Jump to content

Τροπος αλλαγης νερου


dnmhx

Recommended Posts

Καλησπερα. Επειδη το ενυδρειο μου 1000 λιτρων θα μετακομισει τους επομενους μηνες σε νεο σπιτι (το οποιο φτιαχνεται τωρα) και ο υδραυλικος ηδη ειναι μεσα ηθελα να ρωτησω ποιο ακριβως τροπο προτεινετε ωστε να μπορω να βγαζω το νερο απο το ενυδρειο ωστε να ΜΗΝ βγαζω λαστιχα απο τα παραθυρα και να το ριχνω εξω στον κηπο ή να τραβαω λαστιχα μεσα στο σαλονι εως τον νεροχυτη ή τον νιπτηρα  ; 

Να πω του υδραυλικου να μου βαλει αποχετευση διπλα στο ενυδρειο;

Αλλα πως ακριβως  θα γινεται η αλλαγη με το λαστιχο στην αποχετευση;

Παροχη εννοειται του εχω πει θα βαλει για να το γεμιζω.

Ευχαριστω

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νεκταριε καλησπερα...

Νομιζω οτι μια παρομοια ιδεα εχει και ο Βασιλης (@Bill Koulosousas) και το εχει ψαξει αρκετα ετσι ωστε να ειναι υλοποιησημη!!

Κανε λιγο υπομονη μεχρι να μας βοηθησει οσο μπορει ο ηλεκτρολογος μας!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Σταθη. Δυστηχως δεν μπορω να κανω υπομονη γιατι ειναι μεσα ο υδραυλικος αυτες τις μερες και δουλευει και περιμενει να του πω αν θα βαλει και που την αποχετευση. 

Επρεπε να το ειχα δημοσιευσει  πιο πριν...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νεκτάριε,

Αν κοντά στο ενυδρείο σου περνάει αποχέτευση μπορείς να τοποθετήσεις ένα τέτοιο βιδωτό καπάκι, το οποίο συνήθως το βάζουν για πρόσβαση στην αποχέτευση ώστε να καθαριστεί σε περίπτωση που βουλώσει.  Οπότε, όταν θες να κάνεις αλλαγή θα το ξεβιδώνεις και θα βάζεις εκεί να φεύγει το νερό από το ενυδρείο σου.

 

Δες κάτι αντίστοιχο που κάνω εγώ με το δικό μου...

IMG_2691.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοντα στο ενυδρειο σιγουρα θα βολεψει φιλαρακι (αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα) ειτε πας σε αυτοματες αλλαγες ειτε σε απλα πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος avraamp έγραψε:

Καλησπέρα Νεκτάριε,

Αν κοντά στο ενυδρείο σου περνάει αποχέτευση μπορείς να τοποθετήσεις ένα τέτοιο βιδωτό καπάκι, το οποίο συνήθως το βάζουν για πρόσβαση στην αποχέτευση ώστε να καθαριστεί σε περίπτωση που βουλώσει.  Οπότε, όταν θες να κάνεις αλλαγή θα το ξεβιδώνεις και θα βάζεις εκεί να φεύγει το νερό από το ενυδρείο σου.

 

Δες κάτι αντίστοιχο που κάνω εγώ με το δικό μου...

IMG_2691.jpg

 

 

Ωραιος!!! Σ ευχαριστω πολυ.

Κατι τετοιο σκεφτομουν αλλα δεν ηξερα πως ακριβως να το κανω.

Αποχετευση δεν εχει αλλα θα πω στον υδραυλικο να μου περασει διπλα απο το ενυδρειο. 

Ομως εσενα που το βλεπω αυτο το κουτι που βρισκεται το καπακι τι ειναι; ξυλινο; εσυ το εφτιαξες για να καλυψεις την σωληνα; 

Απο κατω σου ερχεται η αποχετευση ή απο τον τοιχο;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πίσω από τον τοίχο έρχεται η αποχέτευση και κάτω από αυτό το κουτί που βλέπεις, το οποίο είναι χτιστό περνάει μέσα η αποχέτευση.

Αυτό το καπάκι πάνω το είχε βάλει ο υδραυλικός σαν πρόσβαση ασφαλείας στην αποχέτευση, σε περίπτωση που βουλώσει και με βόλεψε απίστευτα με τις αλλαγές νερού καθώς είναι ακριβώς δίπλα στο ενυδρείο.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να ειναι κοντα η αποχέτευση που θα συνδεθεί εκεί για να φτάσει στο ενυδρείο.  Αν ειναι πολλά μέτρα μπορει να μην εχει δυνατότητα να δώσει τη σωστή ρήση για να φεύγουν τα νερά.

Ο υδραυλικός θα στο πει καλύτερα αυτο 

Καλη επιτυχία!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, αυτο που χρειαζεται ειναι μια αποχετευση (φ40 η' φ50 ειναι αρκετη) και μια παροχη νερου ,  ετσι ωστε να μπορεις να κανεις οτι θελεις, απο χειροκινητη αλλαγη (με βανες) εως συνεχομενη ροη .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φίλε απλά πες τον υδραυλικό σου να σου βάλει μια αποχέτευση και μια παροχή νερού κάτω από το ενυδρείο σου. Αν το κάνεις αυτό στο μέλλον θα έχεις πάρα πολλές επιλογές για να φτιάξεις κάτι το εξαιρετικό. Παράδειγμα θα μπορούσες άμεσα να σύνδεσης μια ΑΟ και να κάνεις ένα κάτι σαν σαμπ όπου θα μπαίνει εκεί το νερό της αλλαγής. και με μια αντλία θα το στέλνεις όποτε θες εσύ κατευθείαν στο ενυδρείο. Μπορείς  να βάλεις και ένα σπλιτ και στην μια έξοδο να συνδέσεις την ΑΟ και στην άλλη να είναι ελεύθερη για ότι χρήση θέλεις.  Όσο για το άδειασμα δεν χρειάζεστε και πολλά απλά ένα βανάκι που να ανοιγωκλέινει και το νερό θα αδειάζει. Αυτά έτσι απλά και λιτά και πρόχειρα. Τώρα το παιδεύσεις στο μυαλό σου θα βρεις ακόμη ποιο άψογες λύσεις, αρκεί όπως είπα να έχεις κάτω απο το ενυδρείο μια παροχή νερού και μια αποχέτευση όλα τα άλλα γίνονται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι κοντα στο ενυδρειο θα ειναι η αποχετευση. 

Βασιλη το εχω διαβασει το ποστ σου. 

Πολυ ωραιο. Εγω λεω να τα κανω χειροκινητα  ομως.

Οπως ειπες με παροχη και αποχετευση φ40 ή φ50. 

Ευχαριστω!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η παροχη και η αποχετευση προτιμω να  ειναι διπλα απο το ενυδρειο. Οχι απο κατω. Με βολευει για να εχω προσβαση και γιατι διπλα θα γεμιζω το βαρελι που θα εχω.

Για το αδειασμα με βανακι εχω σκεφτει να το κανω. Αλλα θελω να κανω σκουπα ταυτοχρονα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...