Jump to content

Detritus και λύσεις


teoxan

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

 

Εδώ και καιρό αντιμετωπίζω πρόβλημα με detritus, κάθε 3-4 μέρες το sump γεμίζει με αυτή την καφέ πούδρα στον πάτο και μέσα στο ενυδρείο βλέπω πάντα μικρούς άσπρους αιωρούμενους κόκκους. Νομίζω ότι είναι κόκκοι αραγωνίτη.

 

Εχω δοκιμάσει ενυδρειακή κάλτσα αλλά γέμιζε γρήγορα, ήθελε πολύ συχνό καθάρισμα και ανέβαζε νιτρικά.

Σε κάθε αλλαγή νερού φύσαγα τους βράχους αλλά όσο καλά κι αν γίνεται πάντα μένει κάτι στον αραγωνίτη, Ασε που είναι και πολύ κουραστικό και στρεσάρει τα ζωντανά.

 

Αλλάζω την κυκλοφορία, αλλά πάλι μαζεύει.

 

Επίσης να πω οτι δεν έχω καθόλου άλγες στο βράχο ούτε στον αραγωνίτη. Αλλά εξ αιτίας όλων αυτών των αιωρούμενων που κολλάνε στα τζάμια τα καθαρίζω κάθε τρεις μέρες. 

 

Εχω κι ένα sea cucumber που κάνει καλή δουλειά στον αραγωνίτη, αλλά στους βράχους δεν πάει. 

 

Ανοίγω λοιπόν αυτό το θέμα για να συζητήσουμε, να μάθω τι κάνετε για να αντιμετωπίσετε αυτό το θέμα;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η υπαρξη του σαμπ σιγουρα διευκολυνει γιατι ολα τα μικροσωματιδια-detritus με την ροη μεταφερονται και μενουν στο σαμπ.Αρα αναγκαστικα η καθαριζεις το σαμπ η βαζεις υαλοβαμβακα στο σαμπ στο κατεβασμα η με το φυσημα που κανεις μαζι με τις αλλαγες καποια στιγμη στανατησε.Μιλαμε οχι τελειως,αυτο δεν μπορει να συμβει.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πρέπει να βρω πατέντα να βάλω υαλοβάμβακα στο κατέβασμα. Και κάθε βδομάδα αλλαγή με την αλλαγή νερού.

 

Ευχαριστώ Νίκο!

 

Link to comment
Share on other sites

Και γω το ιδιο πρόβλημα έχω ΤΕΟ. Αλλά όπως είπε ο Νίκος , μαζεύονται όλα στο sump και μετά καθαρίζω το sump. Παλία φύσαγα τους βράχουμε με εναν κυκλοφοριτή και είχα ταυτόχρονα ενα φίλτρο με υαλοβάμβακα και τα μάζευε. όμως όπως είπες υπήρχε στρες σε όλα τα ζωντανά (ακόμη και σε μένα γιατί κάποια στιγμή το βαρέθηκα :P ) και το σταμάτησα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι Ευγένιε, το φύσημα κι εγω το σταμάτησα. Τώρα θα βάλω τον υαλοβάμβακα και καθάρισμα sump.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλό κουράγιο ΤΕΟ. 

Εγω το Sump το καθαρίζω όταν έχω πραγματικά όρεξη. Γιατι πρέπει να βγάλω βράχια εξω και πολλές φορες βαριέμαι.

Link to comment
Share on other sites

Άσε, κι εγω βαριέμαι αλλά με εκνευρίζει να βλέπω όλη αυτή την καφέ αηδία στο sump..:hehe

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2017 at 5:52 ΜΜ, το μέλος teoxan έγραψε:

Άσε, κι εγω βαριέμαι αλλά με εκνευρίζει να βλέπω όλη αυτή την καφέ αηδία στο sump..:hehe

Πες μου οτι εκατσες και το καθαρισες????

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Πες μου οτι εκατσες και το καθαρισες????

 

 

Οχι Νίκο, αλλά στην αλλαγή νερού το Σαββατοκύριακο θα το καθαρίσω. Δεν έχω βάλει ακόμα ούτε υαλοβάμβακα ούτε κάτι άλλο.

 

Ασε γιατι τώρα έχω άλλο πρόβλημα με το ικ.

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος teoxan έγραψε:

 

Οχι Νίκο, αλλά στην αλλαγή νερού το Σαββατοκύριακο θα το καθαρίσω. Δεν έχω βάλει ακόμα ούτε υαλοβάμβακα ούτε κάτι άλλο.

 

Ασε γιατι τώρα έχω άλλο πρόβλημα με το ικ.

 

Σκορδο+βιταμινες+λαμπα uv

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος niknik έγραψε:

Σκορδο+βιταμινες+λαμπα uv

 

Λές ρε Νίκο;

 

Κάτσε γιατί αύριο θα πάω απο το Λευτέρη να πάρω ένα 60λιτρο για καραντίνα και θεραπεία με χαλκό...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος teoxan έγραψε:

 

Λές ρε Νίκο;

 

Κάτσε γιατί αύριο θα πάω απο το Λευτέρη να πάρω ένα 60λιτρο για καραντίνα και θεραπεία με χαλκό...

 

Οσο το main εχει εστω και ενα ψαρι δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ περιπτωση να φυγει,οσο για την καραντινα,ναι ειναι μια λυση σωστη,θα πρεπει να τρεξει με τα ψαρια 60+μερες με νερο και συνθηκες ενυδρειου..Μετα ενα ενα τοποθετειτε στο main.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Νίκο, θα τα πούμε κι απο κοντά το Σάββατο αν τα καταφέρω να έρθω.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορείτε να αφήσετε τα σωματίδια στο κάρτερ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...