Jump to content

Γκαπυ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω εδώ και 1μηνα που άρχισα να ασχολούμαι. Έχω ένα ενυδρείο 120λτ και ένα μικρό 12λάθος. Τα έχω με γκαπυς. Στο μικρό βάζω τα μικρά όταν έχω γέννα και στο μεγάλο έχω τα μεγάλα. Αυτήν την βδομάδα μου ψόφησαν 4 και δεν ξέρω τον λόγο. Κάποια βοήθεια? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς μας ήρθες!

 

Μπορείς να μας δώσεις παραπάνω πληροφορίες για τα ενυδρεία σου;Φίλτρα,μετρήσεις, ρουτίνες,χημικά που χρησιμοποιείς;

Το ενυδρείο είναι στρωμένο;Μήπως έχεις αμμωνία;

Φωτό απο τα ψάρια με πρόβλημα θα βοηθούσε επίσης.

 

Ποιά ψάρια σου ψώφησαν;Μικρά ή απο το κυρίως ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα @Vascowizl!

Με τις πληροφορίες που ζήτησε κι ο Δημήτρης παραπάνω, θα μπορέσουμε να έχουμε μια εικόνα των ενυδρείων σου και να βρούμε μια λύση στο πρόβλημα που υπάρχει.

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά κι εδώ για να έχεις κι ο ίδιος μια επαφή με τα βασικά, αν δε τα γνωρίζεις ήδη.

Περιμένουμε νεότερα...:)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα. Πήγα στο πετσοπ εδώ στην γειτονιά και μου ειπε ότι μάλλον φταίει η αγωγημοτητα του νερού και μου είπε να βάλω αλατι. Σήμερα βρήκα ακόμα 1 ψόφιο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Στο μικρό έχω 1 φίλτρο 1 γλυφτη και από τα 13 μικρα που γεννήθηκαν έχω 10 τώρα. Το πρόβλημα είναι στο μεγάλο. Έχω ένα εξωτερικό και 1 εσωτερικό φίλτρο. Θερμοστάτη στους 26.πήγα και το νερό για έλεγχο και μου είπε ότι είναι άψογο δεν έχει ούτε βακτήρια ούτε τίποτα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχουν βακτήρια, δεν υπάρχει βιολογία στο ενυδρείο σου. Αυτό σημαίνει ότι αμμωνία και νιτρώδη δεν διασπόνται και είναι ο πιθανός λόγος των θανάτων.

Κάνε το κόπο να διαβάσεις το άρθρο που ανέφερα παραπάνω για να έχεις στο μυαλό σου πέντε βασικά πράγματα και να μη ταλαιπωρήσε εσύ αλλά και τα ψάρια σου. Τα άρθρα που βρίσκονται στη κατηγορία "Το νερό του ενυδρείου" θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις όσα αναφέρω παραπάνω.

Η πιθανή χαμηλή αγωγιμότητα του νερού της βρύσης, δεν μπορεί ν' αποτελέσει από μόνη της αιτιά θανάτου σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...