Jump to content

Μονομάχος με ασπρο σημαδι στο μάτι


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι νέο μέλος και αρχάριος και θα ηθελα σας παρακαλώ την βοήθεια σας.Εχω εναν μονομαχο σε 54lt ενυδρείο με φυτά αληθινά.Εκανα πριν δυο μερες αλλαγή νερού κανονικα,αφησα το νερο για 24 ωρες σε ενα κουβα με νερό και αντιχλωριο και αφου εκανα την αλλαγή(11 λιτρα περιπου) και καθαρισα τα φυτα γιατί σύμφωνα με αυτα που διαβασα ειχαν πιάσει αλγη(σαν μαλλιά ηταν) ειδα το ψαρακι μου και το ενα μάτι του εχει καλυφθεί με κάτι άσπρο.Σας επισυναπτω φωτογραφίες αν μπορείτε να βοηθήσετε.

20170117_225050.jpg

20170117_225048.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες...Το άσπρισμα φαίνεται δυστυχώς άσχημο.

 

Από αμμωνία πώς είσαι;Έχεις μετρήσει;

 

τί φίλτρο έχεις και με τί υλικά;

 

Έχεις άλλα ψάρια μέσα;Άν μπορείς βάλε και μια φωτό όπου να φαίνεται όλο το ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανει μέτρηση γιατι δυστυχώς δεν ξερω.Νομιζω ομως οτι παίζει να ειναι απο αυτο γιατι μυρίζει λιγο περίεργα.Ωστοσο την Κυριακή απογευμα εκανα αλλαγή.Εχω φιλτρο Marina jet 80 kai θερμαντήρα αν λέγεται ετσι.Ηταν ολα μαζι με το ενυδρειο.Το φιλτο εχει νομιζω σακουλακι ανθρακα. 

14846894442661988529645.jpg

1484689476596-448122818.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα! Ποσο καιρο δουλευε το ενυδρειο σου πριν βαλεις το ψαρακι μεσα?

 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την προσπάθεια σου γιατί έχεις δώσει αρκετά λίτρα για να ζήσει σωστά το ψαράκι σου και το έχεις διακοσμίσει πολύ όμορφα!

Το μόνο θέμα είναι το φίλτρο που δυστυχώς θέν έχει βιολογικό υλικό για να μπορέσει να στηρίξει το ενυδρείο σου.

Θα πρέπει άμεσα να προσθέσεις βιολογικό υλικό στο φίλτρο και να πάς άμεσα στο μαγαζί που ψωνίζεις νερό να στο μετρήσουν για αμωνία,νιτρικά,νιτρώδη.

 

Στο μέλλον καλό θα είναι να αναβαθμίσεις λίγο το φίλτρο.

 

Πόσο καιρό δουλεύει το ενυδρείο;

 

Επίσης ρίξε μια ματια εδώ...

 

 

Σε ποια περιοχή μένεις μήπως κάποιο μελος σου δώσει μπόλι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους και ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Το ενυδρείο το εχω ενάμιση μήνα. Απο την στιγμη που το έστησα το άφησα να λειτουργήσει μια ημέρα, πριν βαλω μεσα το ψαρακι .Επισης για ολη την πρωτη εβδομαδα έβαζα κάθε μέρα Stability της Seachem.Την λαμπα λόγω των φυτών την αφηνα ανοικτή 8 ώρες.Θα παρω δειγμα και θα παω οπως μου ειπατε στο μαγαζι να μου κανουν το τεστ . Ωστόσο μιας και θα παω αν μπορείτε πειτε μου τι φιλτρο να αγοράσω για ειναι σωστο το ενυδρειο και να μην έχει θέμα το ψαρακι αν τα καταφέρει . Ευχαριστώ πολυ.

1484713329147311762265.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το φίλτρο θα πρέπει να έχει σφουγγαράκι μέσα και μακαρόνι και να υποστηρίζει τα λίτρα του ενυδρείου σου.

Προσοχή όμως δε μπορείς να αγοράσεις απλά ένα φίλτο και να το βάλεις μέσα. το φίλτρο θα πρέπει να έχει δουλέψει κοντά ένα μήνα μέσα στο ενυδρείο για να έχουν δημιουργηθεί οι κατάλληλοι μικρο οργανισμοί μέσα σε αυτό.Αλλιώς θα χρειαστείς το λεγόμενο "μπόλι" ένα μέρος απο άλλο φίλτο που έχει στρωθεί απο πρίν.

πες μου για το ψάρι, τρώει ? κρύβεται απο το φως? κολυμπάει ? Θερμοκρασία ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Χτες παρουσιασε πρωτη φορα αυτην το ασπρο στο ματι.Ωστοσο κολυμπουσε κανονικα εφαγε κανονικά και γενικα δεν παρατήρησα κάποια αλλαγη συμπεριφορας.Η θερμοκρασια στο ενυδρειο ειναι 27 βαθμούς συμφωνα με τον θερμοστάτη.Σημερα δεν εχω δει γιατι ειμαι ακομα στη δουλεια.θα στείλω αργοτερα. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να δεις αν βλέπει απο αυτό το μάτι επίσης.Φαίνεται για pop-eye αλλά ποτε δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για κάτι τέτοιο.

esha 2000 είναι καλό πολυφάρμακο αν είναι μύκητας ή βακτήριο αλλά πολύ μπορούν να σου πουν και epsom salts (δύσκολο να βρείς)

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να το χασει το ματι ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση.κοιταξε την ποιοτητα του νερου σου και συνεχισε να ριχνεις stability.φυσικα και οτι σου ειπαν τα παιδια ποιο πανω.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...