Jump to content

Στρώσιμο βυθού και φίλτρου


Recommended Posts

Γειά σας

Θέλω να ξεκινησω ένα μικρό γαρδοσπιτο περίπου 35 λίτρα. Έχω κάποιες απορίες σχετικά με το στρώσιμο του φίλτρου και του βυθού. Το φίλτρο που θέλω να χρησιμοποιησω το έχω τοποθετήσει σε ένα στρωμένο ενυδρείο και δουλεύει παράλληλα με το στρωμένο φιλτρο. Σε πόσες μέρες θα στρώσει?

Αν πάρω λιγο στρωμένο υπόστρωμα από το άλλο ενυδρείο και το βάλω στο γαρδοσπιτο και από πάνω βάλω fluval stratum, σε πόσες μέρες μπορώ να βάλω τα γαριδάκια?

Link to comment
Share on other sites

το ποσες μερες θα στρωσει ειναι αναλογα και για να εισια σιγουρος οταν βαλεις και το φιλτρακι στο ενυδρειο σου κανε μετρησεις πριν ρηξεις τιποτα για να εισια σιγουρος οτι δεν θα παθουν κατι

 

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα στα γαριδαδικα δεν ειναι τοσο η βιολογια του φιλτρου,αυτη η διαδικασια δηλαδη που αποτοξικοποιει την αμμωνια,αλλα η βιολογια του βυθου και της γυαλας γενικοτερα.Οι γαριδες τρεφονται με φυτοπλανγκτον οποτε για να αρχισει να δημιουργειται "ζωη" στο ενυδρειο χρειαζονται καποιοι μηνες λειτουργιας με σταθερη φωτοπεριοδο.

Ακομα και με ενα αεροφιλτρο θα εισαι ενταξει αλλα θεωρω πως η γυαλα θα πρεπει να ειναι αρκετο καιρο με νερο και φωτισμο πριν τις βαλεις.

Μπορεις να δοκιμασεις βεβαια αλλα ισως τις χασεις και απογοητευτεις.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, δεν θα βοηθήσει αν βάλω υπόστρωμα από στρωμένο ενυδρείο?

Το στρωμένο φίλτρο πως το συντηρω μέχρι να βάλω τις γαρίδες?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μία ερώτηση. Ο θερμαντήρας χρειάζεται να λειτουργεί κατά την διαδικασία του στρωσιματος?

Link to comment
Share on other sites

Το παλιο κομματι υποστρωματος και βεβαια θα βοηθησει.

Το φιλτρο αφου στρωθει και αναλογως τα υλικα που περιεχει,καποια ειναι αναλωσιμα πχ βαμβακι και καποια τα ξεπλενουμε λογο με νερο ενυδρειου και μονο,πχ το βιολογικο υλικο και τα σφουγγαρια.

Ο θερμαντηρας δεν υπαρχει λογος να καιει ρευμα απο τωρα.Λιγες ημερες πριν μπουν τα ζωντανα μπορει να μπει σε λειτουργια.

Link to comment
Share on other sites

Για το φίλτρο, μέχρι να βάλω τα ζωντανά, πως συντηρω την βιολογία του, με τροφή?

Link to comment
Share on other sites

Αν αρχισεις να ριχνεις τροφη χωρις να εχεις ζωντανα θα γεμισεις αλγες πριν ακομα προλαβεις να το χαρεις.

Επειδη οι γαριδες δεν λερωνουν ή ειναι αμελητεα η ποσοτητα,θα ελεγα να στησεις το ενυδρειο κανονικα με υποστρωμα ή αμμο (αναλογα τι σκεφτεσαι) και κανενα φυτακι και να το αφησεις ενα διαστημα να τρεχει ετσι.Σιγουρα θα μεταφερθουν και καποια σαλιγκαρια οποτε σταδιακα η βιολογια θα δημιουργηθει και δεν χρειαζεται να σε απασχολει κατι αλλο.Οταν με το καλο μπουν και οι γαριδες λιγο προσοχη στο ταισμα και ολα θα πανε μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι δεν κατάλαβα για το φίλτρο. Αν το αφήσω χωρίς τροφή δεν θα χαλάσει η βιολογία που έχει αναπτυχθεί?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος tolisn έγραψε:

 

Γειά σας

Θέλω να ξεκινησω ένα μικρό γαρδοσπιτο περίπου 35 λίτρα. Έχω κάποιες απορίες σχετικά με το στρώσιμο του φίλτρου και του βυθού. Το φίλτρο που θέλω να χρησιμοποιησω το έχω τοποθετήσει σε ένα στρωμένο ενυδρείο και δουλεύει παράλληλα με το στρωμένο φιλτρο. Σε πόσες μέρες θα στρώσει?

Αν πάρω λιγο στρωμένο υπόστρωμα από το άλλο ενυδρείο και το βάλω στο γαρδοσπιτο και από πάνω βάλω fluval stratum, σε πόσες μέρες μπορώ να βάλω τα γαριδάκια?

 

Καλησπέρα φίλε μου εφόσον έχεις κιάλο ενυδρείο το οποίο ειμαι στριμμένο περνεις λιγο βιολογικό απο το στριμμένο φίλτρο λόγο πριν βάλεις τις γαριδουλες και για τον βυθό σου εκτός από αυτά που σου είπε ο φίλος @argy1 μπορείς να βάλεις λίγα σαλιγκάρια π.χ. λαθρεπιβάτες και να επιταχύνεις το στρώσιμο του βυθού ρίχνοντας τους μια πρέζα τροφή κάθε 2-3 μερες και σε έναν μήνα περιπου θα είσαι έτοιμος να βάλεις γαρίδες

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια. Θα το ξεκινήσω έτσι και ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...