Jump to content

εξωτερικη υπερχιλιση


Nikos Malissovas

Recommended Posts

καλημερα παιδια!εδω κ 6 μηνες τρεχω το θαλασσινο μου με εξωτερικο φιλτρο..ηρθε η ωρα λοιπον να χρησημοποιησω ενα σαμπ που εχω κ μια εξωτερικη υπερχιλιση..ειναι της tunze κ εχει 2 u μεσα..σε μια πιθανη διακοπη ρευματος ποιες ειναι οι πιθανοτητες να πλημηρισω???επισης στις αλλαγες πρεπει να την βγαζω??το νερο το τραβαμε απο το σαμπ η απο το ενυδρειο??αν μπορουν ας απαντησουν παιδια που εχουν εξωτερικη υπερχιλιση αν ειναι ευκολο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είχα μια υπερχείληση tunze σαν τη δικιά σου. Σε διακοπές ρεύματος έτυχε μερικές φορές να παίρνει αέρα το σωληνάκι και είχα πλημυρρίσει. Ημουν τυχερός γιατι δεν έτυχε όταν έλειπα απο το σπίτι, κι έτσι το πρόλαβα.

Αυτό που πρέπει να προσέχεις είναι το σωληνάκι του αέρα να είναι μόνιμα μέσα στο νερό και να μην παίρνει αέρα. Στις αλλαγές τι εννοείς όταν λές να τη βγάζεις;

Όταν την ξεκινάς ρουφάς τον αέρα απο το σωληνάκι μέχρι να γεμίσει νερό το U και είσαι έτοιμος. Επειδή εσένα έχει δυο U σου δίνει και μια περισσότερη ασφάλεια.

 

Θα σου πρότεινα όμως για μην έχεις το άγχος της πλημμύρας να τρυπήσεις το ενυδρείο. Είναι ο ασφαλέστερος τρόπος. Εγω είχα κουραστεί απο το άγχος και το φόβο της πλημμύρας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ την συγκεκριμένη υπερχείληση αλλά με το ένα U, περίπου οκτώ χρόνια τώρα και δεν έχει τύχη ποτέ να μην ξεκινήσει μετά από διακοπή.

Εφ' όσον δεν έχει αέρα μέσα στον σωλήνα δεν υπάρχει περίπτωση κατά τη  γνώμη μου να μην ξεκινήσει.

Στις αλλαγές δεν χρειάζεται να πειράξεις την υπερχείληση. Μόλις κατέβει η στάθμη του νερού θα σταματήσει και όταν προσθέσεις πάλι νερό και ανέβει

η στάθμη, θα αρχίσει να κατεβάζει νερό αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!να το δοκιμασω δλδ?η να την πουλησω κ να κάνω τρύπα??απλα δεν ήθελα να το τρυπησω

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα και πιο πάνω, τρύπησε το να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Είναι ο ασφαλέστερος τρόπος. Γιατί να ζείς με το φόβο της πλημμύρας;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν θες να το τρυπησεις ?

 

Ειναι αισθητικό η φοβασαι το ραγισμα!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να το τρυπησεις η tunze ειναι οτι καλυτερο υπαρχει σε εξωτερικη υπερχειλιση

Την ειχα χρονια χωρις προβλημα, αρκει οπως σου ειπαν παραπανω να ειναι ταπωμενο το σωληνακι αερα

Και με ενα U δουλευει μια χαρα

 

Να υπολογισεις στο σαμπ το νερο που θα κατεβει σε περιπτωση διακοπης

Link to comment
Share on other sites

Τρύπα το και σώθηκες 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...