Jump to content

αλλαγές ψαριών


Recommended Posts

Αγοραζοντας το 4ο ενυδρείο σκέφτομαι να κάνω τις κάτωθι αλλαγές πείτε μου την γνώμη σας.

στο καινούριο των 120 λτ να βάλω

2 kribensis

3 gourami trichogaster(3spotted,powder blue,orange)

2 rosy barb

4 papilochromis ramirezi (bolivian ram)

1 golden head angel klσκαλάρι

1 γλυφτη

στο παλιό 60λτ

3 χρυσόψαρα ryunkin veiltail

στο παλιό 220λτ

4 κοι

1 πλεκο ancistrus

(ξέρω πως θέλουν τουλάχιστον 400λτ ή λίμνη αλλά προς το παρόν δεν έχω άλλη αλλαγή παρά να βγάλω τα χρυσόψαρα και να τα βάλω αλλού και όταν μεγαλώσουν τα κοι θα τα δώσω αλλά προς το παρόν επειδή λατρεύω το showa που το ταίζω απο το χέρι μου δεν το αποχωρίζομαι τουλάχιστον τους προσφέρω μεγαλύτερο χώρο)

στο παλιό 225 λτ

1 ruby clown

8 tiger barb

10 καρχαριοειδή (labeo frenatum,epalzeorynchos,pangasius,silver shark,albino shark )

2 monodactylus sebae (προς το παρόν γιατί μετά και αυτούς θα τους αποχωριστώ)

Σημειώστε πως αυτά τα ψάρια τα έχω ήδη και θα κάνω αλλαγές για να αραιώσω πληθυσμούς και να βάλω είδη που ταιριάζουν καλύτερα απο πριν.

(Ο ΗΕΙΚΟ μου είπε ότι τα καρχαριοειδή μου ταιριάζουν όλα και θα τα συνδυάσω με τα ασιατικής προελευσης τιγράκια)

Ο αρχικός συνδυασμός που είχα και χαρακτηρίστηκε ψαροσαλάτα πρέπει να αλλάξει γιαυτό αγόρασα κι άλλο ενυδρείο για να κάνω σωστότερους συνδυασμούς ότι μπορώ καλύτερο προς το παρόν.

Είναι εντάξει όπως τα σκέφτηκα?

Link to comment
Share on other sites

Αγοραζοντας το 4ο ενυδρείο σκέφτομαι να κάνω τις κάτωθι αλλαγές πείτε μου την γνώμη σας.

στο καινούριο των 120 λτ να βάλω

2 kribensis

3 gourami trichogaster(3spotted,powder blue,orange)

2 rosy barb

4 papilochromis ramirezi (bolivian ram)

1 golden head angel klσκαλάρι

1 γλυφτη

στο παλιό 60λτ

3 χρυσόψαρα ryunkin veiltail

στο παλιό 220λτ

4 κοι

1 πλεκο ancistrus

(ξέρω πως θέλουν τουλάχιστον 400λτ ή λίμνη αλλά προς το παρόν δεν έχω άλλη αλλαγή παρά να βγάλω τα χρυσόψαρα και να τα βάλω αλλού και όταν μεγαλώσουν τα κοι θα τα δώσω αλλά προς το παρόν επειδή λατρεύω το showa που το ταίζω απο το χέρι μου δεν το αποχωρίζομαι τουλάχιστον τους προσφέρω μεγαλύτερο χώρο)

στο παλιό 225 λτ

1 ruby clown

8 tiger barb

10 καρχαριοειδή (labeo frenatum,epalzeorynchos,pangasius,silver shark,albino shark )

2 monodactylus sebae (προς το παρόν γιατί μετά και αυτούς θα τους αποχωριστώ)

Σημειώστε πως αυτά τα ψάρια τα έχω ήδη και θα κάνω αλλαγές για να αραιώσω πληθυσμούς και να βάλω είδη που ταιριάζουν καλύτερα απο πριν.

(Ο ΗΕΙΚΟ μου είπε ότι τα καρχαριοειδή μου ταιριάζουν όλα και θα τα συνδυάσω με τα ασιατικής προελευσης τιγράκια)

Ο αρχικός συνδυασμός που είχα και χαρακτηρίστηκε ψαροσαλάτα πρέπει να αλλάξει γιαυτό αγόρασα κι άλλο ενυδρείο για να κάνω σωστότερους συνδυασμούς ότι μπορώ καλύτερο προς το παρόν.

Είναι εντάξει όπως τα σκέφτηκα?

Διορθωση τα καρχαριοειδή είναι 8 τα μέτρησα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικά στο καινούριο 120 λτ έβαλα

1 σκαλάρι golden head angel (μεγαλο)

2 αγγελόψαρα marble & white- orange

3 γκουράμι trichogaster (μεγάλα)

3 corydoras

4 bolivian ram

1 ruby clown

2 rosy barbus

και στο παλιό 225 λίτρα άφησα

9 tiger barbs (2 ροζ, 2 μωβ,2 πράσινα,2 με ρίγες, 1 πράσινο σκουρο)

8 καρχαριοειδή ( αλμπινο καρχαρίες (μεγάλα), 2 silver shark (μεγάλα),2 red tail,2 epalzeorynchus frenatum)

2 monodactylus sebae (μεγάλα)

1 kribensis

Εχω κάνει καλές αλλαγές ??περιμένω γνώμες

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να μπορώ να σχολιάσω την συμβατότητα των ειδών νομίζω ότι στο 120λιτρο έχεις αρκετά ψάρια και μεγάλα οπότε καλό θα ήταν να διαλέξεις τι προτιμάς και να δώσεις κάποια απο αυτά!

Link to comment
Share on other sites

τα 3 γκουράμι και το ένα σκαλάρι τα μεγαλούτσικα τα είχα στα 225 λίτρα και τα μετέφερα. Τα άλλα ψάρια είναι γύρω στα 2-3 εκ. Να μεταφέρω τα rosy barbus στο ενυδρείο 225λτ με τα τιγράκια που ταιριάζουν? Να βγάλω και το ruby clown ?Αν μείνουν τα υπόλοιπα ψάρια θα έχουν αρκετό χώρο στα 120 λτ?Συνολο τα εκατοστά όλων θα πρέπει να ήταν 70 στο 120λτ οπότε νομιζα πως είναι εντάξει. Ξέρεις με όλες αυτές τις μεταφορές που έκανα για καλυτερα δυσκολεύτηκα αρκετά μέχρι να καταλήξω έστω και σε αυτούς τους συνδυασμούς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...