Jump to content

Δοκιμή Γερμανικού προιόντος για καταπολέμιση Αλγεων - Femanga Algenstop General


tropicana

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα και καλή χρονία,

 

Ανακαλυψα ενα προιόν εδω στην Γερμανία που προφανώς δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα,

 

https://www.amazon.de/Femanga-Algenstop-General-1000ml/dp/B005HNINVS/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1483696239&sr=8-1&keywords=femanga+algenstop+general

 

Το προιόν αυτο απ οτι λέει ο παρασκευαστής είναι μια συνθεση απο βιοκτόνα τα οποία επιτίθονται σε σχεδον ολες τις μορφές Αλγης σκοτωνοντας ακομη και τους σπόρους,

αποτρεποντας ετσι την εξάπλωση. Η δραστική ουσία ειναι το σαλικυλικό οξύ (Στην ουσία Ασπιρίνη) Ειναι 100% ασφαλές για Φυτά,Ψάρια και ασπόνδυλα.

 

Η θεραπέια διαρκεί 4 εβδομάδες.

 

Εγω είμαι τώρα στην πρώτη εβδομαδα και μπορώ να πω πως είδα διαφορα.

 

Οι πρασινες Αλγες εγιναν γκρί και ξεκολλάνε σιγα σιγα (με την βοηθεια αλγοφαγων και σαλιγκαριων)

Οι Μαυρες Αλγες αρχισαν να ξεκολλανε απο τα φύλλα των φυτών, τα διακοσμιτικά και τα τζάμια , ακόμη και απο τα λάστιχα του εξωτερικου φίλτρου.

Επισεις σταματησαν να ξαναδημιουργουνται μετα απο κλαδεμα ή μηχανική αφαίρεση.

Κυανοβακτηριο δεν είχα (Ευτυχως) ποτέ.

 

Θα ολοκληρωσω την θεραπέια και θα σας ενημερωνω για τα αποτελεσματα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια και χρονια πολλα!

 

Ενδιαφερον παρατηρησεις,σε ευχαριστουμε για την ενηνερωση και περιμενουμε την εξελιξη με αγωνια.

 

Ασπονδιλα εχεις στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφέρον!!!!Ευχαριστούμε και να μας ενημερώνεις για την εξέλιξη! :thumbup:

 

 

(πρόσθεσα tags και στον τίτλο το όνομα του προιόντος!)

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος argy1 έγραψε:

Καλη χρονια και χρονια πολλα!

 

Ενδιαφερον παρατηρησεις,σε ευχαριστουμε για την ενηνερωση και περιμενουμε την εξελιξη με αγωνια.

 

Ασπονδιλα εχεις στο ενυδρειο?

3 μωρά  μηλοσαλιγκαρα μου ειχαν χαρισει πριν 2 μηνες και τωρα εχουν γινει σαν καρπουζια :hehe σε μεγεθος.

Δεν δειχνουν να ενοχλούνται απο το προιον.

Link to comment
Share on other sites

Αυριο θα κανω προγραματισμενη αλλαγη νερου 1/3 και θα ρίξω την δεύτερη δοση του προϊόντος, 

Ενω δεν αλλαξα τιποτα απο λιπασματα και διοξείδιο  παρατηρησα οτι τα φυτα αναπτύσσονται πιο γρήγορα,  οι εχινοδοροι εφτασαν επιφάνεια και αρχισαν να βγαινουν απο το νερο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μ ενδιαφέρει και μένα, θα παρακολουθώ το θέμα σου, μπράβο για την ενημέρωση και κυρίως για το ρίσκο να το δοκιμάσεις. Ποια είναι η δοσολογία και πόσο κοστίζει; Αν κατάλαβα καλά 20 ευρώ το λίτρο; 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Μ ενδιαφέρει και μένα, θα παρακολουθώ το θέμα σου, μπράβο για την ενημέρωση και κυρίως για το ρίσκο να το δοκιμάσεις. Ποια είναι η δοσολογία και πόσο κοστίζει; Αν κατάλαβα καλά 20 ευρώ το λίτρο; 

Σωστα 20 Ευρω το λίτρο.

Η Δοσολογία είναι 25ml (Ενα καπακι) ανα 100 λιτρα Νερου, 1 φορα την εβδομαδα για 4 εβδομαδες μετα απο αλλαγη νερου 1/3 του Ενυδρειου.

Αν οι αλγες επιμενουν απλα συνεχιζεις μεχρι να εξαφανιστουν εντελως.

Για συντηριση βαζεις 1 δοση ανα 2 εβδομαδες.

Έγινε επεξεργασία - tropicana
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ οικονομικο, θα περιμενω νεα σου με ανυπομονησια, ευχαριστω.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω,αν δεν βρεις την αιτία που έχεις άλγες και να την διορθώσεις,θα έχεις συνέχεια προβλήματα.Τα ζουμιά αυτά είναι μόνο προσωρινές λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος rastafarian έγραψε:

Φίλε μου χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω,αν δεν βρεις την αιτία που έχεις άλγες και να την διορθώσεις,θα έχεις συνέχεια προβλήματα.Τα ζουμιά αυτά είναι μόνο προσωρινές λύσεις.

Φιλε μου εχεις ενα δικιο σε αυτο που λές, αλλα εγω ερασιτέχνη Ακουαρίστα με φυτεμένο και χωρις άλγες δεν γνωρίζω.

Για να εχεις την τέλεια αναλογία θρεπτικων στοιχείων, φωτός και λοιπόν παραμέτρων θα πρέπει ( παντα κατα την δικη μου γνωμη)

ή να ριξεις πολλά λεφτα σε εξοπλισμο (Διοξειδιο,PH Controler, ρυθμιστή φώτων , λιπασματα κτλ)

ή να εχείς παρα πολυ ελευθερο χρόνο να ασχολήσε.

 

Τα ζουμια αυτα λοιπόν για αυτο υπάρχουν.

Στην φύση κανεις δεν ενοχλειται απο την παρουσία άλγης και ετσι αυτη αναπτυσεται ανενοχλητη, στο ενυδρειο ομως οπως ολοι εδω μεσα γνωρίζουμε

είναι ανεπιθημητη γιατι ολοι κοιταμε να εχουμε ενα ομορφο ενυδρείο.

 

Εγω κοιταω να μην κανω ζημια στα ζωντανα μου, αν μπορω με αυτο το ζουμι να καθαρισω τις αλγες χωρίς να κανω αλλου κακό γιατί να παιδεύομαι?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η δευτερη δόση μπήκε σήμερα,

 

Οι αλγες συνεχίζουν να ξεκολλάνε και στα τζαμια τουλαχιστον δεν είδα πουθενα να ξαναεπιασε.

Ολες οι πρασινες αλγες εχουν πεθάνει ( εγιναν γκρι)

Οι μαυρες κρατιουνται ακόμη αλλα εξασθενισαν.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tropicana έγραψε:

Φιλε μου εχεις ενα δικιο σε αυτο που λές, αλλα εγω ερασιτέχνη Ακουαρίστα με φυτεμένο και χωρις άλγες δεν γνωρίζω.

Για να εχεις την τέλεια αναλογία θρεπτικων στοιχείων, φωτός και λοιπόν παραμέτρων θα πρέπει ( παντα κατα την δικη μου γνωμη)

ή να ριξεις πολλά λεφτα σε εξοπλισμο (Διοξειδιο,PH Controler, ρυθμιστή φώτων , λιπασματα κτλ)

ή να εχείς παρα πολυ ελευθερο χρόνο να ασχολήσε.

 

Τα ζουμια αυτα λοιπόν για αυτο υπάρχουν.

Στην φύση κανεις δεν ενοχλειται απο την παρουσία άλγης και ετσι αυτη αναπτυσεται ανενοχλητη, στο ενυδρειο ομως οπως ολοι εδω μεσα γνωρίζουμε

είναι ανεπιθημητη γιατι ολοι κοιταμε να εχουμε ενα ομορφο ενυδρείο.

 

Εγω κοιταω να μην κανω ζημια στα ζωντανα μου, αν μπορω με αυτο το ζουμι να καθαρισω τις αλγες χωρίς να κανω αλλου κακό γιατί να παιδεύομαι?

 

 

Σε αυτο εχεις μεγαλο λάθος...

Δεν χρειαζεται ο εξοπλισμος που αναφερεις για να εχεις ενα σωστο ενυδρειο.

Χωρις λιπασματα πως θα προχωτησουν τα φυτα σου?

Ουτε πολυ χρονο χρειαζεται...

 

Γενικα να ξερεις τα ζουμια αυτα που πουλανε επηρεαζουν και τα φυτα....

Ειναι το ιδιο πραγμα, και η αλγη τρεφεται οπως ακριβως το φυτο.

Οποτε θα σου ελεγα μην περιμενεις μαγικα ζουμια.... Αν δεν στησεις το ενυδρειο σωστα παντα θα εχεις προβληματα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις ούτε περί άλγης ούτε περί φυτεμένου - αν και διατηρώ 8 χρόνια- ποτέ δεν είχα ξεσπάσματα άλγης, ούτε ακόμα και στις αρχές της λειτουργίας των ενυδρείων. Όχι επειδή έκανα κάτι ιδιαίτερο, και χωρίς να ακολουθώ κατά γράμμα τις δοσολογίες από τα λιπάσματα. Υπήρξαν περίοδοι που δεν έπεσε λίπασμα για μήνες, υπήρξαν περίοδοι που έπεφτε καθημερινά (χωρίς υπερδοσολογια). Πάντα σταθερή φωτοπερίοδος και σχεδόν 100% Α/Ο. 

Ξαφνικά πριν μερικούς μήνες στο ενυδρείο είχα σταδιακή εμφάνιση άλγεων (green spot, καφέ, πράσινη/μαύρη τριχοειδής κτλ). Όχι κάτι τρομακτικό αλλά έπρεπε να καθαρίζω ανά βδομαδα το τζαμί κάτι στο οποίο δεν έχω συνηθίσει. Σταθεροποίησα παράλληλα και τις δοσολογίες λιπασμάτων ενώ τελευταία αύξησα την δοσολογία Excel μιας και πρόσθεσα φυτά που το χρειάζονται και διάβασα από αρκετές πηγές πως βοηθάει στην εξαφάνιση της άλγης (μιλούσαν και για επικίνδυνες κατ'εμέ υπερδοσολογίες).

 

Όντως έκανε τον κύκλο της αλλά σε έναν βαθμό μόνο. Συνεχίζει να υπάρχει, ξαναβγαίνει σε μικρότερο μεν βαθμό, αλλά υπάρχει ενώ δεν υπήρχε πριν στο τζαμί ούτε "1 green spot". Από ότι έχω διαβάζει παίζει και το γεγονός ότι αφού εμφανίστηκε, οι σπόροι της δεν εκλείπουν ως δια μαγείας και ξαναβγαίνει. Θέλω να καταλήξω στο ότι δεν είναι τόσο τραγικό να γίνει χρήση κάποιου ζουμιού όπως αυτό που πρότεινε ο φίλος, όπως και να το κάνουμε θα βοηθήσει και ίσως καταστραφούν οι "σπόροι".

Αγόρασα προχθές το Anti-Algae της Aquili (21,72€ το λίτρο) http://www.aquavivere.gr/analosima/frontida-futwn/aquili-antialgae-125-ml#/671-size-250ml και μέσα στο πρώτο 24ωρο είχα κάποια διαφορά. Θα ενημερώσω για την εξέλιξη μιας και είναι η πιο οικονομική λύση που βρήκα. 

 

Όποιος γνωρίζει κάτι περί άλγης με χαρά να τον ακούσω ώστε να μάθω και γω περισσότερα. Εννοείται πως συμφωνώ με το να βρεθεί η λύση του εκάστοτε προβλήματος και δεν αναφέρομαι στις περιπτώσεις που δεν βλέπεις τα ψάρια σου από την άλγη -όπου εμφανώς κάτι κανεις λάθος- αλλά σε περιπτώσεις που εμφανίζεται σε ποσότητες που ουσιαστικά δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Βασίλης :) 

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση πάντως που λέτε για σωστά στημένα ενυδρεία και ότι τα αλγοκτόνα είναι προσωρινές λύσεις, ενώ άλλες φορές έχετε γράψει ότι φυτεμένο χωρίς άλγες δεν υπάρχει, τι ισχύει τελικά; Τα αλγοκτόνα δηλαδή είναι άχρηστα; Λέτε για προσωρινή λύση, μα αυτή είναι η χρήση τους, σου δίνουν τον απαραίτητο χρόνο να ψαχτείς τι φταίει! Αν δεν υπήρχαν αυτά και μέχρι να βρω την αιτία η bba φτάσει στο κρεββάτι μου τι να το κάνω; Κι εγώ όπως και πολλοί άλλοι δεν έχουμε τη δική σας εμπειρία για πεντακάθαρα ενυδρεία. Θα μου πείτε τώρα το σταθερό διοξείδιο, η ισορροπία φωτισμού - διοξειδίου - λιπασμάτων, οκ ποια είναι αυτή η ισορροπία δηλαδή που δεν μπορώ να βρω εγώ κι έχω bba και green spot; Διαβάζω συνέχεια ποιες είναι οι λύσεις, τις δοκιμάζω όλες αλλά χωρίς εξέλ αποτελέσματα δεν είδα κι απ τη στιγμή που το χρησιμοποιώ σε σταθερή βάση έχω βρει την ησυχία μου. Θα μου πείτε οκ αφού θες να χαλάς λεφτά καλά κάνεις, ωραία ρε παιδιά ποιο είναι το μυστικό που εγώ κι άλλοι εδώ μέσα δεν κατέχουμε και χωρίς αλγοκτόνα γεμίζουμε άλγες; Είναι τόσο απλά τα πράγματα; Με το γραπτό λόγο και απ τις φόρμες και τις φωτό μπορεί να βγει απόλυτα σωστό συμπέρασμα; Ευχαρίστως να ακούσω με επιχειρήματα την άποψή σας οι έμπειροι που έχετε πεντακάθαρα ενυδρεία χωρίς ίχνος άλγης να βοηθήσετε κι εμάς. Συγκεκριμένα εγώ δεν μπορώ να απαλλαγώ απ την bba. Μία εβδομάδα να μη ρίξω εξέλ, τσουπ βγαίνει πάλι στη ρίζα και σε κάποια φυτά. Προς Θεού, μην πει κανείς ότι ο τόνος μου είναι ειρωνικός γιατί ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείται. Δεν μπορώ όμως απ τη μία να ακούω ότι φυτεμένο χωρίς άλγες δεν υπάρχει κι απ την άλλη ότι θα πρέπει να βρω την αιτία, δεν έχω τις γνώσεις και την εμπειρία γι αυτό, μπορεί κάποιος να ρθει από κοντά να μου πει τι φταίει; Γιατί με τις φόρμες πραγματικά θα πάρω 10 διαφορετικές απόψεις γιατί θα εκτιμηθεί η φόρμα με 10 διαφορετικούς τρόπους, κοινή απάντηση από 10 ανθρώπους δεν θα πάρω, οπότε εγώ τι κάνω; Συγγνώμη αν χαλάω το θέμα του φίλου, αν θέλετε και το κρίνουν πιο σωστό οι διαχειριστές να ανοίξουμε ένα καινούριο θέμα όσον αφορά τις άλγες στο οποίο οι πιο έμπειροι να καταθέσουν και να εντρυφήσουν πιο βαθιά στο θέμα ώστε να βοηθήσουν εμάς τους λιγότερο έμπειρους κι η συζήτηση να επικεντρωθεί μόνο στις δύσκολες άλγες.  

Link to comment
Share on other sites

Η δομή το αλγεων είναι παρόμοια με τα φυτά αλλά έχουν και κάποιες διαφορές τα διάφορα αλγοκτόνα προσπαθούν να επικεντρωθούν σε αυτές της διαφορές.

 

Κάθε αλγοκτόνο επηρεάζει αρνητικά την άλγη αλλά και τα φυτά .-

Απλά το ποσοστό είναι διαφορετικό πχ μπορεί ένα αλγοκτόνο να επηρεάζει αρνητικά την άλγη κατά 60% και τα φυτά κατά 10%. Έτσι χρησιμοποιώντας ένα αλγοκτόνο καταστρέφουμε σταδιακά την άλγη προτού δούμε εμφανή αρνητικά συμπτώματα στα φυτά και αυτό όχι πάντοτε (εξαρτάτε από το αγλοκτόνο)

 

Αλγες και φυτά στην φύση συνυπάρχουν στην μορφή τροχού, δηλαδή μια παίρνει το πάνω χέρι η άλγη μια τα φυτά και πάει λέγοντας. Στο ενυδρείο μας συνήθως δεν επιθυμούμε την αλγη και προσπαθούμε να ισορροπήσουμε το ενυδρείο σε ένα σημείο του τροχού όπου  έχουν το πάνω χέρι τα φυτά.

Για να το πράξουμε αυτό η παράγοντες είναι πολύ και μερικές φορές άγνωστοι, υπάρχουν άτομα που δεν κάνουν απολύτως τίποτα και δεν έχουν έχουν άλγη και υπάρχουν άτομα που με πιπετα προσπαθούν να ισορροπήσουν το ενυδρείο τους και δεν μπορούν να απαλλαγούν από την αγλη.

Ενδεικτικά αναφέρω κάποιους παράγοντες που όλοι λίγο πολύ τους ξέρουμε, ποιότητα και ποσότητα λιπάσματος ανάλογα με την μεταβαλλόμενη μάζα και ανάπτυξη των φυτών, φωτισμός (κελβιν και ένταση),  σκληρότητες και Ph νερού, οργανισμοί στο νερό, είδος φυτών, είδος υποστρώματος και γενικά βυθού, και ποσότητα CO2.

Πάρτα όλα αυτά βάλτα σε ένα σακί ρίξε μέσα την προσωπική σου εμπειρία και τον άγνωστο παράγοντα χ και προσπάθησε να βγάλεις άκρη.

 

Εγώ έτσι αντιλαμβάνομαι της αλγες και πραγματικά δεν μπορώ να βοηθήσω κανέναν σε βάθος  αλλά επιδερμικά, γιατί παρατήρησα το εξής, αυτό που βοήθησε έμενα δεν βοηθά καθόλου τον άλλον,

έτσι αναγκαστικά πετάμε την μαγική λέξη "πρέπει να ισορροπείσεις το ενυδρείο σου" , σα να λέμε βγαλ΄ τα μάτια σου μόνος σου και καλή επιτυχία:)

 

Προσωπικά είναι ενδιαφέρων να βλέπουμε ενυδρεία που συνήθως προορίζονται για διαγωνισμούς ή όπως τα λέω εγώ για το μάτι, αλλά σε βάθος χρόνου δεν με αρέσουν και δεν τα επιθυμώ, την θέλω την φυσικότητα και την μετρημένη άλγη δεν θέλω ένα στείρο περιβάλλων στο ενυδρείο μου με τα φυτά είναι παραταγμένα σαν στρατιωτάκια  με γυαλισμένες της αρβύλες. Προτιμώ τα φυτά σε θέση μάχης σκορποχώρι και αγυάλιστα:)

 

 

 

 

 

 

όστε η ζημιά που 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,μη μπερδευεστε,ποιος σας ειπε οτι τα δικα μας ενυδρεια δεν εχουν αλγες και ειναι πεντακαθαρα?

Προσωπικα το δικο μου ενυδρειο εχει κλαδοφορα και λιγο bba αλλα τι να κανω?Να ειμαι με ενα ζουμι απο πανω?

Σε ολους μας εχουν περασει αλγες και θα ξαναπερασουν,το παν ειναι να τις εχεις υπο ελεγχο και να ψαχνεις την αιτια για να την διορθωσεις,μονο ετσι θα απαλαγεις.

Στο δικο μου ενυδρειο ξερω τι φταιει και εχει bba,φταιει που λογο δουλειας δεν εχω χρονο για να ριχνω κανονικα τα λιπασματα μου και που δεν προλαβαινω να κανω αλλαγες νερου καθε εβδομαδα.

Κανεις δεν μπορει να πει σε κανεναν τι ακριβως φταιει για την ταδε αλγη γιατι πολυ απλα το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο και μπορει να φτιανε πολλοι διαφορετικοι παραγωντες ταυτοχρονα.

Η φορμα και οι φωτογραφιες,υπαρχουν για να εχουμε επιπλεον πληροφοριες για το ενυδρειο και να μπορουμε να βοηθησουμε οσο γινεται.Απο εκει και περα ο καθενας πρεπει να πειραματιστει και λιγο μονος του για να βρει την αιτια.

Πχ να κοψει κατι που ριχνει η να ριχνει κατι λιγοτερο η περισσοτερο απο οτι ριχνει,να παιξει με το co2 κ.α

Δεν μπορω να σου πω εγω,φιλε φταιει αυτο,καντο και θα εισαι οκ γιατι το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.

Οσο για τα ζουμια,ειναι τελειως προσορινες λυσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να ξεφορτωθω εντελως την bba κι αν το αφησω χωρις εξελ θα ξεφυγει. Εχω δοκιμασει τα παντα και συνδυασμους, δεν μπορω να καταλαβω τι τη δημιουργει. Το εξελ περαν της δρασης του ως αλγοκτονο προσφερει οργανικο ανθρακα και βοηθαει στην απορροφηση του σιδηρου, ειναι λοιπον μονο ζουμι; Ζουμι ειναι κι ο σιδηρος και το καλιο κ.λ.π., το προβλημα ειναι για ενα παραπανω ζουμι η το οικονομικο; Προσωπικα στην παρουσα φαση με καιει το οικονομικο, αν ομως δεν ειχα θεμα θα ηταν δολοφονια να εχω καθαρο ενυδρειο με τη βοηθεια απο ζουμι; Τοτε να κανουμε ολλανδικα και γενικως hitech ενυδρεια μονο με νερο! Γιατι δηλαδη να ριχνουμε φωσφορο η σιδηρο η καλιο αλλα να μη ριχνουμε εξελ η καποιο αλλο αλγοκτονο περαν του οικονομικου λογου; Η τα ριχνουμε ολα η τιποτα!

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα μη μπερδευεις το εξελ με τα αλγοκτονα,το εξελ ειναι οργανικος ανθρακας κανονικα.Μετα ανακαλυφθικε οτι σε υπερδοσολογια καιει καποιες αλγες.

Τα λιπασματα μπορει να ειναι ζουμια αλλα χωρις αυτα δυστοιχως δεν θα ειχαμε και φυτα,οπωτε αλλο αυτα τα ζουμια και αλλο τα αλγοκτονα που βγαζει η χ και η ψ εταιρια που για μενα ειναι αχρειαστα.

Εγω παντως ειμαι σιγουρος οτι αν ασχοληθεις και ψαξεις και πειραματιστεις τοτε θα βρεις τι φταιει και εχεις bba.

Και για να μην παρεξηγηθω,οποιος θελει μπορει να ριχνει αυτα τα ζουμια,δεν υπαρχει καποιο θεμα και ουτε σαν φορουμ τα κατακρινουμε και λεμε να μην τα χρεισιμοποιειται.

Εγω ειπα τι ειναι πιο σωστο για να ξεφορτωθει καποιος τις αλγες και ειπα και την προσωπικη μου γνωμη για συγκεκριμενα ζουμια.

Το οτι ειναι προσορινες λυσεις,αυτο ειναι το μονο σιγουρο και ουτε ξερετε/ξερουμε τι επιπτωσεις μπορει να εχει σε ενα ενυδρειο η μονιμη χρησιμοποιηση τους.

Πχ για το εξελ ξερουμε οτι καιει καποια φυτα,για τα αλγοκτονα δεν ξερουμε.

Παντως να ξερετε κατι,κανεις δεν γλυτωσε απο τις αλγες,δεν υπαρχει ενυδρειο που να μην ειχε ποτε εστω και για καποιο διαστημα αλγες.Οπωτε μη τρελενεστε,αν δεν μπορειτε να τις εξαφανισεται μαθετε να ζειτε μαζι τους και κρατατε τις αλγες υπο ελεγχο,ακομα και μηχανικο καθαρισμο.

Ολοι μας ειχαμε και εχουμε αλγες,κανενος το ενυδρειο δεν ειναι ολοκαθαρο απο αλγες.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θέλω να προσθέσω τα εξής: Μην ζηλεύετε της όμορφες φωτογραφίες απο όμορφα ενυδρεία απαλλαγμένα απο αγλες, όλοι αυτοί που βγάζουν φωτογραφίες απο τέτοια ενυδρεία τα βγάζουν στην καλύτερή τους φάση και ηθελημένα ή άθελά τους περνούν το μήνυμα ότι έχουν ένα ενυδρείο απαλλαγμένο απο της αγλες επί μονίμου βάσεως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνω βρε παιδια, οταν ομως η εμπειρια μου κι οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες και ο,τι κι αν εχω δοκιμασει δεν εχει αποτελεσμα παρα μονο το εξελ και ψαχνω λυση πιο οικονομικη δε θα στραφω υποχρεωτικα σε ζουμια; Γι αυτο παρακολουθω το συγκεκριμενο θεμα, να δω αν σε βαθος χρονου κανει δουλια χωρις παρενεργειες μιας κι ειναι πολυ οικονομικο.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

εγώ θέλω να προσθέσω τα εξής: Μην ζηλεύετε της όμορφες φωτογραφίες απο όμορφα ενυδρεία απαλλαγμένα απο αγλες, όλοι αυτοί που βγάζουν φωτογραφίες απο τέτοια ενυδρεία τα βγάζουν στην καλύτερή τους φάση και ηθελημένα ή άθελά τους περνούν το μήνυμα ότι έχουν ένα ενυδρείο απαλλαγμένο απο της αγλες επί μονίμου βάσεως.

 

Xρηστο θα σε διαψευσω δυστηχως... Εχω ενυδρεια τα οποια δεν καθαριζω τζαμια και απο αλγη δεν υπαρχει τπτ... :)

πριν 5 ώρες, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Δε διαφωνω βρε παιδια, οταν ομως η εμπειρια μου κι οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες και ο,τι κι αν εχω δοκιμασει δεν εχει αποτελεσμα παρα μονο το εξελ και ψαχνω λυση πιο οικονομικη δε θα στραφω υποχρεωτικα σε ζουμια; Γι αυτο παρακολουθω το συγκεκριμενο θεμα, να δω αν σε βαθος χρονου κανει δουλια χωρις παρενεργειες μιας κι ειναι πολυ οικονομικο.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.
 

Γιατι ειναι περιορισμενες οι γνωσεις....

Το google υπαρχει..:)

Εξελ εχω να χρησιμοποιησω χρονια.... ειναι η τελευταια λυση μου..

Εμενα τα εξοδα μου στα ενυδρεια ειναι το ρευμα και οι τροφες, απο λιπασματα εχω για χρονια.

Ναι σε καποια ενυδρεια εχω bba, αλλα σιγα σιγα θα φυγει και αυτη,

 ψαξε λιγο παραπανω μην τα περιμενεις ετοιμα, εχω διαβασει οτι μειωνοντας τα ιχνοιστοιχεια στο ελαχιστο, η bba εξαφανιζεται... αλλα δεν την παλευουν καποια φυτα. :) 

Προσωπικα ποτε μα ποτε δεν βλεπω την αλγη ως εχθρο , αλλα ως ανταγωνιστη των φυτων .

Οποτε προσπαθω να εχω οσο καλυτερη και σωστη αναπτυξη στα φυτα.

Η ισοροποια που λεμε ισχυει...

Αν θελεις να εχεις ενα σταθερο συστημα πρεπει να το στησεις ετσι ωστε να υπαρχει μια ρουτινα στο συστημα επαναλαμβανομενη καθημερινα.

Δηλαδη καθημερινα να υπαρχει πχ το ιδιο co2 την ιδια ωρα.

Αλλα για να το πετυχεις αυτο, αυτο που παραλειπουν σχεδον ολοι, πρεπει να εχεις και την ιδια φυτομαζα...

Εδω ερχεται και η κηπουρικη... :)

Μεγαλη σημασια πρεπει να ριξεις στις αλλαγες νερου...

Γενικα  το ποσο ¨καθαρο ¨ειναι το ενυδρειο εξαρταται αποκλειστικα απο εσενα .....

Και κουβεντα να γινεται δεν κραταω ενα ενυδρειο , ετσι θα ητανε ευκολοτερο, αλλα εχω 10 διαφορετικα ενυδρεια με διαφορετικες παραμέτρους, τα οποια και δεν προλαβαινω...

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νίκο το πιστεύω ότι τώρα έχεις ενυδρεία που δεν έχουν απολύτως και δεν μου είναι κάτι νέο σημβένει όπως έγραψα ποιο πάνω και σε τελείως αρχάριους χωρίς να κάνουν κάτι το ιδιαίτερο. Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι δεν υπάρχει ενυδρείο όπου επί μονίμου βάσεως να μην αποκτήσει σε κάποια φάση έστω και λίγη άλγη.

Όπως όπως λες η ισορροπία είναι το μυστικό, αλλά εσύ έχεις διάθεση να κρατάς σταθερό το λίπασμα σε μια σταθερή μάζα φυτών. Κάτι που πολύ λίγοι το κάνουν, οι περισσότεροι κρατούν την ίδια ποσότητα λιπάσματος και κλαδεύουν όταν σχεδόν διπλασιαστεί η μάζα του φυτού, αυτό όπως είναι λογικό επιφέρει ανισορροπία με όλα τα παρελκόμενα και μή, και λέω μή γιατί από κάθε πάθημα μου προσπαθώ να μάθω και κάτι νέο, έτσι στην πρόσφατη καταστροφή που έπαθα στο ενυδρείο μου (την οποία ανέφερα σε άλλο ποστ) είπα να κάνω ένα πείραμα.

Συνοπτικά είχα γεμίσει άλγη και σάπια φυτά το ενυδρείο είχε γίνει τσάι και βρομούσε από τα νεκρά φυτά και ψάρια. Κι όμως δεν έκανα αλλαγή νερού, απλά πρόσθεσα νερό από ΑΟ γύρο στα 7 λίτρα και κλάδεψα τα φυτά όπως το γκαζόν μικρά μεγάλα και ήμουν περίεργος να δω τη θα γίνει.

Λογικά τα θρεπτικά συστατικά ήταν στο φουλ, όπως φωσφορικά και νιτρικά, για μια εβδομάδα η άλγη οργίασε και ξαφνικά και κυριολεκτικά σε 4 μέρες η αγλη έφυγε το ενυδρείο γυάλισε και τα φυτά άρχισαν να παίρνουν τα πάνω τους. Γιατί, πως, και τη συμβαίνει, δεν ξέρω και μάλλον δεν θα μάθω, πως είναι δυνατόν με μια τέτοια ανισορροπία θρεπτικών συστατικών όπου η άλγη είχε το πάνω χέρι να ανατραπεί από μόνο του το σκηνικό σε λίγες μόλις μέρες και τώρα το ενυδρείο είναι έτσι.

Αυτό και άλλα πολλά παραδείγματα μπορώ να γράψω όπου αποδεικνύετε ότι η αλγες δεν εξαρτιόνται μόνο από την ισορροπία τον θρεπτικών συστατικών αλλά υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που είναι άγνωστη τουλάχιστον σε εμένα. Για αυτό κατανοώ 100% άτομα που λένε ότι έχουν κάνει χίλια μύρια στο ενυδρείο τους και δεν μπορούν να αποχωριστούν την χψ άλγη.

en 01.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να αναφέρω ότι το ενυδρείο που βλέπεται έγινε από μόνο του έτσι μετά τον αχταρμά της καταστροφής δεν φύτεψα εγώ κάτι ούτε καν άλλαξα τα φυτά. Θα μπορούσα να εκμεταλλευτώ  το σκηνικό και  να έγραφα πως μετά από κόπο και με την εμπειρία που διαθέτω ανέτρεψα το αρχικό αρνητικό σκηνικό και να έπαιρνα εύσημα χωρίς καν να τα αξίζω. Η αλήθεια είναι ότι δεν έκανα απολύτως τίποτα για να γίνει αυτό το ενυδρείο, το μόνο που συνεχίζει να μπαίνει ασταμάτητα και χωρίς αλλαγή είναι το CO2.  Λίπασμα δεν έβαλα ακόμη και αλλαγή νερού δεν έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Θα καταθεσω την αποψη μου οταν γυρισω γιατι απο κινητο δεν... Πολυ ενδιαφεροντα αυτα που λετε παντως αλλα ενα ειναι σιγουρο, καθε ενυδρειο ειναι μοναδικο.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία δεν είναι ολα τα αλγοκτονα ίδια, υπαρχουν αυτα που είναι ακαταλληλα για φυτα πχ για κιχλιδοενυδρεία που εχουν μονο βραχους μεσα και υπαρχουν και αλγοκτονα καταλληλα για φυτά.

 

Τα φυτά αντέχουν πολυ περισσότερο απο οτι οι άλγες. Αυτο λοιπον που πηρα εγω δεν είναι καποιο χημικο σκευασμα που καίει τις άλγες, είναι Βιοκτόνο

με βαση το σαλικιλικο οξύ (Ασπιρινη) τα φυτά μου αναπτυσονται οπως και πρίν και μάλιστα καλύτερα απο πρίν μιας και οι αλγες σκοτωνονται και δεν μπορουν πλεον να

καταναλωσουν θρεπτικα στοιχεία.

Ετσι τα θρεπτικα μένουν στο νερό και αποροφουνται μονο απο τα φυτα.

 

Το πιο σημαντικο είναι οτι σκοτωνει τους σπορους των άλγεων.

αμα λοιπον δεν υπάρχουν σπόροι για να εξαπλωθεί η Αλγη, καποια στιγμή θα καθαρίσεις και σταματας το ζουμί ή ρίχνεις 1 δόση ανα 2 εβδομάδες,

πραγμα που σημαίνει οτι με 1 λιτρο θα την βγαζεις 1 χρόνο, χαλαλι τα 20 ευρώ αν είναι να εχω ενα ενυδρειο χωρις αλγες.

 

Και οπως είπε και ο rastafarian ολοι μας δουλευουμε, εχουν υποχρεωσεις,οικογένειες κτλ, δεν μπορουμε να ημαστε πανω απο ενα ενυδρειο και να μετραμε καθε τοσο το

νερο. Και λιπασματα θα ξεχασουμε και αλλαγη νερου θα ξεχασουμε ή δεν θα προλαβουμε να κανουμε.

 

Εγω είμαι ευχαριστημενος με το ζουμι αυτο παντως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...