.

 

 

φιλικα,

βασιλης 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

ΥΓ1. Εγκυκλοπαιδικά, κάποιος είπε πως στην ουσία ο μονομάχος δεν χρειάζεται οξυγόνο στο νερό του επειδή λόγω του λαβυρίνθου που διαθέτει μπορεί να ανταπεξέλθει-μύθος. Η υπερβολική και αποκλειστική χρήση αυτού του οργάνου δημιουργεί προβλήματα υγείας στο ψάρι.

Αν αναφερεσαι σε αυτο που εγραψα μιλωντας για μηδενικο σχεδον οξυγονο..

Ηταν απαντηση στο κατα ποσο βοηθαει η χρηση αεραντλιας...

 

πριν 9 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Καλά,για τα πετ σοπ δεν το συζητάω,τα έχουν σε κυπελλάκια.. αν έβαζε μια αεραντλία για να μην είναι τελείως στάσιμο το νερό και έκανε καθημερινές αλλαγές νερού θα ήταν οκ;

 

πριν 53 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Υ.Γ. Ρε παιδια επειδη ειμαι απο κινητο ας βαλει καποιος τα λινκ του τι πρεπει να διαβασει η κοπελα.

Greetings from the dark side!
 

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, stathis spithas said:

Αυτο να ξερεις ειναι ακομα χειροτερο!!

Οντας ψυχροαιμος οργανισμος το ψαρι προσαρμοζει την θερμοκρασια του σωματος του αναλογα με το την θερμοκρασια του νερου που βρισκεται..

Δηλαδη στην περιπτωση σου στους 26 βαθμους....

Αν η εξωτερικη θερμοκρασια απο την οποια περνει τις απαραιτητες ανασες ειναι γυρω στους 16 τοτε μπορεις να φανταστεις τι γινεται με 10 βαθμους διαφορα...

Κατεβασε το στους 22 και ας ειναι η ιδανικη θερμοκρασια για να νιωθει καλα το ψαρι 25-26 βαθμοι....:);)

 

Stathi έχω και άλλα ψάρια μέσα :) επίσης το ενυδρείο έχει καπάκι και με την εξάτμιση που κάνει το νέρο εμποδίζει τη πτώση της θερμοκρασιάς.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...