Jump to content

Απο Τ8 σε Τ5


Giorgos.P

Recommended Posts

Γεια σας και παλι. Μετα απο καποια αποχη λογο διαφορων συμβαντων και με αποτελεσμα την επιβραδυνση του αρχικου σχεδιου για το 170αρι ενυδρειο αποφασισα να ξεκινησω λιγο πιο σωστα.

Για αρχη ξεκινησα να φτιαξω μια βαση η οποια να εχει και τον χωρο ωστε να μπει ενα μικρο σαμπ ( προς το παρον λεω να το αφησω και να το βαλλω αργοτερα για οικονομικους λογους. Αλλα σκεφτικα οτι αφου φτιαχνω που φτιαχνω μια καινουρια βαση γιατι να μην την κανω να χωραει και σαμπ).

Τωρα κοιταω τι θα κανω με τον φωτισμο που οπως ειπα ειναι με Τ8 λαμπες. Θα ηθελα να γινει με Τ5 αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω αν μπορουν να μπουν στο καπακι λαμπες Τ5 ( εχει Τ8 589mm και απο την πισω πλευρα εχει διπλη βαση για τις λαμπες)

Επισης δεν μπορω να κανω κρεμαστο φωτιστικο γιατι το ταβανι στον χωρο που το θελω ειναι με εσωτερικη θερμομονωση και δεν μπορει να κρατησει πολυ βαρος. Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας και αν υπαρχουν 589mm Τ5 ωστε να χρισιμοποιησω τις τρυπες που υπαρχουν στο καπακι χωρις να χρειαστουν καινουριες.

Να καποιες φωτογραφιες του ενυδρεου:

1483531415079-612017983.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να αλλάξεις τις T5 σε Τ8 θα δυσκολευτείς...το ποιό εύκολο που μπορείς να κάνεις είναι στις ήδη υπάρχον υποδοχές για τις Τ8 να βάλεις Τ8 led....και καλύτερος φωτισμός και οικονομία στο ρεύμα! ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ειχα σκεφτει... αλλα υπαρχουν Τ8 led σε αυτες τις διαστασεις?? Και θα με καλυπτουν και για κοραλλια?

Έγινε επεξεργασία - Giorgos.P
Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις υπάρχουν....τα κέλβιν για κοράλια δέν ξέρω άν θα βρείς....

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.... θα το δω...

Για Τ5 σε αυτην τη διασταση γνωριζεις αν υπαρχουν? Γιατι νομιζω οτι βγαινουν πιο μεγαλα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με αυτές είσαι καλυμμένος και έχουν και αντάπτορες για Τ8

 

https://www.sera.de/el/thalassino-enydreio/Proionta/technologika-proionta-gia-enydreia-thalassinoy-neroy/led-beleuchtung/

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αρα αυτες με καλυπτουν και για κοραλλια (soft , lps ,??sps δεν νομιζω???)και εχουν τους αντατορες για να μπουν πανω στις βασεις.(που μπορω να τα βρω?)

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Άν βάλεις 3 από αυτές 2 Blue και 1 cool Daylight είσαι στα 38watt led...άν μπορείς να βάλεις και άλλη μία να πάς στα 50 ή 51 αναλόγος ποιά θα βάλεις επιπλέον θα είσαι εντάξει πιστεύω...Για να δούμε τί θα πούν και οι αποβλακωμμένοι θαλασσινοί... :)

 

Link to comment
Share on other sites

βλεπω 2 θεσεις για λάμπες???

 

Δες και αυτές εδω http://www.arcadia-aquatic.com/classica-led-lamp/

 

Ειναι LED που προσαρμοζονται σε Τ8 θεσεις 

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχα μονο δυο θεσεις θα εβαζα 1 Marine Blue kai 1 Marine White! 

 

Και θα πρόσθετα λεντοταινια μπλε για περισσότερο χρωμα αλλα και moonlight για το βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σας ευχατιστω και τους 2.

Οι θεσεις για τις λαμπες ειναι 3

( 2πισω (δευτερη φοτο) μια μπροστα(τριτη φοτο) ) με led ομως δεν ειναι και παλι χαμηλα τα watt με αποτελεσμα να μην ειναι και καταληλα για δυσκολα κοραλια (πχ sps )?

Link to comment
Share on other sites

Και για την λεντοταινισ σκεφτομουν να βαλλω ετσι και αλλιως 1-2 σειρες ωστε να εχω και εξτρα φωτισμο αλλα και moonlight.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο αν μου επιτρέπεις , αν ήθελα απαιτητικά κοραλια δεν θα συμβηβαζωμουν με τα υπάρχοντα καπάκια και φώτα !

Αν το θέμα ηταν οικονομικό θα έφτιαχνα μια βάση αλουμινίου και θα έβαζα πανω ανακλαστήρες για Τ5 !

Αν πάλι ήθελα να το πάω και πιο πέρα θα έφτιαχνα συνδυασμό led με Τ5 υβριδικό !

Αν δεν υπήρχε το οικονομικό θα επέρνα ενα του εμπορίου !

Πάντως με τις υπάρχουσες συνθήκες (ακροφύσια Τ8 ) οι λεντομπαρες ειναι η καλύτερη λύση κατα την ταπεινή μου άποψη !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok ευχερισρω πολυ. Προς το παρον θα μεινω με αυτα. Αλλα επειδη ειμαι σιγουρος οτι αργοτερα θα κολλησω με κοραλια που π γωτισμος δεν θα τους αρκει θα εχω αυτο που ειπες υποψη μου.

Μια ακομα ερωτηση. Αυτες τις λαμπες που μπορω να τις βρω??

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλησπέρα,

για μένα απλά 2πλά έξοδα θα κανεις. Οι ledομπαρες δεν θα καλύψουν πέραν από πολύ ελάχιστα ζωντανά και αυτά με δυσκολία.

αφού έχει πρόβλημα με το ταβάνι καλύτερα να μπεις στη διαδικασία να ενσωματώσεις στη βάση του ενυδρείου μια βάση για φωτιστικό και να είσαι οκ εξ αεχής

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος pan_Oz έγραψε:

φίλε μου καλησπέρα,

για μένα απλά 2πλά έξοδα θα κανεις. Οι ledομπαρες δεν θα καλύψουν πέραν από πολύ ελάχιστα ζωντανά και αυτά με δυσκολία.

αφού έχει πρόβλημα με το ταβάνι καλύτερα να μπεις στη διαδικασία να ενσωματώσεις στη βάση του ενυδρείου μια βάση για φωτιστικό και να είσαι οκ εξ αεχής

 

Οταν λες να ενσωματωσω στη βαση του ενυδρειο μια βαση για φωτιστικο τι εννοεις??

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Giorgos.P έγραψε:

Οταν λες να ενσωματωσω στη βαση του ενυδρειο μια βαση για φωτιστικο τι εννοεις??

 

βάσει απο κοιλοδοκό για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο και απο πίσω να φεύγουν 2 δοκοί με Γ για να κρεμαστεί το φωτιστικό

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...