Jump to content

Malawi 300lt


Superjay

Recommended Posts

Καλησπέρα, Το ενυδρειάκι μου με τις αφρικάνες, Τρέχει απο αρχές Δεκέμβρη 2016.

Γενική κατηγορία ενυδρείου: Αφρική Λίμνες (Nyasa-Malawi)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 150εκ Χ 38εκ Χ 55 εκ
Συνολικά Λίτρα: 313
Sump (λίτρα):-

Οργανισμοί
Φυτά:-
Ψάρια:4 Aulonocara, 9 Labido, 1 Leopard Bush Fish, 2 Pleco κι 2 που τα αγορασα για Acei. αλλα μαλλον ειναι   Labidochromis Chisumulae
Άλλα είδη:1 Zebra Snail

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Μπλε Σκουρο
Πέτρες: Φυσικες + 3 Tiger Eye
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: Νεκρος Αραγωνίτης 25kg
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2X T5 (actinic plus & midday 6000)


Διάρκεια φωτισμού: 8-10ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Fluval 406
Θέρμανση/ Ψύξη: Fluval 300w + Eheim 150w
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: 1 Κυκλοφορητης SunSun Μονο 6W + 1 Κυκλοφορητη SunSun 12W Διπλο
Διατροφή: New Era Cichlids Pellets


Παράμετροι
pH:7.5-8
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):8
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):26,5

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: καθε 2 εβδομάδες 40%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Αντιχλώριο Sera, Βακτηρια Seachem, Seachem Buffer
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

1.jpg

 

 

2.jpg

 

 

3.jpg

 

 

15965897_10210815682083260_176688616371897240_n.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Το στησιμο σου ειναι στην ιδια φιλοσοφια με το δικο μου οποτε ειναι εξαιρετικο:P Εχεις πολλες κρυψωνες και τα ψαρακια και οι απογονοι θα το εκτιμησουν.Θα μπορουσες να ριξεις 1-2 βαθμους την θερμοκρασια τωρα τον χειμωνα.Τα Leopard δεν τα ξερω καθολου αλλα νομιζω οτι ανηκουν σε ψαρια μαλακου νερου οποτε δεν ταιριαζουν με malawi οπως επισης και οι pleco.Αcei μπορεις να βαλεις ανετα αλλα 2 ειδη labido μπορει να υβριδισουν.

Να το χαιρεσαι

Έγινε επεξεργασία - kosmas
Link to comment
Share on other sites

Εγώ Για acei  τα αγόρασα αλλά μάλλον είναι λίμπιντο. Θα τραβηξω βίντεο αύριο για αναγνώριση.τους πλεκο τους έχω για το εργατικό τους κομματι. Το leopard είναι Κονγκό. Μου το γύρισε πελάτισσα πίσω γιατί τελικά δεν το ήθελε κι δεν ήθελε να κανει αυτή την "βρώμικη δουλεια" κι τον λυπήθηκα τον κέρατα κι τον κράτησα. 

Απογόνους άντε να δουμε .. Μακάρι δηλαδή.. Πρεπει να κάνω κάτι για να ζευγαρώσουν η απο μόνα τους την κανουν την δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Eσυ δεν κανεις τιποτα,:PΜονα τους ζευγαρωνουν οταν υπαρχει αρσενικο-θηλυκο.Τα malawi πρεπει να τα εχουμε σε χαρεμια.1 αρσενικο και 2,3,4 θηλυκα.Αυτο γιατι το αρσενικο εχει συχνα ορεξεις θα μπουκωσει καποια,αυτη για 3 βδομαδες δεν μπορει να του ξανακατσει και πρεπει να υπαρχει καβατζα.

Το leopard ειναι αφρικανικο-αυτο δεν σημαινει οτι ζει στην ιδια λιμνη.Ειναι μαλακου νερου και η διατροφη της ειναι διαφορετικη.Διαβασε εδω το προφιλhttp://www.seriouslyfish.com/species/ctenopoma-acutirostre/

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου!^_^

Το μόνο που θα άλλαζα θα ήταν το φόντο σε μαύρο για να τονιστούν τα χρώματα των ψαριών.

Τις πέτρες μήπως θυμάσαι από πού τις πήρες?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 22/1/2017 at 10:24 ΠΜ, το μέλος kosmas έγραψε:

Eσυ δεν κανεις τιποτα,:PΜονα τους ζευγαρωνουν οταν υπαρχει αρσενικο-θηλυκο.Τα malawi πρεπει να τα εχουμε σε χαρεμια.1 αρσενικο και 2,3,4 θηλυκα.Αυτο γιατι το αρσενικο εχει συχνα ορεξεις θα μπουκωσει καποια,αυτη για 3 βδομαδες δεν μπορει να του ξανακατσει και πρεπει να υπαρχει καβατζα.

Το leopard ειναι αφρικανικο-αυτο δεν σημαινει οτι ζει στην ιδια λιμνη.Ειναι μαλακου νερου και η διατροφη της ειναι διαφορετικη.Διαβασε εδω το προφιλhttp://www.seriouslyfish.com/species/ctenopoma-acutirostre/

 

Ειναι αμαρτια μωρε την να τον κανω? Στο Ph ειμαστε οριακα..

 

On 22/1/2017 at 10:36 ΠΜ, το μέλος FotisAthanasiadis έγραψε:

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου!^_^

Το μόνο που θα άλλαζα θα ήταν το φόντο σε μαύρο για να τονιστούν τα χρώματα των ψαριών.

Τις πέτρες μήπως θυμάσαι από πού τις πήρες?

Τις πετρες της πηρα απο ενα ρεμα ηταν ενας σορος απο αυτες που βαζουν μεσα σε συρματοπλεγμα κι τα βαζουν στα τείχη για να μην κανουν καθιζήσεις.

 

Σκεφτομαι να βαλω 1-2 φυτακια. Θελω κατι ευκολο κι να μην μου το τσουρομαδησουν.

Τι θα μου προτεινατε?  

Link to comment
Share on other sites

κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις κάποιο μεγάλο είδος anubias, και ίσως κάποια ρίζα microsorum pteropus.

To καλό με αυτά τα φυτά είναι ότι δε θα τα φυτέψεις αλλά θα τα δέσεις (άρα μπορείς να τα βάλεις και λίγο πιο ψηλά), και είναι από τα σκληρά φυτά που τα περισσότερα ψάρια αποφεύγουν να τρώνε. Οι απαιτήσεις τους πολύ λίγες. Ρίξε μια ματιά στα προφίλ.:)

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/84191-anubias-barteri-var-barteri/

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/83298-microsorum-pteropus/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ... μολις αποφασισω κι για την αλλαγη του Aquascape.. θα κανω επιλογη κι θα ανεβασω φωτο...!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην αφρικη.Εχεις ενα ενυδρειο με πολλα λιτρα κ θα μπορεσεις να χαρεις τις αφρικανες σου που θα σε ανταμειψουν με συμπεριφορες κ χρωματα!Το ακουασκειπ σου ειναι παρα πολυ λειτουργικο για τα ψαρακια σου αλλα μου φανταζει λιγο τεχνητος κ οχιφυσικος.Ξες,ολο το νταμαρι ιδιο υψος,οσα εκατοστα απεχει απ το τζαμι απο δεξια τοσο κ απο αριστερα,στην ιδια ευθεια κ αποσταση ολες οι πετρες απ τη προσοψη.Καθαρα προσωπικη μου αποψη,χωρις παραξηγιση κ επαναλαμβενω για τα ψαρακια αυτες οι απειρες διακλαδωσεις ειναι χρησιμες κ πρακτικες.Επισης θα κρατουσα τα caurelaus,τις αυλονακαρες (εχεις καθολου θηλθκες?) κ θα προσθετα λιγα ακομη ασει.Ολα τα υπολοιπα θα τα εβγαζα ωστε να διαμορφοσεις χαρεμακια κ να δεις συμπεριφορες.

Link to comment
Share on other sites

Για παραδειγμα δες μια φωτογραφια που υπαρχει τωρα στην αγγελια "Ψαρια malawi".Αυτο το ακουασκειπ μου φανταζει πολυ ποιο βιοτοπικο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...