Jump to content

Νεο ξεκινημα


johnjohn2003

Recommended Posts

Τελικα αποφασισα να κανω λαμπα Τ5 και αυτο που θελω ειναι να μου πειτε ποσες λαμπες μπλε και ποσες ασπρες, ποσα watt και αν μπορειτε να μου προτεινετε και καμια μεχρι 60cm επειδη θα την βαλω πανω απο το ενυδρειο οποτε δεν με απασχολει αν προεξεχει. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Τα 24watt ειναι στο περίπου 50 εκ!

 

θα χρειαστείς τουλάχιστον 2!

 

μια μπλε και μια άσπρη !

αυτος ο συνδυασμός θα σου παρέχει το απαραίτητο φωτισμό .

Προσθέτοντας λάμπες θα ανεβάζεις και τις απαίτησης των κοραλιων !

Άρα με έναν συνδυασμό 2 Τ5 θα εχεις τα ψαράκια σου και κάποια κοραλακια χωρίς απαίτησης φωτός !

Με 4 παραπάνω και με 6 σχεδόν τα πάντα !!!!

 

Μια παρατήρηση : προσπάθησε ο συνδυασμός λαμπων να βγάζει ενα προς το μπλε θέαμα !

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Τα 24watt ειναι στο περίπου 50 εκ!

 

θα χρειαστείς τουλάχιστον 2!

 

μια μπλε και μια άσπρη !

αυτος ο συνδυασμός θα σου παρέχει το απαραίτητο φωτισμό .

Προσθέτοντας λάμπες θα ανεβάζεις και τις απαίτησης των κοραλιων !

Άρα με έναν συνδυασμό 2 Τ5 θα εχεις τα ψαράκια σου και κάποια κοραλακια χωρίς απαίτησης φωτός !

Με 4 παραπάνω και με 6 σχεδόν τα πάντα !!!!

 

Μια παρατήρηση : προσπάθησε ο συνδυασμός λαμπων να βγάζει εν προς το μπλε θέαμα !

Ευχαριστω πολυ!!!

Ναι θα το προσεξω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εαν σας ειναι ευκολο θελω να μου πειτε τι υλικα να βαλω στο φιλτρο και τι βακτηρια να παρω.Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Εαν σας ειναι ευκολο θελω να μου πειτε τι υλικα να βαλω στο φιλτρο και τι βακτηρια να παρω.Ευχαριστω!

Ανθρακα και αντιφωσφρο,και βακτηρια special blend,η microbacter,η biodigest.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Ανθρακα και αντιφωσφρο,και βακτηρια special blend,η microbacter,η biodigest.

Ευχαριστω παρα πολυ! Οτι αλλο χρειαστω ρωταω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη θα σου προτείνω επισης να δεις και τι προϊόντα υπαρχουν κοντα σου και μετα ξαναρωτας!

 

Ειναι και θεμα ευκολίας καποιες φορες!

 

Link to comment
Share on other sites

Μη λυπάσαι την αγορά θερμοστάτη για το 40χ40χ40. Μπορείς να βρείς μεταχειρισμένους σε τιμές τύπου 15ευρώ. Είναι κρίμα να χασεις 20 λιτρα για έναν θερμοστάτη. Άσε που και ο μικρότερος σκιμμερ για αργότερα είναι μινιμουμ για 60 λιτρα οπότε θα σε καλύψει. Επίσης δεν νοείται να δώσεις χρηματα (ουτε 60 ευρώ)σε φως που δεν μπορείς να το ρυθμίσεις να "τρέχει" μόνο του. Πρέπει να έχει τη δυνατότητα να αυξομειώνει την ένταση μόνο του αφού το ρυθμίσεις. Οπότε καλυτερα πήγαινε σε Τ5 με έναν χρονοδιακόπτη αρχικά (περιπου 40-50 ευρω με τις λάμπες) και ένα φτηνό moonlight ακόμα και DIY και αργότερα αν αποφασισεις να το συνεχίσεις και πάει καλά με τα κοράλια κάνεις μια αναβάθμιση σε programmable φως.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του φωτισμού θα μπορούσες να δεις και κάτι σαν αυτό....http://www.ebay.com/itm/GROW-LIGHT-Lamps-For-Reef-Coral-Fish-Tank-Aquarium-E27-21W-54W-White-Blue-LED-/400941539587?var=&hash=item5d59fa6103:m:mrGjGQEsTVaQoizDLVrKYUA

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Γιαννη θα σου προτείνω επισης να δεις και τι προϊόντα υπαρχουν κοντα σου και μετα ξαναρωτας!

 

Ειναι και θεμα ευκολίας καποιες φορες!

 

Τι εννοεις κοντα μου;^_^

 

πριν 18 ώρες, το μέλος kakalos έγραψε:

Μη λυπάσαι την αγορά θερμοστάτη για το 40χ40χ40. Μπορείς να βρείς μεταχειρισμένους σε τιμές τύπου 15ευρώ. Είναι κρίμα να χασεις 20 λιτρα για έναν θερμοστάτη. Άσε που και ο μικρότερος σκιμμερ για αργότερα είναι μινιμουμ για 60 λιτρα οπότε θα σε καλύψει. Επίσης δεν νοείται να δώσεις χρηματα (ουτε 60 ευρώ)σε φως που δεν μπορείς να το ρυθμίσεις να "τρέχει" μόνο του. Πρέπει να έχει τη δυνατότητα να αυξομειώνει την ένταση μόνο του αφού το ρυθμίσεις. Οπότε καλυτερα πήγαινε σε Τ5 με έναν χρονοδιακόπτη αρχικά (περιπου 40-50 ευρω με τις λάμπες) και ένα φτηνό moonlight ακόμα και DIY και αργότερα αν αποφασισεις να το συνεχίσεις και πάει καλά με τα κοράλια κάνεις μια αναβάθμιση σε programmable φως.

Το εχω παραγγειλει ηδη 30*30*30 :(

Έγινε επεξεργασία - johnjohn2003
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος dimtsok έγραψε:

Για το θέμα του φωτισμού θα μπορούσες να δεις και κάτι σαν αυτό....http://www.ebay.com/itm/GROW-LIGHT-Lamps-For-Reef-Coral-Fish-Tank-Aquarium-E27-21W-54W-White-Blue-LED-/400941539587?var=&hash=item5d59fa6103:m:mrGjGQEsTVaQoizDLVrKYUA

Καλο φαινεται αλλα δεν συνηθιζω ψωνιζω απο εξωτερικο επειδη χρειαζονται πιστωτικη και μια φορα ειχα χασει 85ευρω απο μαγαζι εξωτερικου....

Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2017 at 10:11 ΠΜ, το μέλος niknik έγραψε:

Ανθρακα και αντιφωσφρο,και βακτηρια special blend,η microbacter,η biodigest.

Special blend βρηκα που εχει και θα παω ετσι και αλλοως σαυτο το πετ σοπ αυριο οποτε μαλλον θα παρω αλλα microbacter και biodigest δεν βρισκω σε ελληνικα μαγαζια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Special blend βρηκα που εχει και θα παω ετσι και αλλοως σαυτο το πετ σοπ αυριο οποτε μαλλον θα παρω αλλα microbacter και biodigest δεν βρισκω σε ελληνικα μαγαζια.

Εχουν αλλα δεν χρειαζεσε ενα ειδος θα παρεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Τι εννοεις κοντα μου;^_^

 

Το εχω παραγγειλει ηδη 30*30*30 :(

 

Απο ότι είδα μένεις Θεσσαλονίκη !

Μπορείς να κανεις μια βόλτα στα μαγαζιά , να δεις τι έχουνε και το συζητάμε !

 

οσο για την αγορά του ενυδρείου σίγουρα θα σε δυσκολέψει .... αλλα υπαρχει λύση :)

Υπαρχει μέσα στο φόρουμ διαμάντι σε αυτά τα λίτρα !

Λεγεται MY 30lt REEF STORY!!!

απο τον dimtsok !

Διάβασε το , πάρε ιδέες και εμείς εδώ είμαστε να σε βοηθάμε !

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Καλο φαινεται αλλα δεν συνηθιζω ψωνιζω απο εξωτερικο επειδη χρειαζονται πιστωτικη και μια φορα ειχα χασει 85ευρω απο μαγαζι εξωτερικου....

Μπορείς να τις βρεις και Ελλάδα.....σου παρέθεσα το λινκ από το εξωτερικό γιατί θα σου βγει πιο οικονομικά

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2017 at 5:06 ΜΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Απο ότι είδα μένεις Θεσσαλονίκη !

Μπορείς να κανεις μια βόλτα στα μαγαζιά , να δεις τι έχουνε και το συζητάμε !

 

οσο για την αγορά του ενυδρείου σίγουρα θα σε δυσκολέψει .... αλλα υπαρχει λύση :)

Υπαρχει μέσα στο φόρουμ διαμάντι σε αυτά τα λίτρα !

Λεγεται MY 30lt REEF STORY!!!

απο τον dimtsok !

Διάβασε το , πάρε ιδέες και εμείς εδώ είμαστε να σε βοηθάμε !

Φυσικα θα παω να το δω!!

 

πριν 7 ώρες, το μέλος dimtsok έγραψε:

Μπορείς να τις βρεις και Ελλάδα.....σου παρέθεσα το λινκ από το εξωτερικό γιατί θα σου βγει πιο οικονομικά

το ενυδρειο θα τελειωσει σε κατι μηνες οποτε βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα να παρω κυκλοφορητη και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να βαλω σε 30λτ (αυτος που ηθελα ηταν 3000λτ/ωρα) ...ισχυει ή να ψαξω αλλου;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Σημερα πηγα να παρω κυκλοφορητη και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να βαλω σε 30λτ (αυτος που ηθελα ηταν 3000λτ/ωρα) ...ισχυει ή να ψαξω αλλου;;;

Δεν ειναι απαραίτητο στα λίτρα αυτά !

Μπορει και η επιστροφή να σε καλύπτει !

Αν βάλεις κυκλοφοριτη πρεπει να τον "πειράξεις " !

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Σημερα πηγα να παρω κυκλοφορητη και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να βαλω σε 30λτ (αυτος που ηθελα ηταν 3000λτ/ωρα) ...ισχυει ή να ψαξω αλλου;;;

Πιστεύω με έναν coralia nano 900 lt/hr θα είσαι μπαμ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Δεν ειναι απαραίτητο στα λίτρα αυτά !

Μπορει και η επιστροφή να σε καλύπτει !

Αν βάλεις κυκλοφοριτη πρεπει να τον "πειράξεις " !

 

πριν 13 ώρες, το μέλος aggelos78 έγραψε:

Πιστεύω με έναν coralia nano 900 lt/hr θα είσαι μπαμ...

εχω κατι κυκλοφορητες αλλα οχι για reef, τους απλους νμζ 250lt/h θα βαλω εναν τετοιο στο σαμπ και να βαλω και εναν στο ενυδρειο;;

πριν 13 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:


Εκανα ενα ποστ που ηταν ακυρο και ζηταω να σβηστει, συγγνωμη για την αναστατωση.

Δεν πειραζει απλως ειχα τρομαξει:bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Σημερα πηγα να παρω κυκλοφορητη και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να βαλω σε 30λτ (αυτος που ηθελα ηταν 3000λτ/ωρα) ...ισχυει ή να ψαξω αλλου;;;

Θα μπορούσες να το τρέξεις και χωρις κυκλοφορητή αν έχεις μια καλή επιστροφή. Μια καλή λύση είναι η koralia nano που είπε ο Αγγελος πιο πάνω. Να σου πω επειδή και μένα το ενυδρείο μου είναι 30 λίτρα, είχα μία rw4 την οποία την έτρεχα στα μισά βολτ για να είναι οκ. Τελικά την έβγαλα και αυτή και έχω αφήσει μόνο την επιστροφή από το σαμπ που είναι 1200λ/ω. Πάντως τα 3000λ/ω που έψαχνες είναι για μεγαλύτερα ενυδρεία...γενικά θέλεις μια κυκλοφορία περίπου 20 φορές τα λίτρα σου δηλ. κάπου στα 600λ/ω.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος dimtsok έγραψε:

Θα μπορούσες να το τρέξεις και χωρις κυκλοφορητή αν έχεις μια καλή επιστροφή. Μια καλή λύση είναι η koralia nano που είπε ο Αγγελος πιο πάνω. Να σου πω επειδή και μένα το ενυδρείο μου είναι 30 λίτρα, είχα μία rw4 την οποία την έτρεχα στα μισά βολτ για να είναι οκ. Τελικά την έβγαλα και αυτή και έχω αφήσει μόνο την επιστροφή από το σαμπ που είναι 1200λ/ω. Πάντως τα 3000λ/ω που έψαχνες είναι για μεγαλύτερα ενυδρεία...γενικά θέλεις μια κυκλοφορία περίπου 20 φορές τα λίτρα σου δηλ. κάπου στα 600λ/ω.

Ποιον απο αυτους τους 2 δηλαδη;;

http://www.aquavivere.gr/eksoplismos/kukloforites/sun-sun-submersible-pump-450-lh

http://www.aquavivere.gr/eksoplismos/kukloforites/sun-sun-submersible-pump-1200-lh-4437

Επισης εχει εναν 800lt/h αλλα δεν ειναι διαθεσιμος

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος johnjohn2003 έγραψε:

Ποιον απο αυτους τους 2 δηλαδη;;

http://www.aquavivere.gr/eksoplismos/kukloforites/sun-sun-submersible-pump-450-lh

http://www.aquavivere.gr/eksoplismos/kukloforites/sun-sun-submersible-pump-1200-lh-4437

Επισης εχει εναν 800lt/h αλλα δεν ειναι διαθεσιμος

Ευχαριστω!

Μάλλον για τον 1200 θα πήγαινα...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω λίγο πιο διακριτικοί είναι οι Sicce voyager Nano. Αν πάρεις τον 1000αρη είσαι υπέρ καλυμμένος. Εγω τους δούλευα καιρό και είμαι πολυ ευχαριστημένος.

Είναι ίσως οι πιο μικροί σε μέγεθος.

http://www.sicce.com/prodottiDettaglio_eng.php/prodotto=voyager-nano-1000-2000/idprodotto=96

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος dimtsok έγραψε:

Μάλλον για τον 1200 θα πήγαινα...

Πηγα χθες και τωρα αιντε να ξαναπας εκει που ειναι....τελος παντων θα τον παραγγειλω αν δεν τυχει να παω.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος kakalos έγραψε:

Νομίζω λίγο πιο διακριτικοί είναι οι Sicce voyager Nano. Αν πάρεις τον 1000αρη είσαι υπέρ καλυμμένος. Εγω τους δούλευα καιρό και είμαι πολυ ευχαριστημένος.

Είναι ίσως οι πιο μικροί σε μέγεθος.

http://www.sicce.com/prodottiDettaglio_eng.php/prodotto=voyager-nano-1000-2000/idprodotto=96

Το ξερω οτι ειναι καλοι απο πολλες αποψεις αλλα λιγο δυσκολο να βρω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...