Jump to content

Αναπαραγωγή Ramirezi - Βοήθεια


KostasGr

Recommended Posts

πριν 33 λεπτά, το μέλος kkgr έγραψε:


Δεν προτείνεις co2 δηλαδή Στάθη;

Εννοειται πως οχι!!

Το νερο σου ειναι τελειο και το πεχα θα πεσει και αλλο οσο χρησιμοποιεις τυρφη...

Επισης εχω παρομοιο περιπου σκεπτικο με τον Χρηστο(kadmos) ...

Δηλαδη τυρφη και οσμωση ειναι ειναι ηδη δυο παραγοντες που μεταβαλουν τις παραμετρους του νερου...

Με την χρηση του co2 θα εχεις και τριτο παραγοντα πραγμα που στα δικα μου ματια και με την οποια εμπειρια εχω (μικρη ή μεγαλη δεν εχει καμμια σημασια) μοιαζει σχεδον αδυνατον να κρατηθουν σταθερες παραμετροι...

Ισως το πεχα με την χρηση ενος κοντρολερ αλλα μεχρι εκει...

Και δεν βλεπω και τον λογο πραγματικα μιας και οι συνθηκες στις οποιες βρηκαν τα ψαρια ιδανικες να ζευγαρωσουν(και μαλιστα με τεραστια επιτυχια αν αναλογιστουμε τα ποσοστα γονιμοποιημενων αυγων)ειναι αυτες που ειχες στο ενυδρειο σου πριν αρχιζεις να "πειραζεις" το νερο...

Πραγματικα Κωστα  νομιζω (επειδη μαλλον εχω καταλαβει ποσο ευσυνειδητος ανθρωπος εισαι και ποσο "τυπικος" και ποσο αυτο επηρεαζει τις κινησεις σου) οτι δεν χρειαζεται να βαλεις μπουκαλα στο συγκεκριμενο ενυδρειο...

Βαλτη στο επομενο φυτεμενο σου!!;)

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @stathis spithas και @kadmos. Για τα φυτά περισσότερο το ήθελα και όχι για το ph αλλά εφόσων οι πρωταγωνιστές είναι τα ψάρια, οκ. Θα συνεχίσω μόνο με excel.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ειχα καταλαβει πως σημερα θα την εκαναν, η θηλυκιά ειχε τον αναπαραγωγικο της πορο τελειως εξω.

Θα εβγαζα σημερα τα αλλα ψαρια, το κανω τωρα, εχω ετοιμο χωρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχασεις προτου σκασουν να μπουκωσεις τα φιλτρα με σφουγγαρια...

Θα δεις απιθανα πραγματα απο τους γονεις που θα σε ενθουσιασουν ακομα περισοτερο με αυτο το ειδος!!

Link to comment
Share on other sites

Το ενα θα το κλεισω εντελως. Το αλλο θα το αφησω λογω τυρφης αλλα με μειωμεμη ροη.

Ξερετε που εχει σφουγγαρια για προφιλτρο;

Μακαρι να παμε καλα παιδια, θα σας εχω φουλ ενημερωση.

Link to comment
Share on other sites

Εγινε ενας χαμουλης για να βγουν τα ψαρια. Ξεστηθηκαν ολα αναγκαστικα εκτος της ανουμπια με τα αυγα. Το ζευγος συνεχιζει να αφηνει αυγα.

Link to comment
Share on other sites

Στις εισόδους τον φίλτρων θα βάλεις τούλι. Είναι ο μόνος αλλά και ο ευκολότερος τρόπος να εγγυήθεις ότι δεν θα εξαφανιστούν από εκεί, το σφουγγάρι μπορεί να μην μπουκώσει από παντού την είσοδο και να έχεις κάποιο άνοιγμα. 

 

Άσε τα ψάρια να προσπαθήσουν αυτή την φορά. Είναι σχεδόν σίγουρο πως την πρώτη δεν θα τα καταφέρουν, αυτό δεν έχει σημασία όμως και θα απολαύσεις ένα ωραίο θέαμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Κανονικα σημερα ημουν για αλλαγη νερου.

Τι να κανω!

Αλλαγη νερου!!

πριν 10 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:

Το ενα θα το κλεισω εντελως. Το αλλο θα το αφησω λογω τυρφης αλλα με μειωμεμη ροη.

Δεν χρειαζεται απο τωρα περιμενε να δεις ουρες...

 

πριν 10 ώρες, το μέλος kkgr έγραψε:


Ξερετε που εχει σφουγγαρια για προφιλτρο;

Εχει το pet supermaket και τα pet4you...

Κουμπωνουν και τελεια στα μπαστουνια τις εισοδου χωρις να αφηνουν κενα.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα πάρω να έχω και βλέπουμε, ίσως παίξω με τούλι, ίσως με σφουγγάρι. 

 

Πάντως έβαλα ήδη να δουλεύει ένα αερόφιλτρο, πότισα τα σφουγγάρια του με special blend μήπως βοηθήσει. 

 

Στα των αυγών, είναι λιγότερα από την προηγούμενη φορά, στον χαμό που έγινε για να βγουν τα υπόλοιπα ψάρια τους έκοψα την φόρα...

 

Τώρα φιλάνε σκοπιά, μια ο ένας μια ο άλλος αλλά κυρίως ο αρσενικός. 

 

 

 

170215-IMG_20170215_101513.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αντε καλη επιτυχια!

Εχω φτιαξει παραμηκιο,ειμαι στην 6 μερα αλλα το νερο ειναι καθαρο απο την αρχη δε θολωσε καθολου...εκανα κατι λαθος?

Εβαλα νερο ενυδρειου,σαπια φυλαρακια,ξυλαρακι απο ενυδρειο ,υγειη φυλλα,μουργα,physa snails,flakes

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος panos84. έγραψε:

Αντε καλη επιτυχια!

Εχω φτιαξει παραμηκιο,ειμαι στην 6 μερα αλλα το νερο ειναι καθαρο απο την αρχη δε θολωσε καθολου...εκανα κατι λαθος?

Εβαλα νερο ενυδρειου,σαπια φυλαρακια,ξυλαρακι απο ενυδρειο ,υγειη φυλλα,μουργα,physa snails,flakes

 

 

Πάνο θέλει παραπάνω μέρες μπορεί και 10-15 για να αναπτυχθεί.Το καλύτερο θα είναι να σου δώσει κάποιος μπόλι καθαρό για να αποφύγεις και τίποτα ανεπιθύμητο....

Link to comment
Share on other sites

Αν θελει μπολι δε θα βγει τιποτα...

Παντως το νερο πριν ξεθολωσει θα πρεπει να θολωσει ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος panos84. έγραψε:

Αν θελει μπολι δε θα βγει τιποτα...

Παντως το νερο πριν ξεθολωσει θα πρεπει να θολωσει ετσι δεν ειναι?

 

 

Όχι το μπόλι δέν είναι απαραίτητο.

Μιά χαρά θα γίνει και η δουλειά σου έτσι.Απλά άν έπερνες από το δικό μου τότε ξέρουμε ποιός μικροοργανισμός είναι (το δικό  μου το έχω φέρει από το εξωτερικό και είναι 100% Paramecium Caudatum).

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, μιας και η κουβέντα πήγε εκεί, αυτό που μου έδωσες, από τότε που μου το έδωσες, έχω ρίξει μια φορά πλεκοταμπλέτα. 

 

Σε αυτή τη φάση έχει πιασει μια βλέννα από πάνω. Πρέπει να κάνω κάτι; Πότε ξαναρίχνω ταμπλέτα. Νερό γεμίζω από προφίλτρα ΑΟ στην θερμοκρασία του χώρου έτσι;

170215-IMG_20170215_124253-01.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Εκει διπλα στο φιλτρο που ειναι, αν δεν τα μετακινησουν θα παιξει προβλημα.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπει σφουγγαρι μεσα στην ημερα. Μιλάς για όταν σκάσουν ή και από τώρα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Εκει διπλα στο φιλτρο που ειναι, αν δεν τα μετακινησουν θα παιξει προβλημα.

Greetings from the dark side!
 

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος kkgr έγραψε:

Θα μπει σφουγγαρι μεσα στην ημερα. Μιλάς για όταν σκάσουν ή και από τώρα;

Το πιο πιθανο ειναι να τα μετακινησουν..

Ηδη δηλαδη κανονικα θα επρεπε να αρχιζουν σιγα σιγα να μετακινουν τα αυγα σε αλλο σημειο...

Link to comment
Share on other sites

Στη γυάλα εχει μείνει και ο 2ος αρσενικός που εχω.

Δεν ενοχλει και αν κανει το λάθος να παει προς την αριστερη μερια τρωει κυνήγι και ισιωνει. Ειναι safe να τον αφησω μέσα; Τον αγαπω

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, kkgr said:

Στη γυάλα εχει μείνει και ο 2ος αρσενικός που εχω.

Δεν ενοχλει και αν κανει το λάθος να παει προς την αριστερη μερια τρωει κυνήγι και ισιωνει. Ειναι safe να τον αφησω μέσα; Τον αγαπω

Έχεις εναλλακτική να πάει κάπου αλλου; Όταν θα αρχίσουν να τα βγάζουν βόλτες δε ξέρω κατά ποσο θα είναι safe. Προς το παρόν δε θα έκανα κάτι αλλά θα παρατηρούσα μήπως ζοριστούν είτε οι γονεις είτε το μπακουρι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...