Jump to content

Αντιχλώριο; Ευχαριστώ όχι


Recommended Posts

Δεν είναι λίγοι αυτοί που χρησιμοποιούν αντιχλώριο και έχουν την συνείδηση τους ήσυχη.

Δεν είναι όμως και λίγοι οι χομπιστες που αναφέρουν αναίτιους μαζικούς θανάτους και ιδιαίτερα από γατόψαρα, σαλιγκάρια και γαρίδες.

Και τέλος υπάρχουν και χομπιστες που αυτούς τους ''αναίτιους θανάτους του αποδίδουν στο αντιχλώριο.

 

Γενικά το αντιχλώριο έχει ένα  μανδύα  και ένα πέπλο.  Ο μανδύας του άκακου χημικού (γιατί περί χημικού πρόκειταιτε) που ποτέ κανείς δεν είχε πρόβλημα και φορά το πέπλο του μυστηρίου των άγνωστων συστατικών όπου του αποδίδονται αρκετοί θάνατοι ψαριών και ασπόνδυλων.

 

Όπως καταλαβαίνεται το θέμα είναι δύσκολο και περίπλοκο.

Εγώ όμως θα προσπαθήσω  το πιάσω από τα εύκολα και θα πάω στα δύσκολα.

Αυτά που θέλω να γράψω είναι πολλά και έχω πρόβλημα με το γράψιμο (λόγο ορθογραφίας)

Για αυτό θα αρχίσω σιγά σιγά, εντομεταξύ θα ήθελα να αναρωτηθήτε όσοι χρησιμοποιείται αντιχλώριο γιατί το χρησιμοποιείτε αφού το χλώριο φεύγει από μόνο του.

τα υπόλοιπα θα τα γράψω αφότου βρω χρόνο αλλά θα ήθελα να ακούσω και άλλες άποψης αν υπάρχουν, αυτών που είναι υπέρ ή κατά του αντιχλώριου, ...έτσι κουβέντα να γίνετε.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τεράστιο θέμα μιας και το αντιχλώριο είναι το Α και το Ω στο ενυδρείο. Προσωπικά όπως έχω ξανά γράψει το έχω σταματήσει εδώ κι ένα χρόνο απ όταν έμαθα ότι για να πιω νερό χωρίς χλώριο και πριν προμηθευτώ φίλτρο νερού, ότι αρκεί 1-2 ώρες με νερό σε μία κατσαρόλα ξεσπέπαστη ώστε να εξατμιστεί και το χλώριο κι οι χλωραμίνες οπότε αυτό κάνω και τώρα για το νερό του ενυδρείου. Απ τη στιγμή που μπορώ με εύκολο τρόπο να απαλλαγώ από ένα χημικό το έκανα, πάντως θα περιμένω την ανάλυσή σου με ενδιαφέρον. 

Link to comment
Share on other sites

...από την μια με ξύνει να τα γράψω αλλά δεν ξέρω από που να το πιάσω το θέμα μιας και έχω πολλά στο κεφάλι μου και γράφω αργά.

Έτσι μου έρχεται να τα ηχογραφήσω σε ένα αρχείο mp3 και να το ανεβάσω :) ,  τέλος πάντων μπορεί το βράδυ αν πάρω άδεια από το αφεντικό (πιστεύω να καταλαβαίνεται ποιο αφεντικό εννοώ) να γράψω κάποια πράγματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα το εχω σταματησει εδω και καποια χρονια.Παιρνω νερο απο φιλτρο κεντρικης παροχης ωστε να πινω καθαρο νερο εγω και να βαζω και στο ενυδρειο μου.Το κοστος του αντιχλωριου το δινω για ανταλλακτικα φιλτρα και επωφελουμε εις διπλουν.

Αντιχλωριο εχω παντα στο ραφι μου ομως.Κυριως για τις δευτερευουσες ιδιοτητες (οπως πχ αλοη) αλλα και για να υπαρχει,ποτε δεν ξερεις..

Εχω προσεξει οτι καποια ειναι καλυτερα αλλων,καποια αντιδρουν διαφορετικα,και καποια τα φοβαμαι.Δεν νομιζω οτι εχει σημασια να πουμε ποια καθως αυτες ειναι προσωπικες εμπεριες και ισως και να ειναι λαθος.

Περισσοτερο θα με ενδιεφερε να μαθω πως αντιδρουν,τι στοιχεια περιεχουν,τι δεσμευουν και σε τι τα μετατρεπουν,οποτε περιμενω με μεγαλο ενδιαφερον τις εμπειριες σου Χρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το εχω καταργησει εδω και καιρο, παιρνω απο 2 προφιλτρα(στερεων-ανθρακα) και εχω και ποσιμο καθαρο

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Ρομποτής Κωνσταντίνος έγραψε:

Τεράστιο θέμα μιας και το αντιχλώριο είναι το Α και το Ω στο ενυδρείο. Προσωπικά όπως έχω ξανά γράψει το έχω σταματήσει εδώ κι ένα χρόνο απ όταν έμαθα ότι για να πιω νερό χωρίς χλώριο και πριν προμηθευτώ φίλτρο νερού, ότι αρκεί 1-2 ώρες με νερό σε μία κατσαρόλα ξεσπέπαστη ώστε να εξατμιστεί και το χλώριο κι οι χλωραμίνες οπότε αυτό κάνω και τώρα για το νερό του ενυδρείου. Απ τη στιγμή που μπορώ με εύκολο τρόπο να απαλλαγώ από ένα χημικό το έκανα, πάντως θα περιμένω την ανάλυσή σου με ενδιαφέρον. 

 

 

Χλωραμίνες στο νερό δικτύου της Αθήνας... ΔΕΝ υπάρχουν.- ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακομα καλυτερα.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

 

Χλωραμίνες στο νερό δικτύου της Αθήνας... ΔΕΝ υπάρχουν.- ;)

Ακριβώς, νομίζω ότι και η ευδαπ το αναφέρει 

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ θα ήμουν σε θέση να το γνωρίζω... διαφορετικά.- ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

 

 

Η Χρήση του αντιχλώριου για την εξάλειψη του χλώριού έχει να κάνει καθαρά με ψυχολογικούς λόγους ανασφάλειας και για την φοβία μπας και το δίκτυο έχει χλωραμίνες.

 

+10000000

Και εγω βρισκομαι ακομα σε αυτην την την κατασταση γιατι παρολο που παιρνω εδω και αρκετο καιρο κατα διαστημα νερο απο προφιλτρα εξακολουθω να πεταω μικρες ποσοτητες αντιχλωριου(μονο στο δισκαδικο)...

Γνωριζοντας κιολας(αν ειναι δυνατον!!) οτι το ποσοστο του χλωριου στο νερο του δικτιου μας ειναι ελαχιστο ειδικα τους χειμερινους μηνες!!

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος blenaddict έγραψε:

http://www.reefkeeping.com/issues/2003-11/rhf/feature/ , δειτε το πινακα και τι χριαζετε για να ξεκανεις ολα τα κοπιποδα απο ενα συστημα , τα πραματα στο γλυκο δεν ειναι πολυ διαφορετικα φανταζομε

έτσι είναι όπως τα λέει το άρθρο συν στο ότι στο γλυκό ανάλογα με το ph δεν έχουμε μόνο την μονοχλωραμίνη  αλλά και το διοξείδιο του χλωρίου (δυχλωραμίνη) τα οποία προέρχονται από  ανόργανα χλωριούχα ανιόντα που και αυτά προήλθαν από την δράση του αντιχλώριου.

Τα δυο αυτά υποπροϊόντα (μονοχλωραμίνη, δυχλωραμίνη) παραμένουν σταθερά στο ενυδρείο για αρκετές ώρες και έχουν ισχυρή αντιβακτηριακή δράση.

Το ερώτημα που τίθετε γιατί δεν θέλω να τα ισοπεδώσω όλα είναι το εξής:

Πόσο χλώριο είχαμε στο δίκτυο και πόση ποσότητα μετατράπηκε σε μονοχλωραμίνη, και  δυχλωραμίνη από το αντιχλώριο, και είναι ικανή αυτή η ποσότητα να επηρεάσει την βιολογία του ενυδρείου μας καταστρέφοντας έστω και τμήμα από τα ωφέλιμα βακτήρια;

Και όλα αυτά αφορούν μόνο την αντιχλωριακη δράσει του αντιχλώριου μην ξεχνάμε έχουμε και την δεσμεύσει τον βαρέων μελάτων και τα πρόσθετα που θα αναφερθώ σε κάποια φάση εδώ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάνε πολλά χρόνια που έχω κόψει να ρίχνω τα μαγικά ματσούνια των εκάστοτε εταιριών, ότι ζουμί και  να είναι αυτό. Ακόμα και με τις τροφές έχω ένα θέμα

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι μικρόσωμα ψάρια έχουν μικρό χρόνο ζωής στο ενυδρείο και όσο μεγαλώνει το μέγεθος αυξάνεται και η περίοδος της ζωής τους ότι ζουμιά και αν ρίχνεις..

Τα υπόλοιπα είναι κόλπα των εταιριών για να κονομάνε χρήμα.  

Μην ξεχνάμε το ψάρι δεν είναι ούτε γάτα ούτε σκύλος ούτε κάποιο άλλο κατοικίδιο να το πας στον κτηνίατρο να δει τι έχει . Αν αρρωστήσει, στην φύση θα γίνει τροφή για τα υπόλοιπα και στο ενυδρείο πηγή ρύπανσης. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος bouboulas έγραψε:

Αν αρρωστήσει, στην φύση θα γίνει τροφή για τα υπόλοιπα και στο ενυδρείο πηγή ρύπανσης. 

 

Μπορεί μα μήν το κατάλαβα αλλά έτσι όπως το έγραψες δεν ειναι σαφές, απορρίπτεις δηλαδή και τις θεραπείες στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Μπορεί μα μήν το κατάλαβα αλλά έτσι όπως το έγραψες δεν ειναι σαφές, απορρίπτεις δηλαδή και τις θεραπείες στο ενυδρείο;

Ναι Δημήτρη. Πέρα από το μπάνιο σε θαλασσινό νερό για λίγα λεπτά στο ψάρι που έχει πρόβλημα, πλέον δεν κάνω τίποτα άλλο.

Χώρο και χρόνο για καραντίνα δεν έχω, οπότε είναι κρίμα να κάνω σε ένα ολόκληρο ενυδρείο θεραπεία ταλαιπωρώντας τα υγείες ψάρια για ένα ψάρι και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

έρχομαι στο δεύτερο μέρος

Τα πρόσθετα που έχουν τα περισσότερα αντιχλώρια, βιταμίνες, αλόη βέρα προστατευτικά για τα βράγχια και την βλέννα, μαντζούνια κτλ.

Δεν ξέρω κατά πόσο τα πρόσθετα αυτά βοηθούν τα ψάρια και αν βοηθούν ίσος η βοήθεια τους είναι αμελητέα.  Το ότι ισχυρίζεται η χψ εταιρία ότι βοηθούν δεν μου λέει κάτι, δουλειά τους είναι να πουλήσουν και να ισχυρίζονται ότι βοηθούν, έστω και λίγο, προσπαθούν την τρίχα να την κάνουν τριχιά. Εν πάση περιπτώση θα πει κάποιος και να μην βοηθούν δεν κάνουν κακό. Θέλω να πιστεύω ότι όντος δεν κάνουν κακό.

 

Αυτά όμως που κάνουν κακό είναι η χηλικές  ενώσεις που έχουν και έρχομαι στο τρίτο και τελευταίο μέρος, η δέσμευση των βαρέων μελάτων.

 

Εδώ έχουμε πολλά παραμύθια και μια αλήθεια. Κανένα δίκτυο δεν είναι επιβαρυμένο με βαρέα μέταλλα όποτε τσάπα διαφήμιση. Ποιο σωστά θα ήταν αν έλεγαν ότι δεσμεύει τον χαλκό ο οποίος είναι βαρύ μέταλλο και ο οποίος  υπάρχει όχι όμως σε βλαβερές ποσότητες.

 

Το πρόβλημα είναι ότι τα αντιχλώρια έχουν χηλικες ενώσεις που δεσμεύουν τον χαλκό και λόγο μοριακού βάρους  ο δεσμευμένος χαλκός κατακάθεται στον βυθό του ενυδρείου μας.

 

Για να αφαιρέσουμε αυτόν τον δεσμευμένο χαλκό θα πρέπει σε κάθε αλλαγή νερού να βάζουμε και σκούπα βυθού ης βάθος. Συνήθως όμως αυτό δεν το κάνουμε γιατί η ενέργεια αυτή δημιουργεί άλλα προβλήματα ιδιαίτερα στα φυτεμένα ενυδρεία.

 

Έτσι με τον καιρό συσσωρεύεται μπόλικος δεσμευμένος χαλκός στο ενυδρείο μας.

ΟΙ χηλικές ενώσεις που κρατούν ''σφραγισμένο'' τον χαλκό συνήθως καταστρέφονται από διάφορα βακτήρια, με έναν σταθερό αλλά αργό ρυθμό. Υπάρχουν όμως και φορές που έχουμε έξαρση βακτηρίων που καταστρέφουν με γρήγορους ρυθμούς της χηλικές ενώσεις, επίσης υπάρχουν και  άγνωστοι παράγοντες που οι  χηλικες ενώσεις αυτές απελευθερώνουν με μιας τον χαλκό ο οποίος ανεβαίνει απότομα σε επικίνδυνα επίπεδα. Έχουν αναφερθεί πολλές φορές απότομη θάνατοι ψαριών αλλά δυστυχώς όταν συμβαίνουν οι θάνατοι αυτοί κανείς δεν μετρά τον χαλκό. Πάντως από της λίγες φορές που μετρήθηκε διαπιστώθηκε η ύπαρξη του πάνω από το φυσιολογικό για τα ψάρια

Το ποιο ύπουλο όμως (που είναι και το συνηθες) η απελευθέρωση του χαλκού δεν είναι τόσο υψηλή ώστε να ψοφήσουν τα ψάρια αλλά είναι αρκετή για να προκληθούν μόνιμες βλάβες με αποτέλεσμα την μείωση του προσδόκιμου ζωής με την εμφάνιση διάφορων ασθενειών.

τα πρώτα που αντιδρούν στον χαλκό είναι τα σαλιγκάρια.

Ουκ ολίγες φορές έχουν αναφερθεί μαζική  θάνατοι σαλιγκαριών χωρίς εμφανές αίτια

Η επόμενη οργανισμοί είναι οι γαρίδες, μετά τα γατόψαρα και γενικά τα βυθόψαρα και τέλος τα υπόλοιπα ψάρια.

 

Κλίνοντας με έναν μικρό επίλογο έχω να πως τα αντιχλωρια καταστρέφουν το χλώριο για να το μετατρέψουν σε ένα άλλο βλαβερό για την βιολογία χημικό στοιχείο και εκτός αυτού υπάρχουν πολύ ποιο ασφαλής και ανέξοδη τρόποι να αφαιρέσουμε το χλώριο.

Τα αντιχλωρια έχουν μέσα βιταμίνες και άλλα ''προστατευτικά'' υγρά με σκοπό  να μας παρασύρουν να τα αγοράσουμε χωρίς να ξέρουμε αν και κατά πόσο αυτά βοηθούν τα ψάρια.

Και τέλος το αντιχλώριο δεσμεύοντας τα βαριά μέταλλα μπορεί σε κάποια φάση να εξελιχθεί στην καλύτερη περίπτωση σε χειροβομβίδα και στην χειρότερη σε βόμβα.

 

Για αυτό Αντιχλώριο...., όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες και τις εμπειριες σου, πραγματικα μου ελυσες πολλες αποριες μου και δεν σου κρυβω οτι εγω εβαζα αντιχλωριο αλλα θα αλλαξω τακτικη ειδη απο την επομενη αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.
Πολλα απο αυτα που αναφερεις Χρηστο δεν τα γνωριζα. Τωρα που τα γνωριζω θα το ψαξω λιγο παραπανω. Αυτο που γνωριζω ειναι οτι οσες φορες εχω χρησιμοποιησει αντιχλωριο με αλοε βερα και λοιπα κολλοειδη, την δουλεια που υποσχεται την εκανε. Δηλαδη εθρεψε ουρες, πτερυγια, βραγχια κτλ.


Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

@SturmΚαι φυσικά να το ψάξεις και θέλω να ψαχτεί όσο γίνεται από περισσότερα άτομα.

θέλω όμως να μου απαντήσεις στα παρακάτω ερωτήματα.

1. Απο τη έπασχαν τα ψάρια σου και τη θεράπευσε το αντιχλώριο.

2. Σε πόσο χρονικό διάστημα θεραπεύτηκαν

3. Όταν είδες ότι είχαν πρόβλημα τα ψάρια έβαλες έτσι απλά αντιχλώριο στο ενυδρείο ή έκανες αλλαγή νερού με αντιχλώριο;

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραια και απολυτα κατανοητα ολα αυτα.

Προσωπικα κ εγω εχω σταματησει να χρησιμοποιω αντιχλωριο εδω κ καιρο, αφου στην αλλαγη νερου βαζω μιξη ΑΟ κ νερου απο φιλτρο ανθρακα. Παλιοτερα (χρηση μονο νερου βρυσης) εκανα αυτο που ανεφερθηκε πιο πριν. Το αφηνα στο βαρελι να γυρναει ενα 24ωρο κ μετα εριχνα κ αντιχλωριο. Γιατι? Μαλλον για ψυχολογικους λογους και γιατι σε ολα σχεδον τα θεματα αρχαριων, η πρωτη συμβουλη ειναι: "Αλλαγη νερου με αντιχλωριο" Οποτε υποσυνειδητα το αντιχλωριο εχει περασει σαν κατι το ακρως απαραιτητο. Δεν εχω διαβασει ποστ-απαντηση σε θεμα αρχαριου που να λεει "ασε το νερο μια μερα κ μετα βαλτο στο ενυδρειο, χωρις να ριξεις τιποτα μεσα".

Τελος θα ηθελα να αναφερθω κ σε μια αλλη ιδιοτητα του αντιχλωριου. Σε περιπτωσεις που υπαρχουν ενδειξεις υπαρξης αμμωνιας στο νερο (αστρωτο ενυδρειο), προτεινεται η υπερδοσολογια αντιχλωριου για αδρανοποιηση(?) της αμμωνιας. Τι ισχυει σε αυτη την περιπτωση?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Τελος θα ηθελα να αναφερθω κ σε μια αλλη ιδιοτητα του αντιχλωριου. Σε περιπτωσεις που υπαρχουν ενδειξεις υπαρξης αμμωνιας στο νερο (αστρωτο ενυδρειο), προτεινεται η υπερδοσολογια αντιχλωριου για αδρανοποιηση(?) της αμμωνιας. Τι ισχυει σε αυτη την περιπτωση?

 

Αυτο θα ηθελα να το μαθω και εγω,προφανως αναφερεσαι στο "θαυματουργο" prime.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πολλά αντιχλώρια έχουν την ιδιότητα να απενεργοπιούν ΝΟ2 και ΝΗ.

Προκειμένου να χάσουμε ψάρια θα μπορούσαμε να ρίξουμε αντιχλώριο στο ενυδρείο. Και σίγουρα με περιστασιακή χρήση του αντιχλώριου δεν θα ''διαλιθει'' το ενυδρείο μας και δεν θα προκύψουν αυτά που γράφω ιδιαίτερα με τον χαλκό.

Εγώ αναφέρομαι σε συστηματική χρήση του αντιχλώριου.

Στο παράδειγμα που αναφέρεται χρησιμοποιούμεμε το αντιχλώριο ώς είδος θεραπείας όπως και αρκετές φορές χρησιμοποιούμε τον χαλκό και άλλα σκευάσματα για θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

@SturmΚαι φυσικά να το ψάξεις και θέλω να ψαχτεί όσο γίνεται από περισσότερα άτομα.
θέλω όμως να μου απαντήσεις στα παρακάτω ερωτήματα.
1. Απο τη έπασχαν τα ψάρια σου και τη θεράπευσε το αντιχλώριο.
2. Σε πόσο χρονικό διάστημα θεραπεύτηκαν
3. Όταν είδες ότι είχαν πρόβλημα τα ψάρια έβαλες έτσι απλά αντιχλώριο στο ενυδρείο ή έκανες αλλαγή νερού με αντιχλώριο;
 

Χρησταρα θα σου πω για το τελευταιο παραδειγμα που ειχα απο εναν γεωφαγο. Σηψη στην ουρα και στα πτερυγια. Αφου εγινε η θεραπεια με bactopur για να κλεισει η πληγη το ψαρι εμεινε 4 μερες νοσοκομειο προς αποκαταστσση οπου βελτιωση δεν ειδα ως προς την θρεψη των ακρων. Ετσι λοιπον πηρα το αντιχλωριο της waterlife. Δεν θυμαμαι πως λεγεται και η επιλογη του ηταν τυχαια αφου μονο αυτο υπηρχε εκεινη την ωρα στο μαγαζι που πηγα. Σε μια βδομαδα μεσα το ψαρι ειχε επανελθει.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites


... Ετσι λοιπον πηρα το αντιχλωριο της waterlife. Δεν θυμαμαι πως λεγεται και η επιλογη του ηταν τυχαια αφου μονο αυτο υπηρχε εκεινη την ωρα στο μαγαζι που πηγα. Σε μια βδομαδα μεσα το ψαρι ειχε επανελθει.

Greetings from the dark side!



http://www.waterlife.co.uk/tropical/w-0/haloex-detail#.WIju4Iage2c
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και για το baktopur που τα κύρια συστατικά του είναι το acriflavinium chloride

το acriflavinium chloride χρησιμοποιήθηκε στον άνθρωπο στην δεκαετία του 20 για ασθένειες του στόματος και του αναπνευστικού γιατί είχε αντισηπτικές ιδιότητες, αργότερα μετά από έρευνες διαπιστώθηκε ότι το Acriflaviniumchlorid προ καλή στείρωση, καρκίνο και τερατογενέσεις και αποσύρθηκε σαν ουσία από την φαρμακολογία.

 

Λέτε στα ψάρια να μην προκαλεί τίποτα;

Αλλά στην ουσία δεν μας νιάζει μακροπρόθεσμα αν το ψάρι ψοφήσει από καρκίνο αλλά βλέπουμε το βρυχηπρόθεσμο αποτέλεσμα.

Αναρωτήθηκε κανείς γιατί όλα τα φάρμακα γράφουν ότι απαγορεύεται η χρήση τους σε ψάρια που προορίζονται για κατανάλωση;

Επίσης προκαλεί βλάβη στον ιστό των φυτών με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Εσύ έκανες θεραπεία και σίγουρα τα μικρόβια ή βακτήρια που προκάλεσαν την σήψη εξοντώθηκαν η εξασθένισαν ώστε να δοθεί χρόνο στο ψάρι να βελτιώσει το ανοσοποιητικό  του σύστημα. Σε τέσσερις μέρες δεν μπορείς να δεις πάντοτε αποτελέσματα μερικές φορές  τα αποτελέσματα θέλουν χρόνο. Αναρωτιέμαι αν δεν έριχνες αντιχλώριο σε μια εβδομάδα το ψάρι θα γίνονταν καλά ή όχι, πως μπορείς να ξέρεις ότι το αντιχλώριο έκανε καλά το ψάρι; 

Και ρε παιδιά στο κάτω κάτω αν το αντιχλώριο είναι όντος αθώο και το κατηγορώ τσάπα τότε γιατί να μην βάζω στο πόσιμο νερό μου για να διώξω τα βαρέα μέταλλα, το χλώριο κτλ.

γιατί δια ροπάλου το απαγορεύουν;

 

Πολλές φορές όταν αρροστένουν τα ψάρια στο στόμα και στα πτερύγια 1-2 αλλαγές νερού κάνουν θαύματα, προσωπικά έχω δει πολλές φορές άρρωστα ψάρια να επανήρθαν μετά από αλλαγές νερού, η μετά από βελτίωση των συνθηκών.

 

και θα κλείσω με κάτι το προσωπικό, ποτέ μα ποτέ δεν ρίχνω στο ενυδρείο τίποτα πέρα από λίπασμα για φυτά. Αναρωτιέμαι γιατί (εκτός σπανίων εξαιρέσεων) δεν αρρωσταίνουν τα ψάρια μου, και γιατί όλοι που χρησιμοποιούνν διάφορα φάρμακα έχουν συνέχεια άρρωστα ψάρια, πρόβλημα στην βιολογία στα φυτά ή έχουν αλγης. 

 

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...