Jump to content

προβλημα


bagg

Recommended Posts

ειχα 2 κονβικτ μαλλον θα ειναι αρσενικο θυλικο μικρα σε ηλικια και χθες μ ηρθαν και οι γεωφαγοι κλειστα φωτα απο χθεσ και σημερα παω τα βλεπω και ελειπαν κομματια απο πτερυγια οι γεωφαγοι ειναι διπλασιοι απο τα κονβικτ μπορω να κανω κατι

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι γνωστης σε αυτα τα ψαρια αλλα αφου εχουν το διπλασιο μεγεθος και βλεπεις επιθετικοτητα θα ελεγα να τα απομακρυνεις.

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειπαν να τα απομακρυνω για 1,2 μερεσ μεχρι τα αλλα κιριαρχησουν για να ξερεις κιχλιδες αμερικανικες ειναι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Δεδομένου του επιθετικού χαρακτήρα των convict θα πρέπει να διαλέξεις ανάμεσα στα δύο είδη.

Οι γεωφάγοι σου ποιοί είναι?

Τί άλλα ψάρια έχεις μέσα?

 

Μπορείς να βάλεις μιά φωτό του ενυδρείου να δούμε άν έχεις αρκετές κρυψώνες, κτλ?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πρεπει να διαλεξω αναμεσα στα δυο ειδη? οι γεωφαγοι μου ειναι η surinamensis και τα αλλα ειναι convict pink και μετα μεσα εχω 3 μποτια 

 

16128022_1072509256228089_1314593839_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο?δέν έχεις πάντως τις κρυψώνες που απαιτούνται για τα ψάρια....

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη...

Συγνωμη που πεταγομαι σαν να μην πω..

Φιλε μου @bagg επειδη τυχαινει να εχω κρατησει ολα αυτα τα ειδη σε ενυδρεια μου εχω μια συμβουλη να σου δωσω αφου απο οτι εχω καταλαβει δεν εισαι διατεθημενος να αποχωριστεις τα ψαρια σαν ειδη...

Μπορει να σωθεις απλως "σπαζωντας" το ζευγαρι και αφηνοντας ενα απο τους δυο καταδικους μονους του...

Αν και τοτε δεν εχεις αποτελεσματα δυστηχως θα πρεπει να διωξεις και το αλλο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω λέγοντας τη γνώμη μου, αλλά το συγκεκριμένο ενυδρείο δεν είναι κατάλληλο για να φιλοξενήσεις αυτού του είδους ψάρια.

Οι surinamensis (μιας και έχουν περάσει πρόσφατα από τα χέρια μου) χρειάζονται μεγάλο χώρο, και άμμο. Επίσης δεν έχουν ταμπεραμέντο κυριαρχίας ως προς άλλα είδη, αλλά μόνο προς το κοπάδι τους. Άρα και να βγάλεις τα convict για λίγο από μέσα, όταν θα τα ξαναβάλεις θα δεις το ίδιο έργο.

Επίσης και τα botia χρειάζονται να βρίσκονται σε κοπάδι τουλάχιστον 6-7 ατόμων, και γίνονται αρκετά μεγάλα ψάρια.

Οπότε εάν θέλεις να ευχαριστηθείς το ενυδρείο και τα ψάρια σου, χωρίς τραυματισμούς και ασθένειες, πρέπει να σκεφτείς καλά το θέμα της ψαροσύνθεσης.:)

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Δημητρη...

Συγνωμη που πεταγομαι σαν να μην πω..

Φιλε μου @bagg επειδη τυχαινει να εχω κρατησει ολα αυτα τα ειδη σε ενυδρεια μου εχω μια συμβουλη να σου δωσω αφου απο οτι εχω καταλαβει δεν εισαι διατεθημενος να αποχωριστεις τα ψαρια σαν ειδη...

Μπορει να σωθεις απλως "σπαζωντας" το ζευγαρι και αφηνοντας ενα απο τους δυο καταδικους μονους του...

Αν και τοτε δεν εχεις αποτελεσματα δυστηχως θα πρεπει να διωξεις και το αλλο...

φιλε μ επειδη δεν μαρεσουν αλλα ειδη εχω κολλησει με αυτα θελω να προσπαθησω να κανω να καθονται μαζη οπως και ενας γνωστος μου που τα χει κανει καπως ετσι και φαινονται τοσο ωραια επειδη τα κονβικτ τα μεγαλωσα απο μωρακια το κοβω δυσκολο να βγαλω κατι αλλα νμζω πως τα κονβικτ παιζει να ειναι και τα δυο αρσενικα επειδη βλεπω κατι περιεργα πιστευω για τουσ γεωφαγους τουσ αρκει ο χωροσ 1 μετρο τρεχουν σωστα οσο για την διακοσμηση εχει αλλαξει δεν ειναι ετσι ακριβως και οσο παει θα αλλαξει παρα πολυ απλα δεν εχω και τοσο χρονο να ασχοληθω και να το κανω σωστα 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλαρακι. Σε αυτες τις διαστασεις η συμβουλη μου θα ηταν να κρατησεις ενα ειδος και αυτο ειναι τα κονβικτ. Οι γεωφαγοι, στεγνα, ωμα και ηλιολουστα δεν χωρανε! Να αντικαταστησεις το χαλικι με αμμο και να βαλεις κανα ξυλο μεσα ωστε να δημιουργηθουν κρυψωνες. Και αν εχεις μονο αυτα τα δυο εσωτερικα φιλτρα που βλεπω, καλο θα ηταν να τα αντικαταστησεις με εξωτερικο φιλτρο. Αυτα απο μενα.

Greetings from the dark side!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Sturm said:

Γεια σου φιλαρακι. Σε αυτες τις διαστασεις η συμβουλη μου θα ηταν να κρατησεις ενα ειδος και αυτο ειναι τα κονβικτ. Οι γεωφαγοι, στεγνα, ωμα και ηλιολουστα δεν χωρανε! Να αντικαταστησεις το χαλικι με αμμο και να βαλεις κανα ξυλο μεσα ωστε να δημιουργηθουν κρυψωνες. Και αν εχεις μονο αυτα τα δυο εσωτερικα φιλτρα που βλεπω, καλο θα ηταν να τα αντικαταστησεις με εξωτερικο φιλτρο. Αυτα απο μενα.

Greetings from the dark side!
 

 

+1

Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2017 at 8:53 ΜΜ, το μέλος Sturm έγραψε:

Γεια σου φιλαρακι. Σε αυτες τις διαστασεις η συμβουλη μου θα ηταν να κρατησεις ενα ειδος και αυτο ειναι τα κονβικτ. Οι γεωφαγοι, στεγνα, ωμα και ηλιολουστα δεν χωρανε! Να αντικαταστησεις το χαλικι με αμμο και να βαλεις κανα ξυλο μεσα ωστε να δημιουργηθουν κρυψωνες. Και αν εχεις μονο αυτα τα δυο εσωτερικα φιλτρα που βλεπω, καλο θα ηταν να τα αντικαταστησεις με εξωτερικο φιλτρο. Αυτα απο μενα.

Greetings from the dark side!
 

Να σε καλα φιλε απλα θα θελα να μαθω τι λιτρα θελουν γτ ειναι πολυ ομορφα ψαρια και περα απο αυτο η διακοσμηση δεν ειναι ετσι ποια ειναι πιο παλια και θα μπουν και αλλα ξυλα και σιγα σιγα θα γινει πολυ σωστο. οσο για το εαν χωρανε φιλε μ δεν ξερω απλα φενετε τελιως αδειο και τρεχουν πανω κατω απλα ειναι στρεσαρησμενη αρκετα καμια επιλογη με το να κρατησω ετσι οπως γινετε εχουμε εστω για λιγο μεχρι να παρουμε κανα ενυδρειο μεγαλο να χαρουμε λιγο. :thumbsu:

 

Έγινε επεξεργασία - bagg
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι για μενα τουλαχιστον ενα ενυδρειο 1.50 για τους γεωφαγους για 6 ψαρακια! Αλλα το θεμα ειναι οτι τα κονβικτ εχουν πολυ εντονη προσωπικοτητα ειδικα και αν γεννησουν. Τωρα αν σκοπευεις να παρεις μεγαλυτερο κανε το πειραμα σου αλλα παντα με πολυ επιφυλακτικοτητα και προσοχη ωστε να επεμβεις αν χρειαστει!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...