Jump to content

Αναπαραγωγή Ramirezi - Βοήθεια


KostasGr

Recommended Posts

Παιδιά τη βοήθεια όποιος γνωρίζει. Τα Ramirezakia μου αυτή τη στιγμή είναι πάνω σε ένα φύλλο Anubia, η θηλυκιά τα γεννάει και ο αρσενικός τα γονιμοποιεί.

 

Στο ενυδρείο γίνεται χαμός, πολλά ψάρια, ήδη κάποιο emperor tetra και ένα dwarf gourami περιφέρονται από πάνω, ο αρσενικός μοιράζει κάτι ψιλές αλλά πόσο να αντέξει ο κακομοίρης;

 

Να μαζέψω το φύλο ή να το αφήσω μέσα; Ακόμα βέβαια η διαδικασία δεν έχει τελειώσει. 

 

Έχω τραβήξει ένα τρομερό video από την διαδικασία, υπέροχη στιγμή, είμαι πολύ χαρούμενος, θα το κόψω/ράψω και θα το ανεβάσω.

 

Τις τελευταίες μέρες άλλαξα υπόστρωμα γιατί αυτό που είχα μου ανέβαζε σκληρότητες, χρησιμοποιώ κυρίως ΑΟ και οι σκληρότητες είναι στα τάρταρα. Έριξα και λίγο τη θερμοκρασία και τσουπ, η μικρή (την πήρα πρόσφατα από aquario) έκανε το μπαμ!!!

 

Παρακαλώ πολύ βοήθεια. 

 

@Husky_Jim είσα μάνα στις αναπαραγωγές, άμα έχεις ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

@Sturm @argy1

 

Με λίγο παραπάνω ηρεμία διαβάζω παλιότερα θέματα και προσπαθώ να αντλήσω πληροφορίες αλλά οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη. 

 

Μέχρι στιγμής κρατάω ότι αν είναι να τα βγάλω πρέπει σε 5 μέρες, όχι νωρίτερα, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Άν θές πραγματικά να τα επωασεις μόνος σου θα πρέπει να απομονώσεις το φύλλο σε γεννήστρα ή αλλο δοχείο με νερό απο το ενυδρείο και αεραντλία αερόφιλτρο.

 

Άν το κάνεις εχουμε διαθέσιμες πολλές τροφές για σωστό και επιτυχημένο μεγάλωμα....

 

μπορείς βέβαια και να τα αφήσεις να δείς πώς θα πάει και αν τα φάνε απομακρύνεις την επόμενη γέννα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kkgr έγραψε:

@Sturm @argy1

 

Με λίγο παραπάνω ηρεμία διαβάζω παλιότερα θέματα και προσπαθώ να αντλήσω πληροφορίες αλλά οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη. 

 

Μέχρι στιγμής κρατάω ότι αν είναι να τα βγάλω πρέπει σε 5 μέρες, όχι νωρίτερα, σωστά;

 

Στις 5 μέρες μπορεί και να έχουν φαγωθεί....θυμησε μου τι περιοχή είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Χαϊδάρι αλλά για σένα μπορώ να γίνω υπεργαλαξιακός γκόμενος, να πάρω τη χοντάρα και να διακτινιστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις γεννήστρα;Τι σκέφεσε να κάνεις;Άν τα βάλεις πές μου να σου ετοιμάσω τροφές!

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου τι να κάνω και θα το κάνω. Το Φύλλο μπορώ να το κόψω. 

 

 

Η γεννήστρα ειναι κατειλημμένη από αφρικανο-μωρά αλλά αύριο πρωί πετάγομαι και παίρνω κι άλλη, δεν είναι αυτό το πρόβλημα, το θέμα είναι τι είναι το πιο σωστό ώστε να επιζήσουν τα μωρά.  

Link to comment
Share on other sites

Γεννήστρα ή δοχείο με ροή και οξυγόνοση και υπομονή μέχρι να βγούν...στην συνέχεια, paramecium, rotifers, microworms....κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Η γονημοποίηση έχει γίνει.Είτε τώρα είτε σε 40 ώρες το ίδιο είναι....απλα σε 40 ώρες μπορεί και να έχουν φαγωθεί....όπως και αν τα βγάλεις απο τώρα και δεν αερίζονται καλά να βγάλουν φούνγκους....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε καλοριζικα!

 

Προτεινω να αφαιρεσεις με προσοχη το φυλο οσο πιο γρηγορα μπορεις ωστε να μην φαγωθουν.Ακομα και απο καποιον γονιο μπορει να φαγωθουν,καλα για τα τετρα δεν το συζητω..Μολις τα παρουν χαμπαρι θα γινει σφαγη.Να ξερεις οτι τα ραμιρεζι θα σε δειρουν οταν βαλεις χερι :P να εισαι ετοιμος..

Βαλτα σε ενα δοχειο με μια αεραντλια οπως λεει και ο Δημητρης και στην συνεχεια να προμηθευτεις τροφες για γονο,παραμεσιουμ walterworm κτλ.

Μετα δεν εχω εμπειρια να σε συμβουλεψω.Δεν το εκανα ποτε εγω.Οτι προσπαθειες εκανα οπως διαβασες στο θεμα μου ηταν μεσα στο ενυδρειο.Παντως ειναι δυσκολο το ταισμα.Ακομα και η αρτεμια ειναι μεγαλη για να την φανε τις πρωτες μερες.Εγω δεν καταφερα να παω παραπανω απο 9 ημερες δυστυχως και προσωπικα τα θεωρω πολυ δυσκολα ψαρια στο μεγαλωμα.

Οποιο και να ειναι το αποτελεσμα μην απογοητευτεις.Αφου εγινε η αρχη θα γενανε καθε 7 μερες..Εχεις να δοκιμασεις πολλα και απολαυσε το!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα 26-28

Αλλα αυτο σταδιακα.Αρχικα το νερο πρεπει να ειναι ακριβως ιδιο με του ενυδρειου.Μετεφερε νερο και ρυθμισε τον θερμαντηρα στην θερμοκρασια του ενυδρειου.Απο αυριο αν ειναι το ρυθμιζεις σιγα σιγα εκει που θες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Ακομα και η αρτεμια ειναι μεγαλη για να την φανε τις πρωτες μερες.

 

Γιαυτό το paramecium είναι το κλειδί για τις πρώτες ημέρες...μην μασάτε ρεεεε γιατί τις έχω φέρει και τις διατηρώ όλες αυτές τις καλλιέργειες???πάμε γερά!!!!

 

πριν 10 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Τι θερμοκρασία θέλω στο δοχείο;

 

ίδια με του ενυδρείου!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μαμώ το hobby που διαλεξα...

Εκανα εχθες αλλαγές νερού και ειπα σημερα θα αραξω καναπεδαρα με τη γυναικα, θα χαϊδευτουμε και λιγο και μια χαρα. Αντι αυτου κανω ψαρεματα πάλι [emoji16]

Αφαιρεση φυλλου επιτυχής.

af44c38cf49a4bc2f9260ccf5db3181c.jpg

784ee08adee40ecc8cf53bad84174bbf.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Husky_Jim την αντλία που φαίνεται στη φωτό κάτω από τον θερμαντήρα δεν την έβαλα σε λειτουργία γιατί σε τόσο μικρό χώρο το σηκώνει όλο ανάποδα.

 

Χρειάζεται οπωσδήποτε;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος kkgr έγραψε:

@Husky_Jim την αντλία που φαίνεται στη φωτό κάτω από τον θερμαντήρα δεν την έβαλα σε λειτουργία γιατί σε τόσο μικρό χώρο το σηκώνει όλο ανάποδα.

 

Χρειάζεται οπωσδήποτε;

 

βάλε λίγο methylene blue ή acryflavine ή esha 2000 ή κάποιο άλλο αντιμυκιτιακό....(μια δυο σταγόνες όχι παραπάνω)

Link to comment
Share on other sites

Αχ δεν σε προλαβα! Το θεμα ειναι να δεις και την διαδικασια! Τελοσπαντων αφου τα βγαλες δεν εχεις να κανεις και πολλα βαλε αεραντλια και τωρα τελευταια ακουστηκε και η λυση του esha2000 για να μην φουγκιασουν. Αραξε καναπεδαρα και χαιδολογησου αφοβα. Οτι ειναι να γινει θα γινει!

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανησυχώ για τον θερμοστάτη έτσι όπως είναι...βλέπω να γίνονται βραστά....για πρόσεξε τον...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sturm said:

Αχ δεν σε προλαβα! Το θεμα ειναι να δεις και την διαδικασια! Τελοσπαντων αφου τα βγαλες δεν εχεις να κανεις και πολλα βαλε αεραντλια και τωρα τελευταια ακουστηκε και η λυση του esha2000 για να μην φουγκιασουν. Αραξε καναπεδαρα και χαιδολογησου αφοβα. Οτι ειναι να γινει θα γινει!

Greetings from the dark side!
 

Σε ποια διαδικασία αναφέρεσαι; Που μεταφέρουν τα αυγά στην άμμο;

 

Όσο για χαΙδολόγημα, τώρα είναι αργά, θα πασαληφθώ με esha 2000 μόνος μου και θα το απολαύσω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανησυχώ για τον θερμοστάτη έτσι όπως είναι...βλέπω να γίνονται βραστά....για πρόσεξε τον...

Κι εγώ το ίδιο και στο τσακ τον προλαβα...

0dc4a77f33d255d53085434f5a22b853.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ολη την διαδικασια που τα αεριζουν, που τα προσεχουν, που τα βγαζουν βολτα κτλ.

Greetings from the dark side!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είδα πως έστησαν καραούλι κατευθείαν και με εντυπωσίασε. Με το που έβγαλα το φύλλο ηρέμησαν αυτόματα. 

 

Τα λυπήθηκα λίγο τα καημένα :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...