Jump to content

Firebird fish (Pinnatus Batfish)


Recommended Posts

 

 

Το ειδα στο facebook και ειπα να το ποσταρω και εδω. Λογικα δυσκολα να βρεις κατι τετοιο στην Ελλαδα. Ομορφο ψαρι παντως :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά επιβιώνουν και πολύ καλά τα πάνε αλλά το συγκεκριμένο ψάρι είναι μικρό και όσο μεγαλώνει αλλάζει και "ασχημαίνει" και φυσικά ξεπερνά τους 45 πόντους... ·)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ασχημαινει? Αλλαζει εντελώς? Βασικα δεν εχει και τα τρελα χρωματα ούτε ειναι κατι το οποιο σε συναρπάζει με την πρωτη ματια αλλα ειναι ιδιαιτερο ψαρι. Με το αναλογο background πιστεύω θα δείχνει. Το κακο με τα ωραία ψάρια ειναι οτι ολα τους θελουν μεγαλα ενυδρεια (first lesson learned in this place) T.T 

Έγινε επεξεργασία - agelikalpf_Senpai
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτη τη συζητηση ειχαμε στην προηγουμενη συναντηση. Ετσι ειναι οταν ειναι μικρο μετα γινεται σαν πεπλατυσμενος δισκος! Μπλιαχ!
Παντως αν εμενε ετσι ηταν ερωτας!
Ερχεται αρκετα συχνα στην Ελλαδα.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

αχαχαχαχχα ο Στούρμ έχει δίκιο...σάν δίσκος είναι...

 

3412.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Μια χαρά επιβιώνουν και πολύ καλά τα πάνε αλλά το συγκεκριμένο ψάρι είναι μικρό και όσο μεγαλώνει αλλάζει και "ασχημαίνει" και φυσικά ξεπερνά τους 45 πόντους... ·)

 

 

Καθησα παντως και το εψαξα...

Το ψαρι ειναι οντως πολυ δυσκολο να κρατηθει σε ενυδρειο γιατι εκτος απο τα λιτρα που χρειαζεται ειναι και παραξενο στην διατροφη του και τα ποσοστα που περιγραφουν οτι επιβιωνουν μεχρι και οταν φτασουν στα ενυδρεια μας ειναι απογοητευτικα...

http://rebrn.com/re/firebird-fish-looks-cool-3109432/

http://www.tfhmagazine.com/details/articles/dietary-discovery-may-be-key-to-keeping-the-pinnatus-batfish-full-article.htm

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Καθησα παντως και το εψαξα...

Το ψαρι ειναι οντως πολυ δυσκολο να κρατηθει σε ενυδρειο γιατι εκτος απο τα λιτρα που χρειαζεται ειναι και παραξενο στην διατροφη του και τα ποσοστα που περιγραφουν οτι επιβιωνουν μεχρι και οταν φτασουν στα ενυδρεια μας ειναι απογοητευτικα...

http://rebrn.com/re/firebird-fish-looks-cool-3109432/

http://www.tfhmagazine.com/details/articles/dietary-discovery-may-be-key-to-keeping-the-pinnatus-batfish-full-article.htm

 

 

 

Στάθη, άν κάποιος τους δώσει τα λίτρα που θέλουν τα πάνε καλά...γιατί σου φαίνεται περίεργο αυτό που λέω?στο παρελθόν ερχόντουσαν ελλάδα και έχω δεί αρκετά από κοντά αλλά και να τρώνε.....και φυσικά δέν είναι ψάρια για τον 'κάθε' χομπίστα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

 

Στάθη, άν κάποιος τους δώσει τα λίτρα που θέλουν τα πάνε καλά...γιατί σου φαίνεται περίεργο αυτό που λέω?στο παρελθόν ερχόντουσαν ελλάδα και έχω δεί αρκετά από κοντά αλλά και να τρώνε.....και φυσικά δέν είναι ψάρια για τον 'κάθε' χομπίστα....

Δεν μου μοιαζει περιεργο Δημητρη..

Και μπραβο σε παιδια που καταφεραν να το μεγαλωσουν..

Απλα στην πρωτη δημοσιευση σου μιλησες για ενα ευκολο ψαρι σε αντιπαραθεση με αυτο που θυμομουν εγω...

Κατι που μαλλον δεν ισχυει...

Μιας και απο οτι φαινεται δεν ειναι ευκολο οχι μονο απο θεμα λιτρων οπως ξανανεφερα αλλα και απο θεμα διατροφικης συμπεριφορας και προσαρμοστικοτητας...

Κατι που δεν ισχυριζομαι εγω σαν Σταθης αλλα οι περισοτερες σελιδες του εξωτερικου...

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κανείς δέν "κατάφερε" να το μεγαλώσει στην ελλάδα...γιατί ποτέ τουλάχιστον όσο γνωρίζω δέν έχει έρθει σε αυτό το μέγεθος...πάντοτε έρχονταν στην 'άσχημη' του μορφή....άν ξέρει κάποιος και έχει δεί μικρό στην ελλάδα ας το  ποστάρει να ξέρουμε....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα στην αρχικη του μορφη και σε μικρη ηλικια ειναι ενα ψαρι που δυσκολα θα δει και θα κρατησει καποιος σε ενυδρειο και μαλλον δεν εχει ερθει ποτε στην χωρα μας....

Ενω τα ενηλικα και πιο "ασχημα" ψαρια ειναι πιο ευκολα και εχουν "στολισει" τα ενυδρεια μας..:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως στην μορφη που απεικονιζεται στο βιντεο το χω δει αρκετες φορες στα πετ του Πειραια!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...