Jump to content

Βιότοπος Kerala-Ινδία, Ασία


Vogias

Recommended Posts

Και οι κάτοικοι:

DSC_0032_00004DSC_0032.jpgDSC_0019.JPGDSC_0027_00003DSC_0027.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

DSC_0002_00001DSC_0002.jpgDSC_0011_00002DSC_0011.jpgDSC_0038_00001DSC_0038.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καλύτερο από το να επανέρχονται μέλη που φαίνεται με την πρώτη ματιά στο κείμενο που έγραψες για να μας παρουσιάσεις το ενυδρείο, ότι έχουν να προσφέρουν σε γνώση και ιδέες. Μου αρέσει το στήσιμο και φυσικά έχει περιθώρια βελτίωσης αφού είναι στην αρχή. Δεν ξέρω αν ακολουθεί πιστά το βιοτοπικο στυλ αφού δεν έχω ασχοληθεί με τον συγκεκριμένο βιότοπο , αλλά βγάζει την απαραίτητη "αγριάδα".

 

Βασίλης

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω για τη βιοτοπικότητα του εγχειρήματος σου, αλλά το αποτέλεσμα μου αρέσει!!!

Πολύ ωραίο ενυδρείο!

 

Καλή επάνοδο λοιπόν!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, bbetta said:

Δεν υπάρχει καλύτερο από το να επανέρχονται μέλη που φαίνεται με την πρώτη μάτια στο κείμενο που έγραψες για να μας παρουσιάσεις το ενυδρείο, ότι έχουν να προσφέρουν σε γνώση και ιδέες. Μου αρέσει το στήσιμο και φυσικά έχει τεράστια περιθώρια βελτίωσης αφού είναι στην αρχή. Δεν ξέρω αν ακολουθεί πίστα το βιοτοπικο στυλ αφού δεν έχω ασχοληθεί με τον συγκεκριμένο βιότοπο , αλλά βγάζει την απαραίτητη "αγριάδα".

 

Βασίλης

 

Μόλις φουντώσει λίγο θα δείχνει πολύ καλύτερο πιστεύω! Σιγουρά μπορεί να βελτιωθεί πολύ ακόμα. Θα  γίνει πιο σκούρο το νερό στο μέλλον, το ποσό θα το δούμε γιατί είναι και τα φυτά στο μέσον! Πρέπει να ωριμάσει κι άλλο το ενυδρείο για να έχει το αποτέλεσμα που φαντάζομαι!

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!:bigemo_harabe_net-66:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, avraamp said:

Δεν γνωρίζω για τη βιοτοπικότητα του εγχειρήματος σου, αλλά το αποτέλεσμα μου αρέσει!!!

Πολύ ωραίο ενυδρείο!

 

Καλή επάνοδο λοιπόν!!!

Ευχαριστώ πολύ:)

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτο το ενυδρειο σου και τα παφερακια ειναι τρεεελα, επειδη και εγω ειμαι στο στησιμο παρόμοιου ενυδρείου για να φιλοξενήσει puffer να σε ρωτησω τις πετρες και τα ξύλα που τα βρήκες και επίσης τι διαδικασία ακολούθησες για ναείναι έτοιμες για ενυδρειακή χρήση;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργη, τα ειπαμε κι απο κοντά αλλά ως ειθισται, θα υποβαλλω κι από το forum το θαυμασμό μου για το κοσμηματακι που έφτιαξες! Συγχαρητήρια φίλε μου, πανέμορφο το αποτέλεσμα, να το χαρείς όσο δεν πάει!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένο ψαράκι :D:D  και υπέροχο ενυδρειο. 

 

Καλώς ήρθες πίσω σύντροφε projectteamάκια :D

 

 

Έγινε επεξεργασία - Astra
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σύγαυρε φοβερό ενυδρείο !!! Καλωσόρισες κ πάλι !! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ξαναματαηρθες.πολυ ωραιο αποτέλεσμα.σκαλαρια βλεπω στην φωτο.......

Έγινε επεξεργασία - Δημητρης Τ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ξαναρθες φιλε! Κι ελπιζω να ξαναρθει κι ο Παρης πισω. Απο Λεσβο να φανταστω ε;
Υπεροχο το ενυδρειο σου και τα ψσρακια σου!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό ξανα-ξεκίνημα!!!!

 

Μόλις φουντώσει όπως είπες θα γίνει απίστευτο, για τα παφεράκια δέν υπάρχουν λόγια!Πολλά μπράβο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ααα και μήν αναφέρεις χρόνια....κοντεύουμε να γίνουμε ενυδρειακοί δεινόσαυροι........αχαχαχχαχαχχαχα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ωραίο το ενυδρείο αλλά θέλει ακόμη δουλειά και χρόνο για να τελειωποιηθεί

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

ααα και μήν αναφέρεις χρόνια....κοντεύουμε να γίνουμε ενυδρειακοί δεινόσαυροι........αχαχαχχαχαχχαχα

th688460.gif~c200

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, kosmas said:

πολυ ομορφο!!!:bigemo_harabe_net-117:

 

8 hours ago, argy1 said:

Καλως μας ξαναρθες λοιπον!

Υπεροχα ζωντανα τα παφερ!!

 

8 hours ago, Jimarvan said:

Απιστευτο το ενυδρειο σου και τα παφερακια ειναι τρεεελα, επειδη και εγω ειμαι στο στησιμο παρόμοιου ενυδρείου για να φιλοξενήσει puffer να σε ρωτησω τις πετρες και τα ξύλα που τα βρήκες και επίσης τι διαδικασία ακολούθησες για ναείναι έτοιμες για ενυδρειακή χρήση;

 

Ευχαριστώ πολύ παιδια για τα καλά σας λογια :)

 @Jimarvan 

Τα ξύλα μπορείς να τα βρεις σε οποιοδήποτε pet shop και είναι redmoor wood. Τις πέτρες απο την εξοχή με ένα aquaforte στο χέρι και ψάξιμο για να δεις εάν αφρίζουν ή όχι (όπως φαίνεται στις φωτογραφίες πιο πάνω)! Με άλλα λόγια να δεις αν είναι ασβεστολιθικές ή μη ώστε να μην σου επηρεάσουν το ph στο ενυδρείο! Φυσικά μπορείς να πάρεις και πέτρες από πετσοπ ή από μαγαζιά με είδη κήπων. Αφού τις έφερα σπίτι τις ξέπλυνα με νερό βρύσης και τις  έβαλα σε βραστό νερό. Επειδή όμως στο παρελθόν την έχω πατήσει με πέτρες που δεν άφριζαν και μου είχαν επηρεάσει το ph, αφού στέγνωσαν τις έβαλα σε νερό από όσμωση και μέτρησα εκείνη την στιγμή το ph του νερού όπου ήταν 6.5. Τις άφησα μια μέρα ή και παραπάνω και ξανά έκανα μέτρηση! Το ph είχε μείνει το ίδιο που σημαίνει ότι μπορούσα να τις χρησιμοποιήσω! Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο και να μην σε μπέρδεψα :bigemo_harabe_net-90:

7 hours ago, parisMJT said:

Γιωργη, τα ειπαμε κι απο κοντά αλλά ως ειθισται, θα υποβαλλω κι από το forum το θαυμασμό μου για το κοσμηματακι που έφτιαξες! Συγχαρητήρια φίλε μου, πανέμορφο το αποτέλεσμα, να το χαρείς όσο δεν πάει!

Παρούλη σε ευχαριστώ ιδιαιτερα πολυ!!! :bigemo_harabe_net-66: Θα ερθεις σπίτι να πιουμε καφε με την πρώτη ευκαιρια.

7 hours ago, stathis spithas said:

Πανεμορφο!!

Ειναι ευτυχημα που μερικοι χομπιστες εχουν κατι ξεχωριστο να δειξουν απο τα συνηθισμενα!!

 

 

Ευχαριστω πολυ :)

 

7 hours ago, Astra said:

Αγαπημένο ψαράκι :D:D  και υπέροχο ενυδρειο. 

 

Καλώς ήρθες πίσω σύντροφε projectteamάκια :D

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ και καλως σε ξαναβρήκα :)

 

7 hours ago, Μήτσος said:

Φίλε Σύγαυρε φοβερό ενυδρείο !!! Καλωσόρισες κ πάλι !! 

 

Ευχαριστώ φιλε μου! Καλως σε βρήκα και σου ευχομαι πολλά ακόμα πρωταθλήματα B)

 

7 hours ago, Δημητρης Τ said:

Καλως ξαναματαηρθες.πολυ ωραιο αποτέλεσμα.σκαλαρια βλεπω στην φωτο.......

 

Ευχαριστώ πολύ φιλε μου. Ναι έχω 5 σκαλάρια manacapuru στο μεγάλο ενυδρείο! Αυτα είναι η μεγάλη μου αγάπη! Κάποια στιγμή μπορει να σας τα παρουσιάσω κι αυτα :D

 

6 hours ago, Sturm said:

Καλως ξαναρθες φιλε! Κι ελπιζω να ξαναρθει κι ο Παρης πισω. Απο Λεσβο να φανταστω ε;
Υπεροχο το ενυδρειο σου και τα ψσρακια σου!

Greetings from the dark side!
 

 

Καλως σε βρήκα φίλε μου και ευχαριστώ πολύ! Ναι είμαι και απο τη Λέσβο και απο την Μυτιλήνη (βλεπε Τσιπρα):bigemo_harabe_net-105:ΕΙσαι κι εσυ απο τα μέρη μας απο ότι μου έχει πει ο Πάρης! Ηταν να τα πούμε το καλοκαιρι που μας πέρασε αλλά δεν έκατσε, οπότε ελπίζω να τα πούμε και απο κοντα όταν ερθεις πάλι στα πατρια εδαφη. Απο ποιο μέρος εισαι ακριβώς;;;

 

6 hours ago, Husky_Jim said:

Καλό ξανα-ξεκίνημα!!!!

 

Μόλις φουντώσει όπως είπες θα γίνει απίστευτο, για τα παφεράκια δέν υπάρχουν λόγια!Πολλά μπράβο!

 

6 hours ago, Husky_Jim said:

ααα και μήν αναφέρεις χρόνια....κοντεύουμε να γίνουμε ενυδρειακοί δεινόσαυροι........αχαχαχχαχαχχαχα

 

χαχαχαχαχα...εεε ήμασταν παιδάκια και τώρα λίγο μεγαλύτερα, αλλα παραμένουμε παιδάκια, δεν μας πήρανε και τα χρόνια!!! Δημήτρη ευχαριστώ πολύ και καλως σε βρήκα! Η γνώμη σου και ότι λες μετράει πολύ για εμενα (αυτό το λες και γλείψιμο:bigemo_harabe_net-185:)! Συγχαρητήρια και για το ταξίδι στον αμαζόνιο! Ενα όνειρο πολλών απο εδω μέσα, όπως και δικό μου το έκανες πραγματικότητα!

 

5 hours ago, Χρήστος said:

ωραίο το ενυδρείο αλλά θέλει ακόμη δουλειά και χρόνο για να τελειωποιηθεί

 

 

 

 

 

Ευχαριστώ πολυ Χρηστο και καλως σε ξαναβρήκα. Περιμένω τις απόψεις και τις γνώσεις σας για να το βελτιώσουμε παρεα!:thumbup:

 

4 hours ago, rastaman said:

Όμορφο ενυδρείο και πανέμορφα ψάρια τα παφεράκια!!!

Καλή επάνοδο λοιπόν :):)

 

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και καλώς σε βρήκα :)

 

Θα σας κρατάω ενήμερους με την εξελιξη αλλα και με φωτογραφιες, ίσως και με κανενα βιντεάκι:)

Link to comment
Share on other sites

Θα τα πουμε σιγουρα και φετος φιλε Γιωργη. Θα κανονισουμε και με τον Παρη. Απο Ερεσσο ειμαι φιλαρακι!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vogias said:

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ παιδια για τα καλά σας λογια :)

 @Jimarvan 

Τα ξύλα μπορείς να τα βρεις σε οποιοδήποτε pet shop και είναι redmoor wood. Τις πέτρες απο την εξοχή με ένα aquaforte στο χέρι και ψάξιμο για να δεις εάν αφρίζουν ή όχι (όπως φαίνεται στις φωτογραφίες πιο πάνω)! Με άλλα λόγια να δεις αν είναι ασβεστολιθικές ή μη ώστε να μην σου επηρεάσουν το ph στο ενυδρείο! Φυσικά μπορείς να πάρεις και πέτρες από πετσοπ ή από μαγαζιά με είδη κήπων. Αφού τις έφερα σπίτι τις ξέπλυνα με νερό βρύσης και τις  έβαλα σε βραστό νερό. Επειδή όμως στο παρελθόν την έχω πατήσει με πέτρες που δεν άφριζαν και μου είχαν επηρεάσει το ph, αφού στέγνωσαν τις έβαλα σε νερό από όσμωση και μέτρησα εκείνη την στιγμή το ph του νερού όπου ήταν 6.5. Τις άφησα μια μέρα ή και παραπάνω και ξανά έκανα μέτρηση! Το ph είχε μείνει το ίδιο που σημαίνει ότι μπορούσα να τις χρησιμοποιήσω! Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο και να μην σε μπέρδεψα :bigemo_harabe_net-90:

 

Με βοηθησες παρα πολυ σε ευχαριστω :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα, να εισαι καλα :)

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...