Jump to content

ενυδρειο 60χ40χ40


Harris Lourakis

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια
Θελω να κατασκευασω ενα ενυδρειο 60χ40χ40. Εχω θεμα χωρου και μπορω μαξιμουμ 60cm μηκος. Βγαινει στα 96λιτρ και θα ηθελα να σας ρωτησω με 5mm τζαμι χωρις κοντρες θα ειναι ενταξει η κατασκευη? Στο theaquatools.com με 3.5 safe μου βγαζει 5mm τζαμι. Προς ενημερωση θα ειναι το πρωτο μου ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , αν κάνεις το υψος 35εκ. με 6mm τζαμι είσαι μια χαρά , για 40εκ. ύψος πρεπει να πας σε 7mm τζάμι αν δεν θες να βάλεις κόντρες .

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά εισαι ,  με 8αρι μπορεις να πας και μέχρι 45 εκ. ύψος. Τι έχεις στο μυαλό σου να στήσεις ???

Link to comment
Share on other sites

Τιμη ποσο θα παει γι αυτα τα τζαμια?

Ακου να δεις ελεγα να παρω ετοιμο ενυδρειο να εχω κ το κεφαλι μου ησυχο (κατι τετοιο http://www.aquavivere.gr/enudreia/juwel-primo-60-black-led , http://www.aquavivere.gr/enudreia/eheim-aquastar-54-l-led). Μετα λεω σε αυτα τα λεφτα  αν ειναι να φτιαξω εγω με τζαμια και λιγο μεγαλυτερο σε λιτρα(αν κ δε το χω ξανακανει ουτε εχω πειρα γενικα με το χομπι) και τα πραματα που θα του βαλω,φιλτρο φωτισμο θερμοστατη να ειναι καλα και οχι σαν αυτα που δινουν τα ετοιμα σετ ενυδρειου.

Ελεγα να ειναι rimless ή να του φτιαξω γυαλινο καπακι γτ θελω να βαλω και γαριδουλες μαζι με γκαπι που σκεφτομαι

Έγινε επεξεργασία - Harris Lourakis
Link to comment
Share on other sites

κοίτα το DIY σιγουρα θα σου παει πιο ακριβα απο τα παραπανω ενυδρεία , αλλα θα έχεις την χαρα της δημιουργίας και θα το κάνεις οπως θες εσυ.

 

Για γαριδούλες και γκάπυ με ευκολα φυτάκια εισαι μια χαρα με τα ετοιμα , απλα εγω δεν θα εβαζα γκάπυ μαζι με γαριδες γιατι σίγουρα θα τσιμπανε το γόννο και επισης γεννανε σαν τρελα και τα λιτρα σου ειναι λιγα.

 

Στις διαστάσεις πάντως που θές αν διαβασεις αρκετα εδω και δεις και βιντεακια με κατασκευη ενυδρείων δεν ειναι κατι πολυ δύσκολο και στο λέω εκ πείρας :thumbsu: 

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι διαστασεις εναι γυρω στα 95 λιτρα.Δε κανει για γκαπυ? Ναι στα ετοιμα που εδειξα δε βαζω γκαπυ γτ ειναι λιγα λιτρα.Εχω δει και αυτο http://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/dennerle-nano-cube-60l-2/ αλλα δε ξερω αν αξιζει

Link to comment
Share on other sites

στα 95 λίτρα μια χαρα θα είσαι εγω μιλούσα για τα έτοιμά. Για το παραπάνω ενυδρείο δεν έχω άποψη , εμένα δεν μου αρέσουν τα ενυδρεία αυτου του τύπου , αλλα είναι καθαρά θέμα γούστου !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν παω σε diy στις διαστασεις που σου ειπα(καπακι ξυλινο δε φτιαχνω,δε μου αρεσει),με ευκολα φυτα, τι μου προτεινεις για φωτισμο,φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Φωτισμό έχεις άπειρες επιλογές και οι περισσότερες εταιρίες έχουν βγάλει όμορφα και φθηνά led φωτιστικά....Μπορείς να πάρεις κάποιο που να ντιμμάρετε έτσι ώστε να το προσαρμώσεις στος ανάγκες σου.

 

Απο φίλτρο σου πρωτείνω εξωτερικό....μπορεί να είναι ποιό ακριβό απο ένα εσωτερικό αλλά θα έχεις πολύ καλύτερη φίλτρανση και δέν θα πιάνει χώρο μέσα στο ενυδρείο.

 

Επίσης άν το φτιαξεις μόνος σου θα σου πρότεινα να δώσεις 15ευρώ παραπάνω και να βάλεις extra clear το μπροστινό τζάμι....τα χρώματα ειδικά στις γαρίδες θα δίχνουν καλύτερα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ευκολα φυτα δεν θές κάτι ιδιαίτερο.Με δύο T8 led 12watt (24 σύνολο) θα είσαι μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

Ενα εξωτερικό μέχρι 600λίτρα την ώρα είναι ιδανικό...τώρα αν η τσέπη σου το επιτρέπει μπορείς να πάρεις και κάποιο μεγαλύτερο για να το έχεις και για το μέλλον σε περίπτωση αναβάθμησης (μπορείς να βάλεις βάνα και να περιορήσεις την ροή αν είναι μεγάλη)

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Harris Lourakis έγραψε:

αυτα κανουν θορυβο πολυ?

 

Εφ όσον δουλεύουν σωστά δέν θα πρέπει να κάνουν θόρυβο σχεδόν καθόλου...Μπορεί να κάνουν θόρυβο άν έχει μείνει αέρας μέσα ή έχει πρόβλημα η φτερωτή.

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς καλό; θα το φτιάξεις όπως σε βολεύει και όπως σου αρέσει.. :)

γυάλινο, από πλέξι, ή από κόντρα πλακέ..  :usd:

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που μιλαω σε ξενω προβλμα αλλα εαν μπορειτε βοηθηστε και μενα μια απντηση μονο πιρα και οχι ολοκληρωμενη περιμενω μια απαντηση να κτβω τι γινεται τι μην πω τρ αλλα ξερουν σιγουρα καπιοι και να μ λυσουν αποριες περιμενω και εαν μπορειτε γρηγορα να μ απαντησετε στο προβλημα μου με τα convict

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Harris Lourakis έγραψε:

Εννοώ ,μήπως επηρεάζει το φως που θα είναι από πάνω 

Από φως τί σκέφτεσαι να βάλεις; 

Link to comment
Share on other sites

Ε,τότε δεν θα έχεις πρόβλημα, εκτός αν η λάμπα που θα βάλεις θα είναι πολύ κοντά,μήπως έχεις κανα θέμα με την θερμοκρασία.. κάτσε να δούμε και καμιά άλλη γνώμη..  :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...