Jump to content

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ ωραίο το ενυδρείο και ο φωτισμός δίνει μια υπέροχη ατμόσφαιρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη επικεντρώθηκα σε μεγάλο βαθμό στις προτιμήσεις των ψαριών και πιστεύω ότι θα καλυφθούν οι απαιτήσεις τους ( κυρίως των crenicichla) έτσι όπως κατέληξε. Το στήσιμο που είχα στο μυαλό μου θα κάλυπτε επίσης τις ανάγκες τους, αλλά φάνηκε τελικά ότι χρειαζόταν μεγαλύτερη γυάλα γι' αυτή την περίπτωση... Πιστεύω ότι τα ψάρια θα με βοηθήσουν για τυχόν παρεμβάσεις.

 

Ευχαριστώ @Force! Nα! Το δικό σου ενυδρείο είναι μια χαρά για το στήσιμο που είχα στο μυαλό μου!:D

Καλορίζικα τα τερατάκια σου κι από δω!:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μην λες ποτέ :D

Ισως να μην ξαναστησεις φέτος ενυδρείο, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα ξαναφτιαξεις ή κουβαλησεις ή φέρεις ή κερδίσεις πχ άλλο ένα :D

Το στήσιμο είναι πιο άγριο απ ότι συνήθως κάνεις, αλλά μου αρέσει! Βλέπω πολλές κρυψώνες και δρόμους για διαφυγή και ελιγμούς, οπότε τα ψάρια σου θα το χαρούν. Με τα φύλλα σίγουρα θα δείξει πιο ατμοσφαιρικό. 

Έκανες καλή δουλεία και πάλι φίλε :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δημήτρη. Χαίρομαι που το βρίσκεις "άγριο" γιατί μου φαίνεται πιο στημένο σε σχέση με αυτό που σχεδίαζα. 

Τώρα για κουβάλημα, στήσιμο, κατασκευή άλλου ενυδρείου, ευχαρίστως αλλά μόνο στα σπίτια σας. Τουλάχιστον για φέτος.^_^

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Ευχαριστώ Δημήτρη. Χαίρομαι που το βρίσκεις "άγριο" γιατί μου φαίνεται πιο στημένο σε σχέση με αυτό που σχεδίαζα. 

Τώρα για κουβάλημα, στήσιμο, κατασκευή άλλου ενυδρείου, ευχαρίστως αλλά μόνο στα σπίτια σας. Τουλάχιστον για φέτος.^_^

Oντως φαινεται στημενο...

Οι διαστασεις του ενυδρειου δεν φαινονται στις φωτος.

Πρεπει να βαλει μεγαλυτερα μικροτερα ξυλα για να δωσεις βαθος, οπως και πετρες, διαφορες σε μεγεθος, διαφορετικου χρωματος απο αυτες, για να κανουν αντιθεση με την αμμο και τα ξυλα.

Απο ανουμπιες θα μπορουσες να εβαζες και την nana μεσα.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Στις φωτογραφίες όντως φαίνεται αρκετά μικρότερο όπως κόβει αρκετά και το βάθος που βλέπω από κοντά. Για τα ξύλα και τις πέτρες έχεις δίκιο Nίκο, αλλά δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει εύκαιρο αυτό που θα ήθελα. Εντόπισες τα θέματα που είχα στο μυαλό μου, γι' αυτό και είμαι "κρατημένος" με το αποτέλεσμα. Πιθανόν να γίνουν κάποιες αλλαγές εν καιρώ και αφού βρεθούν τα κατάλληλα υλικά. Ευχαριστώ για τις ειλικρινείς και χρήσιμες επισυμάνσεις!:thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περίμενε να μπουν τα φύλλα, να καθίσουν τα κλαδάκια κ βασικά τα ψάρια, που με τις κινήσεις τους θα αναμορφωσουν αρκετά το τοπίο κ μετά αν χρειαστεί παρεμβαινεις. Λειτουργικά -κ όχι για το μάτι -έχει γίνει καλή δουλειά. Οι κρενίκιλες θα το χαρούν 

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχη !!! Όμορφη δουλειά όπως πάντα !!!

Το μαύρο νερό θα τα σπάει !

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρεσει πολυ Χρηστο!

Ειναι παλι κατι διαφορετικο απο τα συνηθισμενα...

Πιστευω και εγω οτι οταν "κατσει" το το συστημα θα δουμε αλλο ενυδρειο και τοτε θα μπορεις και εσυ να παρεμβεις πιο στοχευμενα...

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ διαφορετικό Χρήστο. Το καφέ νερό με το πράσινο περιβάλλον έχει αρχίσει και μου αρέσει.:D

Στο μάτι μου αυτό το είδος της ανουμπιας (μεγάλα φύλλα)  μικραίνει το ενυδρείο.

Τώρα όσον αφορά το στήσιμο η σωστότερη τακτική είναι το <<βλέποντας και κάνοντας>>, ανάλογα με τις ανάγκες και τα θέλω των ψαριών, εξάλλου γι αυτά δημιουργούμε περιβάλλον.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά μου αρέσει το αποτέλεσμα Χρήστο μου. Ειδικά ο φωτισμός δινει μια όμορφη και άγρια ηρεμία. Βέβαια όταν με το καλο ερθουν οι κατοικοι, τοτε βλέπεις εσύ. Εύχομαι να το χαρείς όσο δεν παει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Χρηστο,αλλη μια γυαλα στο σπιτι σου!Αληθεια ποσες μετρας? (:P Τι τραβαει και αυτη η γυναικα...)

Φυσικα αστειευομαι.Καλα που ειστε και εσεις και περνουμε λιγη χαρα και ματι εμεις που μενουνε στασιμοι.

 

Πολυ ωραιο ενυδρειο με αρκετο βαθος και οπως το φανταζομαι θελεις να εκμεταλευτεις τις 4 γωνιες φτιαχνοντας κρυψωνες και περασματα.Σαν αφρικανος δεν ξερω και πολλα,δεν ξερω καν τι μεγεθος θα εχουν τα ψαρια σου,αλλα θεωρω πως δυσκολα θα κανεις ενα τετοιο ενυδρειο να ειναι λειτουργικο και παραλληλα τελειο στις φωτογραφιες.Ισως αν παιξεις λιγο με την προοπτικη και με το μεγεθος ξυλων και φυτων.

Βεβαια νομιζω δινεις προτεραιοτητα στα ψαρια παντα οποτε και τωρα θα δεις πως θα παει.

 

Σε πρωτη φαση παντως πιστευω με τις διαστασεις που εχεις εχει γινει πολυ ωραια δουλεια!Αντε με το καλο και τα ψαρια και να πανε ολα καλα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο Χρηστο:thumbsu:

Οι σχιστολιθοι και η μπεζ αμμος δινουν ξεχωριστη ομορφια!

Βαλε και καμμια κοντινη τα ψαρακια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις επισημάνσεις και τις προτάσεις!

Το βραδάκι περιμένω τα ψάρια, κι επειδή έχω φαγούρα, μάλλον οι επόμενες φωτογραφίες θα είναι διαφορετικές.:usd:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

Στις φωτογραφίες όντως φαίνεται αρκετά μικρότερο όπως κόβει αρκετά και το βάθος που βλέπω από κοντά. Για τα ξύλα και τις πέτρες έχεις δίκιο Nίκο, αλλά δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει εύκαιρο αυτό που θα ήθελα. Εντόπισες τα θέματα που είχα στο μυαλό μου, γι' αυτό και είμαι "κρατημένος" με το αποτέλεσμα. Πιθανόν να γίνουν κάποιες αλλαγές εν καιρώ και αφού βρεθούν τα κατάλληλα υλικά. Ευχαριστώ για τις ειλικρινείς και χρήσιμες επισυμάνσεις!:thumbup:

 

Το aquascape δεν τελειωνει με ενα αρχικο στησιμο....

Αυτη ειναι η αρχικη μακετα σου... σιγα σιγα θα την βελτιωσεις , δεν σε φοβάμαι εσένα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις επισημάνσεις και τις προτάσεις!

Το βραδάκι περιμένω τα ψάρια, κι επειδή έχω φαγούρα, μάλλον οι επόμενες φωτογραφίες θα είναι διαφορετικές.:usd:

Κοντεύει να ξημερώσει βρεεεεεεε.

Ακόμη οι καινούργιες φωτογραφίες με τα ψάρια μέσα?:D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ήρθανε, ήρθανε! Όλα μια χαρά και ειδικά οι κρενίκιχλες είναι κούκλες. Άρχισαν να σκοτώνονται ήδη. :D

Φωτογραφίες αύριο, γιατί σήμερα κάτι οι δουλειές κάτι η συνάντηση, δε νομίζω να προλάβω. Το στήσιμο τελικά δουλεύει πολύ καλά με τα ψάρια και έχει πολύ ενδιαφέρον. Επειδή όμως θέλω να βάλω λίγο το χεράκι μου, λίγο υπομονή.:fpc::rasp:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο με τα φύλα έγινε ακόμα καλύτερο, οι κρενίκικλες σίγουρα θα το χαρούν!!! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο απο κοντά είναι ακόμα καλύτερο και οι κρενίκικλες είναι αστέρια!!!

 

 

Αναμένουμε φωτό!!!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά (@Husky_Jim, @south), όταν φύγατε έκανα μερικές μικρές προσθήκες/παρεμβάσεις, οι οποίες νομίζω ότι βοήθησαν πάρα πολύ στο να οριστεί η διάσταση και οπτική γωνία του ενυδρείου.

Οι κρενίκιχλες δεν κρύφτηκαν στα φύλλα, αλλά απλώθηκαν στη γυάλα κινούμενες ανάμεσα στα ξύλα και τις ρίζες των ανούμπια. Τις χάρηκα, γιατί αυτό είχα στο μυαλό μου και μεγαλώνοντας οι ρίζες των ανούμπια θα δημιουργούνται περισσότερες κρυψώνες.:usd:

Να σας πω ακόμα ότι στη γυάλα προστέθηκε και ένας μικρός panaque armbrusteri L027,μέχρι να μεγαλώσει και να πάει σε μεγαλύτερο ενυδρείο. Δημήτρη παρά τα όσα λέγαμε εμείς, κατάφερε ήδη να συναντηθεί με 2 L114, και είχαμε λίγα τσουγκρίσματα. Και τα δύο είδη πάντως φάνηκε ότι ενοχλήθηκαν περισσότερο από το γεγονός ότι έπρεπε να μπουν σε διαδικασία φασαρίας και γρήγορα πήρε το κάθε είδος άλλη κατεύθυνση χωρίς πανικό.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια ενημέρωση με φωτογραφίες μάλλον κακής ποιότητας, αλλά θα πάρετε μια ιδέα. Προστέθηκαν μερικά ξύλα τα οποία δεν έχουν βουλιάξει ακόμα αλλά σε  γενικές γαμμές θα μείνουν ψηλά. Θα τακτοποιηθούν κάπως σιγά σιγά, αλλά έδωσαν ήδη μια συγκεκριμένη προοπτική στη γυάλα,τουλάχιστον από κοντά. Φαίνεται σαν κοντινή εικόνα από ξυλοσωρό με τα ψάρια να παίζουν ανάμεσα. Δεν έχω βάλει χέρι μέσα, οπότε φύλλα και ξύλα είναι όπως κάθισαν. Για τους απαίδευτους σε αναζήτηση πλέκο (για τους κανονικούς ανθρώπους δηλαδή), στην τελευταία και παραπρότελευταία εικόνα φαίνονται ο L027 και ένας L114.^_^

P1010092.JPG

P1010093.JPG

P1010144.JPG

P1010112.JPG

P1010137.JPG

P1010115.JPG

P1010109.JPG

P1010122.JPG

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...