Jump to content

Το χρυσοψαρακι μου γέρνει και γίνεται όλο και πιο παθητικό


Recommended Posts

Γεια σας! Είμαι καινούργια εδώ και γενικά στο θέμα των ψαριων. Έχω ένα χρυσόψαρο το όποιο το έχω βάλει σε ένα 20λ ενυδρείο. Τώρα τελευταία αρχίζει και γέρνει ή δείχνει πως μπαίνει σε λήθαργο. Κάνει ακόμα βόλτες όμως καμία φορά. Αλλάζω το νερό κάθε πέντε μέρες και δυστυχώςδεν έχω φίλτρο Γιατί αυτό που έχουμε κάνει θόρυβο πολυ και δεν το βαλε...Δεν ξέρω γιατί.  Επισης κάθε φορά τοποθετώ αντιχλωριουχο. Σας πααρακαλω βοηθήστε με έχω στεναχωρηθεί και απελπιστεί πολύ για το ψαράκι μου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μαρια και καλως ορισες στο φορουμ και στην ψαροπαρεα μας!

 

Δυστυχως χωρις φιλτρο αντιμετωπιζεις ενα μεγαλο προβλημμα που οφειλεται στην αμμωνια (απο τα ουρα και τα αποβλητα του ψαριου) και θα προτεινα να διαβασεις ενα ωραιο αρθρο που εχουμε εδω ωστε να καταλαβεις τι ακριβως συμβαινει και γιατι θα ηταν καλο να βαλεις το φιλτρο σου (με μπολι,θα τα πουμε μετα μην σε μπερδευω με πολλα) και παλι σε λειτουργια.

Κανε ενα κοπο και διαβασε το και οτι απορια εχεις εδω ειμαστε.

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Μαρία Γου. επειδή ειναι το θέμα σου στον θαλασινο τομέα θα μεταφερθεί :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μαρία :)

Το φίλτρο είναι απαραίτητο σε ένα ενυδρείο, τώρα, αν για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορείς να βάλεις κάνε συχνές αλλαγές νερού.. υπάρχουν εδώ στο φόρουμ πολλά θέματα για χρυσόψαρα,αν τους ρίξεις μια ματιά θα καταλάβεις πολλά πράγματα :):) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος gyristroula έγραψε:

Καλημέρα Μαρία :)

Το φίλτρο είναι απαραίτητο σε ένα ενυδρείο, τώρα, αν για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορείς να βάλεις κάνε συχνές αλλαγές νερού.. υπάρχουν εδώ στο φόρουμ πολλά θέματα για χρυσόψαρα,αν τους ρίξεις μια ματιά θα καταλάβεις πολλά πράγματα :):) 

Δυστυχως χωρις στρωμενο φιλτρο,μεγαλυτερο ενυδρειο οσες αλλαγες να κανει το ψαρι δεν σωνεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος stav έγραψε:

 

Καλησμερα σας παρακαλω χρειάζομαι βοήθεια εχω ενα λευκό χρυσοψαρο κ 2 ενχρομα. Το λευκο εδω κ 4 εβδομαδες φουσκωνει η κιλιτσα του σήμερα τα χορισα τα αλλα δυο γιατι νομίζω οτι ειναι έγκυος ( δεν ξερω ) σας παρακαλω σας στελνω βιντεο μπορείτε να μου πιτε τι εχει;

VID_20170117_125944.3gp

Έγινε επεξεργασία - Chris-popi Paliouras-chatzaki
Link to comment
Share on other sites

Το βιντεάκι δυστυχώς δεν ανοίγει.

 

Link to comment
Share on other sites

Κατ' εξαίρεση τώρα εγώ θα σου πρότεινα το esha 2000. είναι ένα γενικό φάρμακο που υπάρχει στα pet shops.

Κανονικά πρέπει να φτίαξεις καινούργιο post και να γράψεις κάποιες πληροφορίες για το ενυδρείο σου και να βάλει περισσότερες φωτογραφίες με το ψαράκι γιατί αλλιώς ίσως χάσεις πολύτιμο χρόνο με αυτό το φάρμακο

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...