Jump to content

ενυδρειο 60χ40χ40


Harris Lourakis

Recommended Posts

πριν 20 λεπτά, το μέλος Harris Lourakis έγραψε:

https://petshop-gr.eu/gr/category/15014/21160 κατι τετοιο εννοω

 

Το συγκεκριμένο που δείχνεις είναι πολύ μικρό και δεν θα σε καλύψει στα λίτρα αλλά και στις διαστάσεις που σκέφτεσαι να

φτιάξεις το ενυδρείο σου.

Χρειάζεσαι ένα φωτιστικό σε αυτό το στυλ

http://www.petsupermarket.gr/3126/προϊόντα/glo-t5-ho-linear-lighting-system-1x-39watts‚-μήκος:-91cm.html

 

Επίσης το ύψος του ενυδρείου θα σου συνιστούσα να μην το κάνεις κάτω από 40cm

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, rastaman said:

 

Το συγκεκριμένο που δείχνεις είναι πολύ μικρό και δεν θα σε καλύψει στα λίτρα αλλά και στις διαστάσεις που σκέφτεσαι να

φτιάξεις το ενυδρείο σου.

Χρειάζεσαι ένα φωτιστικό σε αυτό το στυλ

http://www.petsupermarket.gr/3126/προϊόντα/glo-t5-ho-linear-lighting-system-1x-39watts‚-μήκος:-91cm.html

 

Επίσης το ύψος του ενυδρείου θα σου συνιστούσα να μην το κάνεις κάτω από 40cm

Σκεφτομαι να βαλω ευκολα φυτα για αυτο κοιταξα αυτο το φωτιστικο.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και για ευκολα φυτά είναι πολύ μικρό και σαν watt αλλά και σαν μέγεθος.

Σκέψου οτι δεν θα φτάνει να φωτίσει όλο το μήκος του ενυδρείου σου...

Για ευκολα φυτά χρειάζεσαι χοντρικά 0.4 watt/l

 

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω άρθρο για να πάρεις μια ιδέα . . . 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι καταλαβα,,,απο οτι βλεπω κ μονος να φτιαξεις ενυφρειο παει ψηλα το κοστος κ παλι..ειδικα για αρχαριο

Link to comment
Share on other sites

Βλακεία είπα. Και με ένα τέτοιο φωτιστικό κάνεις δουλειά σου. Για κάποιο λόγο νόμιζα πως μιλάμε για 90εκ μήκος.. :poster_oops:

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Harris Lourakis έγραψε:

για το φωτιστικο που εβαλα εγω λες?

Όχι, για το φωτιστικό μανταλάκι που είπα εγώ,απλά νόμιζα πως μιλάμε για 90εκ μήκος κ γι'αυτό είπα δύο φωτιστικά ;) 

Link to comment
Share on other sites

Κατι ασχετο,αλλα στο ενυδρειο θα βαλω guppies, μπορει και cpd και αργοτερα γαριδουλες κ επειδη μπολι δε μπορω να βρω θα το στρωσω με τροφη,για να κανω κ τη διαδικασια ολη να μαθαινω. Ποια τροφη προτεινετε να αγορασω?

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος ανεβαίνει σίγουρα ανεβαίνει αν φτιάξεις κάτι μόνος σου αλλά το φτιάχνεις όπως ακριβώς το θέλεις

και σύμφωνα με τις ανάγκες σου!!

Ένα έτοιμο είναι σίγουρα πιο οικονομικό και ακόμη περισσότερο ένα μεταχειρισμένο.Το κάθε ένα φυσικά με τα θετικά

και τα αρνητικά του :)

 

Γιατί να στρώσεις με τροφή και όχι με βακτήρια??

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Harris Lourakis έγραψε:

Κατι ασχετο,αλλα στο ενυδρειο θα βαλω guppies, μπορει και cpd και αργοτερα γαριδουλες κ επειδη μπολι δε μπορω να βρω θα το στρωσω με τροφη,για να κανω κ τη διαδικασια ολη να μαθαινω. Ποια τροφη προτεινετε να αγορασω?

Χάρη  ,μπόλι μπορείς να βρεις ! 40 λεπτά δρόμο είμαστε !Στον ίδιο νομό  !!!

Στο έχω γράψει και σε παλαιότερο θέμα σου και σε προσωπικό μήνυμα . Το να επιλέξεις να το στρώσεις διαφορετικά ειναι άλλο κομμάτι και απολύτως σεβαστό ! Καλη συνέχεια ,οτι χρειαστείς στο χω ξαναπεί στείλε μήνυμα φιλε !

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά έλεγα αφού είμαι αρχάριος να κάνω βήμα βήμα ότι χρειάζεται και να μαθαίνω κιολας.

Βακτήρια αυτά που μπορείς να βάλεις ψάρι αμέσως?

Έγινε επεξεργασία - Harris Lourakis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Χαρη. Τα παιδια εννοουν τα βακτηρια που μπαινουν στο φιλτρο για να διασπουν τις ενωσεις του αζωτου.Ριχνεις μικρη ποσοτητα για να παρει το φιλτρο σου μπροστα. Μια αλλη λυση ειναι αυτη που σου λεει ο ευτυχης με μπολι.Υπαρχουν και αλλα σκευασματα που υποσχοντε οτι μπορεις να βαλεις ψαρια αμεσως.Εγω δεν θα στο συνιστουσα.Αν δεν στρωσει το φιλτρο θα εχεις θεματα.Επειδη σε βλεπω θες να το πας σωστα, στρωσε το φιλτρο και το νερο με υπομονη και μην βιαστεις για ψαρακια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Harris Lourakis έγραψε:

Ωραία .. Και με τροφή μπορώ με όποια θέλω ή υπάρχουν συγκεκριμένες γ το στρώσιμο?

Με οποια θες...:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι οπως λεει και ο Σταθης! Παρε καποια που θα χρειαστει στα αυριανα ψαρακια σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...