Jump to content

Αναπαραγωγή Ramirezi - Βοήθεια


KostasGr

Recommended Posts

Καλή επιτυχία και από μένα! Δεν έχω επιχειρήσει σε Ram να μεγαλώσω τον γόνο μόνος μου, το θέαμα να βγάζουν οι γονείς τα μικρά έξω είναι εντυπωσιακό όμως. Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα και δεν ξεπερνούσαν το 10ημερο ζωής τα μικρά.

 

Ο θερμαντήρας έτσι όπως είναι δεν ενδέχεται απλά να βράσει τα αυγά αλλά και επειδή είναι εν μέρη εκτός νερού να έχεις σπάσιμο. Ακραίο σενάριο μεν... όχι και τόσο ακραίο δε :P

 

Το esha 2000 αποδεδειγμένα βοηθάει, τα 1-2 αυγά που θα φουγκιασουν όμως να τα βγάλεις για να μην σου καταστρέψουν όσα εφάπτονται στα χαλασμένα.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια Κωστη!!

Ειχα μωρα ραμ στο παρελθον αλλα αντιμετωπιζα το ιδιο προβλημα μιας και μου γεννουσαν στο 700αρι...

Δεν νομιζω οτι θα επρεπε να σε ανυσηχουν τα υπολοιπα ψαρια οσο τα φιλτρα και οι ιδιοι οι γονεις...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Husky_Jim Πότε θα χρειαστώ τροφή. Μπορείς να προμηθεύσεις (με το αζημίωτο);

 

Επίσης θα πάρω σήμερα μια μικρή γυάλα γιατί στο ταπεράκι δεν γίνεται δουλειά. Λόγω μικρής ποσότητας νερού η θερμοκρασία τραμπαλίζει. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kkgr έγραψε:

@Husky_Jim Πότε θα χρειαστώ τροφή. Μπορείς να προμηθεύσεις (με το αζημίωτο);

 

Επίσης θα πάρω σήμερα μια μικρή γυάλα γιατί στο ταπεράκι δεν γίνεται δουλειά. Λόγω μικρής ποσότητας νερού η θερμοκρασία τραμπαλίζει. 

 

Δέν χρειάζεται να πάρεις γυάλα...πλαστικό δοχείο από πράκτικερ,λιρόι,ικέα ή όπου βρείς και είσαι οκ!

 

Για τις τροφές φυσικά δέν θέλω λεφτά, μήν τα ξαναλέμε αυτά.Θα βρεθούμε μέσα στο σκ να σου δώσω.Θα κάτσω να σου φτιάξω σήμερα 2 (1 paramecium, 1 walterworms)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αύριο άν έρθεις στην παρουσίαση της prodibio στα φέρνω εκεί..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Κωστα θα χρειαστεις πολυ "ψιλες"τροφες για τις πρωτες μερες....

Σιγουρα το παραμηκιο ισως να ειναι μια καλη τροφη για τον γοννο αλλα κοιτα μηπως μπορεις να φτιαξεις και infusoria...;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

 Κωστα θα χρειαστεις πολυ "ψιλες"τροφες για τις πρωτες μερες....

Σιγουρα το παραμηκιο ισως να ειναι μια καλη τροφη για τον γοννο αλλα κοιτα μηπως μπορεις να φτιαξεις και infusoria...;)

 

Στάθη το paramecium 'ανοίκει' στην infusoria....με τον όρο ινφουσόρια εννοούμε ένα σύνολο από διαφορους μικροοργανισμούς στους οποίους ανοίκει και το paramecium....και οι καλλιέργιες που έχω έχουν 'απ' όλα'....μέχρι και ρότιφερς.... ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Στάθη το paramecium 'ανοίκει' στην infusoria....με τον όρο ινφουσόρια εννοούμε ένα σύνολο από διαφορους μικροοργανισμούς στους οποίους ανοίκει και το paramecium....και οι καλλιέργιες που έχω έχουν 'απ' όλα'....μέχρι και ρότιφερς.... ;)

Αυτο δεν το γνωριζα...:thumbup:

Νομιζα οτι ηταν η γνωστη τροφη που φτιαχνουμε με φυλλα....

Δεν μου πηγαινε στο μυαλο οτι προκειται για κατηγορια τροφων...

Αρα ειναι ευκολο να το φτιαξει...;)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Αυτο δεν το γνωριζα...:thumbup:

Νομιζα οτι ηταν η γνωστη τροφη που φτιαχνουμε με φυλλα....

Δεν μου πηγαινε στο μυαλο οτι προκειται για κατηγορια τροφων...

Αρα ειναι ευκολο να το φτιαξει...;)

 

 

Ναί είναι εύκολο να φτιάξει, απλά αν ξεκινήσει απο το μηδέν θα του πάρει δεκα-δεκαπέντε μέρες οπότε δέν θα προλλάβει...του έχω ήδη φτιάξει βαζάκι σπέσιαλ...! ;)

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, μακάρι να δω όντως. Αφού θα παίξει και Super Food από @Husky_Jim θα είμαι αδικαιολόγητος. 

 

Θα σας κρατώ ενήμερους με τις εξελίξεις. 

 

Αν κατάλαβα καλά πρέπει να προσέξω μην έχω αυγά που είναι άσπρα, αυτά σημαίνει ότι έχουν fungus και τα αφαιρώ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Αν κατάλαβα καλά πρέπει να προσέξω μην έχω αυγά που είναι άσπρα, αυτά σημαίνει ότι έχουν fungus και τα αφαιρώ;

 

Ναί αν κάποιο αυγό ασπρίσει το πετάς!

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Ευχαριστώ, μακάρι να δω όντως. Αφού θα παίξει και Super Food από @Husky_Jim θα είμαι αδικαιολόγητος. 

Δικαιολογημενος θα εισαι και αν δεν πανε ολα κατα ευχη...

Ειναι "ιδιαιτερα" ψαρια....

Κατα την γνωμη μου αφου το ζευγαρακι πηρε μπρος βγαλε τα υπολοιπα και αστο μονο να μεγαλωσει μωρα οπως μονο αυτο ξερει...

Η φυση ειναι ο πιο παλιος και εμπειρος εκτροφεας!!;)

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα...

Τα ραμ εχουν την "λοξα" μετα την 3-4η μερα να βγαζουν τα μωρα βολτα στο ενυδρειο....

Σαν να κανουν επιδειξη ενα πραγμα...

Εκει ειναι που χανεται ο μεγαλυτερος ογκος των μωρων...

Μεχρι που μενουν ελαχιστα που ειτε τα παρατανε ειτε τα τρωει ενας απο τους δυο γονεις(οσο και αν αυτο φαινεται παραξενο)...

Οσο ειναι νεογεννητα τα ψαρακια ειναι σχεδον αδυνατον να πλησιασει οτιδηποτε απο μικρο και μεγαλο ψαρι...

Αλλα...

Ολη αυτη η διαδικαδια εξασθενει τους γονεις και τους κανει νευρικους με τα αποτελεσματα που σου αναφερα πιο πανω...

Ετσι εχω ζησει (εγω τουλαχιστον )το συγκεκριμενο ειδος κατα την αναπαραγωγη...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά επειδή μάλλον θα την πάρω την απόφαση να τα διώξω όλα τα tetra, τα cory πρέπει να φύγουν και αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα νομιζω πως καλυτερο θα ηταν να φυγουν...

Αλλα να ακουσεις και αλλες γνωμες...

Παρομοιες εμπειριες νομιζω εχει και ο Μιχαλης @argy1...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:

Ναι απλά επειδή μάλλον θα την πάρω την απόφαση να τα διώξω όλα τα tetra, τα cory πρέπει να φύγουν και αυτά;

Αν θελεις γεννες,ολοι οι δρομοι οδηγουν στη Ρωμη :P

 

 

Μόλις τώρα, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Προσωπικα νομιζω πως καλυτερο θα ηταν να φυγουν...

Αλλα να ακουσεις και αλλες γνωμες...

Παρομοιες εμπειριες νομιζω εχει και ο Μιχαλης @argy1...

 

Κατα την αποψη μου η λυση ειναι μια και φαινεται στην υπογραφη μου με μικρα ασπρα γραμματα.. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...