Jump to content

60lt New Aquarium!!


Vasilis Stoubos

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά με λένε Βασίλη και μένω Λάρισα. Είμαι καινουριος στο χόμπι και θα ήθελα την βοήθειά σας σε μερικά πράγματα. Έβαλα το χαλίκι στο Ενυδρείο μου και τα διακοσμητικά και τώρα είναι έτοιμο να μπει το νερό. Διάβασα τα άρθρα που έχετε για το Στρώσιμο και έχω ένα πρόβλημα το ειδικό σκεύασμα για τα Βακτήρια που έχω (EASYSTART της EASY-LIFE) δεν λέει σε πόσες ώρες πρέπει να βάλω τα ψάρια μέσα, το μόνο που λέει είναι να ρίξω την 1η -7η-14η μέρα. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε την γώμη σας για τα ψάρια που θέλω να βάλω.

Τέλος, πως θα μου πρωτίνατε να συνεχίσω τώρα? Να βάλω το νερό, να παραγγείλω τα ψάρια και τότε να βάλω τα βακτήρια ή να τα βάλω από σήμερα μαζί με το νερό και όταν έρθουν τα ψάρια(2-3 μέρες?) να τα βάλω μέσα??

 

Συγνώμη αν αυτό το θέμα δεν είναι στην σωστή ενότητα και επίσης αν σας κούρασα απλα δεν θέλω να κάνω κάποιο λάθος!!

Καλώς σας βρήκα όλους!!!

 

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 50χ30χ40
Συνολικά Λίτρα: 60
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: -
Ψάρια: Σκέφτομαι Να βάλω Danio (pink, purple, yellow, Glactic Green) 2 από το καθένα και 2 Glass Catfish (Σύνολο 10)
Άλλα είδη: Σκέφτομαι και για μερικές Γαρίδες (Red Cherry , Yellow) ότι βρω διαθέσιμο!!

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: -
Πέτρες: 1 Μεγάλη στο κέντρο και κάποιες αρκέτα μικρότερες
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά : 2 Φυτά Πλαστικά (Σκέφτομαι να πάρω και ένα πέτρινο κάλημα φίλτρου)
Υπόστρωμα:
Βυθός: Μαύρος 3mm χαλίκι

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):  Η αρχική Λάμπα του ενυδρείου
Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: HQJ500G 2,5W ροής 350 λίτρα την ώρα
Θέρμανση/ Ψύξη: Resun Θερμοστάτης 100 Watt
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH: -
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Βαγγελη.

Θα βαλεις το νερο σου κανονικα, κι τα βακτηρια. ψαρακια μην βιαστεις να παραγγειλεις θελει πανω κατω 1 μηνα να στρωσει το ενυδρειο.

 

Διαβασε αυτα τα 3 θεματακια θα σε βοηθησουν πολυ.

 

ο κυκλος του αζωτου

 

στρωσιμο ενυδρειου

 

στρωσιμο ενυδρειου με τροφη

 

Παράθεση

 

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε την γώμη σας για τα ψάρια που θέλω να βάλω.

 

 

τι ψαρια θες να βαλεις?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μου!!! :welcome:

 

Ψαρακια μη βαλεις αν δεν στρωσει το ενυδρειο σου!! Βαλε νερακι με αντιχλωριο και προσθετε τα βακτηρια που εχεις συμφωνα παντα με τις οδηγιες συσκευασιας. Επισης βαζε λιγη τροφη σε ενα τουλι για να παραχθει αμμωνια και να πολλαπλασιασθουν τα βακτηρια ( καλο θα ηταν ανα 3-4 μερες να την αλλαζεις την τροφη). Επισης πρεπει να κανεις μετρησεις για αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα (καλυτερα υγρα τεστακια). Μολις μετρησεις τα επιθυμητα αποτελεσματα τοτε μονο βαζεις ψαρακια. Το φιλτρο σου εχει βιολογικο υλικο?

 

Τωρα για τα ψαρακια, καλο θα ηταν να επιλεξεις ενα ειδος danio, λογω οτι ειναι κοπαδοψαρα και αισθανοντε πιο ανετα με τους ομοιους τους:). Για τα λιτρα σου 10 danio για αρχη ειναι καλα και μετα βλεπεις τι αλλο θες να βαλεις.

Μπορεις να βαλεις και ζωντανα φυτακια ευκολα, π.χ. ceratophylum, valisneria,.Θα βοηθησουν και στο στρωσιμο του ενυδρειου

 

Καλη αρχη σου ευχομαι και ελπιζω να φτοιαξεις ενα ομορφο ενυδρειο.:thumbsu:

 

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες Βασιλη....

Τα λιτρα ειναι ιδανικα για ξεκινημα!!

Απεφυγε οσο μπορεις τα πλαστικα...

Ξεκινα με ενα ψαρακι και μετρησεις με αλλαγες νερου και ολα θα πανε μια χαρα!!;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,
Πέρασε 1 εβδομάδα απο την μέρα που εβαλα τα βακτήρια.

Σήμερα πρέπει να βάλω την 2η δόση (σύμφωνα πάντα με το σκεύασμα).

Μαζί με τα βακτήρια πρέπει να ξαναβάλω αντιχλώριο ή όχι??

Δέν το αναφέρει κάπου γιαυτό ρωταω!!

Link to comment
Share on other sites

Τα λίτρα αυτά είναι ωραία για αρχή. και εγώ που ξεκίνησα με δικό μου πλέον αυτό έχω. εμένα μου αρέσει η ποικιλία στα ψάρια αλλά πάει ανάλογα με το πως θα στείσεις το ενυδρείο σου, π.χ. αν βάλεις χαλίκι ή αμμο. εγώ έχω άμμο και έχω μέσα 2 coridoras 2 neon 2 gaby 1 μονομάχο. αυτά είναι πανω κάτω και τα ορια των 60 λίτρων (πάντα ανάλογα με το τι ζητάει το κάθε ψάρι , θερμοκρασια/λίτρα/τροφή)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...