Jump to content

Εχω προβλημα με το ενυδρειο μου!


Emma96

Recommended Posts

Πολυ σωστη κινηση να δωσεις το μονομαχο σε αλλο ενυδρειο:thumbsu: 

Το αντιχλωριο ναι, σωστα, το βαζεις στο κουβα με το νερο σου μια μερα πριν κανεις την αλλαγη, ομως πρεπει να εχεις και εναν μικρο κυκλοφορητη να δουλευει και επισης, οταν ειναι να κανεις την αλλαγη νερου πρεπει να εχει σχετικα ιδια θερμοκρασια με το το νερο του ενυδρειου σου (αντε 1-2 βαθμους δροσεροτερο, ισως λοιπον χρειαστεις 2ο θερμοστατη η βαζεις αυτον του ενυδρειου σου). Αλλαγες νερου δεν κανεις οσο στρωνει το ενυδρειο σου.

Μετρας καθολου αμμωνια, νιτρικα, νιτρωδη? Καλο ειναι την τροφη που ριχνεις να την εχεις σε τουλι για να μην διασκορπιζεται και να την αλλαζεις που και που.

Το φιλτρο μου φαινεται μικρο. Στη θεση σου θα επαιρνα αλλο φιλτρο απο αυτο που εχεις. Αυτο που εχεις τωρα θα το χρησημοποιουσα ως βοηθητικο ή για τον κουβα της αλλαγης νερου. Το φιλτρο πρεπει να εχει μεσα, κατα τη γνωμη μου, μονο βιολογικο υλικο, π.χ. sera siporax mini και σφουγγαρακια. 

Τι υλικα εχεις μεσα? 

Link to comment
Share on other sites

Λύθηκε το προβλημα! Πηγα σε ενα έμπιστο υπάλληλο σε ενα πετ σοπ, στο οποίο ειχα αγοράσει τα πρωτα μου ψαράκια και μου ειπε πως το φίλτρο που ειχα δεν ειναι φίλτρο αλλα αντλεία και δεν κανει καλο στα ψάρια. Αγόρασα νεο φίλτρο και το εχω αφησει να στρώσει εδω και 4 μερες περιπου! Σε 2 βδομαδες θα αγοράσω τα τεστακια και θα παρω μονομαχο αν ειναι ασφαλές το νερο;)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες θα το αφήσεις να στρώσει τι εννοείς ; Τι έχει το φιλτράκι μέσα από υλικά ; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ενυδρειο έστρωσε! Και εκανα τεστακια, ολα μια χαρα! Δυστυχώς ομως δεν αλλαξα την διακόσμηση μιας που δεν έφταιγε και δεν ηθελα να παρω ζωντανά φυτά διότι δεν ειμαι τοσο έμπειρη ισως με τον καιρο αλλαξω διακόσμηση και το κανω πιο φυσικό. Εβαλα 5 guppies  2 αρσενικά και 3 θηλυκά! Ολα ειναι μια χαρα κολυμπάνε τρώνε ολα οκ, σε μια εβδομάδα θα παρω κι αλλα 3 θηλυκά και ισως ενα αρσενικό. η ερωτηση μου ειναι ενας μονομάχος θα μπορούσε να συμβιώσει με τα guppies?

Έγινε επεξεργασία - Emma96
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Emma96 έγραψε:

@dpap το φίλτρο εχει υαλοβάμβακα, σφουγγαράκι και άνθρακα 

Πως ακριβως εστρωσε λοιπον??!!

Η βιολογια του ενυδρειου, τα ωφελιμα βακτηρια δηλαδη αναπτυσοντε στο βιολογικο υλικο του φιλτρου, που εσυ δεν εχεις! Ο ανθρακας δεν χρειαζετε, βγαλε τον. 

Τι φιλτρο ακριβως πηρες? (μαρκα, μοντελο)

Με τι τεστακια μετρας και τι τιμες εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Τεστακια εκανα παλι σε πετ σοπ με stripes και ηταν ενταξει, τους ειπα εάν χρειαζεται να αγοράσω τεστακια με νερο αλλα μου είπαν πως και τα stripes δεν κανουν λαθος...το φίλτρο δεν ειναι μάρκα ειναι απο παλιό ενυδρειο μιας φίλης που ειχε ενυδρειο και ειναι οκ 

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα το στρώσιμο, έβαζα βακτήρια και έβαζα τροφή σε αποχή για να μην βρωμίζει το ενυδρειο για 1,5 βδομαδα 

Link to comment
Share on other sites

Τι βακτηρια εριχνες? Την τροφη την ειχες συνεχεια μεσα η την αλλαζες καθολου? Χωρις να εχεις βιολογικο υλικο δεν νομιζω να εχει στρωσει το ενυδρειο. 

Νομιζω οτι οι τιμες εδειχναν οκ επειδη δεν ειχε ξεκινησει καν ο κυκλος του αζωτου. Θα σε συμβουλευα να παρεις δικα σου τεστακια, κατα προτιμηση υγρα. Αν δεν μπορεις για αμμωνια, νιτρικα και νιτρωδη, παρε τουλαχιστον αμμωνια για αρχη. 

Ο μονομαχος παντως δεν κανει με τα γκαπυ

Τα ψαρια ποσο καιρο τα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Την τροφή την άλλαζα και βακτήρια ειναι sera bio nitrivec και τα Γκαπυ τα εχω περιπου 4 μερες 

Έγινε επεξεργασία - Emma96
Link to comment
Share on other sites

Προτεινω να βαλεις βιολογικο υλικο στο φιλτρο και να αφαιρεσεις τον ανθρακα. Το σφουγγαρι ισως εχει κρατησει βιολογια αλλα δεν νομιζω να αρκει. Ψαρακια μην βαλεις αλλα στα 50 λιτρα μικτα. Με τα guppies θα γεμισεις συντομα μικρα. Επισης , καλο ειναι να παιρνουμε οι ιδιοι μας μετρησεις και να ξερουμε ακριβως τι συμβαινει στο νερο του ενυδρειου μας. Ενα ειναι οκ δεν αρκει ;)

Link to comment
Share on other sites

Ποσά γκαπυ μπορω Να βαλω περιπου;

 

Έγινε επεξεργασία - Emma96
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...