Jump to content

Κοινωνικό Ενυδρείο


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

έχω ένα 60L ενυδρείο, με ένα φίλτρο για 250L, στρωμένο ήδη αφού φιλοξενεί εδώ και 4 μήνες 3 αγγελόψαρα που θα φύγουν σύντομα (όλα δουλεύουν στην εντέλεια). Θέλω να το μετατρέψω σε κοινωνικό, μπορώ να ζητήσω την βοήθεια σας τι ψάρια να βάλω μέσα και πως να το διακοσμήσω; πήγα σε κάτι pet shop και με ταράξανε στις πλαστικούρες και στα γκάπυ.... Έχω χοντρό χαλίκι και δεν θέλω καθόλου να βάλω φυτά... :(

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη καλώς ήρθες στην ενυδρειοπαρέα μας!

Έχεις δει κάποια είδη που σου κάνουν το 'κλίκ'?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλημερα!

Αν παραμεινεις σε αυτα τα λιτρα δυσκολο ειναι να γινει οπως το θες κοινωνικο.

Για αυτο σου αναφεραν απ τα pet γι αυτα τα ψαρια.

Το χαλικι σου ειναι χονρο, που στο μελον μπορει να σου βγαλει προβλημα απο τις τροφες που θα μενουν μεσα.

Αν δεν βαλεις αλληθινα, λογικο ειναι να σου προτηναν πλαστικα. Εκτος και αν το θες κενο, χωρις διακοσμηση.

Αν μπορεις βαλε μας μια φωτο να το δουμε.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δυο για τις απαντήσεις σας. Επισυνάπτω μια φωτογραφία, απλά για να δείτε την διαμόρφωση και το χαλίκι.... Το ενυδρείο έχει μόνο αυτό το χαλίκι στο βυθό του και δεν έχει κάποιο άλλο υπόστρωμα....

 

διαβάζοντας λίγο στο forum και βλέποντας άλλα ενυδρεία συνειδητοποιώ ότι θέλω πολύ να βάλω φυτά και κάποιο ξύλο και πέτρα, οπότε αν έχετε κάτι να προτείνετε κάποιο φυτό για αυτό το χαλίκι, που επίσης να συγχωρεί τα λάθη μου, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα...

 

σχετικά με τα ψαράκια, ως αρχάριος ενθουσιάζομαι ιδιαίτερα με τα πολλά χρώματα και τα ιδιαίτερα σχήματα.... Απλά να σας πω ότι το νερό είναι έντονα αλκαλικό (pH 8.0, μπορεί και ελάχιστα παραπάνω) και σκληρό (περιοχή Αγία Παρασκευή).

 

Σας ευχαριστώ πολύ

 

 

aquarium.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος sotos13 έγραψε:

Καλημέρα, σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δυο για τις απαντήσεις σας. Επισυνάπτω μια φωτογραφία, απλά για να δείτε την διαμόρφωση και το χαλίκι.... Το ενυδρείο έχει μόνο αυτό το χαλίκι στο βυθό του και δεν έχει κάποιο άλλο υπόστρωμα....

 

διαβάζοντας λίγο στο forum και βλέποντας άλλα ενυδρεία συνειδητοποιώ ότι θέλω πολύ να βάλω φυτά και κάποιο ξύλο και πέτρα, οπότε αν έχετε κάτι να προτείνετε κάποιο φυτό για αυτό το χαλίκι, που επίσης να συγχωρεί τα λάθη μου, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα...

 

σχετικά με τα ψαράκια, ως αρχάριος ενθουσιάζομαι ιδιαίτερα με τα πολλά χρώματα και τα ιδιαίτερα σχήματα.... Απλά να σας πω ότι το νερό είναι έντονα αλκαλικό (pH 8.0, μπορεί και ελάχιστα παραπάνω) και σκληρό (περιοχή Αγία Παρασκευή).

 

Σας ευχαριστώ πολύ

 

 

aquarium.jpg

Δυστηχως φιλε μου ο βυθος δεν συνχωρει λαθη.

Για το ph σου μονο σε Αφρικη μπορω να σου πω να βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος sotos13 έγραψε:

καλημέρα, 

 

δηλαδή δεν μπορώ να βάλω τίποτα; αν στήσω anubia πάνω σε ξύλο/πέτρες;

Μπορεις,οπως και microsorum pterobus

Link to comment
Share on other sites

Ο κυριος παραγωντας σου ειναι να βρεις ψαρια σε αυτο το ph που εχεις και σε αυτα τα λιτρα.

Προσωπικα για μενα η διακοσμηση ειναι το μονο ευκολο κομματι.

Ισως καποιοι φιλοι που ασχολουνταο με Αφρικη μας δωσουν τα φωτα τους. 

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με το Δημήτρη ( @giorgosmarios ). Aν τελικά καταλήξεις σε αφρικάνες λόγω ph, το χαλίκι δεν είναι ότι καλύτερο αφού τα ψάρια συνηθίζουν να σκάβουν το βυθό. Μια αλλαγή σε άμμο όμως, δεν είναι ούτε πολύ φασαρία, ούτε πολλά έξοδα για τη συγκεκριμένη γυάλα. Αρκεί να σε ικανοποιούν τα ψάρια.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπαν τα παιδια και πιο πανω,το ph ειναι αρκετα υψηλο.

Αν θες να μεινεις με αυτο το νερο,δηλαδη να μη το επεξεργαζεσαι για να το κανεις πιο μαλακο,τοτε οι επιλογες των ψαριων σου μειωνονται πολυ.

Μπορεις να βαλεις ενα χαρεμι γκαπυ με την προυποθεση οτι θα δινεις τις γεννες,γιατι ειναι ψαρια που γεννουν ευκολα και πολυ συχνα και θα εχεις προβλημα υπερπληθυσμου.

Αλλιως πας σε Αφρικη μερια με κοχυλοψαρα απο Τανγκανικα,αλλα εκει θες αμμο και κοχυλια.

Αν τωρα θες να μαλακωσεις το νερο με επεξεργασια,εχεις λιγο παραπανω επιλογες στα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι θα μείνω με το χαλίκι για λίγο καίρο γιατί δεν θέλω να το αλλάξω αυτή την στιγμή. Θα δω είδη από Αφρική...

 

Μήπως έχει κάποιος ιδέα γιατί το νερό έχει τόσο υψηλό pH? Μένω Αγία Παρασκευή...

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος sotos13 έγραψε:

νομίζω ότι θα μείνω με το χαλίκι για λίγο καίρο γιατί δεν θέλω να το αλλάξω αυτή την στιγμή. Θα δω είδη από Αφρική...

 

Μήπως έχει κάποιος ιδέα γιατί το νερό έχει τόσο υψηλό pH? Μένω Αγία Παρασκευή...

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις...

Το χαλίκι μάλλον που έχεις στο ενυδρείο σου είναι ασβεστολιθικό και ανεβάζει σκληρότητα και πεχα.

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις με τι κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...