Jump to content

New 90lt Saltwater


Dotsikask

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου και καλώς σας βρήκα,

 

Πριν 4 ημέρες αγόρασα το πρώτο μου ever ενυδρείο το οποίο είναι και αλμυρού νερού. Ήδη έχω προσθέσει 3 ψαράκια clown.

Έχω ένα nano skimer, ένα βιολογικό φίλτρο εντός και μια αντλία νερού 1200l/h (η οποία κάνει πολύ θόρυβο) όλα της εταιρίας haquoss.

Ο φωτισμός όπως θα δείτε στις φώτο που θα ανεβάσω είναι led και είναι ενσωματομένο στο καπάκι.

Έχω πάρει και ένα εργαλειάκι για τον έλεγχο της αλμυρότητας του νερού.

Και τώρα θέλω την βοήθεια σας. Θα ήθελα τις συμβουλές σας για το πως να προχωρήσω με το ενυδρείο μου, τι ψαράκια να προσθέσω, κάνει ο φωτισμός μου, σε τι αναβαθμίσεις να προχωρήσω;

Και βασικά πώς να λύσω το πρόβλημα με τον ήχο του κυκλοφορητή;

Αν σας είναι ευκολο να μου βάλετε χρήσιμα Link από το forum σας θα το εκτιμούσα!

 

Σας ευχαριστώ

 

 

IMG_5314.JPG

IMG_5317.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε !

 

ποσες μέρες τρέχει το ενυδρείο ;

ποτε έβαλες τα ψαράκια ;

ποσο βράχο εχεις και τι ;

ποσο σου δείχνει το εργαλιακι σε αλατοτητα ;

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μπράβο που μπήκες στα βαθιά !

Ειναι ενα όνειρο που πρεπει να το ζήσεις !

 Απλά θέλει υπομονή και πολυ διάβασμα !

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες!!!!!

 

αν τρέχει μόνο 4 μέρες κακός έβαλες και ψάρια....Μετρήσεις κάνεις; Ο φωτισμός πιστεύω δεν να κάνει, το βλέπω πολύ λευκό.Ζωντανό βράχο έχεις βάλει; Αντιφώσφορο και άνθρακα έχεις; Ο κυκλοφορητής που έχεις βάλει δεν κάνει για reef, πιο πολύ για αντλία επιστροφής κάνει. 

 

Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω, ρίξε μια ματιά στα υπομνήματα που έχει το forum και επίσης σε ενυδρεία που είναι κοντά στα λίτρα σου για να δείς πως είναι στημένα και με τι εξοπλισμό. Μετά βλέπεις για αναβαθμίσεις!

 

Σε πρώτη φάση πρέπει να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου, για να "στρώσει" το ενυδρείο.

 

Μια συμβουλή, στο θαλασσινό οι βιαστικές κινήσεις πληρώνονται!Και μάλιστα ακριβά μην βιάζεσαι, υπομονή!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το έχασα αυτό το σημειο!

4 ημέρες εχεις το ενυδρείο ή τα ψάρια ;;;

Επίσης όπως σου είπε ο gallos χρειάζεσαι ενα μηχάνημα που λέγεται wave maker ή κυκλοφοριτης και όχι αντλία νερου όπως εχεις !

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, fishbone! said:

Καλώς όρισες φίλε !

 

ποσες μέρες τρέχει το ενυδρείο ;

ποτε έβαλες τα ψαράκια ;

ποσα λίτρα ειναι το ενυδρείο ;

ποσο σου δείχνει το εργαλιακι σε αλατοτητα ;

4 μέρες τρέχει το ενυδρείο, 3 μέρες τα ψαράκια! Αγόρασα έτοιμο νερό και ζωντανούς βράχους. Θέλαμε βλέπετε να προλάβουμε την πρωτοχρονιά με ψαράκια με τα παιδάκια μου οπότε το ρισκάραμε.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, gallos said:

Καλώς ήλθες!!!!!

 

αν τρέχει μόνο 4 μέρες κακός έβαλες και ψάρια....Μετρήσεις κάνεις; Ο φωτισμός πιστεύω δεν να κάνει, το βλέπω πολύ λευκό.Ζωντανό βράχο έχεις βάλει; Αντιφώσφορο και άνθρακα έχεις; Ο κυκλοφορητής που έχεις βάλει δεν κάνει για reef, πιο πολύ για αντλία επιστροφής κάνει. 

 

Χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω, ρίξε μια ματιά στα υπομνήματα που έχει το forum και επίσης σε ενυδρεία που είναι κοντά στα λίτρα σου για να δείς πως είναι στημένα και με τι εξοπλισμό. Μετά βλέπεις για αναβαθμίσεις!

 

Σε πρώτη φάση πρέπει να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου, για να "στρώσει" το ενυδρείο.

 

Μια συμβουλή, στο θαλασσινό οι βιαστικές κινήσεις πληρώνονται!Και μάλιστα ακριβά μην βιάζεσαι, υπομονή!

Αλατότητα έχω 1024. Από αύριο θα πάρω wave maker. Όλο το νερό μου είναι από έτοιμο ενυδρείο και ο ζωντανός βράχος.

Link to comment
Share on other sites

Αν το νερό και ο βράχος ειναι απο παλιό ενυδρείο τότε το ρίσκο ειναι μικρό !

δωσε λίγο χρόνο ακόμα μέχρι να γρεμίσουν τα πράγματα και μετά προχωράς σε νέες εισαγωγές .

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι γιατί ο βράχος μου φαίνεται 'ψόφιος';;;;

 

Το wave maker αν και πρέπει κάποια στιγμή να το πάρεις δέν θεωρώ ότι προέχει αυτήν την στιγμή.

Πρίν βγούν τα wave maker με τέτοια powerhead ετρεχαν τα θαλασσινά....μήν κάνουμε την τρίχα τριχιά....

 

Έχεις σοβαρότερα προβλήματα και ελλείψεις να ασχοληθείς....

 

Μετρήσεις έχεις κάνει καθόλου να δείς αμμωνία/νιτρικά/νιτρώδη;

 

Τον βράχο και το νερό στο πούλησε κατάστημα;Ο βράχος γνωρίζεις τί προέλευση έχει και πόσο καιρό τον έχουνε κουράρει;

 

Μήν αποθαρύνεσε πάντως...ότι έγινε έγινε....απο εδώ και πέρα διάβασμα και προσεκτικές κινήσεις με την βοήθεια των παιδιών που ασχολούνται με θαλασσινά εδώ στο φόρουμ. :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα πάω να μετρήσω το νερό μου από το κατάστημα που πήρα και όλα τα πράγματα, καθώς ακόμα δεν έχω αγοράσει κάτι για να τσεκάρω τα νιτρικά κλπ.

Ο βράχος δεν θυμάμαι προέλευση και αγοράστηκε μαζί με το νερό από κατάστημα.

Λέω σήμερα να αγοράσω το jebao rw-4 πιο πολύ γιατί το powerhead κάνει πολύ βουητό και ενοχλει στο σημείο που είναι το ενυδρείο.

Σιγά σιγά διαβάζω από το forum σας και προσπαθώ να μάθω καθώς μέχρι σήμερα δεν είχα ούτα γυάλα με χρυσόψαρο.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή σου εύχομαι...

Η αγορά της rw-4 είναι καλή επιλογή και θα αναβαθμίσει την κυκλοφορία σου σημαντικά...

Link to comment
Share on other sites

Χτές μέτρησα νερό και έχω αρκετά νιτρικά. Μου έδωσε αμπούλες και ένα υγρό να ρίχνω...

Η rw-4 δεν ήταν ετοιμοπαράδοτη και την παραγγείλαμε για Δευτέρα.

Μόλις μπεί στην θέση της θα ανεβάσω και φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Dotsikask έγραψε:

Χτές μέτρησα νερό και έχω αρκετά νιτρικά. Μου έδωσε αμπούλες και ένα υγρό να ρίχνω...

Η rw-4 δεν ήταν ετοιμοπαράδοτη και την παραγγείλαμε για Δευτέρα.

Μόλις μπεί στην θέση της θα ανεβάσω και φωτογραφία.

 

Βασικά τι αμπούλες σου έδωσε και το υγρό τι είναι;Βακτήρια;Οι μετρήσεις σου πως ήταν;Για να είναι "στρωμένο" το ενυδρείο θα πρέπει να έχεις  αμμωνία (NH3) -> 0 , νιτρώδη (ΝΟ2) -> 0 και νιτρικά (NO3) μετρήσιμα. Αυτά σε ενδιαφέρουν για τώρα. Θα σου πρότεινα να αγοράσεις υγρά τεστ για να κάνεις μόνος σου τις μετρήσεις, γιατί σε κάθε επίσκεψη παίζει να γυρνάς με νέα προϊόντα... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα πας με τα τεστ!!!Θα περιμένεις να μηδενίσει αμμωνία και νιτρώδη και τότε θα κάνεις μια αλλαγή νερού. Τα βακτήρια ρίχνε τα σύμφωνα με αυτά που λέει στη συσκευασία. Τις αμπούλες δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά νομίζω για τη φάση που είσαι δεν χρειάζονται... 

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλώς ήρθες κι απο μένα :)

 

κατ αρχας με γείες η αντλία. value for money η επιλογή. Αν μου επιτρέπεις, γνώμη μου τα την βάλεις στο μέσο το τζαμιού που την έχεις και λίγο πιό ψηλά για να έχεις πιο ομοιόμορφη κυκλοφορία

 

τώρα για τα τεστάκια .. οι τιμές δείχνουν οτι δέν έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου οπότε το νερό ακόμα δεν είναι κατάλληλο για ζωτανά. καλύτερα τα ψαράκια να φιλοξενηθούν κάπου μέχρι να στρώσει το ενυδρείο

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, pan_Oz said:

φίλε μου καλώς ήρθες κι απο μένα :)

 

κατ αρχας με γείες η αντλία. value for money η επιλογή. Αν μου επιτρέπεις, γνώμη μου τα την βάλεις στο μέσο το τζαμιού που την έχεις και λίγο πιό ψηλά για να έχεις πιο ομοιόμορφη κυκλοφορία

 

τώρα για τα τεστάκια .. οι τιμές δείχνουν οτι δέν έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου οπότε το νερό ακόμα δεν είναι κατάλληλο για ζωτανά. καλύτερα τα ψαράκια να φιλοξενηθούν κάπου μέχρι να στρώσει το ενυδρείο

 

 

Έχεις δίκιο αλλά δεν έχω που να τα φιλοξενήσω και η όλη βιασύνη ήταν για να χαρούνε τα παιδάκια μου (ηλικίας 4 και 2) αλλιώς θα το είχα πάει αργά όπως πρέπει.

Οι αμπούλες και τα βακτήρια είναι ακριβώς για να αντέκουν οι κλόουν.

Έχω μειώσει και το φαγητό τους για να βοηθήσω να πέσουν οι τιμές στις μετρήσεις.

Δευτέρα έρχεται και το παρακάτω Α/Ο http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30122

Οπότε και θα κάνω και την πρώτη μου αλλαγή νερού με καλής ποιότητας νερό.

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

 

Η Jebao κάνει φοβερή δουλειά και κυρίως είναι αθόρυβη!

Link to comment
Share on other sites

Σε τοσο συντομο διαστημα που εβαλες τα ψαρια ειναι μεγαλο λαθος.Ο σκοπος ιερος βεβαια αλλα...Τα ψαρια θα τα χασεις ευχομαι να βγω λαθος.Τωρα οσο για τα βακτηρια και τα τεστ συνεχιζεις κανονικα.

Καλοριζικη η jebao.

Link to comment
Share on other sites

με το καλό να έρθει και η όσμοση λοιπόν :) βασικό για ένα θαλασσινό ενυδρείο

 

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες κι απο μενα :thumbsu:

Το θαλασσινο θελει τεραστια υπομονη, ευχομαι να πανε ολα καλα...........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή...μην αποθαρύνεσαι και μη μασάς..ετσι ξεκινήσαμε όλοι και ακομα μαθαίνουμε...

εδώ θα βρεις πολλές πληροφορίες και όπως σου είπαν χρειαζεται υπομονή... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...