Jump to content

Πρόβλημα με Μυρωδιά Ενυδρείου/Sump


Recommended Posts

Φιλαράκια εδώ και μερικές ημέρες υπάρχει μια έντονη δυσάρεστη μυρωδιά από το sump η οποία για κάποιο λόγο γίνεται περισσότερο έντονη όταν κλείνουν τα φώτα. Επίσης δεν ξέρω αν είναι συμπτωματικό αλλά όταν εμφανίστηκε η μυρωδιά εμφανίστηκε ξανά διατομική.

Η μόνη αλλαγή της ρουτίνας μου ήταν η χρήση μιας διαφορετικής μάρκας βακτήρια από αυτή που χρησιμοποιούσα (special blend). 

Για πείτε καμιά ιδέα από τι μπορεί να προέρχεται αυτή η δυσοσμία. Το προφανές είναι ίσως ότι πεθαίνουν τα βακτήρια. Αν είναι έτσι για πιο λόγο να γίνεται αυτό?

Σήμερα έκανα μια καλή αλλαγή νερού με μπόλικο special blend να δούμε τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος pan_Oz έγραψε:

Πανο, ειναι σίγουρα διατιμικη;;

Στο περισσότερο μέρος ναι. Ίσως και να υπάρχει και λίγο κυανό , αλλά πράσινο !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια όταν παιθαίνουν δέν βρωμάνε...αυτό που μας μυρίζει είναι χημικές ενώσεις του θειου....περίεργο πάντως...ποιά βακτήρια έριξες;

 

επίσης γενική ερώτηση...γιατί συμπληρώνεις βακτήρια;

 

η διατομική πού έχει εμφανιστεί;σε ποια σημεία;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος TAN έγραψε:

Τι μάρκα ήταν τα βακτηρια που εβαλες  ?

 

Microbacter7

πριν 2 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Απο θερμοκρασια πως εισαι?

Σταθερά στους 26 βαθμούς

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Τα βακτήρια όταν παιθαίνουν δέν βρωμάνε...αυτό που μας μυρίζει είναι χημικές ενώσεις του θειου....περίεργο πάντως...ποιά βακτήρια έριξες;

 

επίσης γενική ερώτηση...γιατί συμπληρώνεις βακτήρια;

 

η διατομική πού έχει εμφανιστεί;σε ποια σημεία;

 

Σε κάθε αλλαγή νερού ρίχνω λίγα βακτήρια. Η διατομική έχει βγει μόνο στον αραγωνίτη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος blenaddict έγραψε:

 

 

γιατι αλαξες αυτο που χρησιμοποιουσες ?

 

Για να δοκιμάσω κάτι άλλο. Δεν είμαι όμως σίγουρος ότι φταίει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εχειςγίνει καμια αλλαγή στο sump? βράχους,αφαίρεση φίλτρου, αλλαγή ροής και γενικά κατι ?  Συνήθως όπως λεει ο Husky μυρωδιά υπάρχει όταν επικρατούν έντονες αναερόβιες συνθήκες. Οταν σβήνεις το φώς σίγουρα πέφτει το Ο2 οπότε και ευνοεί αυτη την αναερόβια κατάσταση.  Για να γίνει αυτο θα πρέπει όμως να υπάρχουν σημεία χωρίς κυκλοφορία (νεκρά τελείως)  Αν το έχεις καταφέρει αυτό, τότε πρέπει να οφείλεται σε αυτό.     

 

Η 2η θεωρία μου είναι μήπως μυρίζει κάτι άλλο? π.χ το κύπελο του σκίμερ και δεν το εχεις προσέξει?

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω χρησιμοποιώ τα Microbacter7 αρκετό καιρό για τα πέλλετς, αλλά δεν υπάρχει καμία μυρωδιά. Δεν νομίζω ότι οφείλεται στα βακτήρια που ρίχνεις, μάλλον στο detritus που κατακάθεται στο sump ή και στο σκιμερ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2017 at 5:52 ΜΜ, το μέλος teoxan έγραψε:

Κι εγω χρησιμοποιώ τα Microbacter7 αρκετό καιρό για τα πέλλετς, αλλά δεν υπάρχει καμία μυρωδιά. Δεν νομίζω ότι οφείλεται στα βακτήρια που ρίχνεις, μάλλον στο detritus που κατακάθεται στο sump ή και στο σκιμερ.

 

 

Το πιθανοτερο απο το σκιμερ.

Link to comment
Share on other sites

Την Πέμπτη καθάρισα τα πάντα μέσα στο  sump . Έγινε σαν καινούργιο. Έγινε και μια καλή αλλαγή νερού με μπόλικο Special Blend. Μέχρι στιγμής δεν την έχω την μυρωδιά 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επίσης μπορεί να είναι μεγάλες αλλαγές στο ύψος του νερού. Όταν το ύψος είναι μικρότερο, φύκια στον τοίχο ξηραίνεται και πεθαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλη κυκλοφορια στο σαμπ οπως ειπε και ο Ευγενιος σε ολα τα σημεια

Κατεβασε και τη θερμοκρασια στο 25

Βακτηρια γιατι ριχνεις ρε Πανο;;;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος vasilis4x4 έγραψε:

Καλη κυκλοφορια στο σαμπ οπως ειπε και ο Ευγενιος σε ολα τα σημεια

Κατεβασε και τη θερμοκρασια στο 25

Βακτηρια γιατι ριχνεις ρε Πανο;;;

Για να αναπληρώνει τον πλυθησμο !

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Για να αναπληρώνει τον πλυθησμο !

Δεν με καλυψες φιλαρακι, τελος παντων μεγαλο θεμα τα βακτηρια........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...