Jump to content

Επιλογη ξυλων σε δισκοενυδρειο


Konstantinos Monogyios

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους τους χομπιστες, θελω να στησω ενυδρειο καταλληλο για δισκους αλλα δεν ξερω τι ξυλα να επιλεξω. Θα ηθελα λοιπον την βοηθεια απ οσους γνωριζουν τι τυπο ξυλου να επιλεξω το οποιο να ειναι βυθιζομενο και να βγαζει οσο λιγοτερη γινετε "κιτρινιλα" στο νερο. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή αρχή στο δισκάδικο σου.Πόσο μεγάλο είναι το ενυδρείο; 

Προσωπικά προτιμώ κλαδιά  ή γενικώς μακρόστενα ξύλα, δημιουργούν πιο εύκολα φωλιές κ περάσματα για τα ψάρια, χωρίς να τρώνε πολύ χώρο. Δεν μου αρέσουν για αυτό το σκοπό τα μοπανι. 

Από λίγο έως πολύ, όλα τα ξύλα θα βγάλουν κιτρινίλα, δεν είναι πρόβλημα αυτό για τους δίσκους, αντιθέτως θα έλεγα. 

Θα αγοράσεις ξύλα ή θα χρησιμοποιείς ξύλα από την φύση, όπως κάνουν κάποιοι; :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα Κωνσταντίνε και καλή αρχή με τους δίσκους! 

Πιστεύω ότι μια γωνιά κλεισμένη με συμπαγή ξύλα και όχι με κλαδιά είναι απαραίτητη στο δισκοενυδρείο. Έχω συμπεράνει ότι τα ψάρια προτιμούν να καταφεύγουν σε τέτοιου τύπου κρυψώνες και σίγουρα δεν θα τραυματιστούν όπως μπορεί να συμβεί σε κρυψώνες με λεπτά κλαδιά. Χωρίς βέβαια να λέει και πάρα πολλά πράγματα αυτό, να σημειώσω ότι σε  βίντεο με δίσκους στον Αμαζόνιο, τα ψάρια βρίσκονται κρυμμένα κάτω από μεγάλους συμπαγείς κορμούς. Νομίζω εν κατακλείδι ότι το σενάριο που θέλει τους δίσκους να προτιμούν κρυψώνες με λεπτά κλαδιά, όπου μπορούν μάλιστα να κρύβονται ανάμεσά τους, είναι ακόμα ένας μύθος. Πιθανόν να συμβαίνει στη φύση, σε ριζικά συστήματα μεγάλων δέντρων, όπου οι αναλογίες και διαστάσεις είναι βέβαια πολύ διαφορετικές από μια γυάλα.

Όπως είπε κι ο @DIMITRIOS, όλα τα ξύλα βγάζουν λίγο πολύ κιτρινίλα, με πιο "αποδοτικά" τα red moorwood. Θα ήθελα κι εγώ να μάθω αν έχεις σκοπό να βάλεις αγοραστά ξύλα ή άγρια.

Καλό ξεκίνημα και πάλι.:thumbup:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για τις φωλιές με τα συμπαγή ξύλα συμφωνώ @kadmos κ από τα αγοραστα τα σουματρα είναι τα καλύτερα ισως.

ΣτΗ φύση τα ψάρια γεννούν σε "σπηλιές " ουσιαστικά των δέντρων. Έχουμε τόσο χώρο στο ενυδρείο; γιαυτό ρώτησα κ για το μέγεθος του ενυδρείου, συνήθως τέτοιες ερωτήσεις γίνονται από φίλους νέους στο χώρο με μικρά συνήθως ενυδρεία. 

Οπότε για να γίνει ένα λειτουργικό στήσιμο πρέπει να δούμε και το ενυδρείο. Δοκιμάζοντας ξύλα στο μεγάλο μου πριν χρόνια, είδα ότι και στο 180χ75χ65 υπάρχουν ξύλα που δεν μου έβγαζαν το επιθυμητό αποτέλεσμα. 

Για τους τραυματισμους μάλλον έχεις δίκιο Χρήστο, ίσως είναι λίγο πιο επικίνδυνα τα κλαδιά, αλλά όταν κυνηγήσει ή κυνηγηθει ο δίσκος μπορεί να κουτηλησει παντού :D

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

΄Οσο αφορά το χώρο στο ενυδρείο, τα συμπαγή ξύλα είναι τελικά πιο μαζεμένα. Βλέπουμε σε δισκοενυδρεία κρεμασμένα συμπλέγματα ριζών moorwwod τα οποία μας ουσιαστικά δίνουν τη ψευδαίσθηση ότι δεν πιάνουν χώρο, επειδή μπορούμε να δούμε ανάμεσά τους και δεν φράζουν το οπτικό μας πεδίο. Στην πραγματικότητα έχουν μεγαλύτερο όγκο από 1-2 συμπαγή ξύλα, στα οποία τα ψάρια μπορούν να κρυφτούν αποτελεσματικά αφού χάνονται από τα μάτια μας (κι εμείς απ' τα δικά τους :D ) Ούτως ή άλλως, αν χρειαστεί να κρυφτεί το κοπάδι, γίνεται μια μπάλα, το ένα δίπλα στο άλλο. Κατά τ' άλλα καλό είναι, εκτός από μία-δύο τέτοιες κρυψώνες, να μην είναι πηγμένο το ενυδρείο με κλαριά ώστε να υπάρχει ελεύθερος χώρος κολύμβησης και να μην έχουμε τραυματισμούς. Αυτός βέβαια ρυθμίζεται ανάλογα με την ηλικία και το μέγεθος των ψαριών, την ύπαρξη ή όχι ζευγαριών κλπ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας να ευχαριστησω πολυ για την βοηθεια. Πολυ χρησιμα οσο αναφερατε και με εβαλαν σε σκεψη. Το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα (σχετικα μικρο για δισκους,ξερω). Η αληθεια ειναι οτι μου αρεσουν πιο πολυ τα κλαδια γιατι σου δινουν την αισθηση οτι δεν πιανουν τοσο χωρο αλλα μαλλον δυσκολευουν τα ψαρια στις κινησεις και ειναι καλυτερα να βαλω συμπαγη ξυλα μην "πνιγει" το ενυδρειο. 

Σκοπευω να αγορασω απο pet shop οποτε πειτε μου 2-3 γνωστες ονομασιες ξυλων να κοιταξω.

Έγινε επεξεργασία - Konstantinos Monogyios
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε καλησπερα κ πάλι. 

Θα σε στεναχωρήσω, αλλά δυστυχώς το ενυδρείο σου είναι υπερβολικά μικρό για δίσκους. Αν πραγματικά θέλεις να ασχοληθείς με αυτό το ψάρι, ψάξε λίγο πριν προβείς σε κάποια αγορά. Δεν μου αρέσει να αποθαρρυνω τον κόσμο, όμως θεωρώ ότι θα έχεις μόνο προβλήματα στα 120 λίτρα :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Κωνσταντίνε καλησπερα κ πάλι. 

Θα σε στεναχωρήσω, αλλά δυστυχώς το ενυδρείο σου είναι υπερβολικά μικρό για δίσκους. Αν πραγματικά θέλεις να ασχοληθείς με αυτό το ψάρι, ψάξε λίγο πριν προβείς σε κάποια αγορά. Δεν μου αρέσει να αποθαρρυνω τον κόσμο, όμως θεωρώ ότι θα έχεις μόνο προβλήματα στα 120 λίτρα :)

+1!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε καλησπέρα, όπως προείπαν και τα παιδιά τα 120 λίτρα είναι απαγορευτικά για δίσκους εκτός αν είναι γεννήστρα!

Το καλύτερο θα ήταν ή να προσανατολιστείς σε άλλα είδη ή πας για μεγαλύτερο ενυδρείο!

Έγινε επεξεργασία - south
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...