Jump to content

DIY Τροφή για Pleco


ΕΥΤΥΧΗΣ

Recommended Posts

Φιλαράκια μου μιας και είχα όρεξη αποφάσισα να δοκιμάσω να φτιάξω φαγητό για τα pleco μου ,diy τροφή λοιπόν και ελπίζω να έχουμε επιτυχία ..

 Σε αποχλωριωμενο νερό σε ενα μικρό μπλέντερ ,έβαλα μια ταμπλέτα σπιρουλίνας λιωσμένη IMG_4638.JPG

Στη συνέχεια λαχανικά που είχα ψιλό κόψει 

Αγγούρι , καρότο , κολοκύθι , κόκκινες πιπεριές και δυο τρεις σκελίδες σκόρδο 

IMG_4639.JPGIMG_4640.JPG

Στη συνέχεια μπρόκολο

IMG_4643.JPG

Αρακά 

IMG_4644.JPGΚαλα πλυμένο μαρούλι 

IMG_4645.JPG

και τα ανακάτεψα όλα μαζι ..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

IMG_4646.JPGΤα έβαλα για 3 λεπτά στο φούρνο μικροκυμάτων 

IMG_4647.JPGΚαι έπειτα πρόσθεσα τη ζελατίνη χωρίς άρωμα , την απλή IMG_4648.JPG

 

Μια μια ενώ ήταν ζεστό το μείγμα την έβαζα μέσα και ανακάτευα 

IMG_4649.JPGIMG_4650.JPG

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το τελικό αποτέλεσμα ήταν αυτό , απλώθηκε σε ενα πυρέξ και μπήκε στο ψυγείο ..

IMG_4651.JPG

IMG_4652.JPG

Την ιδέα την είδα στο διαδίκτυο και μου άρεσε  πολυ ,οπότε αυριο μολις πήξει θα βγει απο το πυρέξ ,θα κοπεί κομματάκια και θα φυλαχθεί στην κατάψυξη σε σακουλάκια τροφίμων και θα παρουσιαστεί και εδώ !

Ελπιζω να τα καταφέρουμε !!!

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Ευτυχη!

 

Και εγω σκεφτομαι να φτιαξω καποια στιγμη για τις κιχλιδες μου.

Περιμενουμε να δουμε αν θα αρεσει και στα ψαρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Μπραβο Ευτυχη!

 

Και εγω σκεφτομαι να φτιαξω καποια στιγμη για τις κιχλιδες μου.

Περιμενουμε να δουμε αν θα αρεσει και στα ψαρια.

Ευχαριστω !

Ελπιζω να έχει πετύχει ! Πιστεύω οτι θα τρώνε ολα βεβαια τα ψαρια και τα Cory και τα tetra που φιλοξενώ ,καθώς και οι γαρίδες και τα  σαλιγκάρια . 

Στοιχημα ειναι να μείνει σχετικά συμπαγές με τη ζελατίνη και να μη διαλύεται άμεσα στο νερό ετσι ώστε να γίνεται χάλια το νερό 

Οσο για τη γεύση αν σκεφτείς  οτι μεμονωμένα κάνουν πάρτυ με αυτές τις τροφές  ,με αυτό το λουκουμακι θα χουμε χαμό μέσα πιστεύω .Στην αναμονή λοιπόν για αυριο !

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλαρακι!!

Ειναι πολυ καλυτερη απο αυτες που πουλαν στο εμποριο..

Ειδικα αν τα λαχανικα σου ειναι απο την περιοχη σου...;)

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Μπραβο φιλαρακι!!

Ειναι πολυ καλυτερη απο αυτες που πουλαν στο εμποριο..

Ειδικα αν τα λαχανικα σου ειναι απο την περιοχη σου...;)

Στάθη τα λαχανικά ειναι ντόπια !!! Μακάρι θα δούμε σήμερα !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία Ευτύχη! Καλή επιλογή λαχανικών και θα μπορούσες να προσθέσεις και κάποια φρούτα όπως μπανάνα (βιταμίνη Ε, ανοίγει την όρεξη) και ακτινίδιο(πλούσιο σε βιταμίνη C). Καλό είναι επίσης να αφαιρείται η καρδιά απ'τη σκελίδα του σκόρδου. Ελπίζω να καταφέρεις τη συνοχή του μίγματος γιατί είναι το ζόρικο σημείο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η σημερινή του εικόνα , κράτησα 3 κομμάτια για να ταΐσω τα υπόλοιπα μπήκαν στη κατάψυξη .Χρηστο ευχαριστω για τις ιδέες @kadmos.

Θα το βελτιώσουμε σιγά σιγά ,το αγγούρι έβγαλε πολλα υγρά και ίσως την επόμενη φορα μπει μόνο και μόνο λίγο για τη μυρωδιά .Θα δω πως θα πάει και θα το προσπαθήσω σίγουρα ξανά !

IMG_4654.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Ωραία ιδέα :) 

Και για τα χρυσόψαρα σου θα ναι καλό πιστεύω !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Ευτύχη! Πολύ καλό, θα το εκτιμήσουν δεόντως...  :thumbup: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος ΕΥΤΥΧΗΣ έγραψε:

Και για τα χρυσόψαρα σου θα ναι καλό πιστεύω !!!

Αυτό σκέφτηκα!! η ζελατίνη μου λείπει.. :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος south έγραψε:

Μπράβο Ευτύχη! Πολύ καλό, θα το εκτιμήσουν δεόντως...  :thumbup: 

Περιμένω να ανοίξουν τα φώτα το μεσημέρι για να δω τι γίνεται ,αν βυθίζεται αν λερώνει πολυ , πως αντιδρούν ! Θα ενημερώσω !!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα έιναι να γίνεται αφυδάτωση του μίγματος χωρίς να καταστρέφονται ωφέλιμα θρεπτικά και βιταμίνες από υψηλές θερμοκρασίες. Έκανα πρόσφατα μια προσπάθεια με δύο τροφές. Μία για φυτοφάγα και μία για σαρκοφάγα. Δυστυχώς διαλύονται και τα κάνουν όλα χάλια... Και στις δύο συνταγές μπήκαν γαρίδες και μύδια, σε διαφορετικές αναλογίες. 

Πάντως για ψάρια όπως πλέκο ή φυτοφάγες κιχλίδες που μπορούν να καταναλώσουν τα λαχανικά αυτούσια, καλύτερα να γίνεται έτσι και να μη λιώνουν. Για omnivore και carnivore ίσως προσφέρει αφού προσθέτουμε στη διατροφή τους και ωφέλιμα λαχανικά και φρούτα.

Περιμένουμε νεότερα.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Το πρόβλημα έιναι να γίνεται αφυδάτωση του μίγματος χωρίς να καταστρέφονται ωφέλιμα θρεπτικά και βιταμίνες από υψηλές θερμοκρασίες. Έκανα πρόσφατα μια προσπάθεια με δύο τροφές. Μία για φυτοφάγα και μία για σαρκοφάγα. Δυστυχώς διαλύονται και τα κάνουν όλα χάλια... Και στις δύο συνταγές μπήκαν γαρίδες και μύδια, σε διαφορετικές αναλογίες. 

Πάντως για ψάρια όπως πλέκο ή φυτοφάγες κιχλίδες που μπορούν να καταναλώσουν τα λαχανικά αυτούσια, καλύτερα να γίνεται έτσι και να μη λιώνουν. Για omnivore και carnivore ίσως προσφέρει αφού προσθέτουμε στη διατροφή τους και ωφέλιμα λαχανικά και φρούτα.

Οπότε να περιμένω να πάρω κάποιο άλλο είδος πλεκο ;Που θα τα χρειαστούν ;;Ρίξε ιδέες Χρήστο είμαι έτοιμος για καινούργιο ενυδρείο !!!Pleco ενυδρείο εννοείται πάντα !!! Θα δώσω πάντως με μέτρο και σύνεση και αναλόγως απο την εικόνα στο ενυδρείο συνεχίζω η όχι τη χορήγηση ,αλλιώς τα κρατάω για μαλάγρες για το ψάρεμα ΧαχαχΧα !

Ευχαριστω για τις παρατηρήσεις !

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πάρει φόρα και μ' αρέσει! Όχι μόνο η όρεξή σου, αλλά και ο τρόπος που το κάνεις.:thumbup:

Αν πρόκειται να κάνεις φτιαχτή πλεκογυάλα, μας ενδιαφέρει επί το πλείστον το εμβαδόν της. Έτσι μπορείς να έιναι χαμηλή (40 εκ ας πούμε και πάντα ανάλογα με το είδος...) και αρκετά μακρυά και φαρδιά. Έτσι γλυτώνεις από το μεγάλο κόστος του χοντρού γυαλιού που χρειάζεται σε ένα μεγάλο (και κυρίως ψηλό) ενυδρείο.

Τώρα από ψάρια... γυάλες και λεφτά να έχεις. Πιστεύω ότι από αρχές άνοιξης θα έχουμε δυνατότητα αρκετών επιλογών, αφού γίνονται αξιόλογες και προσιτές προπαραγγελίες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος kadmos έγραψε:

Έχεις πάρει φόρα και μ' αρέσει! Όχι μόνο η όρεξή σου, αλλά και ο τρόπος που το κάνεις.:thumbup:

Αν πρόκειται να κάνεις φτιαχτή πλεκογυάλα, μας ενδιαφέρει επί το πλείστον το εμβαδόν της. Έτσι μπορείς να έιναι χαμηλή (40 εκ ας πούμε και πάντα ανάλογα με το είδος...) και αρκετά μακρυά και φαρδιά. Έτσι γλυτώνεις από το μεγάλο κόστος του χοντρού γυαλιού που χρειάζεται σε ένα μεγάλο (και κυρίως ψηλό) ενυδρείο.

Τώρα από ψάρια... γυάλες και λεφτά να έχεις. Πιστεύω ότι από αρχές άνοιξης θα έχουμε δυνατότητα αρκετών επιλογών, αφού γίνονται αξιόλογες και προσιτές προπαραγγελίες.

Ευχαριστω Χρήστο ! Θα είμαστε σε επαφή και θα χρειαστώ τη βοήθεια τότε  μερικών σκοτεινών τύπων απο σας !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έπεσε το κομμάτι μέσα .Συμπερασματα :

Οι κύβοι που έφτιαξα ειναι υπερβολικοί σε μέγεθος .Το μισό την επόμενη φορα αν όχι το 1/4. 

Μετα απο 15 λεπτά που το αφαίρεσα στα χέρια μου έλιωσε ,στο ενυδρείο είχε κοπεί απλά στα δυο .

Λερώνει οποτε θα το δίνω μια μέρα πριν την αλλαγή νερού (Τη μέρα της αλλαγής δε ταΐζω τίποτα )

Τα Ancistrus δοκίμασαν αλλα διστακτικά δε τα είδα να ξετρελαινονται. 

Τα corydoras έκαναν πάρτυ καθώς και μερικα black neon που αρπουσαν κομματάκια απο τα μεσονερα.

Ιδωμεν Συμπεράσματα ολοκληρωμένα μετά απο μερικες βδομάδες που θα το συνηθίσουν ,αν βεβαια δω οτι δε το τρώνε με όρεξη παύει η χορήγηση του !

Αυτα παιδιά , δοκιμάζουμε πάντα για το καλύτερο και ας μη μας βγαίνουν ολα πάντα !!!(Αρκεί να μην ειναι εις βάρος των ζωντανών που πιστεύω οτι δεν ήταν )

 

ΥΓ Σε κουβέντα με τον Δημήτρη @Husky_Jim και για οποίους θελήσουν να το  δοκιμάσουν μου συνέστησε να προσέχω να ειναι φυτικής προέλευσης η ζελατίνη και πάντα πολυ καλα διαλυμένη μέσα στο μείγμα .

Αυτο το παιδί ,εγκυκλοπαίδεια ειναι !!!

 

 

***Το κομμάτι το βλέπετε μπροστά απο μια φωλιά στο μέσο του ενυδρειου IMG_4674.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

την επόμενη φορά θα το κάνεις καλύτερα και αντί για ζελατίνη χρησιμοποίησε αγαρ αγαρ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

την επόμενη φορά θα το κάνεις καλύτερα και αντί για ζελατίνη χρησιμοποίησε αγαρ αγαρ.

 

Δε το είχα υπ όψιν μου Χρήστο σαν υλικό καθόλου ,σε ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Θα μαθουν και θα την τρωνε μην αγχωνεσαι ειναι κατι καινουργιο  για τα ψαρια...;)

Σωστα ,υπομονή η αρετή του χόμπι μας !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

την επόμενη φορά θα το κάνεις καλύτερα και αντί για ζελατίνη χρησιμοποίησε αγαρ αγαρ.

 

 

Ακόμα καλύτερο το αγαρ αγαρ!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...