Jump to content

Aulonocara Rio 400 aquascape


dpap

Recommended Posts

Ανοίγω το θέμα για να με βοηθήσετε στο aquascape.

Θα βγω για πέτρες και αμμο σε λιγο και η πρωτη μου σκεψη ειναι να ψαξω πετρες λαβας "κοκκινες" και αμμο κανονικη.

 

Εριξα μια ματια σε aquascapes εδω στο φορουμ και σε αλλες σελιδες και νομιχω οτι θα παω για καποιο aquascape με χαμηλο στησιμο.

 

Στο 200αρι τα ψαρια κινουνται εξω απο τις πετρες σε ολο το μηκος και υψος του ενυδρειου. Λετε να ωφειλεται στο γεγονος οτι δεν υπαρχουν πολλες κρυψωνες ; (Στο 200αρι τα βουναλακια δεν ειναι μεγαλα)

 

Πιστευετε οτι θα ηταν καλυτερα να ψαξω για μεγαλες πετρες ωστε να δημιουργηθει ενα πιο "φυσικο" τοπιο χωρις πολυ υψος ;

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη η γνωμη μου ειναι να βαλεις λιγες αλλα μεγαλες πετρες (οσο γινεται σε υψος) ωστε να ειναι ομορφο στο ματι.Τα συγκεκριμενα ψαρια γενικα δεν κρυβονται και κινουνται σε ανοιχτο χωρο.Απο εκει και περα αν σε ενδιαφερουν και οι γεννες καλο θα ηταν να βρεις τις ιδιες πετρες σε πιο μικρες και να φτιαξεις ενα σημειο με μικρα πετραδακια που να δημιουργουν σχισμες που να χωρουν μονο τα μικρα.Αυτο το σημειο θα μπορουσες να το "κρυψεις" σε μια γωνια πισω απο καποια μεγαλη πετρα και σε καποια γωνια.Θελει λιγο προσοχη ομως να μην θαβεται ευκολα απο την αμμο ;) Για την αμμο επισης η γνωμη μου ειναι οχι πανω απο 2-3 εκκατοστα.Θεωρω πως δεν υπαρχει πρακτικος λογος και το μονο που θα γινει ειναι να δημιουργουνται μεγαλοι λοφοι απο αμμο που λογο της διαμετρου και του υψους τελικα κοβουν και χωρο απο το εμβαδον του ενυδρειου.Λιγο οι πετρες,λιγο τα τζαμια,δεν μενει πολυς χωρος για τον χωρο του ζευγαρωματος.Αν θελεις επισης να μην φαινεται το τζαμι ασχημα εκει που θα σκαψουν,μπορεις να βαψεις τον πατο (απο εξω) σε ενα χρωμα ιδιο με της αμμου.

 

Αυτες ειναι οι συμβουλες μου.Καλη αρχη και δινε μας φωτο να βλεπουμε και εμεις λιγο.Το στησιμο ειναι η καλυτερη στιγμη,μοιρα σου την μαζι μας..σε παρακαλω...χαχαχα

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ιδεα αυτο με τις μικρες πετρες για τα μικρα. Επισης αυτο με την αμμο δεν το ειχα σκεφτει , θα ακολουθησω το σχεδιο και θα ενημερωνω.

Θα προσπαθησω να φτιαξω το επιπλο σημερα !

 

Stay tuned ! :)

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, dpap said:

Ανοίγω το θέμα για να με βοηθήσετε στο aquascape.

Θα βγω για πέτρες και αμμο σε λιγο και η πρωτη μου σκεψη ειναι να ψαξω πετρες λαβας "κοκκινες" και αμμο κανονικη.

 

Εριξα μια ματια σε aquascapes εδω στο φορουμ και σε αλλες σελιδες και νομιχω οτι θα παω για καποιο aquascape με χαμηλο στησιμο.

 

Στο 200αρι τα ψαρια κινουνται εξω απο τις πετρες σε ολο το μηκος και υψος του ενυδρειου. Λετε να ωφειλεται στο γεγονος οτι δεν υπαρχουν πολλες κρυψωνες ; (Στο 200αρι τα βουναλακια δεν ειναι μεγαλα)

 

Πιστευετε οτι θα ηταν καλυτερα να ψαξω για μεγαλες πετρες ωστε να δημιουργηθει ενα πιο "φυσικο" τοπιο χωρις πολυ υψος ;

Φίλε μου καλημέρα και καλωσήρθες στην Αφρική ! ! ! ! Το πόσες πέτρες θα βάλεις εξαρτάται από το πόσα είδη κιχλίδων σκοπεύεις να φιλοξενήσεις στο ενυδρείο σου και τον πληθυσμό τους. Για πέτρες μπορείς να διαλέξεις ένα οποιοδήποτε είδος σ' αρέσει από κατάστημα με κηπευτικά και λουλούδια που θα τις βρεις πάμφθηνα ! Θα σε συμβουλέψω ν' αποφύγεις τη λάβα κι άλλες αιχμηρές πέτρες για να μην πληγώνονται τα ψαράκια σου.Όσο για άμμο η καλύτερη λύση είναι η χαλαζιακή άμμος carat 6. Χαλαζιακή γιατί δεν επηρεάζει το νερό και carat 6 γιατί είναι η πιο ψιλή άμμος. Αν βάλεις χαλίκι ή άμμο θαλάσσης με οποιαδήποτε κοκκομετρία η τροφή που δεν καταναλώθηκε και τα απόβλητα των ψαριών δεν θα στέκονται στην επιφάνεια του βυθού ώστε να τα τραβήξεις με σκούπα βυθού αλλά θα δημιουργούν ένα στρώμα χαμηλότερα το οποίο θα σου ανεβάζει τα νιτρικά Νο3. Κάνε ένα έλεγχο αγοράς κι αν βρεις το πεντόκιλο της λευκής και μπεζ παραπάνω από 7€ ή το πεντόκιλο της μαύρης παραπάνω από 16€ ειδοποίησε με για να σε εξυπηρετήσω.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Πέτρο. 

 

Δεν είναι η πρώτη μου προσπάθεια με την Αφρική ;) Αλλά είναι η πρώτη φορά με μαλαουι.

 

Για την εξυπηρέτηση θα σε στεναχωρήσω αλλά δεν ζω Ελλάδα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι της άποψης με μινιμαλ διάκοσμο. Άσε τα ψάρια να σου δείξουν αν χρειαστούν παραπάνω..


Sent from my Pixel C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα πέτρες. Θα πλύνω μερικές και θα σας βάλω φωτογραφία να μου πείτε την γνώμη σας.

 

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Μπηκε στη βαση επιτελους :)

 

Και μια απο τις πετρες. Αυτη ειναι μεσαιου μεγεθους , οι υπολοιπες ειναι λιγο μεγαλυτερες.

20170129_213636.jpg

20170129_213603.jpg

20170129_215729.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαυρη???Ελα ρε φιλε,τι πετρες εχετε εκει στην Ελβετια!Χαχα,αντε ριξ την μεσα.Μη μας κρατας σε αγωνια.

Link to comment
Share on other sites

Ιταλικες ειναι οι πετρες ! Χαχα !

Αυριο θα πλυθουν ολες με πιεση και η αμμος επισης και ελπιζω να ξεκινησω δειλα δειλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μπροστινη δεν μου καθεται καλα , να δωσω κι αλλο υψος ;

20170130_225855.jpg

20170130_225849.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες πέτρες. Και το στήσιμο καλό. Ρίξε και μερικές διάσπαρτες, περισσότερο θα καλυφθούν αλλά θα δώσουν μια φυσικότητα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μερικές απο το δεξιά σαν να έπεσαν προς το αριστερά λέω (προς το κέντρο). Βασικά ό,τι σου αρέσει,απλώς ιδέα ρίχνω

Έγινε επεξεργασία - kkgr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για αυτο βαζω βημα βημα το στησιμο εδω , θελω να το "φτιαξουμε" μαζι ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σταθη να μην ριξω καμια στη μεση για πιο "φυσικο" αποτελεσμα οπως προταθηκε ;

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη στα ψαρια δεν θα κανει καποια διάφορα. Το θεμα ειναι καθαρα αισθητικό. Αν πιστεύεις θα σε ικανοποιήσει το αποτελεσμα βαλε. Δοκιμασε διάφορους συνδυασμούς.. [emoji5]

Sent from my LG-H955 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Στάθη και kkgr ( συγνώμη δεν γνωρίζω το όνομά σου ακομα ) και τα υπόλοιπα παιδιά.

 

Ελπίζω να το τελειώσω σήμερα ! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Ναι αλλά αργά τα κάνεις και δεν σε παρακολουθεί κανείς emoji4.png

 

Είναι και η μετακόμιση στη μέση και δεν προλαβαίνω πιο νωρίς. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις μονο Aulonacara δεν χρειαζεσαι πολλες πετρες.Οσο πιο λιγες τοσο πιο πολυ θα απολαμβανεις τα ψαρακια σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...