Jump to content

30 Λίτρα Φυτεμένο Low Tech


Alpha_1

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Φυτεμένο με εύκολα φυτά

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 40x30x26
Συνολικά Λίτρα: 31
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: Anubias Nana, Anubias sp., Microsorum Pteropus Petite, Marsilea Hirsuta, Limnophila Sessiliflora, Hygrophila Dwarf
Ψάρια:
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Χαρτόνι γκρι
Πέτρες:
Ξύλα: Redmoor Wood και μερικά κλαδάκια από δάσος
Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα:
Βυθός: Μπεζ άμμος

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1x Φωτιστικό γραφείου 11W 6400K
Διάρκεια φωτισμού: 5 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Εσωτερικό φίλτρο Sun Sun 400l/h με βιολογικό υλικό Aquael Bioceramax από ήδη στρωμένο ενυδρείο, Sera Filterwool
Θέρμανση/ Ψύξη:  Θερμοστάτης 100W Dophin
Λίπανση: EasyCarbo 0.8ml την ημέρα, Seachem Flourish 0.05ml την ημέρα για 6 ημέρες
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH: 7.5 - 8.0
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): 0.0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0.0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5.0 ppm
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25 °C
Συντήρηση
Αλλαγές νερού: Αλλαγές νερού 50% κάθε 2 μέρες για αρχή, με νερό βρύσης προετοιμασμένο με Seachem Prime
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Αλλαγή του filter wool σε κάθε αλλαγή νερού, καθρισμός των τζαμιών

Φωτογραφίες:


Βίντεο:

 

Γειά σας, αυτό είναι το νεοστημένο μου ενυδρείο, είναι 30 λίτρα, τοποθετημένο σε έπιπλο αγορασμένο από Praktiker, με εύκολα φυτά αργής σχετικά ανάπτυξης τα περισσότερα. Τρέχει λιγότερο από 6 μέρες, δεν θυμάμαι πόσες ακριβώς, έχω πάρει υλικά από το άλλο μου (ήδη στρωμένο) ενυδρείο (που θα παρουσιάσω μόλις καθαρίσει από την άλγη). Βέβαια το φιλτράκι είναι πολύ μικρό και δεν χωράει και πολλά μέσα, περίπου καμιά 10αριά κομμάτια μακαρόνι χώρεσε και ένα κομματάκι filter wool. Επίσης έχει πολύ δυνατή ροή για το μέγεθος του ενυδρείου και μου μετακινεί την άμμο, αλλά έχει ρυθμιστή ροής οπότε όλα οκ.

Αλλο ένα θέμα που έχω είναι οτι εκεί που βρίσκεται το ενυδρείο, κατά την ημέρα το χτυπάει ο ήλιος γιατί υπάρχει πόρτα με τζάμι δίπλα, αλλά σε λίγες μέρες θα τοποθετηθεί πόρτα χωρίς τζάμι, οπότε θα είναι οκ, προ; το παρών το καλύπτω με ένα κομμάτι ύφασμα στην δεξιά του πλευρά μεχρι να νυχτώσει.

Τα φυτά είναι σε φάση προσαρμογής ακόμα, και τα: Sessiliflora, hirsuta και hygrophila τα έχω παρει κλαδέματα από το άλλο ενυδρείο και είναι ακόμα πολύ μικρά (χθες τα φύτεψα αυτά). Επίσης δεν ξέρω αν θα αντέξει το hirsuta με τόσα λίγα watt και χωρίς CO2, από ότι διάβασα είναι εύκολο φυτό, αλλά για να καλύψει βυθό θέλει το φως του και το διοξείδιό του, θα δούμε πως θα πάει.

Από οργανισμούς σκέφτομαι για μονομάχο ή για γαρίδες. Αλλά μάλλον για μονομάχο θα πάω γιατί δεν έχω υπομονή να περιμένω τον βυθό να στρώσει για τις γαρίδες.

Αυτά προς το παρών, θα επανέλθω με update μόλις προσαρμοστούν και δείξουν λίγο τα φυτά.

 

Οι φωτογραφίες έχουν τραβηχτεί με Nikon D600 και Nikkor 50mm 1.4G

Alpha_1.jpg

Alpha_1 3.jpg

Alpha_1 2.jpg

  • Like 5
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο φιλε. Μπραβο. Με το καλο και το ψαρακι.

Greetings from the dark side!



Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία προσπάθεια , μου αρέσει πολύ όπως το έχεις φτιάξει.

Η hirsuta αν και εύκολο φυτό είναι λίγο περίεργο.

Να το χαίρεσαι φίλε.

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο scape.:thumbup:

Η αλήθεια είναι ότι ο φωτισμός σου είναι λίγος για το sessiflora και θα κάνει το φύλλωμά του με μεγάλα αραιά διαστήματα.

Το microsorum ενίσχυσε το με λίγο κάλιο.

Εαν σκέφτεσαι για μονομάχο καλό είναι το ph να είναι λίγο πιο χαμηλά.

Για το φορτίο που σκέφτεσαι να βάλεις μια χαρά είναι το βιολογικό σου φίλτρο, οπότε μην ανησυχείς.

Σταδιακά αύξησε και την φωτοπερίοδο στις 7 ώρες.:D

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, SOTIRIS said:

Πολύ όμορφο scape.:thumbup:

Η αλήθεια είναι ότι ο φωτισμός σου είναι λίγος για το sessiflora και θα κάνει το φύλλωμά του με μεγάλα αραιά διαστήματα.

Το microsorum ενίσχυσε το με λίγο κάλιο.

Εαν σκέφτεσαι για μονομάχο καλό είναι το ph να είναι λίγο πιο χαμηλά.

Για το φορτίο που σκέφτεσαι να βάλεις μια χαρά είναι το βιολογικό σου φίλτρο, οπότε μην ανησυχείς.

Σταδιακά αύξησε και την φωτοπερίοδο στις 7 ώρες.:D

Ευχαριστώ Sotiri! Υπάρχει η δυνατότητα να μπει άλλο ένα ίδιο φωτιστικό αλλά μετά νομίζω θα είναι πολλά τα watt για τα λίτρα. Θα το δοκιμάσω πάντως και θα δω πως θα πάει (φοβάμαι για άλγες λόγω μη παροχής CO2).

Κάλιο θα ξεκινήσω από αύριο, θα αυξηθεί και η φωτοπερίοδος σταδιακά, ευχαριστώ για τη συμβουλές.

Ναι, το pH είναι ψηλά, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι επεξεργασία με τύρφη για να το μειώσω. Τι άλλες επιλογές έχω για ψάρια σε αυτά τα λίτρα? Ισως Microrasbora Galaxy ή Boraras Brigitae?

Link to comment
Share on other sites

Εάν ήμουν στη θέση σου θα επέλεγα το μονομάχο, και εφόσον το ταμπεραμέντο του μου το επέτρεπε, θα πρόσθετα και καμία γαρίδα amano.

Τα galaxy είναι πανέμορφα αλλά πολύ ντροπαλά (θα τα βλέπεις πολύ λίγο).

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο στήσιμο , 

 

ας μου επιτραπεί , αλλά αν πας για εύκολες γαρίδες δεν νομίζω ότι χρειάζεται να περιμένεις να στρώσει ο βυθός.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...