Jump to content

Μαζικος θάνατος εντός μίας εβδομάδας


Zacharias_9907

Recommended Posts

Καλημέρα

 

Εδώ κ μια 3-4 μερες, παρατηρώ καθημερινά  νεκρά ψάρια με αποτέλεσμα να έχει εξολοθρευθεί το μεγαλύτερο μέρος των ζωοτόκων ψαριών μου,χωρίς να υπάρξουν σημάδια νωρίτερα.

Παρουσιάζω την σχετική φόρμα:

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : 

Μαζικός ξαφνικός θάνατος των ζωοτόκων ψαριών μου ενώ τα ψάρια βυθού δεν έχουν πάθει τίποτα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:120

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):

Eheim Classic 250 3,5 lt με siporax,βιολογικό υλικό,σφουγγάρι και ενυδρειακό βαμβάκι.

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):

6 μήνες με φυσιολογική λειτουργία κ ορισμένες γέννες.

- Ψάρια (είδη και αριθμός):

1 χαρέμι guppie(1m 3f)

1 χαρέμι ξιφοφόρους(1m 3f)

1 χαρέμι black molly (1m 3f)

5 corydoras

3 clown loach

2 albino pleco

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

1 φορά την μέρα σπιρουλίνα ή πρωτεινικά flakes ή φυτικά flakes

1 φορά την εβδομάδα αλλαγή νερού το 30% με προετοιμασία μιας ημέρας πριν και προρύθμιση θερμοκρασίας στους κουβάδες με θερμόμετρο και εφεδρικό θερμοστάτη.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7.3

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0

- Θερμοκρασία:27

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:Ξιφοφόροι,γκάπυ και black molly.

- Ιστορικό Ψαριού:6 μήνες φυσιολογικής διαβίωσης με ορισμένες γέννες

-Ιστορικό ψαριού:Όλα φυσιολογικά, δεν παρατήρησα κάτι.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

Ουδέν ιστορικό ασθενειών

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

Δεν έχω εφαρμόσει θεραπεία.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

20170108_131651.jpg

20170108_131644.jpg

20170108_131627.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τη υγρα τεστ εχεις και ποσο καιρο τα εχεις?

Δεν ειναι δυνατον να μην μετρας νιτρικα 6 μηνων ενυδρειο!

Οταν λες προετοιμασια νερου, τη ακριβως ενοεις?

Για τα λιτρα σου ποσους κουβαδες εχεις για να κανεις αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

-Εχω άλλα δύο ενυδρεία και μετρούσα με  tetratest. Επειδή μου τελείωσε και λόγω της χιονόπτωσης ήταν όλα κλειστά, ήρθε ένας φίλος με τα δικά του,κάτι API ήταν νομίζω,πρώτη φορά τα είδα.

-Νιτρικά δεν μετράω απο τον 1ο μήνα.Φταίνε ίσως οι egeria που έχω.

-Για την αλλαγή νερού έχω 4 άσπρους νοσοκομειακούς κουβάδες των 10 λίτρων με 4 μικρούς θερμοστάτες και 4 θερμόμετρα.

 

Το θέμα είναι οτι τόσο καιρό όλα κυλούσαν ρολόι, ξαφνικά έγινε οτι έγινε. Αυτό με παραξενεύει.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως καθαρισες καποιο φιλτρο με νερο βρυσης και οχι απο το ενυδρειο?

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι ο καθαρισμός του φίλτρου γίνεται με νερό ενυδρείου. Δεν έχω θέμα με βακτήρια και βιολογία, ταίζω φυσιολογικά και οτι είναι να διασπαστεί, διασπάται αμέσως.

Πραγματικά ανεξήγητο.

Link to comment
Share on other sites

Ριξε λιγα βακτηρια για καλο και κακο μηπως ειναι κατι απο αυτα.

Τη βακτηρια εχεις?

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Απο βακτήριο φίλτρου εννοώ είμαι οκ,σαν αποικία.Δεν προσθέτω ποτέ εξωτερικά βακτήρια.

 

Και κάτι ακόμη που ξέχασα να αναφέρω, δεν ξέρω αν είναι τόσο σημαντικό:

Όλα τα νεκρά ψάρια έγιναν τροφή για τους clown loach. Με το που πέθαιναν γινόντουσαν τροφή!!!Ειδικά στις έγκυες θυληκιές ετρωγαν πρώτα τα αυγά,τους έβρισκα μέσα στα κουφάρια να τρώνε τα εντόσθια.

Ιδού ένα από τα κουφάρια

20170108_160847.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πως ξερεις οτι εισε οκ απο βακτηρια οπως λες?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Zacharias_9907 έγραψε:

Απο βακτήριο φίλτρου εννοώ είμαι οκ,σαν αποικία.Δεν προσθέτω ποτέ εξωτερικά βακτήρια.

Μαλλον παραεισαι οκ απο βακτηρια..

Και απο οτι φαινεται δεν ειναι ολα οφελιμα πια...

Μαλλον θα χρειαστεις θεραπεια με αντιβακτηριακο γιατι ακομα και αν δεν ειχες θεματα μετα την σηψη των ψαριων σιγουρα εχεις!!

Link to comment
Share on other sites

@giorgosmarios Διότι δεν μετρώ ούτε αμμωνία ούτε νιτρώδη, τα οποία απο ότι γνωρίζω τα βακτήρια τα διασπούν σε νιτρικά για να φαν και τα καημένα τα φυτάκια μου..

Οπότε, επειδή τα τελευταία 10 χρόνια που ασχολούμαι με ενυδρεία, δεν έχω βρει τεστ μέτρησης βακτηρίων και επειδή με την μικροβιολόγο της πόλης χώρισα και παντρεύτηκε άλλον :sword:, υποθέτω ότι είμαι οκ από βακτήρια..

 

Στους θανάτους ωστόσο εχω πελαγώσει!

 

Link to comment
Share on other sites

@stathis spithasΟντως σκεφτόμουν και γω ν ρίξω αντιβακτηριδιακό ειδικά μετά την σαπίλα!Ωστόσο δεν μπορώ να βρω την αιτία που εφτασα εδω που έφτασα!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχουν καμια ασθενεια? Πηρες μηπως προσφατα καινουργια ψαρακια?Τα χρωματα σε αυτα που ζουνε ειναι οκ?Ειναι δραστηρια? Και καλα ειναι να προλαβαινεις να τα βγαζεις πριν τα φανε τα αλλα ψαρια,ξερω δυσκολο γιατι αν γινει νυχτα μεχρι το πρωι μπορει να μην μεινει ουτε  λεπι.

Επισης δεν μετρησες σκληροτητες.Τα ζωοτοκα προτιμουν υψηλες σκληροτητες και καποιοι ριχνουν και λιγο αλατι στο νερο.Εσυ βεβαια σε Ph και σκληροτητες πρεπει να παιζεις στα ορια λογω της ψαροσυνθεσης που εχεις. Εννοειται αλατι δεν μπορεις να ριξεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Zacharias_9907 έγραψε:

@giorgosmarios Διότι δεν μετρώ ούτε αμμωνία ούτε νιτρώδη, τα οποία απο ότι γνωρίζω τα βακτήρια τα διασπούν σε νιτρικά για να φαν και τα καημένα τα φυτάκια μου..

Οπότε, επειδή τα τελευταία 10 χρόνια που ασχολούμαι με ενυδρεία, δεν έχω βρει τεστ μέτρησης βακτηρίων και επειδή με την μικροβιολόγο της πόλης χώρισα και παντρεύτηκε άλλον :sword:, υποθέτω ότι είμαι οκ από βακτήρια..

 

Στους θανάτους ωστόσο εχω πελαγώσει!

 

Επειδη δεν γνωριζουμε τη γνωσεις η τη φιλους, συγκενεις εχει το καθε μελος ( κι εμεις οπως θα γνωριζεις δεν ειμαστε παντογνωστες ) που να ασχολουνται με αυτο που λεμε χομπι. Ψαχνουμε με διαφορες ερωτησεις να μαθουμε τις ρουτινες που κανει καθε μελος, ωστε να βγαλουμε καποια ακρη.

Μπορει απο το προβλημα του καθ ενος να παρει γνωσεις και καποιο αλλο μελος που θα του τυχη τυχον παρομειο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος giorgosmarios έγραψε:

Επειδη δεν γνωριζουμε τη γνωσεις η τη φιλους, συγκενεις εχει το καθε μελος ( κι εμεις οπως θα γνωριζεις δεν ειμαστε παντογνωστες ) που να ασχολουνται με αυτο που λεμε χομπι. Ψαχνουμε με διαφορες ερωτησεις να μαθουμε τις ρουτινες που κανει καθε μελος, ωστε να βγαλουμε καποια ακρη.

Μπορει απο το προβλημα του καθ ενος να παρει γνωσεις και καποιο αλλο μελος που θα του τυχη τυχον παρομειο προβλημα.

Φίλε @giorgosmariosμε ρώτησες πως γνωρίζω οτι είμαι οκ σε βακτήρια.Πιστεύω κατάφερα να σου απαντήσω ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ στην ερώτηση σου και με λίγη δόση χιούμορ!!:thumbsu:

Επίσης συμφωνώ οτι το πρόβλημα του καθενός μπορεί να γίνει μάθημα για τον άλλον!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου και την ενασχόλησή σου με το προβλημά μου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει θεμα φιλτατε. Οπως μπορει ο καθ ενας απο εμας με τον τροπο του βοηθαει!

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Dio45 έγραψε:

Μηπως εχουν καμια ασθενεια? Πηρες μηπως προσφατα καινουργια ψαρακια?Τα χρωματα σε αυτα που ζουνε ειναι οκ?Ειναι δραστηρια? Και καλα ειναι να προλαβαινεις να τα βγαζεις πριν τα φανε τα αλλα ψαρια,ξερω δυσκολο γιατι αν γινει νυχτα μεχρι το πρωι μπορει να μην μεινει ουτε  λεπι.

Επισης δεν μετρησες σκληροτητες.Τα ζωοτοκα προτιμουν υψηλες σκληροτητες και καποιοι ριχνουν και λιγο αλατι στο νερο.Εσυ βεβαια σε Ph και σκληροτητες πρεπει να παιζεις στα ορια λογω της ψαροσυνθεσης που εχεις. Εννοειται αλατι δεν μπορεις να ριξεις.

Φίλε @Dio45όντως πήρα ένα χαρέμι κλόουν ξιφοφόρων πρόσφατα..Αλλά από συμπεριφορά και χρώματα είναι εντελώς φυσιολογικά και ζωηρά(αλλά όχι αγχωμένα).

Δεν βλέπω να βγάζω άκρη σχετικά με τα αίτια πάντως φίλε..Να δω απο δω και πέρα τι θα κάνω

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν ένα μήνα πριν..Έχει καιρό πλάκα πλάκα

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Zacharias_9907 έγραψε:

@stathis spithasΟντως σκεφτόμουν και γω ν ρίξω αντιβακτηριδιακό ειδικά μετά την σαπίλα!Ωστόσο δεν μπορώ να βρω την αιτία που εφτασα εδω που έφτασα!

Οπωσδηποτε αντιβακτηριδιακη...

Ο λογος ειναι εμφανης οταν τα ψαρια πεθαινουν τοσο γρηγορα χωρις σημαδια ασθενειας...

Αναλογησου αν σκεφτεις οσες ασθενειες γνωριζεις και θα δεις...

Μονο λοιμωξεις βακτηριακες ή καποιο ειδος δηλητηριασης θα σκοτωνε τα ψαρια τοσο γρηγορα χωρις εμφανη σημαδια(αν και η δηλητηριαση θα ειχε καποια αλλα οταν θα ηταν πλεον αργα)...

Οι κινησεις μου θα ηταν μια μεγαλη αλλαγη νερου με χρηση αντιχλωριου με αλοε βερα και ξεκινημα θεραπειας με φαρμακο αντιβακτηριακο γιατι οπως σου ξαναεγραψα και θεμα να μην υπηρχε σιγουρα υπαρχει τωρα...

Οπως και να εχει ευχομαι να παν ολα καλα!:);)

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Zacharias_9907 έγραψε:

@giorgosmarios Διότι δεν μετρώ ούτε αμμωνία ούτε νιτρώδη, τα οποία απο ότι γνωρίζω τα βακτήρια τα διασπούν σε νιτρικά για να φαν και τα καημένα τα φυτάκια μου..

Οπότε, επειδή τα τελευταία 10 χρόνια που ασχολούμαι με ενυδρεία, δεν έχω βρει τεστ μέτρησης βακτηρίων και επειδή με την μικροβιολόγο της πόλης χώρισα και παντρεύτηκε άλλον :sword:, υποθέτω ότι είμαι οκ από βακτήρια..

 

Στους θανάτους ωστόσο εχω πελαγώσει!

 

Ἀγαπητέ Ζαχαρία,

Ἡ περίπτωσή σας μέ ἄγγιξε προσωπικά καί βεβαίως, βεβαίως, οὐχί διά τᾶς ἀπωλείας πού σας πελαγῶσαν.

Θά προσπαθήσω νά σᾶς βοηθήσω μέ τό νά ἐπιστήσω τή προσοχή σας στήν νόσο τοῦ Γουίλσον.

Πολλοί χωρισμένοι συνχομπίστες ἐνυδρειόφιλοι πάσχουν ἀπό νευροψυχιατρικά συμπτώματα, μή ἑξαιρώντας καί τόν ἑαυτόν μου.

Αὐτοί οἱ νοσοκομειακοί κουβάδες μου θύμισαν τή νόσο τοῦ Γουίλσον πλάκα, πλάκα.

Ἐλπίζω νά εἶσθε τοῦ ἰατρικοῦ χώρου,

διαφορετικά βικιπαίδεια.

https://el.wikipedia.org/wiki/Νόσος_του_Γουίλσον

:hehe

Δέν εἶδα στίς φωτογραφίες παρουσία σαλίγκαρων, ἴσως δέ διακρίνονται,

( μπᾶς καί ρίξατε γαλαζόπετρα; - πάντα πιάνει- )

Δοκιμάστε καί ἕνα τέστ Χαλκοῦ

καί νά μέ θυμάστε μετά τίς ἀντιβακτηριακές θεραπεῖες,

θά ἀρχίσουν τά γυναικολογικά προβλήματα, τέστ πάπ, thin prep κτλ.

:hehe

Οἱ πετροῦλες; Εἶναι πετρούλα αὐτό ποῦ μοιάζει μέ παπάκι; γιά ξύλο; Τί πετρούλα εἶναι;

 

ΥΓ Τούς ἀγωνιστικούς μου χαιρετισμούς, πάντα μέ χιοῦμορ καί μία καλῆ τύχη, ὑπάρχουν τόσα ἐπαγγέλματα πιά!

Έγινε επεξεργασία - Δημοσθενης
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Οπωσδηποτε αντιβακτηριδιακη...
Ο λογος ειναι εμφανης οταν τα ψαρια πεθαινουν τοσο γρηγορα χωρις σημαδια ασθενειας...
Αναλογησου αν σκεφτεις οσες ασθενειες γνωριζεις και θα δεις...
Μονο λοιμωξεις βακτηριακες ή καποιο ειδος δηλητηριασης θα σκοτωνε τα ψαρια τοσο γρηγορα χωρις εμφανη σημαδια(αν και η δηλητηριαση θα ειχε καποια αλλα οταν θα ηταν πλεον αργα)...
Οι κινησεις μου θα ηταν μια μεγαλη αλλαγη νερου με χρηση αντιχλωριου με αλοε βερα και ξεκινημα θεραπειας με φαρμακο αντιβακτηριακο γιατι οπως σου ξαναεγραψα και θεμα να μην υπηρχε σιγουρα υπαρχει τωρα...
Οπως και να εχει ευχομαι να παν ολα καλα![emoji4][emoji6]

Ισως να ειναι και δηλητηριαση. Οπως και να χει η αλλαγη νερου θα ηταν και μενα η συμβουλη μου με αντιχλωριο!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Δημοσθενης έγραψε:

Ἀγαπητέ Ζαχαρία,

Ἡ περίπτωσή σας μέ ἄγγιξε προσωπικά καί βεβαίως, βεβαίως, οὐχί διά τᾶς ἀπωλείας πού σας πελαγῶσαν.

Θά προσπαθήσω νά σᾶς βοηθήσω μέ τό νά ἐπιστήσω τή προσοχή σας στήν νόσο τοῦ Γουίλσον.

Πολλοί χωρισμένοι συνχομπίστες ἐνυδρειόφιλοι πάσχουν ἀπό νευροψυχιατρικά συμπτώματα, μή ἑξαιρώντας καί τόν ἑαυτόν μου.

Αὐτοί οἱ νοσοκομειακοί κουβάδες μου θύμισαν τή νόσο τοῦ Γουίλσον πλάκα, πλάκα.

Ἐλπίζω νά εἶσθε τοῦ ἰατρικοῦ χώρου,

διαφορετικά βικιπαίδεια.

https://el.wikipedia.org/wiki/Νόσος_του_Γουίλσον

:hehe

Δέν εἶδα στίς φωτογραφίες παρουσία σαλίγκαρων, ἴσως δέ διακρίνονται,

( μπᾶς καί ρίξατε γαλαζόπετρα; - πάντα πιάνει- )

Δοκιμάστε καί ἕνα τέστ Χαλκοῦ

καί νά μέ θυμάστε μετά τίς ἀντιβακτηριακές θεραπεῖες,

θά ἀρχίσουν τά γυναικολογικά προβλήματα, τέστ πάπ, thin prep κτλ.

:hehe

Οἱ πετροῦλες; Εἶναι πετρούλα αὐτό ποῦ μοιάζει μέ παπάκι; γιά ξύλο; Τί πετρούλα εἶναι;

 

ΥΓ Τούς ἀγωνιστικούς μου χαιρετισμούς, πάντα μέ χιοῦμορ καί μία καλῆ τύχη, ὑπάρχουν τόσα ἐπαγγέλματα πιά!

Συνχομπιστα @Δημοσθενης παντα ευπροσδεκτο νομιζω το χιουμορ απο ολους! Επισης θετικη εντυπωση μου κανει το πολυτονικο,οπως βλεπεις εγω το εχω κανει ατονικο:hehe

Δεν καταλαβα αυτο που λες για το χαλκο? Ως γεωπονος ξερω οτι ο χαλκος ως φυτοφαρμακο χρησιμοποιειται κυριως ως μυκητοκτονο και δευτερευοντος ως βακτηριοκτονο, ανηκει ομως στα βαρεα μεταλλα και μολυνει υπογεια υδατα και ειναι πολυ τοξικο για τους υδροβιους οργανισμους! Μηπως τα βακτηριοκτονα περιεχουν χαλκο?Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε και το βρισκω ενδιαφερον εκτος αν εννοεις κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

νιτρικα api που μετρουσα παλια.... για πεταμα... ολα μηδεν μου τα εδιχνε... πηρα της salifert και ηρεμησα... κοιτα λιγο να νιτρωδη σου....

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Dio45 έγραψε:

Συνχομπιστα @Δημοσθενης παντα ευπροσδεκτο νομιζω το χιουμορ απο ολους! Επισης θετικη εντυπωση μου κανει το πολυτονικο,οπως βλεπεις εγω το εχω κανει ατονικο:hehe

Δεν καταλαβα αυτο που λες για το χαλκο? Ως γεωπονος ξερω οτι ο χαλκος ως φυτοφαρμακο χρησιμοποιειται κυριως ως μυκητοκτονο και δευτερευοντος ως βακτηριοκτονο, ανηκει ομως στα βαρεα μεταλλα και μολυνει υπογεια υδατα και ειναι πολυ τοξικο για τους υδροβιους οργανισμους! Μηπως τα βακτηριοκτονα περιεχουν χαλκο?Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε και το βρισκω ενδιαφερον εκτος αν εννοεις κατι αλλο.

Ὁ ἄμεσος προβληματισμός ἦτο στό νά βρεῖ ἄλλη ἐρωτική σύντροφο ὁ Ζαχαρίας, ἀνεξαρτήτου ἐπαγγέλματος, βεβαρυμμένου ποινικοῦ μητρώου κτλ. Ὁ ἔμμεσος ἦτο στό ὅτι στό παρελθόν ἤμουν παθῶν σέ παρόμοιο θανατικό καί τό πρόβλημα ἦταν αὐξημένες μετρήσεις στό νερό σέ χαλκό. Εἶχα χρησιμοποιήσει περίεργο ὑπόστρωμα; εἶχα βάλει περίεργες πέτρες; μοῦ ἔριξαν γαλαζόπετρα; Ἄλλα ματζούνια; Ποτέ δέν ἔμαθα. Τό καλό εἶναι ὅτι δέν εἶχα σαλιγκαράκια. Ὅταν τά πείραξα ὅλα, στήν οὐσία τό ξαναέστησα ἀπό τήν ἀρχή, μετρήσεις σέ χαλκό εἶχα μηδενικές, ἐμφανίστηκαν καί σαλιγκάρια μετά ἀπό καιρό. Τά ἐκατομμυριόψαρα δέν αὐτοκτονοῦσαν καί ζοῦσαν εὐτυχισμένα στό γυάλινο κουτί τους.

Καί γιά νά ἐπανέλθω στόν ἀγωνιστή Ζαχαρία ( γιά τή μικροβιολόγο, βιολόγο κτλ )

ΜΗ ΞΕΧΝΑΣ Η ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΞΕΚΙΝΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΗΘΙΚΗ Σόλων ὁ νυχοκόπτης ( κάτι σάν τό Μπάμπης ὁ Σουγιάς )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος kalmichalis έγραψε:

νιτρικα api που μετρουσα παλια.... για πεταμα... ολα μηδεν μου τα εδιχνε... πηρα της salifert και ηρεμησα... κοιτα λιγο να νιτρωδη σου....

 

Θελεις πολυ καλο κουνημα της api αλλιως δειχνει μηδεν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...