Jump to content

Aulonocara Rio 400 aquascape


dpap

Recommended Posts

Για μένα μόνο μαύρο! Θα κάνει τρομερή αντίθεση με τα χρώματα των Peacock!

 

Και αν θες τη γνώμη μου, σαν το βάψιμο δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για το βάψιμο αλλά δεν παίζει να αδειάσω , να σπρώξω και να βάψω τώρα :)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το στήσιμο, μπορείς να χώσεις τις 2 μεσαίες πέτρες λίγο πιο μέσα στην άμμο; Και ίσως την δεξιά από τις δυο να την τοποθετήσεις κάπως πιο όρθια και σαν να στηρίζεται λίγο προς την αριστερά. :P

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, dpap said:

Συμφωνώ για το βάψιμο αλλά δεν παίζει να αδειάσω , να σπρώξω και να βάψω τώρα :)

Ναι, αν δεν έχεις χώρο το ξεχνάς, έπρεπε να είχε γίνει πριν το στήσιμο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η πλάτη έχει να κάνει με τον φωτισμό. Αν βάλεις λευκό φωτισμό πιστεύω ότι ανοιχτόχρωμο φόντο δείχνει καλύτερα. Όπως μπλε ή ανοιχτό γκρι, ακόμα και άσπρο με αμμοβολή.

Sent from my Pixel C using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος adlib έγραψε:

Η πλάτη έχει να κάνει με τον φωτισμό. Αν βάλεις λευκό φωτισμό πιστεύω ότι ανοιχτόχρωμο φόντο δείχνει καλύτερα. Όπως μπλε ή ανοιχτό γκρι, ακόμα και άσπρο με αμμοβολή.

Sent from my Pixel C using Tapatalk
 

 

Στάθη , ο φωτισμός θα μείνει ως έχει , ο εργοστασιακός. Θα πάρω κανα 2 χαρτόνια και θα δοκιμάσουμε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα μαυρο χαρτονι για φοντο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Θα προτεινα μαυρο χαρτονι για φοντο.

 

Θα παρω 2 να δοκιμάσω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μαύρο.... στο Μαυρογιαλούρο...(όπως έλεγε και η ελληνική ταινία).

 

Απλά φρόντισε αυτό που θα βάλεις να είναι ένα κομμάτι και όχι περισσότερα.

Στο λέω γιατί χαρτόνι σε τέτοιες διαστάσεις δεν ξέρω αν έχουν...

Εγώ στο δικό μου είχα πάρει μαύρη ματ αφίσα βινυλίου, όπως μου είχαν προτείνει εδώ στο φορουμ και έκατσε πολύ ωραία... μονοκόμματο.

 

Link to comment
Share on other sites

Οι αποψεις τιιστανται :)

 

Λεμε να δοκιμασουμε και ενα ανοιχτο γαλαζιο προς τυρκουαζ.

Link to comment
Share on other sites

με αρρωσταινουν οι πετρες σου...θα ερθω το βραδυ οταν κοιμασε με ενα τσουβαλακι να τις παρω...

:hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ κλείνω πάντοτε προς το φυσικό. Μπορεί το μαύρο να σου δώσει μεγάλη αντίθεση αλλά το αποτέλεσμα θα είναι αφύσικο, όπως και το μπλε το μονόχρωμο.

Αν δεις στην φύση το χρώμα που επικρατή είναι η αποχρώσεις του γαλάζιου, κάτω λιγότερο γαλάζιο και πάνω περισσότερο. Δες μερικά βίντεο στο φυσικό περιβάλουν και θα καταλάβεις.

Ιδανικά σου προτείνω να βάψεις ένα χαρτόνι και να το κολλήσεις απο πίσω ή να βάψεις απο πίσω το τσάμι (δεν χρειάζεται να ξεστίσεις τίποτα)

 

Link to comment
Share on other sites

Μαύρο και από μένα Δημήτριε, παρ`όλο που δημιουργεί έντονη αντίθεση.:)

Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο έχει το καλό ότι είναι σαν να μην έχεις βάλει τίποτα, δεν χτυπάει στο μάτι, κάνει αντίθεση με τα χρώματα των ψαριών ανώ δίνει και μια αίσθηση του άπειρου, ότι συνεχίζει το ενυδρείο προς τα πίσω. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Το μαύρο έχει το καλό ότι είναι σαν να μην έχεις βάλει τίποτα, δεν χτυπάει στο μάτι, κάνει αντίθεση με τα χρώματα των ψαριών ανώ δίνει και μια αίσθηση του άπειρου, ότι συνεχίζει το ενυδρείο προς τα πίσω. 

Σωστα.Να πουμε ομως και το αρνητικο,οταν ειναι σβηστα τα φωτα δεν βλεπεις τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα μερικες ατυχιες με τον εξοπλισμο. Χαρτονι ακομα δεν μπηκε , θα παμε προς αποχρωσεις γαλαζιου οπως το βλεπω ;). Θα γραψω αναλυτικα στην σωστη παρουσιαση του ενυδρειου , τα ψαρακια μεταφερθηκαν την Παρασκευη το απογευμα. Τελειωσα με ολες τις δουλειες γυρω στις 2 το πρωι , ειχα μερικα θεματα με τα φιλτρα :)

 

Σας ευχαριστω ολους για τα σχολια και τις ιδεες παιδια !!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...