Jump to content

Ενυδρείο και εύκολο ψάρι


mikes

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα ενυδρείο, αλλά είμαι καινούριος δεν είχα ποτέ και δεν ξέρω τι χρειάζεται να προσέξω. Επίσης προφανώς λόγο του γεγονότος ότι δεν έχω ασχοληθεί στο παρελθόν με ενυδρεία, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο ψάρι που να μην χρειάζεται πολύ φροντίδα, που να είναι εύκολο αν είναι δόκιμος ο όρος. Σας ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας.

Έγινε επεξεργασία - mikes
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

 

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω λίνκ.Θα σου λύσει όλες τις απορίες που θα έχεις στο ξεκίνημα!

 

 

 

Σχετικά με τα ψάρια τώρα, θα σου πρότεινα να ασχοληθείς για αρχή με ζωοτόκα (π.χ. guppy) τα οποία ταιριάζουν απόλυτα στο ξεκίνημα, είναι εντυπωσιακά σε χρώμα και κίνηση, θέλουν σχετικά λίγα λίτρα και γεννάνε εύκολα.

 

Συνδυάζουν δηλαδή τα πάντα μιας και μπορείς να ασχοληθείς με τις γέννες και το μεγάλωμα των μικρών και παράλληλα να βάλεις και τα πρώτα σου ζωντανά φυτά και γενικά να σε εισαγάγουν σε πολλές "πτυχές" του όμορφου κόσμου των ενυδρείων!

 

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις το παραπάνω λίνκ και για ότι χρειαστεϊς εϊμαστε εδώ να βοηθήσουμε έτσι ώστε η νέα σου ενασχόληση να γίνεο με εύκολα και σωστά πρώτα βήματα με όσο το δυνατόν λιγότερες απογοητεύσεις περισσότερες χαρές και φυσικά μικρότερο χρηματικό κόστος που στις μέρες μας είναι συμαντικός παράγοντας!

 

Καλή αρχή!!! :thumbup:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλος ηρθες στο φορουμ, αρχικα αφου λες οτι δεν εχεις ασχολειθει καθολου θα σου προτηνα να διαβασεις τον λεγομενο κυκλο του αζωτου που ειναι το α και το ω για ενα καλο βιοτοπο του ενυδρειου μας!! Εχεις αγορασει καποιο ενυδρειο η εξοπλισμο;

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπε και παραπανω ο husky_jim ετσι ακριβως ειναι τα πραματα επισης το αρθρο που σου εστειλε ειναι αριστο και κατατοπιστικοτατο.. Αν και νεος στο χομπυ και εγω ξεκινησα με γκαμπυ εχω ειδη την πρωτη μου γεννα χωρις πολλες απαιτησεις και κοστη και μπορω να σου πω οτι ειναι ψαρια κινητικοτατα με πανεμορφους χρωματισμους κτλπ κτλπ κατι που πιστευω θα ηθελε καθε αρχαριος!! Το παν ειναι να κανεις ενα καλο ξεκινημα και να ενημερωθεις για τα βασικα του ενυδρειου αλλα και το ειδος που θα εχεις ωστε να αποφυγεις οσο λιγοτετο μπορεις τα λαθη.. Λαθη κανουμε ολοι και απο αυτα μαθαινουμε! Το φορουμ θα σε βοηθειση σε οτι απορεια εχεις, καλο ξεκινημα λοιπον στο θαυμαστο αυτο κοσμο του ενυδρειου!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες!

 

Ο Χασκυ σου εδωσε τον απολυτο οδηγο για το ξεκινημα.Διαβασε λιγο να καταλαβεις πως λειτουργει ενα υδατινο συστημα και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.

Ενυδρεια υπαρχουν πολλα οπως και παρα πολλες επιλογες για ζωντανα αναλογα τον χωρο και τον χρονο που εχεις για την φροντιδα τους.

Ριξε μια ματια και στα ενυδρεια μελλων να παρεις μια ιδεα απο τα ενυδρεια των αλλων παιδιων.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για την συνεισφορά σας. Και πολύ σημαντικό που λάβατε υπόψη και τα λίτρα που θα πρέπει να είναι το ενυδρείο ότι και αν αποφασίσω να κάνω τελικά να είστε καλά.

Link to comment
Share on other sites

βασικά συγχωρέστε με τώρα το σκέφτηκα, τα guppy τα οποία μου προτείνατε τα είδα σε διάφορα βίντεο είδα και διάφορες πληροφορίες στα πεταχτά στην wikipedia, δεν μπόρεσα να βρω πόσα λίτρα νερό χρειάζονται ανά ψάρι,είναι όντως πολύ όμορφα και πολύ υπερκινητικά απ'ότι είδα! κολυμπάνε κάπως σαν να έχουν άγχος και έχει πολύ πλάκα. Απλά είναι σημαντικό το ενυδρείο να είναι αρκετά μεγάλο για να είναι τα ψάρια άνετα και αρκετό μικρό για να είμαστε και εμείς άνετα :P. 

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως ενα 60λιτρο (με διαστασεις 60χ30χ30) ειναι μια χαρα για ενα χαρεμι ωστε να μπορεσεις να κρατησεις και καμια γεννα να την δεις να μεγαλωνει κτλ.Στην πορεια αν θες μπορεις να αραιωνεις τον πλυθησμο.Και μερικα φυτα θα γινει πολυ ομορφο ενυδρειο και με λιγες απαιτησεις συντηρησης.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος mikes έγραψε:

βασικά συγχωρέστε με τώρα το σκέφτηκα, τα guppy τα οποία μου προτείνατε τα είδα σε διάφορα βίντεο είδα και διάφορες πληροφορίες στα πεταχτά στην wikipedia, δεν μπόρεσα να βρω πόσα λίτρα νερό χρειάζονται ανά ψάρι,είναι όντως πολύ όμορφα και πολύ υπερκινητικά απ'ότι είδα! κολυμπάνε κάπως σαν να έχουν άγχος και έχει πολύ πλάκα. Απλά είναι σημαντικό το ενυδρείο να είναι αρκετά μεγάλο για να είναι τα ψάρια άνετα και αρκετό μικρό για να είμαστε και εμείς άνετα :P. 

Ρίξε μια ματιά αν θέλεις στο προφίλ τους που έχουμε φτιάξει εδώ στο forum μας ....

 

Καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλή αρχή !! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες! Εκανες το καλυτερο και πριν ξεκινησεις,ρωτησες!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...