Jump to content

Δημιουργια Μονομαχοενυδρείου


Giannis_X

Recommended Posts

Καλημερα παιδια , χρονια πολλα σε ολους.

Οπως λεω και στον τιτλο σκεφτομαι να αρχισω απο  τον Ιανουαριο και μετα ενα ενυδρειο με εναν μονομαχο.

Μιας και θα ειναι 40-60 λιτρα το ενυδρειο που σκεφτομαι να στήσω θα το εχω μεσα στο δωματιο μου οπως ειχα παλια το 190 λιτρα με τα χρυσοψαρα. :D

Τα πραγματα που θα χρειαστω να παρω ειναι το ενυδρειο, βυθό, λιγες πετρες και 1-2 μικρες ριζες .

Το σκεπτικο μου ειναι πως θελω να συγκατοικήσει με λιγα Ramshorn snail και μερικες red cherry shrimp.

Το ερωτημα μου ειναι το εξεις επειδη προσπαθησα πριν 2 χρονια να διατηρήσω γαριδαδικο αλλα μου ηταν αδυνατον γιατι μολις εκανα παρουσιαση ειχα θεμα με την θερμοκρασια που θα επρεπε να τις εχω διοτι οι αποψεις διίστανται και μου ελεγαν διαφορες και δεν ηξερα που να τις διατιρισω με αποτελεσμα να πεθανουν ολες χωρις να εχω δει ουτε ενα μωρο να γεννιεται.

Τελικα τις red cherry σε τη θερμοκρασια της διατηρουμε?

Ειναι οι καταλληλοι συγκατοικοι για εναν μονομαχο?

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζωότι ο γόνος θα είναι τροφή για τον μονομάχο...μπορείς να το προσπαθήσεις αλλά λίγα μικρά μπορεί να επιβιώσουν....

 

Στους 26 μιά χαρά είναι οι cherry....το πρόβλημα που είχες ήταν από υψηλή ή χαμηλή θερμοκρασία?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση @Husky_Jim.

Το πρόβλημα ηταν απο χαμηλή θερμοκρασία γιατι μου ελεγαν πως διατηρούνται στους 14 βαθμους και ετσι εκανα και εγω! :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Με τον μονομάχο δεν πιστεύω ούτε εγώ πως θα τα καταφέρουν οι red cherry.

Κάποια μεγαλύτερη γαρίδα όπως η japonica ή ακόμα καλύτερα η bamboo θέλω να πιστεύω οτι θα τα πάει καλύτερα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι RCS καλο ειναι να βρισκονται στου 25-27 βαθμους κελσιου . Μεγαλυτερες θερμοκρασιες εχουν σαν αποτελεσμα να μεγαλωνουν γρηγοροτερα και να αναπαραγωνται επισης με ταχυτερους ρυθμους, ομως θα μειωθει το προσδοκιμιο ζωης. Σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες θα εχουμε το αντιθετο αποτελεσμα συν οτι ειναι πιο επιρεπεις σε ασθενειες. Νομιζω οτι θα ειναι μια χαρα με το μονομαχο απο αποψη θερμοκρασιας, αλλα για μικρα λιγο δυσκολο, εκτως και αν ειναι πυκνοφυτεμενο το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη ,

 

καλύτερα να δοκιμάσεις κάποιο είδος γαρίδας από αυτά που πρότεινε και ο Βασίλης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρεσουν και τοσο πολυ.

Μαλλον θα παω σε 50-70 λιτρα με red cherry και ισως βαλω 2 Ancistrus Sp3 αν βεβαια μπορουν να συμβιωσουν μαζι :) 

Αυτο που με καιει τωρα ειναι που μπορω να προμηθευτω CO2.

1) Ξερει καποιος που μπορω να βρω? εγω μενω Δάφνη.

Προμιθευτικα προσφατα μια αδεια μπουκαλα πυροσβεσης 2 κιλων.

2) Για μανομετρο τωρα απο που το προμηθευομαι σε αυτον με τις μπουκαλες η εκει που θα την γεμισω CO2

3) Το μανομετρο να εχει μονο η διπλο μετρητη?

εκτος απο τις ερωτησεις που κανω και μου λειπουν τα πραγματα που ροταω εχω σωληνακια διαχυτηρα και ανεπιστροφη χρειαζομαι κατι αλλο?

Δεν βιαζομαι να το φτιαξω θελω πρωτα να μαζεψω ολο τον εξοπλισμο απο ενυδρειο φιλτρανση συστημα CO2 και βυθο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...