Jump to content

Τελευταία ευκαιρία


Recommended Posts

Ωραιο εγινε!

Η παλια ριζα μου αρεσει αρκετα,με την καινουρια δεν ξερω μηπως πρεπει να παιξεις λιγο..Να την γυρισεις δηλαδη τουμπα και αντι να φαινεται οτι ερχεται απο το αριστερο τζαμι,να φαινεται σαν να ερχεται απο πανω.

 

Καλη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ρίζα, είναι κλαδί. Και μάλλον σωστά έχεται από πάνω. Το σχέδιο είναι να μπούν και άλλα μικρότερα κλαδιά όταν καλυτερέψει ο καιρός. Πάντως μόλις βρώ χρόνο θα πέξω λίγο με την θέση του αν και το μέγεθος του δε μου αφήνει πολλά περιθώρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή πρέπει να βάλεις τα δυνατά σου. Άκου φωτιστικό στη θέση του ενυδρείου.:D

Από ψάρια εκτός τους καρδινάλιους που διακρίνω τι άλλο σκέφτεσαι?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νέα είδη ψαριών δε πρόκειται να μπουν. Ίσως αυξηθεί ο αριθμός κάποιων γιατί νομίζω πως είμαι οριακά.

 

Υπάρχουν 8 καρδινάλιοι (επιλογή των παιδιών), 8 flame tetra, 5 corydoras julii kai 2 ancistrus.

 

Ακόμα και εδώ φαίνεται πως είναι παρατημένο το ενυδρείο αφού η επιλογή των καρδινάλιως έγινε για χάρη της οικογένειας που τα ήθελε πολύ. Δε ξέρετε τι ακούω από τα μικρά όταν πάμε καμιά βολτα σε petshop. Μπαμπά να πάρουμε αυτό, μπαμπά να πάρουμε εκείνο;

 

Αν αποφάσιζα μόνος μου θα έβαζα μόνο τα flame tetra σε διπλάσιο αριθμό. Χμμμ. ίσως και να το κάνω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι καρδινάλιοι είναι από τα ωραιότερα κοπαδόψαρα και αν μπεις σε διαδικασία να κάνεις και λίγο πιο σκούρο το νερό δίνουν απίστευτη ομορφιά.

Τα παιδιά έχουν κρίση και βλέπουν το όμορφο.:D

Link to comment
Share on other sites

Άσε, τα παιδιά με κάναν και έδωσα αυτά τα κουκλιά γιατί το "ενυδρείο φαίνεται άδειο μπαμπά" :).

 

DSC00299_zps4a62809c.jpg

DSC00303_zps7e0e13c2.jpg

Έγινε επεξεργασία - theodor72
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο Θοδωρη. Φυτακια πισω απο την ριζα να κλεισουν τα κενα και ειναι σουπερ!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφα πράγματα ! Είμαι σίγουρος ότι το ενυδρείο θα μείνει για πολλά χρόνια ακόμα στη θέση του ! :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος dpap έγραψε:

Όμορφα πράγματα ! Είμαι σίγουρος ότι το ενυδρείο θα μείνει για πολλά χρόνια ακόμα στη θέση του ! :)

++++++1 ναι ρε φιλε ασε που οταν ειναι ανοιχτα τα φωτα ειναι το καλυτερο φωτιστικο!!!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

++++++1 ναι ρε φιλε ασε που οταν ειναι ανοιχτα τα φωτα ειναι το καλυτερο φωτιστικο!!!!!

Πολύ σωστό ! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Θοδωρή! Το στήσιμο μ' αρέσει όπώς είναι και με την πάνω ρίζα σηκωμένη στην αριστερή άκρη, ακόμα καλύτερα.

Συνυπογράφω για τα flame tetra, αφού είναι πανέμορφα ψαράκια (μέσα στην πρώτη πεντάδα τέτρα για μένα) και αρκετά ασυνήθιστα.

Καλή συνέχεια!

 

ΥΓ +1 για τα φωτιστικά-ενυδρεία στο σπίτι!:D

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Ας βάλει η γυναίκα ότι φωτιστικό θέλει, ξέρουμε άλλωστε να της προτείνουμε πολλά με Τ5-8 :D

Καλή αρχή Θοδωρή, νομίζω ότι θα είναι πολύ όμορφο! Θα συμφωνήσω με τον Χρήστο για την ρίζα. Θα βάλεις και κάποια πετρα; :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τα σχόλια σας!  Αν και γενικά δε μου αρέσουν οι παρουσιάσεις τόσο φρεσκοστημένων ενυδρείων (αφού τα φυτά ούτε σε καλή κατάσταση είναι ούτε και στην τελική τους θέση,  περισσότερο φυτώριο μου θυμίζει,  αλλά και τα ξύλα είναι ελλειπή και λίγα) το έκανα πιο πολύ για τον χαβαλέ και την κουβέντα, παρά για να δείξω κάτι αξιόλογο.  Τέλος πάντων. 

 

Το κακό είναι πως με το όλο ανακάτεμα, πρέπει να περιμένω να ξανά στρώσει η βιολογία στην επιφάνεια της και επειδή φοβάμαι μην ξανά μαυρίσει η αμμος (και βρεθεί το ενυδρείο από το μπαλκόνι στο πεζοδρόμιο) κάνω καθημερινά ή μέρα παρά μέρα προσεκτική αφαίρεση των ακαθαρσιών από την επιφάνεια της άμμου. Ελπίζω να μη κρατήσει πολύ αυτό. 

 

Θα πάω μάλλον και σε αντικατάσταση των λαμπτήρων Τ8 με led  (4 λαμπτήρες αντί δύο) ωστε να αυξηθούν λίγο τα loummen.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, πραγματικά και εγώ νομίζω πως λείπουν κάποιες πέτρες από το ενυδρείο. Το θέμα είναι τι είδους πέτρες.

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα ψαράκια!!

Μάλλον θα πρέπει να κάνεις κάτι με την μεγάλη ρίζα γιατί θεωρώ τουλάχιστον όπως κάθεται πως είναι αρκετά μεγάλη ;)

Βέβαια αν την "δέσεις" με τα φυτάκια ίσως την ομορφύνεις ....

 

Καλή αρχή και από εμένα φίλε !! :thumbsu:

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραιότατο! Καλο ξαναξεκινημα! :) Εμενα το μεγάλο ξύλο μου αρεσει  απλα ίσως να έβαζα απο πάνω κλαδάκια για να δείχνει λιγο πιο "άγριο" και θα έβαζα διάσπαρτες πέτρες σε χρωμα που να κάνουν αντίθεση με την άμμο(μαυρες ή κοκκινωπές)! Καλη συνεχεια και περιμένουμε να δούμε την εξελιξη του στολιδιου - φωτιστικου!:bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

@rastaman Τα πανέμορφα ψαράκια, δυστυχώς,  είναι παρελθόν. Πράγματι, η ξαπλωμενη ρίζα ισως είναι λίγο μεγαλη, αλλά τα ψαράκια θέλουν κάπου να κρύβονται, αφού τα φυτά είναι ακόμα πολύ μικρά για να προσφέρουν οποιαδήποτε ασφάλεια στα ψάρια. Επίσης, ανάλογα με το πως και ποια φυτά αναπτυχθούν, με τις νέες ανακαταταξεις των φυτών ευελπιστώ μέρος της ρίζας να καλυφθεί και να κάνει όμορφη αντίθεση με το πράσινο. 

 

@Vogias Αν δε βρέξει το σαβατοκύριακο, θα παω τα πιτσιρίκια μου στον παππού τους στην "εξοχή". Εκεί έχω κάποιες πέτρες και με λίγη τύχη και αρκετό ψάξιμο, ίσως βρω και άλλα συμπληρωματικά κλαδάκια, μικρότερου μεγέθους για να δέσει περισσότερο το σκηνικό!  Φυσικά, το απαραίτητο συμπλήρωμα σε ένα τέτοιο σκηνικό είναι τα ξερά φύλλα, αλλά δύσκολα συνδυάζονται με φυτά. Ή το ένα ή το άλλο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...